Folder Synchronization

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Folder Synchronization

Postby originaltup » Sun Jul 05, 2009 1:06 am

Folositi asa ceva?
Acum ca am dezvoltat home network-ul am nevoie chiar mai tare dar in acelasi timp cred ca e mai usor.
Pana acum foloseam un hdd extern si faceam sync cu fiecare comp in parte.

Practic am pe home server My Documents, si My Pictures (poate si altele, dar acestea sunt esentiale) si vreau sa le sincronizez cu desktop-ul si cu cele 2 laptop-uri (adica My Documents sa fie identic).

In trecut am folosit SyncToy. Mergea chiar bine, insa acum laptopul de baza e in Vista si mi-a facut mari probleme asa ca am renuntat deocamdata. Desktopul e in XP Prof, si sync-ul merge f bine cu hdd extern, dar cand il aduceam la laptop si incercam acelasi lucru imi facea praf documentele si mai ales pozele.
Parca nu era SyncToy 2.0, dar am vazut ca in beta si altii s-au plans.


Acum folosesc varianta free de la SyncBack. Asa ar fi ok, dar Synchronization nu stie cum sa se descurce cu fisiere sterse (adica daca sterg o poza in desktop, si apoi fac sync prin hdd extern cu laptopul, o copie la loc). Ma descurc facand 2 profile, TO and FROM hdd extern (si fiind practic singurul in casa care modifica fisierele cu pricina stiu care a fost sincronizat ultimul).

Ati folosit programe care sa faca treaba asta FARA PROBLEME?
O sa am si secondary backup dar nu vrea sa imi asum riscul.
Pana acum am vazut Allway Sync si ViceVersa. ViceVersa pare a fi foarte capabil, poate mai mult decat am nevoie. Sunt dispus sa dau si bani pe el daca merge bine.

PS. nu vreau livesync pentru ca merge prin internet, si o sa ia prea mult timp. Imi trebuie ceva care sa foloseasca reteaua locala.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Folder Synchronization

Postby vazi » Mon Jul 06, 2009 3:25 pm

demult am incercat cu brief case - nu am obtinut nimik bun si am abandonat.
necazuri XP- Vista au toti. incearca sa pui my documents in alt folder in root, a.i. sa nu mai fie indexat si criptat / pe user de catre windows adica sincronizeaza alte foldere. asta ii parerea unui calculatorist "de pe scara". :D
pq pas?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Folder Synchronization

Postby originaltup » Tue Jul 14, 2009 3:58 am

Desi se parea ca noul SyncToy 2.0 ar merge, din cauza experientelor precedente am incercat si AllwaySync si pare ca isi face treaba. Poti sa dai doar Analyze si vezi ce face. Cateodata nu inteleg cum isi ia deciziile dar pana acum face ce vreau eu asa ca am inceput sa-l folosesc la scara larga. Merge si cu scheduling (fara sa te mai complici cu Windows Task Scheduler pt SyncToy), si cu event monitoring (daca detecteaza ca ai schimbat ceva intr-un folder pe care il urmareste, incepe sincronizarea automat). Deocamdata prefer sa fac lucruile manual.

In alta ordine de idei SyncToy sau SynckBackSE mi-a pierdut vreo 3 luni de poze la sincronizare si nu mi-am dat seama, asa ca atunci cand hardul la laptop a cedat (din vina mea) degeaba aveam eu backup pe vreo alte 4 harduri daca procesul initial a dat gres. Invatare de minte, poate o sa deveniti mai constiinciosi cu backupul. Acum WHS imi face backup automat la tot ce e pe calculatoare si planuiesc sa le scriu si pe Blu-Ray-uri.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests