HyperThreading

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

HyperThreading

Postby darkside » Sun Jul 06, 2003 4:24 am

Noile procesoare Intel HiperThreading, oare merita sa dai atatia bani pe ele?
Cel mai iefin undeva pe la 200 $ fara TVA in Romania.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sun Jul 06, 2003 4:44 am

1) Este HyperThreading.
2) Merită. ÃŽn special pentru că vechea poveste cu multitasking-ul (pe care o auzim de la Windows-E 3.0 încoace) devine reală şi practic nu-ţi scade performanţa.
3) Acel procesor de ~200$+TVA (de fapt vreo 180$+TVA, depinde unde te uiţi) merge (cu o placă de bază corespunzătoare, poţi găsi una cu 865PE şi sub 100$) dus pe la 3GHz. ÃŽn mâinile cuiva priceput chestia aia e aur!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sun Jul 06, 2003 6:39 am

besty wrote:1) Este HyperThreading.

mda, incep sa fac din ce in ce mai multe greseli :oops: .
Ai idee ce avantaje ar fi pe linux?
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Mon Jul 07, 2003 1:54 am

Ca să rezum, NU. Asta pt. că HT-ul nu e dependent de platforma software, cel mult de modul în care aceasta (OS+aplicaţie) poate profita de două procesoare (respectiv partea neocupată dintr-un procesor, prezentată ca al doilea procesor virtualizat). Linux a suportat din timpuri străvechi multiprocessing, iar pe partea de hardware asta se vede: procesor*2.
Să nu facem mare caz de Linux: poate folosi la fel de bine şi el (sau Win-ul NT poate folosi şi el la fel de bine ca Linux, depinde cu cine :) ţii) două procesoare. Yep, sub Linux nu ar apărea problema licenţierii pe număr de proace, dar în rest nu ar reprezenta nimic deosebit.
Şi încă ceva: ţinând cont de diferenţa dintre un 2,4GHz cu bus 533 şi unul cu bus 800+HT (sub 10%) şi creşterea de performanţă dintre cele două (în general pe la 15%, dar poate fi de la 0 la 60% în funcţie de aplicaţie) am putea spune că Intel a permis folosirea unei chestii ce miroase a performanţă solidă, şi asta fără să te pună să o vinzi pe tanti cu undelemnu' (adică bunica).

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

haipartreding?

Postby dReam » Tue Jul 22, 2003 1:04 pm

:roll:

e calculatorul "multiprocesor" visat de fraieri, este dual procesorul gamerilor:)) care trebuie sa ruleze in paralel un cheat ce cere directx9.




intel sux

transmeta rulez

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Wed Jul 23, 2003 2:15 am

Cu riscul de a fi catalogat „omuleţ albastru de la intel” ţin să dau un exemplu oferit chiar de ei, la lansarea lui XeonHT: antivirusul din fundal. Probabil sunt mulţi cei care ţin un antivirus activ non-stop, şi îşi înjură HDD-ul că e prea lent; ei bine, cu un sistem capabil de HT (sau un dual-procesor propriu-zis) antivirusul nu se va mai simţi. Despre afirmaţiile "x sucks, y rulez"... copii înfierbântaţi.

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Nu stii sa apreciezi un mesaj la mishto.

Postby dReam » Wed Aug 06, 2003 3:43 pm

Daca vrei sa stii, si eu visez la un xeon, da da-mi tu bani :D ca placa dual procesor mi-o iau eu.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Fri Aug 08, 2003 5:43 am

S-ar putea să sughiţi şi când afli cât costă o placă de bază pentru Xeon. Dar... nu-ţi înţeleg visul. OK, HT e frumos şi roz, acum şi mai roz că are HT, da' Xeon (teoretic) e optimizat pentru rularea în "servere". La ce-ţi trebuie?

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sun Oct 09, 2005 1:05 am

Mai nou, si unele distributii de Linux suporta HT. Exemplu, Mandrake 9.3
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests