bibliografia 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Feb 11, 2005 12:20 am

pt morena:
ratzushka wrote:
saut morena
promit (chiar propmit) ca in cursul zilei de azi voi scana grila
sorry pt ne-promptitudine.
cred ca totusi raman la ideea de a da pe chiru,desi cum zici si tu, nici eu nu mai stiu exact de ce
cu invatatul, stii, ma mai pun uneori sa citesc cate ceva, dar nu vreau sa ma avant prea tare pana nu e sigura programa.
citesc, asa, de refresh, sa nu uit ce am stiut pana acuma
si eu te pup si revin deseara.



razusco eu inca astept.



scuze din nou....dar in fine, le-am postat.... :D
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

dany
Posts: 1
Joined: Fri Feb 11, 2005 11:44 pm

schimbare

Postby dany » Sat Feb 12, 2005 12:10 am

salutare tuturor!
sunt rezident pe endocrine. din ce am inteles de la d. Coculescu (ca idee)se va modifica cam tot rezidentiatul, si asta incepand cu anul asta, ca sa ramana o data pt totdeauna un sistem clar
se va schimba bibliografia, s-a hotarat schimbarea Harrisonului , si se vor introduce tratate romanesti, nu vor mai fi doar 2-3 surse in bibiografie, ci vor fi capitole din carti de referinta pe fiecare specialitate, pt principalele ramuri. partea buna e ca nu va mai fi nevoie sa le cumprati, se vor scana capitolele respective si vor fi puse pe net, pe un site asemanator rezidentiat2004.ro, drepturile de autor vor fi cumparate de CNPP... si cartea va aparea in vara dupa tipicul celei cu grile.
pe chirurgie va ramane Angelescu, dar se vor introduce mai multe din tematica pt medicale, avand in vedere picatii care vor trece pe MF.
poate vor introduce si din Geavlete sau ortopedie
avand in vedere schimbarile, se poate amana data rezidentiatului la inceputul 2006, totul depinzand de cat de repede se vor implementa aceste masuri.
in mod sigur insa nu se va introduce nici un fel de proba practica, desi profesorii din anumite centre au cerut.
s-ar putea sa se scoata procentele de ggrile la prima vedere (d. Coculescu nu agreeaza ideea)
cam atat stiu, oricum se va publica in VM la inceputul lui aprilie.
ne auzim

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Feb 12, 2005 12:38 am

lasa-ne! lasa-ne!

am numai o intrebare:
prof Coculescu tine cu rezidentii lui o sedinta saptamanala si le mai aduce la cunostinta ce-a mai hotarat in privinta rezidentiatului?
daca ne spui ca se da si proba practica la licenta eu sunt gata sa te cred.

vad ca esti nou pe aici dar sa stii ca suntem saturati pana la amigdale de zvoneri.

hai liberare!

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Sat Feb 12, 2005 2:51 am

Il cunosc pe cel care a postat informatia de mai sus. Este posibil ca Dr. Coculescu sa aiba astfel de idei si este si mai posibil sa incerce sa ne obisnuiasca cu ele prin astfel de "zvonuri" bine plasate. Insa daca la catedra de endocrinologie el este suveran, si face ce vrea cu examenul acela, la rezidentiat se cam schimba treaba. Sunt prea multe interese in joc, mult mai multi oameni de care trebuie sa tina cont. Examenul de endocrinologie este cunoscut ca unul dintre cele mai dificile din facultate, dar si ca unul la care toti strainii trec din prima. :roll:

catamih
junior
junior
Posts: 96
Joined: Tue May 18, 2004 7:48 pm

Postby catamih » Sat Feb 12, 2005 12:06 pm

Hai sa fim seriosi... ce tratate romanesti sunt recunoscute in strainatate? una e ce vor unii si alta e ce va fi. pana una alta eu zic ca acest thread sa se numeasca "zvonuri, barfe si alte susanele".
sunt curioasa azi ce mai apare sub titlul de "sigur". ca pana acum daca ar fi sa dau crezare tuturor ar trebui sa traiesc in cateva "universuri paralele ale rezidentiatului".
poate ar fi mai bine ca pe viitor zvonacii sa se abtina... macar din respect pt ceilalti... nu e frumos sa te joci asa cu nervii celorlalti mai ales cand tu esti deja cu "sacii in caruta" (rez luat). asa ca va invit pe toti cei care mai vreti sa lansati astfel de idei sa va ganditi mai bine inainte de o face.

spor la invatat tuturor!!!! (cred ca pana una alta tot harry e de baza :lol: )

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Sat Feb 12, 2005 1:30 pm

pt kooksee: apropo de chestia cu proba practica la licenta,sa stii ca la cluj se da si examen practic la licenta si se da de ceva vreme incoace.
si tot ca un zvon chiar daca o sa ma urati ptr asta: un coleg de-al meu care are trecere la decan a aflat ca mai marii nostri vor sa introduca examenul practic la licenta si in alte centre. adica in toate. mentionez ca este zvon dar ne putem astepta si la asta pentru ca noi cei din cluj le-am tot propus sa se scoata acest examen dar nu vor tocmai ptr ca ar vrea sa se introduca si la altii.
Eu sper ca e doar un zvon ptr ca nu am chef sa mai pierd o saptamana prin cluj in toamna.
Asa ca va rog nu aruncati cu pietre in mine ca nu eu am scos zvonul.Si l-am scris aici nu ca sa va enervez,ci numai ptr a sti si voi ce se discuta prin decanatul din cluj.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Feb 12, 2005 5:54 pm

uca also wrote:si ex practic. Si e asa de ceva ani. Noi le-am sugerat sa scoata acest ex practic din moment ce numai la cluj se da dar am inteles de la ceva coleg care se invarte pe langa decan ca tendinta nu este de a il scoate la cluj ci de a-l introduce si in rest.
Nu am dat cu parul, si am specificat ca este un zvon bazat pe spusele colegului.


daca nu postezi faza cu marea licentza de la cluj la fiecare 3-4 zile, tot degeaba.
fiecare cu oppsesia lui.

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Sun Feb 13, 2005 12:04 am

pt trident: poti fi mai prost crescut de atat?
care e problema ta de te legi de tot ce scriu? ce-ar fi sa iti vezi tu de invatatul tau si sa inveti sa fii si cu bun simt.macar putin.si ma refer mai ales la ce ai scris pe medicale2005.
si daca ai da si examen practic la licenta ce ti-ar fi? sau pe unde inveti tu nu se dau si din astea?
vezi ca mai sus putin a scris cineva ca se schimba bibliografia.nu te legi si de el?sau ai facut o pasiune ptr mine?
cand am scris prima data pe forum am crezut ca o sa fim mai uniti daca avem unde sa povestim.si nu am crezut ca spunand un lucru despre care si-a dat cu parerea decanul de la mine o sa te ofensez in asa fel incat o sa ma ironizezi de cate ori ma vezi pe forum.
stai linistit nu o sa mai scriu.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Feb 13, 2005 12:54 am

uca daca nu pleci trantind usa nu faci nimic.
daca tot suntem la capitolul zvonuri eu am auzit (evident din sursa sigura) ca de fapt proba practica la cluj e formala


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Feb 13, 2005 12:34 pm

ucã, stai mey linistita, nu o sa te iau la misto chiar de fiecare data.
u'r overreacting. voiam sa-ti spun ca esti offtopic, aici e "biblio 2005", fara treaba cu licenta ta practica. oricum, ne tot ameninti cu ea. ajunge, nu crezi? asta era ideea

User avatar
arty
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sat Dec 04, 2004 6:43 pm

Postby arty » Sun Feb 13, 2005 10:02 pm

kooksee wrote:daca tot suntem la capitolul zvonuri eu am auzit (evident din sursa sigura) ca de fapt proba practica la cluj e formala


kooksee

pentru unii da, pentru altii ba, depinde ce comisie ai. sa vezi ce-ti tremura manuta cand mergi sa iei biletul cu comisia... :wink:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Feb 14, 2005 1:18 am

mie nu imi tremura mana decat de la alcool
eu (daca da Dumnezeu si proful de la urgente) termina anul asta la Bucuresti



kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dorian30
Posts: 2
Joined: Mon Feb 14, 2005 5:57 pm

schimbare

Postby dorian30 » Tue Feb 15, 2005 3:55 pm

Salutari tuturor.
Ocazional intru pe acest forum si am observat ca au aparut controverse in ceea ce priveste o eventuala schimbare(majora!)a materiei de rezidentiat.Sunt rezident pe cardio la Coltea si pot sa va spun ca nu doar am auzit de varianta carte-de-pe-net, ci lucrez la editarea ei.Prof.Bruckner m-a insarcinat cu adaptarea unor capitole din cateva lucrari de specialitate iar alti colegi de-ai mei se ocupa de celelalte capitole.Cartea va aparea pe un site la care se lucreaza tip http://www.Rezidentiat2005.ro.Pot sa va furnizez o scurta lista cu lucrarile din care se selecteaza capitole.Titlurile finale nu sunt stabilite,deoarece este nevoie si de acordul profesorilor din centrele universitare principale.Aceasta este lista:
Bruckner,I-Medicina interna vol I-II,Editura Amaltea,ed a III-a,2003
Apetrei,Eduard-Actualitati in cardiologie,Editura Amaltea,2002
Ginghina,Carmen,Marinescu,Mirela-Indreptar de diagnostic si tratament in infarctul miocardic,Editura Info Medica,2004
Apetrei,Eduard,Ginghina,Carmen,Macarie, Cezar-Insuficienta cardiaca de la mecanism la tratament,Editura Amaltea,2004
Ciudin,Radu,Ginghina,Carmen-Aritmiile cardiace,Editura Info Medica,2004
Ursea,Nicolae-Insuficienta renala acuta,Editura Medicala,2004
Sper ca aceste informatii sa va fie de folos.Oricum,le veti citi in ,"Viata medicala",numarul din aprilie2005.Multa bafta!

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Tue Feb 15, 2005 5:10 pm

vad ca titlurile pe care le-ai postat acopera doar partea de cardio?!!! dubios!!!!!!!

clau
junior
junior
Posts: 67
Joined: Tue Dec 28, 2004 12:46 pm

Postby clau » Tue Feb 15, 2005 5:22 pm

a zis omul ca-i rezident pe cardio!

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Tue Feb 15, 2005 5:27 pm

astia ne cred miriapozi. daca se da cardio din atatea carti....

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Tue Feb 15, 2005 5:30 pm

si inca o chestie. o sa invatam dupa o carte facuta de rezindenti!!!!!!!!!!!!!
chiar nu se tine cont si ce zic absolventii, ca in fond ei dau examen.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue Feb 15, 2005 8:19 pm

Iar eu sunt nepoata lu` Cinteza si fina lu` Ciocalteu si va zic ca ati pus-o la rezi anul asta... :mog: Stiu din surse d-alea sigure ca ale voastre

User avatar
christee
Posts: 2
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:28 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby christee » Tue Feb 15, 2005 8:28 pm

Salut !
Va scriu un pic cam disperat dupa ce am citit mesajele celor 2 rezidenti.
La Cluj singurele vesti despre rezi (cel putin din cate am auzit eu) sunt ca nu se va schimba nimic in programa anul acesta(pe Medicale). Cel putin asta sustin cei care au "vorbit" cu Prof.Petre Mircea (care anul trecut cred ca a fost in comisia pt. rezi )si respectiv cu decanul nostru - Prof.Miu.
Cu alte cuvinte, se pare ca singurele vesti despre schimbare sunt de la Bucuresti. Ce ma mir, e ca Victor nu stie nimic despre asta, iar unii rezidenti care acceseaza "ocazional" forumul (si sectiunea cu rezi 2005/de ce oare?) au singurele noutati.
V-as ruga pe cei care mai au informatii vis-a-vis de cele postate anterior de cei 2 "colegi mai mari" sa le spuna. Ca oricum prea multe chestii nu sunt de facut pana apare programa.Mersi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Feb 15, 2005 8:41 pm

mmm.. stiu si eu...
dar mie tot nu-mi vine a crede the newbies 8) invazie mare de astia, fiecare cu idei care mai de care

cristi wrote:
oricum prea multe chestii nu sunt de facut pana apare programa


eu zic ashijderea..

cristee, BTW daca tot zici ca stiai tu ceva de biblio, de la ai tai de la Cluj,..
9 sa nu ne zici, man

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Feb 15, 2005 9:08 pm

kooksee wrote:mie nu imi tremura mana decat de la alcool


kurios, mie de la lipsa lui :shock:

User avatar
christee
Posts: 2
Joined: Sun Jan 23, 2005 11:28 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby christee » Tue Feb 15, 2005 9:27 pm

Pt. TRIDENT contra Cluj: vad ca vrei sa te pui rau de tot cu clujenii...
dar pe mine ma lasi rece cu chestii de-astea.
Totusi... daca ti-ai face timp sa citesti si mesajele postate de ceilalti useri,
ti-ai fi dat seama ca "zvonul" ca programa ramane neschimbata pt. anul acesta a tot existat cam de prin decembrie. Iar daca nu ma insel, se pare ca acum cateva zile Uca a postat un mesaj despre discutia cu prof.Petre Mircea.
asa ca dragule citeste mai atent si...critica mai putin (mai ales cand o faci fara sens)

asana
junior
junior
Posts: 73
Joined: Fri Jan 16, 2004 7:51 pm
Location: Romania

Schimbare programa 2005

Postby asana » Tue Feb 15, 2005 9:39 pm

Mi se pare interesant ca cei doi colegi rezidenti care au postat mai sus despre schimbarea programei s-au inscris pe acest forum cu o zi inaite de a posta si au fiecare cate un singur post , respectiv cel referitor la schimbarea programei .Le multumim pentru informatii si ii informam la randul nostru ca exista pe acest forum sectiunea "Viata in spital" unde sunt informatii pentru rezidenti . :wink:

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Wed Feb 16, 2005 12:04 am

ok, oameni buni. in conditiile date, ce facem pana in aprilie (sau cand or spune ceva definitiv)????? citim harrison, ne relaxam sau what else?
asta e intrebarea care ma macina acum.
idei?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Feb 16, 2005 12:58 am

si pe mine... :?
macina macina....
pana atunci...eu am fost si am petrecut cu prietenii la zapada
asta ca o paranteza :lol:
chiar nu stiu...
si acuma chiar asa avea timp ssa invat...e nasol :evil: :evil:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Feb 16, 2005 1:31 am

Apropo de zvonurile astea tembele care ne agaseaza din toate partile si care evident ca vin si din surse foarte,dar foarte sigure...,deschideti arhiva forumului si sa vedeti ca si prin anii trecuti se aflau la mare moda!
In fiecare an apar de-alde d'astia care nu prea au ce face si incep sa se joace cu nervii celor care dau rezi in anul respectiv.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ii si ascultam...
Ghinionul nostru este,dupa cum se stie,schimbarea celor de la putere.Dar asta nu inseamna neaparat,ca se vor face si schimbari majore...Eu cred ca n-ar trebui sa ne panicam prematur ci sa asteptam ceva oficial.Sper doar ca acest "ceva" oficial sa vina cat mai repede!
Iar intre timp,haideti sa nu mai dam crezare tuturor care vin cu cate o idee,doar de dragul de a posta ceva pe forumul asta.
Si daca tot vrem sa citim (pt medicale),am putea sa facem pediatria,ca partea aceasta n-are cum sa se schimbe indiferent de ce se va intampla!
Bafta! Si sa mai auzim naibii si de bine...ca de-atata rau,ne-am cam saturat! :wink:
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Wed Feb 16, 2005 1:40 am

Am scris mai sus...."ghinionul nostru este schimbarea de la putere"
Sa nu se inteleaga altceva...ca schimbarea nu e binevenita...doamne fereste!Am vrut doar sa spun ca ,ghinionul nostru este climatul asta de schimbare,de nou,de aparitia acelei legi cu scoaterea MF-ului...s.a.m.d.
V-ati prins,nu? :wink:
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

remi
senior
senior
Posts: 152
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:57 am

Postby remi » Wed Feb 16, 2005 10:45 am

Nu cred ca trebuie sa credem toate zvonurile, pt ca majoritatea sunt intentionat eronate!
Ca idee, ar fi aberant sa se scoata Harrison, fiind un tratat international recunoscut.
Deasemenea, este f posibil sa se scoata Angelescu! Nu uitati ca pt ei nu este nici o pb sa faca shimbari de ultim moment, fara sa aiba nici o mustrare de constiinta. Au demonstrat de multe ori.
Mai este si pb Teora. Angelescu se da de prea multa vreme, nu le mai aduce , practic, nici un castig! Chiar credeti ca cei din comisia pt rezi, nu au si ei partea lor pt orice carte care aduce un profit gras?
Il vedeti pe Cinteza un Incoruptibil?
Altfel stateau lucrurile dc acolo era Dl Dir al Spitalului Municipal- Bucuresti

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Feb 16, 2005 3:45 pm

christee wrote:Pt. TRIDENT contra Cluj: vad ca vrei sa te pui rau de tot cu clujenii...
Iar daca nu ma insel, se pare ca acum cateva zile Uca a postat un mesaj despre discutia cu prof.Petre Mircea.


nu credeam ca poate fi cineva atat de oppsedat incat sa posteze de pe doua conturi diferite, si atat de om mai putin dotat intelectual incat ambele sa fie create in aceeasi zi.
asa ca ucã sau cristi sau cum vrei tu, ma leshi cu tampeniile, dar daca totusi nu renunti la fixatie, macar continua in pm in private message(adica). oricum aici esti offtopic

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Feb 16, 2005 4:06 pm

remi wrote:Ca idee, ar fi aberant sa se scoata Harrison, fiind un tratat international recunoscut.
Nu uitati ca pt ei nu este nici o pb sa faca shimbari de ultim moment


ar trebui sa dam in engleza direct, ca e limba de circulatie internationala :lol: :lol:

lasand gluma, acum doi ani, cand s-a bagat harri, cum mergeau zvonurile??s-a stiut ceva inainte de a aparea oficial? au ba?
si cand s-a anuntzat?
si altceva...:P s-a facut greva? macar gât la nivel oficial?
daca mai stie cineva

dorian30
Posts: 2
Joined: Mon Feb 14, 2005 5:57 pm

interes general

Postby dorian30 » Wed Feb 16, 2005 4:17 pm

From: clau
To: dorian30
Posted: Tue Feb 15, 2005 4:53 pm
Subject: buna
Bun si atunci te rog frumos imi poti spune si cand vom da rezidentiatul,adica anul acesta sau la anu?si daca pe chirurgie exista tot asa mari modificari,pls?multumim frumos,
Clau,
consider ca acest subiect este de interes general,de aceea am sa raspund aici.
Pe chirurgie stiu ca va fi introdus Schwartz-ul ,dar cu unele completari la care lucreaza colegii mei.Drepturile vor fi cumparate de CNPP.Acelasi lucru se va intampla cu drepturile pentru medicala.
Pentru cei care cred ca Harrison-ul a fost tradus de Bruckner,Cinteza sau Eugen Popescu,Radu Anton sau Apostolescu,sa mai reflecteze.Da,intr-adevar, invatati dupa carti traduse de rezidenti.
Ii incurajez si pe colegii de la Cluj care stiu aceste lucruri sa le faca publice ,cu riscul de a le fi numarate post-urile si trimisi la ,,Viata in spital".Pentru cei care prefera totusi sa fie informati ,,din timp" pentru a invata,ii sfatuiesc sa citeasca in aprilie ,,Viata medicala". :priest:

User avatar
cebinee
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby cebinee » Wed Feb 16, 2005 5:38 pm

Draga dorian30, sper sa nu fi ruda cu “vampirul” din tablou (vorba unei asistente din Cantacuzino: “ala, domle, cum ii zice, ala, vampiru’ ala care nu imbatrinea da’ imbatrinea tablou’ in locu’ lui” :D – se vorbea, evident, despre filmul “Portretul lui Dorian Gray” si nu despre cartea cu, intimplator, acelasi nume) si sa-ti arati adevarata fata in aprilie 2005 in Viata Medicala! :evil:
Ce nu inteleg eu este, in primul rind, de ce se scoate harrisonul la medicala daca se introduce schwartzul la chirurgie? Nu puteau/puteti sa “compilati” si aici o “carte” ca la medicale? Carti romanesti de chirurgie din care se poate compila sint berechet!
Si, in al doilea rind, de ce tre’ CNPP… sa cumpere drepturile de autor pt schwartz cind ele sint deja cumparate de teora? De la cine le cumpara, de la editorul strain sau de la teora?!

p.s. nu cred ca-si facea cineva iluzii ca harrisonul a fost tradus de profesori si conferentiari! Si asta nu neaparat din cauza greselilor pe care le contine editia romaneasca! :D

uca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:00 pm

Postby uca » Wed Feb 16, 2005 6:14 pm

draga trident da-mi voie sa iti spun ca acum tu ai o obsesie. Chiar nu am postat de pe 2 conturi.Nu stiu cine e christee sau cum si-o zice.Dar in mod sigur nu suntem una si aceeasi persoana.
Ti-am spus ca nu mai scriu ca nu cumva sa te agit prea tare.Asa ca lasa-ma in durerea mea si canalizeaza-ti ironiile spre alte persoane.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Feb 16, 2005 7:20 pm

pt uca si cristee:
oameni (omule) buni (bun)!
Ce va luati de sarmanul trident? :(
am citit de la inceput discutiile voastre si el vroia numai sa fie jovial si sa aduca o nota de umor in tot forumul asta, nicidecum sa supere clujenii si pe uca clonata. :cry:
eu nu stiu daca sunteti sau nu aceeasi persoana, dar clar aveti aceleasi idei si stil. :?
nu mai amarati copilul cela din biucarest, ca plange sub pat de atata suparare. :x
mai bine daca vreti sa discutati faceti-o fara accente personale, ca dupa cum vedeti topicul se numeste "rezidentiat 2005", si nu "lupta tridentului contra cluj" :wink:
suntem semeni si toti luptam pentru aceeasi cauza, durerea noastra a tuturora, rezi-ul. :o
eu dau dreptate tridentului: avem nevoie de niscai zambete printre randuri, ca daca ne tot ciondanim nu vom ajunge mai departe nici eu, nici trident nici clujenii :roll:
cam atat am vrut sa va spun :lol:
sal, trident! :P
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Re: interes general

Postby chrislove » Wed Feb 16, 2005 10:36 pm

dorian30 wrote:ii sfatuiesc sa citeasca in aprilie ,,Viata medicala". :priest:


De unde stiu rezidentii ca se va publica bibliografia in Viata medicala in APRILIE, de repeta obsedant acest lucru? Daca s-a stabilit acest lucru de ce nu ni s-a comunicat si noua?

Pe de alta parte, de unde stiu actualii oficiali ca schimbarea asta ''va fi definitiva odata pt intotdeuna''? Guvernele se mai schimba, se mai schimba si ministrii (mai ales la sanatate), vin altii cu idei noi...toate definitive. Mai bine s-ar concentra pe adevaretele probleme legate de acest examen. Cred ca schimbarea bibliografiei nu este ceva asa vital acum. Se pare ca au o placere nebuna sa faca experimente cu noi la 2-3 ani.
Dar se pare ca mai-marii nu gandesc la fel.

remi
senior
senior
Posts: 152
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:57 am

Postby remi » Thu Feb 17, 2005 2:05 am

de ce trebuie sa ne stresam atat de mult?
pe ei oricum nu ii intereseaza!
ies pe toate posturile, cu mutrele alea cretine si incearca sa ne convinga de faptul ca totul a fost calculat si bine gandit!
sunt capabili de orice! au dovedit-o mereu!

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Thu Feb 17, 2005 9:28 am

Daca mai sunt rezidenti ce lucreaza pentru proiectul asta cu bibliografia pt rezi 2005, poate ne dau un back-up pentru informatiile postate.

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Thu Feb 17, 2005 9:35 am

Ahhh, nu vreau sa ii iau apararea lui dorian30, dar sa fim seriosi, cine crede ca babalacii astia sunt capabili sa traduca Harrison? Multi nu vorbesc decat ruseste (macar de si-or aduce aminte de asa ceva). Nici nu mi-l imaginez pe Bruckner facand 12.000 grile. O sa ajungem toti acolo si o sa vedem cum toate treburile astea pica pe umerii rezidentilor. Eu m-am saturat de clica asta de bosorogi, care nu face altceva decat sa-si bata joc de noi din anul intai de facultate pana in ultima zi de rezidentiat.

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Thu Feb 17, 2005 12:06 pm

buna treaba dankat..si eu m-am saturat si deja incep sa visez noaptea...rezi rezi rezi...
daca iesim teferi la minte cu examenul asta de rezi, minune mare!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Feb 18, 2005 3:59 am

pana una alta, mai bine sa facem o brigada mica si sa dam o tura prin Parhon, sa ne mai vedem profesorii/asistentii sa-i tragem de limba :wink: Sau pe la CNPPMFAPSSAM. cine se baga, detalii pe private

ps: ratzushka, i bow to thee. you've just won a beer :wink:


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests