LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

Postby rsandu » Sat Oct 03, 2009 4:46 pm

introduc samă că Linux nu e prea cunoscut pe acest forum, printre studenți și cadre didactice.

Încerc să-i ajut pe aceia care au auzit de Linux de la prieteni și care doresc să înceapă să lucreze cu el.

Menționez că Linux este o alternativă gratuită și legală la Windows – un sistem de operare de foarte bună calitate, care poate fi folosit pe oricâte calculatoare, în orice scop (comercial sau nu), fără să plătiți nici un ban...

În ciuda „anunțurilor de panică” răuvoitoare care circulă pe unele site-uri Internet (alimentate de „concurența” Microsoft, din motive comerciale/financiare), Linux se instalează mult mai ușor decât un Windows XP – deci nu trebuie să vă îngrijorați.


Pentru a putea face primul experiment cu Linux, iată procedura simplă pe care v-o propun:


1. Descărcați distribuția de Linux Ubuntu Linux, de la adresa Internet Ubuntu Linux România.
Dintre sutele de opțiuni posibile (distribuții), Ubuntu Linux este o variantă de Linux extrem de ușor de folosit pe laptopuri, stații de lucru, etc., cu suport bun pentru limba română.

2.Distribuția Linux se materializează printr-un fișier de aproximativ 650 MB – o „imagine de CD” cu extensia .iso. Aveți nevoie de o legătură Internet relativ rapidă și fiabilă, care să nu corupă fișierul mare pe care îl descărcați.

3.Folosind un program gen Nero, „ardeți” fișierul .iso astfel descărcat pe un CD blank obișnuit (gol, de 700 MB). La scriere, folosiți o viteză mică și activați opțiunea care vă confirmă că CD-ul a fost „ars” corect. ATENȚIE: folosiți opțiunea „Burn Image to Disk” din Nero, pentru a recrea CD-ul, bit cu bit, din „imaginea” sa .iso; altfel, fișierul .iso va fi scris pe CD ca unul obișnuit (ceea ce e incorect).

[to be continued...]

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

Postby Chingachgook » Sun Oct 04, 2009 3:25 pm

cand se inventeaza un flash player decent pentru ubuntu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

Postby rsandu » Mon Oct 05, 2009 10:59 am

4.Folosind un marker permanent, inscripționați pe CD-ul creat următoarele date (valabile la data prezentului post): „Ubuntu Linux 9.04 Installation CD, i386 – http://www.ubuntu.ro

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

Postby rsandu » Mon Oct 05, 2009 4:50 pm

@Nelu Bazac

Ce înseamnă „decent” când vorbim despre o tehnologie proprietară, pe care compania care deține monopolul o poate modifica când și cum dorește ?

Playerele Flash pentru GNU/Linux sunt frecvent folosite, dar fiecare înțelege ce vrea prin „decent”...

http://www.gnu.org/software/gnash/

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

Postby Chingachgook » Tue Oct 06, 2009 1:07 am

adica sa mearga youtoube-ul fara sa imi creasca barba.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: LINUX, alternativă gratuită la Windows - mic ghid ÎNCEPĂTORI

Postby rsandu » Tue Oct 06, 2009 5:29 pm

Atât pe Ubuntu 9.04 cât și pe Fedora 11, cu toate update-urile la zi (Firefox 3.5.3), Youtube merge BETON.

Diferența e doar că pe Fedora trebuie instalat manual, în timp ce pe Ubuntu e „out-of-the-box”.

Răzvan


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests