Laptop

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Laptop

Postby adi » Mon Oct 04, 2004 1:45 am

vreau sa-mi iau un notebook/laptop la second-hand (ca nu am nevoie absolut deloc de ceva peste 800-1000Mhz). ceva tips-uri la achizitionarea a asa ceva, chestii la care ar trebui sa fiu mai atent etc?

orice sfat e bun
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Oct 04, 2004 4:47 pm

La astfel de aparate sh, loteria e f. mare.

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Mon Oct 04, 2004 7:38 pm

Am luat un laptop second-hand prin mai, din intamplare unul bun. Este un Pentium MMX la 166 MHz cu 32M ram (upgrade la 64M), pe care merge foarte bine sa navighezi, sa asculti muzica sau sa vezi filme MPEG 1 (VCD). OpenOffice merge foarte frumos, inclusiv prezentarile (asta era ideea, de fapt).
Trebuie sa urmaresti:
- displayul sa nu aibe prea multi tranzistori arsi; rezolutie minima 1024x768 - peste asta creste si diagonala cu carcasa cu tot (12 toli arata dragut chiar)
- acumulatorul sa tina o perioada decenta, pentru ca e aproape imposibil de inlocuit
- incarcator
- un cd-rom/dvd-rom este absolut necesar

Altele:
- sa nu lipseasca USB-ul; pe modele mai vechi sunt si alte porturi folositoare (daca ai o imprimanta pe paralel)
- retea
- infrarosu
- port PS/2
- video-out si poate tv-out
- poate si o floapa
- iesiri/intrare audio
- poate modem

Asta cam e dotare standard pentru un model nou, insa e posibil la un second-hand sa nu gasesti ceva ce poate ar fi util. In rest, un laptop nu trebuie sa fie neaparat performant (de asta exista desktop), insa trebuie sa fie usor, economic (degeaba face coolerul ca aspiratorul daca pe baterie tine 10 minute) si para bine legat. Eu l-am scapat pe jos si inca e intreg.

Mai subiectiv: nu imi place Sony (Vaio, spre exemplu), imi place IBM (Thinkpad, dar are prea multa tehnologie proprietara - chiar si floapa e speciala) si eu am un Toshiba (nu e cel mai indicat pentru linux, din pacate, dar cu putin hacking merge).

PS. Daca ai timp sa il vezi iti spun si de unde l-am luat, altfel fac reclama. :wink:
Image Get Firefox!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Oct 04, 2004 9:36 pm

nu prea am incredere in aparatura second hand, in special laptop uri, fiindca te costa mult modificarea configuratiei si service ul in cazul in care ceva nu merge, la asta nu mere sa te joci ca la unul mare sa iei pe ghicite ce nu merge, mai bine iei unul nou nout dar slab
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 4:08 am

si-a luat un prieten de curand un dell la banii astia ... xp2100, 512 MBram, 60 GB hdd parca.

in principiu, la configuratia asta nu cred sa ai probleme prea curand ... dezavantajul major - nu ai garantie ...

cat despre sfaturi - greu de spus ... sunt multe de luat in calcul, dar ar fi excelent sa ai ceva referinte despre vanzator si ceva detalii despre provenienta produsului ...

notebook-ul e prin definitie o configuratie "fixa" ... in afara de memorie (in limite), hdd, eventual un CPU mai hot (desi se gaseste greu si scump asa ceva pe piata noastra) nu prea ai la ce sa te gandesti pentru viitor. In principiu, asta e si marele dezavantaj: lipsa de flexibilitate ... Insa e compensat de mobilitate.

Trebuie sa iti pui problema daca CHIAR AI NEVOIE de un notebook ... nu de altceva, dar la banii astia iti faci un system desktop cu valente de workstation ... cu destule avantaje fata de notebook ....

Daca vrei mai multe info, revino cu intrebari ceva mai tintite ....

Succes!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Oct 05, 2004 4:18 am

am nevoie de un laptop care sa se descurce f bine pe navigare internet, sa aiba un HDD peste 6 giga (de obicei saltul asta se coreleaza si cu un procesor mai bun), sa aiba porturi de la USB in sus, sa poata rula programe de grafica nu foarte complicate si sa pot vedea orice film-cel putin formatele divx actuale.

am o intrebare mai "arzatoare" :) : formatul hard de cdrw este specific fiecarei firme, sau exista o plaja de modele/firme de cdrw care pot fi atasate unui anumit laptop?
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 4:34 am

1. iti dai seama - configuratia despre care vorbeam mai sus tine cu succes toate pretentiile tale ...

2. de obicei, brandurile lucreaza cu alte branduri .... sunt cativa producatori mari (si recunoscuti) ... nu prea se risca lumea la altceva: Toshiba, Teac, mai rar Sony ... Toshiba folosesc foarte multi (HP-Compaq, Dell, Fujitsu-Siemens, etc). Se pare ca sunt cei mai cei la unitatile pentru notebook ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Oct 05, 2004 4:46 am

ca fiabilitate hardware, exista modele sau firme mai slabe, mai tari din cate ati vazut pana acum?

inca un lucru important: in cazul formatarii, exista vreo particularitate a reinstalarii unui sistem de operare pe laptop fata de desktop? exista vreo modalitate prin care sa se asocieze un OS specific (distinct printr-un cod) cu un laptop specific (de ex cu codul hard xxxx)?
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 4:55 am

1. da, dar aici intervine mult subiectivismul userilor ... eu pot spune ca am o reala aversiune fata de compaq .... in urma deselor si repetatelor probleme avute cu device-urile lor si, nu in ultimul rand, cu suportul tehnic.

2. da, fiecare producator are metoda proprie (si nu numai pentru notebookuri). De ex, HP-Compaq merge pe ideea de partitii ascunse, ce contin drivere, OS, imagine originala etc ... Toshiba merge pe CDuri personalizate, etc ..

Si da, respectivele metode sunt asociate / personalizate - de obicei - cu un anume model ... Nu vei putea instala, de ex, softul aferent unui Armada pe un Evo ... cu atat mai putin intre branduri .... Ca ex, nu am reusit sa instalez (in urma cu ceva ani) Win98SE de pe CDul unui HP pe un alt produs .... pur si simplu NU VREA!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Oct 05, 2004 5:03 am

daca exista asocierea aceasta soft-hard, inseamna ca ar fi recomandabil sa ii cer respectivului de la care cumpar si cd-urile de pe care sa reinstalez ulterior OS-ul?

sau exista pe laptop un gen de optiune/buton ca pe PDAs de hard reset, in care se sterge totul si revine la starea cu OS-ul din fabricatie?
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 5:11 am

adi wrote:daca exista asocierea aceasta soft-hard, inseamna ca ar fi recomandabil sa ii cer respectivului de la care cumpar si cd-urile de pe care sa reinstalez ulterior OS-ul?

sau exista pe laptop un gen de optiune/buton ca pe PDAs de hard reset, in care se sterge totul si revine la starea cu OS-ul din fabricatie?


1. da, evident, altfel poti ajunge in situatia in care umbli de nebun dupa drivere .... eventual trebuie sa le cumperi de la producator ....

insa exista posibilitatea sa iti cumperi tu ce windoz vrei si sa il pui pe laptop, nu refuza .... doar ca se poate sa ai nevoie de ooarece drivere ... Oricum, nu am patit-o cu niciunul pana acum sa nu ma lase sa pun ce vreau eu ... doar ca ale lor nu merg pe alt hardware ...

2. nu e chiar asa simplu ... dar, in principiu, ideea e aceeasi, daca ai o partitie de-aia "hoata" ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Oct 05, 2004 5:23 am

gaurika wrote:daca ai o partitie de-aia "hoata" ...
cum iti dai seama ca ai sau nu ai o astfel de partitie-are vreun indicativ? poate fi creata de user?
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 5:25 am

adi wrote:
gaurika wrote:daca ai o partitie de-aia "hoata" ...
cum iti dai seama ca ai sau nu ai o astfel de partitie-are vreun indicativ? poate fi creata de user?


1. citesti in manual / specificatii / iti da un info sau smthin @ boot-time

2. din cate stiu nu in mod direct ... in rest, aproape orice e posibil ... rabdare si vointa sa ai.

Succes ... mai vbim, acu nu mai pot ... pic.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sun Oct 17, 2004 1:39 am

mai, daca pe un AC Adapter scrie :

Input: 100- 249V~ 1.1A-0.6A 50-60Hz

desi are mufa ptr priza d-aia mica ca ptr Canada, oare pot sa-l introduc in priza d-asta de-a noastra??--bineinteles, cu un adaptor simplu ptr prizele noastre
chestia de la Input e intervalul de tensiuni intre care merge?
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Oct 17, 2004 3:27 am

daca scrie ASA, atunci sesizeaza automat in ce sistem de tensiune e bagat ... si nu trebuie sa iti faci griji.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Sun Oct 17, 2004 2:18 pm

Probabil ca e o sursa in comutatie, cu o plaja larga de intrare. Abia acum vad ca pe alimentatorul meu scrie 100-240V. Si merge. :D
Image Get Firefox!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sun Oct 17, 2004 3:01 pm

costin wrote:Probabil ca e o sursa in comutatie, cu o plaja larga de intrare. Abia acum vad ca pe alimentatorul meu scrie 100-240V. Si merge. :D

exact. scria 100-240, nu 100-249 (gresisem eu).

merge perfect :D
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Oct 21, 2004 11:37 am

am luat pana la urma un Sony Vaio, este intr-o stare excelenta (practic japonezul ala care l-o avut nici nu l-a folosit :D ), cutie, etc.
asta a venit cu un dvd-rom intern si un cd-rom extern, dar cred ca as vrea o unitate combo dvd/cdrw instead. aveti idee de vreunul serios care ar vinde asa ceva la sh? oricum daca iau de la magazin garantia nu ma ajuta deloc in alte locuri.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
drlucky
Posts: 4
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:31 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby drlucky » Mon Mar 07, 2005 10:40 pm

vezi http://www.citgrup.ro
aduc laptopuri second si dau si garantie...preturi f. bune...
"Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat"

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Mar 09, 2005 9:24 am

drlucky wrote:vezi http://www.citgrup.ro
aduc laptopuri second si dau si garantie...preturi f. bune...

multumesc, chiar au preturi bune. cam asa mi-am luat si eu laptopul si sunt f multumit de el, desi cred ca saracul nu banuieste ca va fi schmbat in curand :lol:
intamplarea a facut sa ii cumpar inainte sa plec si un combo cdrw-dvd nou!!! la pretul incredibil de 1,8 milioane lei, de pe undeva de prin ferentari, bloc superdubios dar tip neasteptat de serios si profesionist--luat de pe okazii.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests