o problema de ... hard

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

o problema de ... hard

Postby simbad » Mon Mar 22, 2004 3:14 pm

La tentativa de instalare a win98 pe hardul meu proaspat formatat FAT32(e drept, formatat de bootabilul de win2000) setupul de win98 zice ceva gen "no hard disks present".
Mentionez ca BIOS-ul il vede (cu auto-detect), la intreaga lui capacitate.
Hardul e destul de vechi, de 3,5 Gb, si mergea fara probleme inainte sa ma apuc eu sa reinstalez sistemul.
E pus primary master (fireste).

Vreo idee, careva?

P.S. win2000-ul il vede, il formateaza, incepe sa-si instaleze primele fisere (In C:/WINNT), dar dupa faza in care se reboot-eaza incepe sa faca acelasi lucru. Nu trece niciodata mai departe. Se invarte in acelasi ciclu de instalare folder initial-rebootare-instlare folder intitial-rebootare
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Mar 22, 2004 8:40 pm

dar atunci cand booteaza dupa ce a formatat si copiat fisierele , la mentiunea press any key to boot from cd , tu apesi pe ceva? sper ca nu

incearca un low format

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

oops

Postby simbad » Mon Mar 22, 2004 9:07 pm

Pai nu apare chestia cu press any key, dar intr-adevar apare sa aleg daca bootez de pe CD-ROM sau hard-disk.
Eu am ales tot timpul optiunea cd-boot...pentru ca asa tineam eu minte ca alegeam si in alte dati, dar e drept ca s-ar putea sa-mi fi jucat memoria o mica festa.

Multumesc, o sa incerc sa vad cum merge.

despre low format: cum sa-i dau low format, din ce?
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Mar 22, 2004 9:31 pm

trebe sa te duci cu el la un preten si sa til formatezi de mai multe ori , poate sa stergi si partitii ceva si apoi sa le refaci , low format se da din msdos cred ca era format c: sau d: depinde care e litera partitiei , asa stiam

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Mar 22, 2004 11:43 pm

1. in principiu, Win2000 ti-a formatat hardul NTFS - Setup-ul de Win98 NU are cum sa-l vada!

2. dupa primul restart de la setup-ul de win2000, SCOATE CDul ... si baga-l doar atunci cand ti-l cere!

3. Dark: low-level se face din BIOS (sau cu scule specializate). La hardurile noi nu prea s-a mai simtit nevoia de low-level - si au scos si optiunea din bios-urile mai noi ... oricum, sa faci low-level al un hdd de 120 GB crede-ma ca ai imbatrani ...

ce zici tu acolo este full-format - si il poti face si din windoz linistit ... dar la harduri fara probleme cunoscute sau posibile, quick format e de ajuns ... nu se mai sta cu fdisk in zilele noastre si formatare full ... Win98 is DEAD!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Mar 23, 2004 9:39 am

Amin :twisted:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

da, dar

Postby simbad » Tue Mar 23, 2004 12:13 pm

. in principiu, Win2000 ti-a formatat hardul NTFS - Setup-ul de Win98 NU are cum sa-l vada!


Nu, l-am formatat FAT 32 cu win 2000. Ca setup-ul te intreaba cum vrei sa-l formatezi si am ales fat 32.



ce zici tu acolo este full-format - si il poti face si din windoz linistit ... dar la harduri fara probleme cunoscute sau posibile, quick format e de ajuns ... nu se mai sta cu fdisk in zilele noastre si formatare full ... Win98 is DEAD!


Da, eu de fapt vreau sa-mi instalez multi boot cu win 98 si 2000. De win 98 am nevoie ca pentru scannerul meu (un scanjet HP) nu s-au mai obosit producatorii sa creeze si un drive pentru 2000. Oricum, primul pas e sa reusesc sa-mi instalez 98-ul.

Multumesc pentru sfaturi, o sa incerc chestia cu scoaterea CD-ului la rebootare, sper sa mearga. Insa, daca va tine, va instala 2000-ul, si nu stiu daca pot sa-i fac downgrade dup-aia...Pentru multiboot oricum am inteles ca ordinea instalarii e inatii 98 si apoi 2000.
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Mar 23, 2004 1:08 pm

da ... instalezi 98 mai intai ... inti cu CDul de boot, alegi command prompt cu cdrom support si faci partitionarea cu fdisk - MINIM 2 partitii, desi pentrru dual boot 98 - 2000 recomand macar 4 bucati (win98 system, win 200 system, win 98/2000 swap si work partition)

win98 se va instala DOAr pe partitia primara ( c: ) (pentru alte configuratii exista solutii, dar nu sunt asa rentabile si nu isi au rostul.

Dupa ce instalezi win98 pe c:, purcezi la windows 2000 pe D

Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

da, dar

Postby simbad » Tue Mar 23, 2004 6:33 pm

da ... instalezi 98 mai intai ... inti cu CDul de boot, alegi command prompt cu cdrom support si faci partitionarea cu fdisk


Pai tocmai aici e problema. Ca daca ii dau command prompt cu cdrom support la win98 in loc de boot from cd-rom nu merge. Si oricum as intra nu merge sa-i dau fdisk, zicand ca "hard disks not present", desi repet bios-ul il vede.

Interesanta remarca cu 4 partitii. Eu am avut instalat 98 pe hardul IDE, 2000-ul pe o partitie de pe hardul SCSI, si cealalta partitie de pe hardul SCSI am folosit-o pentru depozitare, etc.
Intrebarea e : la ce e buna chestia cu swap 98/2000 si pe care din harduri sa o pun?
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Mar 23, 2004 7:46 pm

1. incearca cu un CD de boot de win2000 / xp sa stergi toate partitiile de pe hard.

2. incearca si cu un alt cd / floppy de boto de 98 ...

3. swap-ul e un fisier care e bine sa NU fie fragmentat ... daca il pui singur pe o partitie (pe care nu mai pui nimic altceva), atunci nu se va fragmenta si nu vei avea probleme de performanta date de swap.

- in general, daca ai 2 harduri de performante apropiate, swap-ul e bine sa-l pui pe prima partitie a hard-ului care NU e system ... dar aici depinde mult de configuratiile de care ai nevoie si de performantele componentelor.

- daca pui swap pe acelasi hdd pe care e si sistemul, e bine sa il pui pe a doua partitie .... cu cat te duci mai spre "sfarshitul" hdd-ului, performantele acestuia scad.

In principiu, recomand 3 - 5 GB pentru system, 1 - 2 GB pentru swap si inca (macar) o partitie mare, pe care sa pui programele instalate, jocuri, email, documente etc etc ...

NU recomand instalarea in Program Files sau folosirea My Documents din c:\ sau din documents & settings sau a locatiilor default pentru email (OE, outlook etc). Acestea stau foarte bine si sigur pe o alta partitie decat sistemul, lucru ce te ajuta mult la o reinstalare de OS.

Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

rezolvarea

Postby simbad » Thu Mar 25, 2004 8:51 pm

Se pare ca hardul meu avea baduri pe el.
Prietenul la care l-am dus sa mi-l faca mi-a zis ca se poate sa ai baduri pe el si sa functioneze, dar la o noua instalare a sistemului de operare sa iasa la iveala, sa se simta aceste defectiuni.

In fine, sper sa-l mai pot folosi macar pentru pus date pe el.

Aveti idee de ce program sa folosesc pentru a cartografia badurile. Exista asa ceva? Ce alte optiuni exista?
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Mar 25, 2004 8:58 pm

http://store3.esellerate.net/store/Prod ... 428806&pc=

e super! merita TOTI banii. ... am impresia ca versiunea demo te va lasa sa iti descoperi problema totusi.

Download free demo version and try to regenerate the first found bad sector . The main purpose of the unregistered demo version is to display the report which contains information about the possibility to regenerate the entire disk by means of the registered full version. If the first found bad sector has been successfully regenerated , then you can use the registered version to regenerate all bad sectors on your hard drive. If the first bad sector has not been successfully regenerated, then replace your hard disk drive as soon as possible.


Spor!

HDD Regenerator 1.41

Ability to detect physical bad sectors on a hard disk drive surface

Ability to recover physical bad sectors (magnetic errors) on a hard disk surface

Ability to create bootable regenerating diskette to start the regenerating process under DOS (the option is supported by Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP/2003). The diskette can be used if you cannot start the regenerating process directly under Windows or if you cannot boot your computer to Windows (no operating system is installed on your computer or the operating system is damaged)

Ability to start the regenerating process directly under Windows (the option is supported by Windows 95/98/ME)

If you suspect that your hard disk drive is damaged and contains bad sectors, you have difficulties to copy data from your disk, your operating system is unstable or you unable to boot to Windows altogether - don’t rush to throw out your disk and don’t think that your important information is irretrievably lost. Take advantage of HDD Regenerator - the unique program for regeneration of hard disk drives. HDD Regenerator will regenerate your hard drive by magnetic reversal. As a result, not readable damaged information will be restored. With all this going on, the existing information will not be lost!

HDD Regenerator regenerates hard disk drives exclusively at physical level. It ignores file system and can be used with FAT, NTFS or any other file system, and also with unformatted or unpartitioned disks. During regeneration, the disk structure is not changed and the existing data is not affected.

Note HDD Regenerator does not change the logical structure of a hard disk drive. Therefore the file system may contain logical bad sectors marked earlier, and other disk utilities such as Scandisk will detect bad sectors even if the hard drive is successfully regenerated by HDD Regenerator. To remove non-existent bad sectors from the file table, repartition your hard disk drive or use PowerQuest PartitionMagic (Bad Sector Retest option)
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Re: da, dar

Postby sl0bizz » Fri Mar 26, 2004 11:58 am

simbad wrote:De win 98 am nevoie ca pentru scannerul meu (un scanjet HP) nu s-au mai obosit producatorii sa creeze si un drive pentru 2000.

No es una problema, scannerul meu HP nu are driver decit pentru 2000 si XP, Linux si 98 nu vrea. Este curios, pentru ca vreo doi programatori au angajati, de vreme ce scriu ditamai Unixul...
Sugerez tuturor sa evite HP pina la revenirea situatiei sub control.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Mar 26, 2004 11:34 pm

agree ... hp la drivere stau nashpa ... ba nu au pentru aia, ba nu pentru ailalta ... in retea, HPurile ma mananca ... :(
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Marius '95
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat May 01, 2004 4:34 am
Location: Cluj-Napoca, Hasdeu, la capatul cablului de retea
Contact:

Postby Marius '95 » Sat May 01, 2004 5:41 am

Pentru probleme din astea cu hardurile:
Degeaba dati comenzi de genul Low Level Format ca eu n-am vazut nici un hard mai mare de 250MB care sa le execute. Cele mai multe fac doar o simulare si in realitate nu scriu nimic pe disc iar altele refuza pur si simplu comanda.
Disc Wizard este un utilitar oferit gratuit de mai multi producatori de harduri care are o optiune de "Zero fill drive" (sterge absolut tot ce ai pe hard, inclusiv MBR; ramane asa cum a iesit din fabrica). O alternativa ar fi Norton Disk Editor din pachetul Norton Utilities 3 cu care poti sterge manual primele 70 de sectoare (sau mai mult, depinde cat timp ai).
Dupa ce ai sters tot cea mai buna solutie este sa faci prima partitie (aia primara) cu FDISK-ul de windows 98 (eu recomand o partitie de 2GB pt win si programe, fara jocuri) si dupa ce ai instalat windows creeaza restul partitiilor cu partition magic sau orice altceva.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sat May 01, 2004 5:58 am

facut low-level pe hdd de 1.1 GB fara probleme ...

pentru formatare, nu recomand fdisk (old, slow and buggy), ci formatarea din set-up-ul de win 2k / XP / 2k3.

Dupa instalarea systemului, partitiile se pot face cel mai simplu din Computer management - disk management. (2k / XP / 2k3).

La hddurile noi nu are rost formatare full, ca imbatranesti. E de ajuns o formatare quick, ca nu se pune problema de error checking la unitatile abia cumparate! Ar fi ghinionul draqului!

in rest, idee de partitionare am spus mai sus ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
buge1880
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu May 06, 2004 10:22 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby buge1880 » Sat May 08, 2004 8:45 pm

*frate n-am citit ce au scris ceilaltzi da ideea e urmatoarea dupa parerea mea
1-daca ai baduri pe ele si sunt destul de multe s-ar putea sa ai probleme mari cu el
2-fa si tu o discheta de boot sau ddu-te la unu cu win 98 sa ti-o faca ala ca sunt atatia cu win 98
3-intra cu fdisk fa-ti partitzii si tot ce vrei, sau fdisk da si informatzii despre partitii face multe chestii o sa vezi ca ai acolo 1 meniu cu 4 puncte
4-dupa ce ai butat cu discheta cand esti in dos da si tu un format c: sau daca ai 2 sau mai multe partitii mai dai si format d:
-la formatare o sa-ti dea informatii daca ai baduri sau alte chestii
-dupa ce instalezi dai si tu un scandisc cu varianta aia de norton pentru 98 ca ai acolo o scanare care-ti arata suprafatza discului daca are sau nu baduri
BAFTA!!!:d


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests