Gluma zilei

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Gluma zilei

Postby rsandu » Thu Oct 22, 2009 6:25 pm

Aoleeeeeeeu, tocmai am primit niște prețuri „adevărate” de la eMag - odată cu lansarea noului Windows 7:

Newsletter eMag

1.177 + 2.439 = 3.616 RON DOAR SOFTUL pe fiecare calculator standard dintr-o firmă, dotat cu Windows 7 Ultimate și MS Office Professional ??? :shock:

Ăștia chiar vorbesc serios ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Gluma zilei

Postby Chingachgook » Thu Oct 22, 2009 10:00 pm

nu ne intereseaza, noi suntem homeuseri si il luam de ep torrenti.


in alta ordine (serioasa) de idei care e problema ta de fapt? e normal ca sa fie unele servicii mai ieftine si altele mai scumpe.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Gluma zilei

Postby rsandu » Fri Oct 23, 2009 9:30 am

@Nelu

Nelu, n-am nici o problemă cu prețurile, în sine.

Dar prețurile astea arată cât de „deconectat” e Microsoft de lumea înconjurătoare, de criză, de ce așteaptă publicul și firmele din partea lor... Mai ales într-o țară ca România.

Oricine folosește produsele Microsoft într-un mod cât de cât serios (într-o firmă sau acasă, pentru job) știe că versiunile Windows Home sau Office Small Business sunt fie inutilizabile (vezi chix-urile Millenium, XP sau Vista Home, care-aveau probleme chiar și cu conectarea de bază în rețea), fie drastic limitate (lista facilităților absente în versiunile de Office ne-Professional, de care te ciocnești imediat în lucru, e covârșitoare). Pachetele gen „Office acasă și pentru școală” sunt glume proaste, chiar și pentru un student...

Deci, pentru lucru, singurele opțiuni serioase pentru utilizatorii produselor MS rămân Windows 7 Ultimate și pachetele MS Office Professional. Adică exact cele care ajung la prețuri de 1000 EUR, astronomice pentru românul de pe stradă, dublând sau triplând prețul hardware-ului...

Remember, vorbim doar despre un soft de bază, de birou... Să mai adaug și un soft „de producție”, un AutoCAD, Adobe Illustrator, Corel Draw! sau QuarkPress ?

Cum se grefează costurile astea în administrația publică a unei țări în care dezbatem dacă bugetul mai poate plăti pensii la sate? Țări mult mai bogate, ca Franța, Germania și Italia își trec masiv ministerele, vămile, Parlamentul și Fiscul pe software liber... ca să nu mai vorbim de primării... și se impun prin lege standarde deschise, interoperabilitatea sistemelor IT publice...

http://wiki.services.openoffice.org/wik ... nts#Europe
http://www.digistan.org/hague-declaration:ro

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Gluma zilei

Postby rsandu » Fri Oct 23, 2009 9:46 am

@Nelu

Uite puțin aici:

http://razvansandu.zando.ro/2009/05/afa ... tware.html

Eu, unul, aș prefera ca măcar o jumătate din suma asta de 358 milioane EUR să fie investită, în aceeași perioadă, în infrastructura spitalelor sau școlilor...

Răzvan

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Gluma zilei

Postby Phat Skidz » Fri Oct 23, 2009 2:16 pm

Rsandu, dacă tu publici aceleaşi lucruri şi aici şi pe blogul tău, google o să te penalizeze pentru duplicate content.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Gluma zilei

Postby Chingachgook » Fri Oct 23, 2009 4:25 pm

@vladstroiescu
poate ar fi bine sa ramai la poezii. aicea vorbim despre tehnologie si aiti. exista niste pluginuri care se instaleaza si blocheaza accesul botilor de la google. si astfel nu e duplicate content. de asemni poate pe respectivul nu il incalzeste traficul din goagle si ii e paralel daca il baneaza aia.

@rsandu pe aia cu banii care ar trebui sa mearga la spitale ai bagat-o asa la sentiment. aicea suntem toti medicinisti mai mult sau mai putin si crezi ca ne sensibilizeaza problema. argumentatia ta e cam plina de stangacii. daca tot vrei sa faci ceva infatiseaza dixtributiile alea de linux intr-o lumina pozitiva nu injura microsoftul. ca pana una-alta din cate stiu microsoft nu obliga pe nimeni sa le cumpere cd-urile. ei sunt o firma, produc ceva, evaluaza produsul ala la xxxx $ si aia e. iti convine il iei, nu iti convine faci tu altul sau gasesti unu mai ieftin. eu personal am incercat de vreo 3 ori sa instalez ubuntu. sper ca nu vrei sa imi zici ca instalarea e mai usoara ca la windows. prioma data l-am lasat sa isi faca singur partitiile alea, boot, swap si ce mai e si a aiesit o varza. a doua oara le-am pus eu si cand am vazut ce manager de fisiere nativ are imi venea sa il scuip. nici priam data nici a dopau oara nu mergea youtube-ul calumea. la un moment dat il facusem sa mearag fara intreruperi dar nu avea sunet. pe dailymotion nu am reusit sa am niciodata sunet. in era web doi zeroe cam nasol sa faci din astea. de bine de rau, windowsul merge cu clicka-clicka.


eu personal am ajuns la mac si nu regret nicio clipa. dai un ban da stai in fata.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Gluma zilei

Postby originaltup » Fri Oct 23, 2009 5:04 pm

Nu vad ce nu poti folosi in Office Home and Student edition? Il am si nu ma vad limitat deloc pentru utilizare normala (ma mai enervez cu interfata de 2007, dar cam atat). Folosesc Office si Powerpoint, rar Excel. Nu folosesc Outlook. La o adica ce nu-ti ofera Home and Student edition si iti ofera OpenOffice? Sunt comparabile, doar ca pentru MSOffice platesti si ai o compatibilitate ceva mai buna cu ceilalti. Si cel putin pentru US, 30$/computer nu e chiar asa rau. Majoritatea utilizatorilor care sunt multumiti cu MS Office home edition ar fi multumiti si cu OpenOffice, iar cei care nu ar fi multumiti cu Home edition nu ar fi multumiti nici cu OpenOffice.
Sa pastram totusi discutia in termeni realisti.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Gluma zilei

Postby Phat Skidz » Fri Oct 23, 2009 6:47 pm

kooksee wrote:@vladstroiescu
poate ar fi bine sa ramai la poezii. aicea vorbim despre tehnologie si aiti. exista niste pluginuri care se instaleaza si blocheaza accesul botilor de la google. si astfel nu e duplicate content. de asemni poate pe respectivul nu il incalzeste traficul din goagle si ii e paralel daca il baneaza aia.

Poate ar fi mai bine să rămâi tu la poezii. Io îmi imaginez că pe om îl interesează traficul, că doar încearcă să facă o revoluţie. Google nu te banează, îţi scade doar cota, adică ăia care caută pe google "jos windoz" n-o să dea peste eseurile sale prea uşor.
Normal că ştiu de blocarea boţilor google, dar mamă, dacă îşi instalează aşa ceva, atunci sigur că numai contează duplicate content. Adică: nu-ţi instalezi plugin-uri ca să nu vază google că e duplicate content, duh. Ţi-i instalezi ca să nu mai apari deloc în listele google, şi atunci discuţia nu-şi mai are rostul.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Gluma zilei

Postby rsandu » Sat Oct 24, 2009 11:38 am

Oameni buni, nu mă interesează nici traficul, nici să-mi fac reclamă paginii personale. Confundați efectul cu cauza: m-am apucat să fac pagina aia văzând liniștea conspirativă care se lăsase în România, la nivel oficial, pe tehnologiile Free Software, în timp ce alții implementau la greu. :( Asta prin 2007, când era scandalul împotriva formatului de fișier OOXML...

Nelu, îți respect decizia de a trece de la Windows la Mac - cred că ai făcut un lucru bun. Dar sper că ești conștient că, din cauza prețurilor, relativ puțini o să facă asta. Nu mai vorbesc de faptul că softul de Mac nu îți protejează libertatea, la fel ca și cel Microsoft. Cât despre experiențele tale cu Ubuntu, nu comentez. Se zice că "Linux is very friendly to its users; it's only picky about who his friends are". :D

Și nici nu foloseam „la sentiment” argumentul cu spitalele - chiar cred ce spun. Nu sunt populist, dar nu vi se pare puțin cam prea mare discrepanța ? Chiar ne putem permite să aruncăm banii în halul ăsta, în zona de IT ? Modul acesta de management e ca o țeavă spartă, care curge prin toți porii. Ca să poți obține, la final, o investiție în infrastructură de 100.000 EUR - să zicem, o rețea de calculatoare într-o școală - trebuie să introduci în proces de trei ori mai mult, fiindcă grosul banilor se pierde „pe traseu”, prin tot felul de contracte de genul ăsta ?

Nu credeți că ar trebui să ne întrebe și pe noi cineva dacă suntem de acord ca România să verse așa, necondiționat, 358 milioane EUR în buzunarul unei firme private (Microsoft), doar pentru că așa a vrut un politruc de la nuș-ce minister ?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Gluma zilei

Postby Phat Skidz » Sat Oct 24, 2009 4:27 pm

De fapt, prin postul meu remarcam subtil că dai copy-paste de la dumneata de pe blog. Nici kooksee nu s-a prins
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Gluma zilei

Postby Tasha » Sat Oct 24, 2009 4:55 pm

eu cred ca kuxi s-a prins, dar nu considera ca e relevant sa arate ca s-a prins.
Sexy chicken.

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Gluma zilei

Postby rsandu » Sun Oct 25, 2009 4:57 am

Regret că a trebuit să dau copy-paste. De fapt, a fost invers: am scris întâi aici... :D

Asta se întâmplă din cauză că eu nu sunt deștept. :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Gluma zilei

Postby Chingachgook » Wed Oct 28, 2009 12:44 am

vlad stroescu wrote:Nici kooksee nu s-a prins



nu sunt asa inteligent cum las sa se inteleaga.
:P


rsandu eu cred ca daca s-ar face un sondaj intre parintii copiilor, majoritatea ar vrea windows pt copii lor la scoala. ca asa stiu ei de acasa. faceti ma un linux utilizabil din prima. ubuntu probabil mai are cel putin un an pana in punctul ala (luand in considerare cele 2 modificari anuale)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Gluma zilei

Postby rsandu » Wed Oct 28, 2009 7:38 pm

@Nelu, știi cum e cu astea, cu „utilizabil” , „prietenos”, „simplu”... ? E ca atunci când spui „femeie frumoasă”: depinde cine privește... :D

Vorbind serios, am numeroși utilizatori (business) la care, atunci când au folosit prima dată Linux, reacția de admirație a fost „Uaaaaau !”.

Depinde și de interfață, care poate fi înlocuită (unii preferă KDE/Mac-like, alții Gnome, alții interfețe mai exotice)... depinde de zona de interes în care lucrezi... de conservatorismul personal... de cum se mișcă calculatorul (hardware)... de cât de mult îți plac zorzoanele grafice inutile...

Nu am văzut doi oameni să reacționeze absolut la fel.

În general, cred că-ți trebuie doar tăria de caracter/efortul conștient de a-ți contrazice, vreo lună de zile, reflexele condiționate dobândite în Windows. Pe urmă te miști mult mai fluent, având în vedere caracteristicile de stabilitate si fiabilitate net superioare, intrinseci, ale sistemului.

Răzvan

cristi_1993
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Wed Sep 14, 2011 1:29 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Gluma zilei

Postby cristi_1993 » Wed Jun 20, 2012 1:49 pm

eu mi-am luat..daca nu ma insel...cu 180 lei, acu' doua luni win 7, cu licienta cu tot...merge impecabil...pai fiecare win..la inceput e scump..dupaia scad preturile :P


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests