medicina de familie pt promotia 2005

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Wed Dec 14, 2005 7:06 pm

dragos297 wrote:
pe site
Siteul ministerului?

..nu pe http://www.rezidentiat2005.ro
claudia

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Wed Dec 14, 2005 8:02 pm

md31174 wrote:nu se dau bonuri de masa pt anii I si II....

Poate voua nu va dau, eu am sperante, am sa postez aici imaginea cu primele mele bonuri de masa :D daca le primesc dupa cum mi s-a spus.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Wed Dec 14, 2005 9:13 pm

indiferent care va fi spitalul platitor ( ca e Spitalul universitar X sau spitalul orasenesc Y) rezidentii (indiferent de specialitate) sint platiti prin fonduri speciale venite de la ministerul sanatatii ( deci, ca sa ma fac inteleasa, nu din fondurile spitalului platitor); asta e valabil pentru primii 2 ani de rezidentiat.
din acest motiv, rezidentii an I si II nu primesc bonuri! din anul 3 vei fi platit din fondurile spitalului platior si de atunci incepi sa beneficiezi ( ca si restul amarastenilor din spitalul respectiv) de bonuri de masa!

dar...speranta moare ultima!
bafta! :lol:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Wed Dec 14, 2005 10:02 pm

de acord cu tine md31..... :)

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Wed Dec 14, 2005 10:28 pm

md31174 wrote:indiferent care va fi spitalul platitor ( ca e Spitalul universitar X sau spitalul orasenesc Y) rezidentii (indiferent de specialitate) sint platiti prin fonduri speciale venite de la ministerul sanatatii ( deci, ca sa ma fac inteleasa, nu din fondurile spitalului platitor); asta e valabil pentru primii 2 ani de rezidentiat.
din acest motiv, rezidentii an I si II nu primesc bonuri! din anul 3 vei fi platit din fondurile spitalului platior si de atunci incepi sa beneficiezi ( ca si restul amarastenilor din spitalul respectiv) de bonuri de masa!

dar...speranta moare ultima!
bafta! :lol:

Sunt de acord cu tine si stiam asta si eu..dar...la Fagaras au spus ca ei dintotdeauna au dat bonuri valorice de masa tuturor, inclusiv stagiarilor si ne-au spus klar si noua sa mergem sa le luam cand vom duce pontajul.Le-am explicat ceea ce stiam noi, crezand ca nu au inteles ce cautam noi pe acolo si in ce an suntem, dar ne-au repetat acelasi lucru..acum ramane de vazut.Si am convingerea ca daca eu primesc asa ceva, se gaseste unul care sa faca scandal pe unde trebuie, aia ssa se sesizeze si apoi sa primeasca Fagarasul indrumari cu ce poate si nu poate face...si nu mai primim nici noi :D.Va anunt prin ianuarie februarie daca chiar am primit asa ceva.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed Dec 14, 2005 11:57 pm

o sa iei tu bonuri cand mi-oi vedea eu ceafa... :arrow:
Not kennt kein Gebot.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 15, 2005 12:12 am

andy wrote:o sa iei tu bonuri cand mi-oi vedea eu ceafa... :arrow:

Deci peste 2 ani in cel mai rau caz o sa trebuiasca sa-ti vezi ceafa :D (preferabil fara oglinzi si alte ajutoare)
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Dec 15, 2005 12:14 am

cata rautate...
endermo, problema nu e ca vom face scandal ca noi nu primim. ne vom cere toti detasari la Fagaras si o sa ne calcam pe picioare pe acolo. o sa fie bataie pe scris foi.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 15, 2005 8:10 am

kooksee wrote:cata rautate...
endermo, problema nu e ca vom face scandal ca noi nu primim. ne vom cere toti detasari la Fagaras si o sa ne calcam pe picioare pe acolo. o sa fie bataie pe scris foi.

Din partea mea puteti veni si in pelerinaj la Fagaras, numai ca acolo nu se fac stagii, toate se fac in Brasov.Si eu zic sa terminam aceste contraziceri.Daca spitalul va da bonuri de masa veti afla, mai ales ca am de gand sa-i dau lui Andy o ciorba de burta din bonuri :D (sper ca te multumesti Andy si cu ciorba de burta de Bv).Daca nu , inseamna ca madamele de la personal nu stiau ce vorbesc.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Dec 15, 2005 9:04 am

daca o sa gasesti tu restaurant care accepta bonuri de masa, cu placere. dar din cate stiu, nu le poti folosi decat la cateva hypermarketuri. :?
Not kennt kein Gebot.

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Thu Dec 15, 2005 10:03 am

Stiu ca anunt tarziu dar vad ca am colegi care nu stiu inca: repartitia stagilor pentru cei care au luat MF in judetul Bv se face astazi la ora 10.00 la DSP Brasov.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

- Albert Einstein

User avatar
Elena
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Sep 21, 2004 7:29 pm
Location: acasa

Postby Elena » Thu Dec 15, 2005 1:33 pm

pt oana romanescu

am sunat la mangalia si mi-au zis ca nu imi trebuie decat adev de la medicul de familie care sa arate ca sunt apta de munca,pe langa copii de buletin,certif d nastere,adev de licenta si de la repartitie.Tu d c ai facut mrf si vdrl?
Ma duc maine dim la 9 la mangalia sa-mi fac incadrarea.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Dec 15, 2005 9:45 pm

deci eu aveam adeverinta de la mf!!!!!!!!
mrf si vdrl le-am facut ptr. ca le faceau toti la spital moca....si am zis sa le am!
la incadrare inmangalia,tipa de la resurse umane mi-a dat un model de certificat tip de angajare pe care se pune timbru fiscal si care este completat de mf si stampilat si de directorul spitalului Mangalia!!!!!
pe asta cica sa il iau de la secretariatul spitalului judetean si sa il duc pe 3 ian,cand merg sa semnez contractul!
acum eu ce sa zic....de ce ne zic diferit??????

p.s.:analizele mi le-a dat inapoi acasa sa le pun in rama :shock:

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Dec 16, 2005 12:29 pm

am fost la marea intalnire cu prof sinitchi si se pare ca in curricula pt rez pe mf, pe care btw nu am primit-o pt ca nu a ajuns masina de la bucuresti desi am platit cei 420 000+37 000 taxe postale, este prevazut CA PRIMUL STAGIU TREBUIE SA FIE MF-3 LUNI EFECTUAT INTR-O CLINICA UNIVERSITARA . Clinica universitara fiind clinica de alergo a prof sinitchi care are vreo 4 saloane mititele in care vor trebui ighesuiti 50 mf-isti picati pe specialitati+ cati mf-isti or mai fi din cei care au dat din prima pe mf+4-5 grupe de studenti de anul 6.
deasemenea am fost "impartiti" la ANUMITI MEDICI DE FAMILIE CU CARE VOM EFECTUA STAGIUL IN ANUL 3 DE REZIDENTIAT
la voi tot asa este? inca nu se stie sigur daca vom face stagiile la iasi sau tg frumos, nu se stie daca avem voie totusi sa alegem noi medicul de familie, daca avem voie sa alegem ordinea stagiilor.......NU SE STIE NIMIC :x
asa e peste tot sau numai la iasi? :evil:

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Fri Dec 16, 2005 2:08 pm

asa e peste tot, mai putin treaba cu primul stagiu. fiecare isi alege ce doreste in alte parti (sau ce apuca).
Not kennt kein Gebot.

dee-dee
junior
junior
Posts: 33
Joined: Thu Nov 03, 2005 4:10 pm

Postby dee-dee » Fri Dec 16, 2005 6:56 pm

nu este chiar peste tot asa...la Ploiesti au fost f binevoitori si fff constienti ca cei mai multi vor detasari si sa dea din nou la anul pe specialitati. singura chestie obligatorie a fost sa facem mai multi acelasi stagiu, adica ori med int ori chirurgie, ca sa nu vina profu de la Buc sa predea doar pt 3-4 oameni ( da, vine prof de la Bucuresti!)

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Fri Dec 16, 2005 9:14 pm

Doll wrote:am fost la marea intalnire cu prof sinitchi si se pare ca in curricula pt rez pe mf, pe care btw nu am primit-o pt ca nu a ajuns masina de la bucuresti desi am platit cei 420 000+37 000 taxe postale, este prevazut CA PRIMUL STAGIU TREBUIE SA FIE MF-3 LUNI EFECTUAT INTR-O CLINICA UNIVERSITARA . Clinica universitara fiind clinica de alergo a prof sinitchi care are vreo 4 saloane mititele in care vor trebui ighesuiti 50 mf-isti picati pe specialitati+ cati mf-isti or mai fi din cei care au dat din prima pe mf+4-5 grupe de studenti de anul 6.
deasemenea am fost "impartiti" la ANUMITI MEDICI DE FAMILIE CU CARE VOM EFECTUA STAGIUL IN ANUL 3 DE REZIDENTIAT
la voi tot asa este? inca nu se stie sigur daca vom face stagiile la iasi sau tg frumos, nu se stie daca avem voie totusi sa alegem noi medicul de familie, daca avem voie sa alegem ordinea stagiilor.......NU SE STIE NIMIC :x
asa e peste tot sau numai la iasi? :evil:


Azi in Buc s-a ales din lista afisata pe net din care lipsea chestia cu cele 3 luni mf, una de san publica si management si anul de mf.Din restul de 9 stagii puteai sa-ti alegi in oricare spital din cele puse pe lista...am primit si faimoasa curricula (cateva foi care mergeau f frumos xeroxate si care puteau purta o alta denumire nu asa de pompoasa.. :evil: :evil: :evil: :evil: ) si faimosul carnet de rezistent(inca nu am inteles :evil: :evil: :evil: de ce trebuie sa am acele etichete cu bare de parca as fi inreclama cu pretul cel mai ieftin :evil: :evil: )...in rest semi ok.
p.s Eu mi-am luat .... asa de deschidere dermato in colentina :P :P

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Dec 16, 2005 11:26 pm

la tirgu jiu au fost chiar simpatici, au recunoascut oamenii ca isi cunosc limitele, si ca noi ar trebui sa facem in centru universitar, si au fost si mai draguti cand ne-au datatat detasarile cu cu 3 ianuarie ca sa nu mai facem un drum pana la ei :D dar din pacate tot trebuie sa fim acolo pe 3 sa ne luam carnetele de rezi, in schimb la alesul stagiului este o treaba ciudata, la tirgu jiu a ales fiecare ce-a vrut, in schimb la craiova ni s-a spus ca toata lumea face mf :evil: si din lista de profesori trebuie sa cautam noi pe cineva care sa ne primeasca (fiecare prof primeste cate 2 rezidenti) deci intr-un final tot ca-n filmele cu prosti a ramas :x :cry:

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Sat Dec 17, 2005 2:08 am

Hai sa va spun ce a fost la TM:
Am avut de ales doar intre pediatrie si medicina interna (fiecare clinica din oras avand cateva locuri). Doar astea si nimik altceva. Ne-au amenintat cu cateva cursuri de medicina de familie in fiecare joi de la 17.00, cu prezenta cu tot.
Carnete de rezident si curricule.... doar in ianuarie, desi taxa trebuie platita din decembrie....asta e!
In rest, cam atat. Au fost destul de ok cu cei care doresc sa se transfere / detaseze.
Analize.. doar HCV, AgHBs, HIV, VDRL, raze si coprocultura sau coproparazitologic. Doamnele de la personale erau tare nedumerite de ce ne trebuie noua sa citim atat contractul ala....ca nu scrie nimik deosebit in el. In rest nimik deosebit....
Oricum toata stima pt doamna de la DSP....are o rabdare de fier.


Acu' o intrebare.... Este posibil sa nu se acorde detasarea / transferul de catre cei de la Bucuresti??? (nu pt mine, am pe cineva care vrea sa vina de la Vl la TM). Va rog, dc stiti ceva, spuneti-mi si mie!!!!
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Thu Jan 05, 2006 9:17 pm

Sa ma lamureasc asi pe mine cineva care este treaba cu bonurile de masa...am vb cu cineva care a luat Giurgiu si acolo primeste bonuri de masa si este rezi in anul 1...eu stiam ca anul 1 si 2 nu au dreptul...

Stie cineva daca sp Floreasca are fonduri pt asa ceva pt rezi de anul1 !

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Fri Jan 06, 2006 12:10 am

M-am interesat pe tema asta si am primit un raspuns foarte oficial de la Min Sanatatii cu precizarile legale comform carora nu avem dreptul la tichete de masa.

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Jan 06, 2006 12:13 am

macar aveau dreptate si erau logici si fluentzi?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Jan 06, 2006 4:19 am

mda erau (i)logici si (sub in)fluentzi. ce mai era? a, da. aveau dreptate? evident, ca doar ei au ciolanu'.


ministerul sanatatii sucks big time si nu are nici o legatura cu logica, bunul simt si nici macar cu legalul.

e ilegal(sau ar trebui sa fie) ca singurul criteriu pe care sunt numiti ministrii este gradul cat mai crescut de imbecilitate si obtuzitate.

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Mon Jan 09, 2006 6:55 pm

Incorect ptr noi dar corect din punct de vedere legal:
-art 5 alin (2) legea 41/2002
-art 40 legea 511/2004 sau ptr anul asta art 24 legea 379/2005

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Jan 19, 2006 4:35 pm

a luat cineva carnetul de rezident? si daca da, de unde - DSP de care apartine sau CNPDS?
sa traiti bine! :)
Not kennt kein Gebot.

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Sun Jan 22, 2006 4:51 pm

nu zice nimeni nimic? :shock:
dar despre salariu ce stiti? eu am facut contractul pe 3 ianuarie, iar primul salariu mi-l da pe 14 februarie? e normal?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Sun Jan 22, 2006 5:06 pm

andy wrote:nu zice nimeni nimic? :shock:
dar despre salariu ce stiti? eu am facut contractul pe 3 ianuarie, iar primul salariu mi-l da pe 14 februarie? e normal?


e normal, da.
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Jan 22, 2006 9:51 pm

adica asa il lom toti, nu ca e normal.


k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Mon Jan 23, 2006 7:25 pm

kooksee wrote:adica asa il lom toti, nu ca e normal.


k


cum zici tu :wink:
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Sat Jan 28, 2006 4:14 pm

marirea de salar de 5% o primim si noi? chiar daca suntem platiztzi de min educatziei?
si daca mergem cu burse in strainatatzi si intrerupem rezi, vechimea merge mai departe sau sta pe loc?

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon Jan 30, 2006 6:17 pm

mai nou nu se mai aproba detasarile cica... :roll:
intrebare: cine nu obtine aprobare de detasare, ce face? in conditiile in care spitalul este la peste 100 km departare de domiciliu?
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jan 30, 2006 10:54 pm

unii cred ca se vor muta acolo.
altii cred ca vor chiuli bazat.
eu cred ca imi mai iau o cola.



k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Mon Feb 06, 2006 12:03 pm

hai bai nene ca ieseau cu zecile, cu aprobari respinse...
ce solutie ati gasit? :shock:
Not kennt kein Gebot.


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests