bibliografia 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Mar 11, 2005 4:31 pm

io am examen martzi,tre sa-l iau ca sa ajung la rezi,is in ceatza.... :shock: :shock: :shock: :shock:
Death makes angels of us all
& gives us wings
Where we had shoulders
Smooth as raven's
Claws

User avatar
Imago
Posts: 3
Joined: Sun Aug 22, 2004 11:29 am

Postby Imago » Fri Mar 11, 2005 5:04 pm

Baphta !

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Mar 11, 2005 5:07 pm

ma da pana la mailuri and restul, ce are daca vizitatzi putin:
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=2253

pana la urma, victor le-a nimerit all the time

laurh
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Jul 07, 2003 10:10 am
Contact:

Postby laurh » Fri Mar 11, 2005 5:15 pm

mai oameni buni, eu o chestie nu pricep , temele 3,4,5,6 le studiem din Harry XV in engl sau din Harry XIV in romana sau din ambele ?

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Fri Mar 11, 2005 5:16 pm

pai eu nu prea inteleg....din care editie trebuie sa citim??? una e in engleza si una traducerea ....deci tre sa alegem noi in care limba sa citim sau cum?ca asa reiese din text :evil: :evil: :evil:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Mar 11, 2005 5:16 pm

nici noi.
vezi postul precedent.

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Fri Mar 11, 2005 5:19 pm

laurh....ai postat in acelasi timp cu mine...si se pare ca evem aceeasi dilema :roll:

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Mar 11, 2005 5:46 pm

Am updatat si http://www.rezidentiat.ro - pentru cei care nu intra pe forum sa gaseasca mai repede informatia.

Au mai ramas 253 zile si 15 ore pana la rezidentiat 2005



Daca cineva doreste sa ne ajute cu un site http://www.rezidentiat.ro mai frumos, mai bun - mai... sa ne contacteze.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Mar 11, 2005 6:09 pm

si alta chestie pe care n-o inteleg:
vor fi grile la prima vedere in totalitate?

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

?????????

Postby Gongul » Fri Mar 11, 2005 6:37 pm

Hormon - Receptor, relatia structura - functie = Abordarea pacientului cu afectiuni endocrine si metabolice?
Am inteles bine?????????????
Pls help!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

laurh
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Jul 07, 2003 10:10 am
Contact:

Postby laurh » Fri Mar 11, 2005 9:20 pm

un singur lucru e de inteles bine ... e bataie de joc
dupa ce ca era destul de ambigua programa pe rezi, cu astea 6 teme noi ne-au bagat si mai rau in ceata
bataie de joc

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Mar 11, 2005 9:24 pm

:velo: poate om trece si peste asta
Death makes angels of us all

& gives us wings

Where we had shoulders

Smooth as raven's

Claws

User avatar
Asclepios
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jul 20, 2003 5:57 pm
Location: bucuresti
Contact:

!!!

Postby Asclepios » Fri Mar 11, 2005 9:38 pm

"Precizarile" din Viata Medicala mi se par o clara dovada de incompetenta furnizata astazi de Coculesco-Team. Nu cred ca era chiar atat de greu sa prezinte o programa coerenta , pe specializari; dar poate gresesc si tocmai asta era si scopul: sa ne bage in ceata.
In articolul respectiv se vorbeste despre suplimentarea TEMATICII ,(supliment care vine impreuna cu o bibliografie presupun eu orinetativa, din moment ce jongleaza cand cu edita 15 in engleza cand cu 14), dar nu se sufla nici un cuvant in legatura cu BIBLIOGRAFIA tematicii de anul trecut. Din pacate nu se specifica data cand vor fi publicate pe http://www.perfmed.ro tematica si bibliografia exacte...
(Din moment ce teora sustine inca sus si tare ca scoate schwartzu in 2 saptamani presupun ca inca se poate intampla orice. :cry: depinde cat vor fi dispusi sa cotizeze)



ps1 Ash fi curions cum vor reusi sa scoata din tematica de chirurgie malabsorbtia si cardiopatiile congenitale.
ps2 Ash dori pe pe aceasta cale sa multumesc Tatalui Nostru pt subiectele de preclinic (mi se pare util ca in loc sa studiez varicocelu, sa pun mana serios pe genom) :wink:



ps3 Ca sa nu se creada ca sunt pus doar pe criticat: consider de bun simt sa fie grilele 100% la prima vedere in, felul acesta se triaza cei care au invatat cu adevarat, constant (pai ce, aia care cumpara subiectele de examen sa n-aibe avantaj clar in fata noastra?)

blue_orchid
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blue_orchid » Fri Mar 11, 2005 10:19 pm

:oops: Am si eu o umila intrebare: ce legatura directa au subiectele suplimentare 3, 4, 5 si 6 cu chirurgia?
Sau se adauga asa cum se scot din programa de chirurgie subiectele privind malabsorbtia si cardipatiile congenitale (adica deloc)?

dma
junior
junior
Posts: 48
Joined: Thu Dec 16, 2004 12:01 am

Postby dma » Fri Mar 11, 2005 10:53 pm

[Tematicile de concurs la grupele specialitatilor Medicale, Chirurgicale, Medicina de Familie si Medicina de laborator se completeaza cu urmatoarele subiecte si referiri bibliografice:
1. Gusa endemica
2. Sifilisul
3. Genomul uman
4. Celulele suse si hematopoieza
5. Hormon-receptor, relatia structura functie
6. Hemostaza normala]

sa inteleg ca si anul acesta rezidentiatul se va da pe aceleasi grupe de specialitati ca si pana anul trecut?? nu se vorbea ca vor ramane doar medicalele, chirurgicalele si laboratorul, iar cei care nu prind una din aceste specialitati vor face medicina de familie???

sunt cam in ceata cand vine vorba despre acest examen national. speram ca cei care au venit in minister dupa ce au castigat alegerile sa aduca imbunatatiri si sa ajute tinerii absolventi de medicina. nu sunt suficiente exemple in Europa sau pe continentul american??? chiar atat de orgoliosi sunt domnii care se ocupa de organizarea acestui examen??sau e vorba despre altceva....si mai dureros.

noi cei pe care se fac aceste experimente nu avem nici un cuvant de spus despre toate schimbarile facute in ultimii 15 ani?? nu se poate discuta cu comisia de rezidentiat?

User avatar
guvydu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 06, 2005 3:45 pm
Contact:

Re: inca o nelamurire

Postby guvydu » Fri Mar 11, 2005 11:48 pm

Gongul wrote:Genomul uman:
........
De unde diferentele astea?
Nu prea inteleg de unde diferente atat de mari!
Am sa sap si poate am sa-mi dau seama1
Voi ce credeti?



mai dar nu v-ati gandit ca in romaneste cuvintele pot fi mai lungi?
sau alta problema: aranjarea in pagina
sau si mai elementar: fontul
Mda asta e!!!!!!!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Mar 12, 2005 1:26 am

Ghiduri de practica medicala, vol. II, editor L.Gherasim, Colegiul Medicilor, BUcuresti, 2001, pag. 141-151 (subiect 1)
D.Forsea, R.Popescu, C.M.Popescu - Compendiu de dermatologie si venerologie, Editura tehnica, Bucuresti, 1997, pag. 350-367 (subiect 2)
Harrison's Principles of Internal Medicine ed. XV: pag. 653-660 (subiect 4), pag.2019-2028 (subiect 5), pag. 751-757 (subiect 6)
traducerea romaneasca ed. XIV: pad. 400-437 (subiect 3), pag. 693-698 (subiect 4), pag. 2159-2164 (subiect 5), pag. 373-379 (subiect 6).


hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif hat16.gif

Stiu ca s-a mai observat / discutat, dar, da-o naibii... e prea de tot :lol: Zau! Nu mai are rost discutia cu rea vointa, incompetenta, graba, lasa-ma sa te las, ... . Pe bune, imi bateam capul sa gasesc motive pentru halul in care este medicina romaneasca, ma dedam la subtilitati socio-politice... prostii! Am gasit motivul. Nu stiu si nu ma intereseaza daca e congenital sau dobandit :) Punct.

(Btw, le recomand cu caldura sa adauge in bibliografie si editia XVI in franceza si editia XIII in araba - versiunea editata in Egipt).
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
alandala
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 20, 2004 6:04 pm
Location: here!

Postby alandala » Sat Mar 12, 2005 1:52 am

Nu introduc mana in foc...insa cred ca si anul trecut intaia comunicare a fost ceva tot cam ambiguu, de genul "bibliografia ramane aceeasi", si abia in anunturi ulterioare s-au mai lamurit lucrurile...
Intr-adevar actuala comunicare, desi pare a se vrea oficiala, mie imi pare scrisa cu un varf de creion pe o hartie igienica, in fuga...
Cred ca exprimarile care incearca sa stranga toate specialitatile la un loc au legatura cu tendinta de introducere a unui trunchi comun, care sa reglemeteze intrarea in rez pe med fam...
Mi se pare totusi necesara (mai ales ca acum baza e in materie si nu in grilele de pe net) o paginatie riguroasa...

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Postby harry » Sat Mar 12, 2005 11:24 am

nu mai inteleg nimic-ce se intampla cu medicina de familie? dupa cum s-au exprimat dau de inteles ca a ramas ca anul trecut-s-au scos 2 teme din care 1 de pe medicala si alta de pe mf(cred pt ca in tematica de medicale nu este malabsorbtia) Sa inteleg ca a ramas si stagiatura? ce s-a intamplat cu acel jumatate plus 1 pentru a intra pe medicina de familie?

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Postby harry » Sat Mar 12, 2005 11:29 am

nu ma mai surprinde nimic-la cat de incompetenti sunt cei care ne hotarasc vitorul....uitati-va in jurul vostru-vedeti ce asistenti universitari ne ""invata"" medicina!!! foarte multi sunt intrati pe pile si spagi!! fara sa promoveze examenul de rezidentiat-si tot acestia ajung profesori universitari, conferentiari, sefi de lucrari, etc.. si inchei prin a farafraza pe un contemporan cu noi "" traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul""

dr.adrian
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Mar 12, 2005 2:03 pm
Contact:

Postby dr.adrian » Sat Mar 12, 2005 2:11 pm

sal'tare sre cineva carte aia de derma?

User avatar
Aciduzzu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Nov 05, 2004 2:31 pm

Postby Aciduzzu » Sat Mar 12, 2005 4:36 pm

Buna!
Poate sa-mi spuna cineva la ce capitol (si ce numar) se gaseste tema care s-a scos "sindromul de malabsorbtie" in materia de anul trecut pe medicina interna, ca eu ma tot uit si nu gasesc asa ceva. :shock:
Sper si eu sa apara cat mai curand la xeroxuri capitolele noi. Nu ca le-am terminat pe toate celelalte si nu mai am ce citi, dar asa, sa stau si eu linistit :wink:
The good ended happily, and the bad unhappily. That is what Fiction means.

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Sat Mar 12, 2005 7:54 pm

chiar asa. Ce tema s-a scos? io nu inteleg. Probabil nici nu trebuie.asta e ideea.......

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Mar 12, 2005 8:05 pm

malabsorbtia era de fapt malnutritia??? pa..rerea mea
cred ca greseala s-a produs la tipar, probabil ala care alege literele la tiparnitza e mai semidoct, si are si el o parere

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Sun Mar 13, 2005 12:30 pm

sbv wrote:mi se parea mai firesc sa introduca subiecte noi de orl sau ofta,care lipsesc cu desavarsire din bibliografia specialitatilor chirurgicale,iar din cele 6 mie unul mi se pare ca doar hemostaza are legatura cu chirurgia,restul sunt "triste mosteniri" de la medicala.

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sun Mar 13, 2005 3:11 pm

Deci pana la urma se va da rezidentiat separat pe MF?
Nu mai e valabila legea aia despre care s-a tot vorbit?

Si bibliografia ramane cam aceeasi, doar ca au bagat tampeniile astea noi?

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Postby harry » Sun Mar 13, 2005 4:22 pm

Reaktor wrote:
grasshopper wrote:dar cred ca pacientii mei vor fi f interesatzi de structura receptorilor...numa despre asta or sa ma intrebe, de celula sushe nu mai zic...

Pai in epoca in care in vest exista cipuri genice care intra usor usor in diagnostic iar transplantul si diferentierea controlata a celulelor stem vor deveni rutina cand vei termina rezidentiatul tu vrei sa dai rezi din percutia toracelui? Parerea mea.

cipuri genice? vreau sa spun si eu cate ceva legat de aceasta problema- la noi in spitale( si vorbesc in cunostinta de cauza) nu se fac ecografii pt ca nu exista gel de ecograf, nu exista hartie de ekg, oamenii isi cumapara perfuzoare si medicamente, la farmacia spitalului trebuie sa dai telefon zilnic sa vezi ce medicamente se gasesc in ziua respectiva( azi au ampicilina injectabila, maine nu mai se gaseste). Era o vreme in care laboratorul nu lucra un vsh "" pt ca nu exista reactivi"" si noi vorbim de cipuri genice, diferentierea controlata a celulelor stem etc. e o vorba romaneasca f. inspirata "" CAPRA RAIOASA COADA TOT SUS O TINE"" o sa invatam pentru cultura generala-nu cred ca o sa traiesc sa vad asa ceva la noi in tara...cel putin in urmatorii 20 de ani!!!

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Postby harry » Sun Mar 13, 2005 4:32 pm

-la anul daca o sa intre in comisia de rezidentiat un profesor de anatomie va aparea un mou subiect probabil..."" anatomia topografica a membrelor"" ca de...trebuie sa stii si ceva anatomie, un profesor de oftalmo-glaucomul cu unghi ingust-etc...

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Sun Mar 13, 2005 5:09 pm

Mai naspa o sa fie daca intra un profesor de educatie fizica, fiindca o sa trebuiasca probabil sa dam si vreo proba de alergare sau de saritura la groapa cu nisip :lol:

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Sun Mar 13, 2005 5:11 pm

harry wrote:cipuri genice? vreau sa spun si eu cate ceva legat de aceasta problema- la noi in spitale( si vorbesc in cunostinta de cauza) nu se fac ecografii pt ca nu exista gel de ecograf, nu exista hartie de ekg, oamenii isi cumapara perfuzoare si medicamente, la farmacia spitalului trebuie sa dai telefon zilnic sa vezi ce medicamente se gasesc in ziua respectiva( azi au ampicilina injectabila, maine nu mai se gaseste). Era o vreme in care laboratorul nu lucra un vsh "" pt ca nu exista reactivi"" si noi vorbim de cipuri genice, diferentierea controlata a celulelor stem etc. e o vorba romaneasca f. inspirata "" CAPRA RAIOASA COADA TOT SUS O TINE"" o sa invatam pentru cultura generala-nu cred ca o sa traiesc sa vad asa ceva la noi in tara...cel putin in urmatorii 20 de ani!!!

Atunci poate ar trebui sa se dea rezidentiat din cum sa NU folosesti ampicilina, din cum sa NU faci ecografii, din cum sa faci perfuzii fara perfuzor si din cum sa tratezi pacientul fara medicamente, din cum sa iti tii buzunarul halatului cat mai larg in timp ce dai aspirina unui muribund si altele asemenea.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Mar 13, 2005 5:47 pm

nu shtiu cine s-ar lasa operat de un chirurg care nu are cele mai avansate si updatate cunostinte de genetica..

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Sun Mar 13, 2005 6:03 pm

Mey smechere stii si tu foarte bine ca nu despre asta vorbeam; by the way nu te prinde sa faci pe naivul.
Am spus eu cunostinte avansate? Spuneam de genomul uman, e deja o chestiune de cultura generala, toata lumea vorbeste despre asta si despre progresele care s-au facut in genomica iar un medic ar trebui sa aiba cel putin cunostintele minime chiar daca treaba lui se reduce la a opera furunculi.
Si mai cred ca informatica si engleza ar trebui sa fie probe pentru rezidentiat. Totusi rezidentiatul e o forma de invatamant postuniversitar si cred ca cineva care urmeaza o astfel de forma de invatamant ar trebui sa stie sa foloseasca un computer si sa comunice in engleza. Nici o testare psihiatrica pe bune nu ar strica.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Mar 13, 2005 7:24 pm

am spus eu ca ai spus tu ceva? :shock:
sunt de acord cu info si engleza, nu shi cu un examen psihiatric (din motive subiective:))

joao_tt
junior
junior
Posts: 49
Joined: Thu Nov 25, 2004 12:41 am
Contact:

Postby joao_tt » Sun Mar 13, 2005 9:38 pm

si totusi, ce tema s-a scos?
malnutrtia,malce?
iar daca va uitati putin peste genon o sa vedeti ca e multa vorbarie, nu e foarte greu, dar sunt multe grile de scos din atatea pagini, foarte multe.......
iar o solutie ar fi sa scriem o scrisoare catre comisia inteligenta ce face tematica,in care sa ne exprimam si noi punctul de vedere(dezamagirea), ca pana la urma noi dam examenul, s-o semnam toti si sa le-o trimitem, sperand ca nu o sa ne ignore. Macar atat, sa speram....

User avatar
Aciduzzu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Nov 05, 2004 2:31 pm

Postby Aciduzzu » Sun Mar 13, 2005 10:46 pm

Ar trebui ca macar sa stie cum se numesc capitolele din tematica domnii coculozauri (ca sa-i parafrazez pe carcotasi). :wink:
Apropo, de unde putem cere lamuriri?
The good ended happily, and the bad unhappily. That is what Fiction means.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Mar 13, 2005 10:52 pm

domnu reak. sunt de acord sa citim genomul pentru cultura generala (ramura genetica) atat de necesara unui viitor ortoped. dar problema de baza e ca domnii care vor produce grilele sunt [editat de admin].
aa si daca tot suntem aici sa va spun ce m-a mai enervat saptamana asta.
am gasit la capitolul jenant despre pleurezii 2 (doua) intrebari despre incidenta pleuritei tuberculoase in sua. astia nu sunt normali. sa nu te duci sa il iei de gat?
io abia astept sa fiu rezident (pe mf) si sa il intreb pe seful de clinica care e incidenta bolii hodkin in madagascar (in sua e 7500 parca)
deasemeni banuiesc ca stiti toti despre marea epidemie de RAA din utah (aproape 300 de cazuri).

kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Mar 14, 2005 2:10 am

joao_tt wrote:si totusi, ce tema s-a scos?
iar o solutie ar fi sa scriem o scrisoare catre comisia inteligenta ce face tematica,in care sa ne exprimam si noi punctul de vedere(dezamagirea), ca pana la urma noi dam examenul, s-o semnam toti si sa le-o trimitem, sperand ca nu o sa ne ignore...


pai joaopintu, fa-o, cã oameni care s-o semneze se gasesc. dar sa scrii pe hartie lucioasa, macar sa aiba ce sa facã cu ea.
dar scrie, parafa mea asteapta nerabdatoare.

miki
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Jan 25, 2005 1:50 am

Postby miki » Mon Mar 14, 2005 2:55 pm

nu ma asteptam la asemenea bulibaseala anu asta, chiar credeam ca se va schimba ceva in bine.Astea nu sunt subiecte prea bine elaborate, parca le-a visat unu cu o noapte inainte si s-a hotarat sa-si scrie visele a doua zi in VM.Parerea mea!!!!poate ca eram optimist, dar mi-am revenit......

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Mar 14, 2005 3:20 pm

eu zic sa-i tragem la raspundere.
daca simtzi asha, hai in gashka mea

deko
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Sep 16, 2004 11:24 pm

Am nevoie si eu plsssssss...

Postby deko » Mon Mar 14, 2005 6:58 pm

Salutare la toti.Am nevoie si eu de tematica pentru rezidentiat 2005 daca poate cineva s-o posteze.Multzam mult. :o :o :o


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests