SMTP

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

SMTP

Postby tapirul » Sun Mar 02, 2008 11:08 pm

Problema este urmatoarea: cand ma mut cu laptop-ul de pe o retea (ISP) pe alta, trebuie sa schimb serverul SMTP in email-client-ul pe care il folosesc (in cazul meu Thunderbird) ca sa pot trimite emailuri. Solutii ar fi doua, din cate inteleg eu:

1. sa instalezi un SMTP server program pe calculator care sa permita sa trimiti emails direct (folosing "localhost" in loc de current SMTP host), de exemplu asta

Din cate am gasit eu pe net, programele astea or costa, or sunt free dar nu stiu cat de safe and reliable are. Sau cate resurse folosesc. Etc. Sugestii?

2. sa schimbi setarea SMTP cand te duci in alta retea. Pentru Thunderbird exista niste extensii pe care le poti folosi ca sa manage cateva setari si sa schimbi serverul in functie de reteaua in care esti, de exemplu SMTP select. Asta merge perfect cand stii adresa SMTP a retelei in care esti (de exemplu cand ma duc la facultate si folosesc reteaua lor wireless); in multe cazuri nu stiu, de exemplu daca stau la un hotel care ofera internet. Intrebarea este, exista vreo procedura de a detecta adresa (asa se cheama?) SMTP a providerului respectiv?
Multumiri anticipate

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: SMTP

Postby Dan » Mon Mar 03, 2008 9:54 pm

Pai alege unul din smtp-urile alea care stie autentificare cu user si parola -poate ai vreo unu si scapi de problema.
De regula SMTP sunt configurate via sasl-authd sa accepte relaying la userii autentificati pe pop3/imap. - adica aceeasi user si parola cu aia de pe pop3. Adica pe outlook bifezi o chestie cu "My Server requires authentication" si pe fereastra urmatoare "use the same username and password.. "
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Tue Mar 04, 2008 4:48 am

o sa incerc (desi vaz ca Thunderbird nu imi ofera optiunea sa bifez "use same username and password" - probabil le introduc manual).

Nu pricep totusi prima propozitie, aia cu sa aleg smtp care stie aia si aia.. De unde aleg si unde il pun? Io ma mut cu laptopul de pe reteaua de acasa la universitate (alt ISP), la aeroport unde au free wireless (alt ISP), la coffee shop care au si ei free wireless si apoi la hotel care au wired/wireless (not free this time...culmea e ca e free la Best Western, care e motel, si nu la Hilton) si as vrea sa pot trimite emailuri din Thunderbird oriunde as fi (webmail-ul lu' universitatea mea arata nasol)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: SMTP

Postby Dan » Wed Mar 05, 2008 2:05 am

In tools-->account settings ai jos de tot outgoing server. daca dai un edit pe unul din serverele tale gasesti la security and auth o chestie cu use username and password - bagi username si parola o va cere cand incerci sa trimiti un mail - si o va si retine. Acu daca nici unu din alea care le ai tu nu vrea cred ca poti trimite linistit via gmail ( probabil ca ai un cont ).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Wed Mar 05, 2008 3:52 am

argh, da, imi aduc aminte acum ca am auzit de solutia cu gmail.
O sa le incerc pe amandoua sa vad cum merg. Data viitoare cand ajung in alta retea.. (adica maine la aeroport :))

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Wed Mar 05, 2008 3:56 am

... okay, cu gmail merge, raman cu el deocamdata
danke

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Wed Mar 05, 2008 11:33 pm

merge si de la aeroport. Singura problema este ca daca folosest smtp-ul lui gmail, daca lumea da reply mesajele or sa ajunga in contul gmail si nu in asta din Thunderbird (emailul meu de facultate, that is).

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: SMTP

Postby Dan » Thu Mar 06, 2008 4:05 am

Nu bre..daca tu spui in contul de mail la email address ca email address e tapiru@vizuina.org in orice client de mail care face reply mailull e trimis catre adresa aia pe care o scrii tu acolo. Nu are legatura cu userul cu care te autentifici tu pe serverul smtp. Tocmai aici e si smekeria cu spamul - de aia exista, pentru ca e posibila treaba asta. Plus ca thunderbird te lasa sa specifici campul reply-to.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Thu Mar 06, 2008 9:14 pm

epur si muove...
am mai sapat pe internet si intr-adevar au sesizat si altii treaba asta. Citez de aici
"A reader says: "Some clarification: I set up Gmail for a client for SMTP access, and we discovered the following huge drawback: Gmail automatically rewrites the "from" line of any e-mail you send via their SMTP gateway to your Gmail address, and it overrides any Reply-To settings you may have in your e-mail software in favor of the one in Gmail's web interface. So while Gmail's SMTP access sure is handy, it's not a perfect solution for everybody."

Mi s-a intamplat chiar mie. Am schimbat smtp-ul cu gmail (fara sa schimb nimic altceva) si am trimis un email la mai multi. Toate reply-urile au venit in contul de gmail.
Cica ezista o solutie:

Update 3: Reader Derek Bennett says, "The solution is to go into your gmail Settings:Accounts and "Make default" an account other than your gmail account. This will cause gmail to re-write the From field with whatever the default account's email address is."

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Thu Mar 06, 2008 9:37 pm

later:
am adaugat "reply to" in thunderburd la setari si se pare ca asa merge.
danke

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Mon Apr 21, 2008 10:42 pm

am rezolvat-o altfel pana la urma.... De ceva vreme mi-am cumparat domeniu si hosting la http://www.bluehost.com (au servicii foarte bune pana acum, 1,5 TB de spatiu, 15 TB bandwidth, plus o gramada de alte chestii cu care habar nu am ce sa fac ") gen Ruby, Perl etc), si folosesc acum serverul lor ca SMTP (cu username/password).
Cand oi avea mai mult timp ma apuc de studiat mai serios...

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Re: SMTP

Postby KeinEngel » Thu Apr 24, 2008 12:27 am

Eu imi trimit mail-uri cu adresa de gmx.net prin GMail. Settings > Accounts > Add another email account. Dupa ce l-ai adaugat si validat, il marchezi ca default account (ca mail-urile trimise sa apara cu from: adresa pusa de tine).

Pasul 2 - Forwarding and POP/IMAP > Enable POP for all mail (even mail that's already been downloaded) si Save Changes.

Spor :) Daca mai ai nevoie de ajutor cu asta, da-mi PM.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: SMTP

Postby tapirul » Thu Apr 24, 2008 2:37 am

danke
Se pare ca cu bluehost (contul meu) merge bine, si am contract pe doi ani platiti inainte, asa ca...


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests