Combo DVD-ROM / CD-RW

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Combo DVD-ROM / CD-RW

Postby adi » Fri Jan 09, 2004 5:16 pm

Cum as vrea sa cumpar o astfel de unitate iar experienta mea in domeniul asta se afla la un nivel jenant va cer sfatul pentru a alege o chestie la un raport optim pret/calitate :)

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Combo DVD-ROM / CD-RW

Postby adi » Fri Jan 09, 2004 5:19 pm

a disparut iar dreptul de edit? :lol:
ok, uitasem sa va intreb daca acest combo ruleaza fara probleme pe un K6-2 la 450MHz cu 256 sdram (pe care sper sa-l schimb destul de curand dar cred ca unitatea combo va prinde un pic si din era K6 :) )

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Jan 09, 2004 6:12 pm

Am un o unitate combo. Nimic extraordinar. Un aparat ca oricare altul. Iti va merge fara probleme pe K6-2, ca si un CDROM. Pentru vizionatul filmelor pe DVD nu cred ca e de ajuns procesorul tau, daca nu ai o placa video cu acceleratie la decodarea mpeg-2. EU am un Toshiba destul de vechi.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jan 09, 2004 11:02 pm

Eu am pus pe un calculator un combo Philips. DVD-uri n-am probat insa nu stia sa citeasca CD-uri de 99' (si evident nici sa scrie). In mare astea care se gasesc la niste preturi rezonabile au un CDRW mediocru, la DVD-ROM banuiesc ca e suficient.
Da chiar ai DVD-uri de vazut? Ca la banii aia iei un CDRW bun.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jan 09, 2004 11:04 pm

PS. nu sunt foarte convins ca o sa-ti mearga orice combo pe configuratia aia (cel putin partea de CDRW), cauta intai pe site-ul producatorului.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sat Jan 10, 2004 3:11 am

de mers merge, dar cum ... de scris va scrie, ca e BURN Proof, dar la DVDuri vei sta mai prost ... chiar si cu placa decodoare MPEG ... saracul K6-2 nu shtie sa dea 5 MBytes/sec constant nici sa-l tai ... Oricum, vei avea o imbunatatire de calitate prin copierea fisierelor pe HDD si rularea lor de acolo ... (Atentie la CSS!!!).

De asemenea, atentie la cele 5 schimbari maxime de zone (un eventual firmware RPC1 nu ar strica, dar nu cred ca a aparut deja pentru unitatile noi ... dar va apare in mod sigur ;) ).

Ca unitate: iti recomand noul combo Teac DVD/CDRW ... sau ceva Pioneer ... eu mi-am luat de curand DVD-ROM ... cum Teac nu am gasit, m-am procopsit cu un Pioneer SlotIn :D . Concluzia? Sunt multumit ... se putea si mai bine, dar ... (probabil ca tot anul o sa ma gandesc: oare era mai bun Teacu'?! :shock: )

Spor!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sat Jan 10, 2004 3:42 am

Pina si Carrefour are DVD writer la 6 milioane, la ultrapro era 5,5 deja. La vara se face asta cit e un combo acum (parca 4-4,5 e asta, nu?). Ori stringi din ... acum si iei un DV-writer, ori il cumperi la vara si mai stai un pic pina atunci.
Doar nu te dau DVD-urile afara din casa si nu vrei sa stai la fundul mafiotilor astora care trag acum CD-uri (mama, ce draci am pe aia care intra pe file sharing si isi fac reclama ca inchiriaza CD-uri, astia nu dau dacit Program Files la share, cum ar veni eu ii dau fisierul gratis si el mi-l da mie pe bani).
Despre zona, luati ebode, fratilor, sint ieftine, sint facute de concernul Rosal.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jan 10, 2004 12:01 pm

multumesc ptr pareri!
despre DVD-uri as lua un combo ptr ca ma gandesc ca directia in viitor va fi in sensul acesta-daca aveti alte pareri, please contraziceti!
despre preturile la combo, nu sunt 4-4.5 mil slobizz! parca erau in jur de 2.5-3 mil!
gaurika- care crezi ca ar fi configuratia hard echilibrata minima pe care ar merge optim o astfel de unitate?

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sat Jan 10, 2004 1:20 pm

i386 800 MHz / 256 MB RAM / VGA AGP 8 MB vRAM ... cred ca ar fi OK .... la mine a mers pe Duron 750 (cu ani in urma) in config cu placa video cu 32 MB ... dar nu e musai ...


Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sat Jan 10, 2004 1:21 pm

adi wrote:despre DVD-uri as lua un combo ptr ca ma gandesc ca directia in viitor va fi in sensul acesta

Daca ai prins citiva ani fara net si trebuia sa cuperi, sa inchiriezi si sa imprumuti CD-uri, atunci deja cam ai o idee despre viitor.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Mon Jan 12, 2004 9:12 pm

facand o combinatie intre sfaturile date de gaurika, originaltup si cu confirmarea lui italiano am luat un cdrw Teac simplu, fara dvd--p-asta o sa-l iau separat in viitor cand voi fi strivit de masa dvd-urilor din camera mea :lol:
cum sunt nou in breasla, am fost bagat in ceata de fraza urmatoare :) desi am cautat pe net "firmware" nu gasesc decat chestii destul de generale. Imi explicati si mie va rog despre ce este vorba?
gaurika wrote:De asemenea, atentie la cele 5 schimbari maxime de zone (un eventual firmware RPC1 nu ar strica, dar nu cred ca a aparut deja pentru unitatile noi ... dar va apare in mod sigur ;) ).


In final, ce program de "ars" (suna haios :) ) cd-uri imi recomandati? Ce blancuri sunt ieftine si bune?
thanks guys

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jan 12, 2004 11:24 pm

Pt firmware intra pe site-ul producatorului, da' sfatul meu e sa scrii niste CD-uri inainte, vezi daca te multumeste si apoi vezi ce aduc in plus firmware-urile respective. Eu am facut vreo 2 upgrade-uri de genul asta (la unul absolut necesar, ca sa scrie si CD-uri de 700MB iar la al meu mai mult de amorul artei dar am tremurat un pic).
CD-uri: preferabil sa scrie un nume pe ele (desi am scris fara probleme si pe no name); eu folosesc Memorex, pana de curand erau 10.000/buc, acum s-ar putea sa fi crescut cu 1000-2000.
Program de scriere: Nero + CloneCD. Nero am incercat un pic vers.6 si m-a cam enervat asa ca iti recomand tot 5.x.x.x
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Thrawn
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Jul 07, 2003 12:24 am
Location: undeva prin muntii Romaniei
Contact:

Postby Thrawn » Mon Jan 12, 2004 11:25 pm

Nero seria 5 sau 6 Pt Pc-ul tau mai bine 5.
Despre Blancuri numai de rau. Majoritatea sunt "short strategy" adica cam naspa.
Am zis-o si p-asta!!!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Jan 14, 2004 2:26 am

Firmware RPC1 - era vorba despre DVD (RPC1 - inseamna FreeZone, RPC2 - cel care este default pe drive cand il cumperi - inseamna limtare la max 5 schimbari de zone).

pentru mai multe info:

http://pioneerdvd.rpc1.org/

http://www.rpc1.org/

http://forum.rpc1.org/


Itzi recomandasem DVD / CDRW TEAC combo ... nu de alta, dar se pare ca DVDurile si DVDurile combo (+ CDRW) sunt cam singurele originale Teac pe piata romaneasca ... Eu de la CDW 540E nu prea am mai vazut TEAC de la mama lui in Ro ... Sper sa ai noroc ... oricum, facaturi sau nu, au ramas printre cele mai bune, impreuna cu Plextorurile, la partea de unitati CD / CDRW ...

De asemenea ar mai fi fost un DVDRW Teac... dar inca sunt scumpe ...


Cat despre Software ... folosesc de vreo 5 ani Ahead Nero Burning Rom:

http://www.ahead.de

si CloneCD (fost ELBY's CloneCD, acu SlySoft parca):

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=586

De asemenea, te mai poti juca si cu un UltraISO ... CloneCD Tools ... si cam atat ... nu prea mai ai nevoie de altceva ...

Spor la scrieri!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests