scaner

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

scaner

Postby shamanul » Sun Oct 10, 2004 10:08 am

calcu' meu s-a hotarat brusc sa nu mai gaseasca scanerul. Am un MicroTek Scanport 3000. Se pare ca driverul este instalat (desi la hardware profile nu mai apare, imi zice ca unknown device). Din irfnaview, daca ii dau "select TWAIN source" imi vede ScanModule V5.1 (ca asta e), dar imi zice ca scaner not found si ma pune sa verific cablurile si USB-ul. Scanerul e in priza si luminat. De pe CD-ul de instalare nu mai pot sa fca nimic ca e bulit si nu mai poate fi citit (am incercat de vreo zece ori si l-am facut praf de nervi dupa aia...)
car' sa fie cauza? Si ce sa fac? Am downloadat driveru' de pe siteul lui MicroTek, se instaleaza cica, restart, ciuciu.

PS - e conectat printr-un USB hub, a mers pana acu ceva vreme (nu demult) dar nu's ce l-a apucat. O sa incerc sa il mufez si direct, da' nu cred sa fie asta cauza.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sun Oct 10, 2004 12:21 pm

MIe mi s-a intamplat asta cu un Canon . S-a rezolvat cand i-am schimbat cablul USB. E putin probabil sa fie asta, dar, cine stie?
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sun Oct 10, 2004 7:36 pm

windows 98?
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sun Oct 10, 2004 11:53 pm

nope, XP. A mers o vreme buna. E naspa fara scaner, tocmai in=mi fac powerpointu pentru final defense si voiam sa scanez niste chestii sa le introduc. Plus, nu mai pou folosi nici Abbyy Reader.
multam de idee ciresar. Din pacate nu pot schimba cablu scanerului, ca mufarea in scaner e permanenta, nu e removable. Cu foarfeca only...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 12, 2004 12:19 am

incearca pe un alt computer (desi banuiesc ca nu il ai la indemana).

Daca ai timp - un install de windoz ar fi cel mai indicat. Dar banui ca nici asta ... caz in care ar trebui sa pui un vmware (e trial 30 zile parca, dar iti ajunge sa faci un test ... ) si sa instalezi un XP minimal in virtual machine .. apoi sa-i pui driverele de pe site ... e mai simplu ... macar iti dai seama ce si cum ...


Ceva mai simplu - dar NU extraordinar de eficient: restart in safe mode, dezinstalat acolo TOT ce inseamna scanner and soft (Twain & Co) si apoi - dupa restart normal - o iei de la capat cu instalatul. Daca da si dupa asta vreo oroare, spune aici EXACT care este aia.

Succes!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sun Oct 17, 2004 7:19 am

multam tyby de sfaturi; n-am mai apucat sa le pun in aplicare. Am constatat ca nici webcamu' nu mai mere si m-am suspicionat si am incercat si conexiunea cu camera digitala si nici aia nu mergea, asa ca mi-am zis ca e de la hub-ul USB. Am incercat metoda "untdelemn de la bunica", adica am deconectat hubul, am restartat calcu si dupa aia am recuplat hubul. Mi-a vazut imediat "noile" hardware, inclusiv scanerul. Nu stiu tehnic cum se explica asta (overload? blocare?) dar am aplicat de fapt metoda sugerata de aia de la COMCAST care, cand i-am sunat ca nu mai am conexiune, mi-au zis sa incerc intai metoda "scoate modemul de retea din priza 30 secunde si incearca iar" - a mers.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Oct 17, 2004 1:36 pm

:) ... mai "obosesc" si echipamentele!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests