windows sucks - again :))

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

windows sucks - again :))

Postby eugen » Tue Oct 28, 2003 3:28 am

'US Army is drastically simplifying the makeup of its high-tech soldier ensemble, the Land Warrior, in an effort to make the system less prone to failures and easier to use,' National Defense reports. 'After the last version of Land Warrior failed reliability tests earlier this year, the Army switched gears and decided to make the system less complex and modify the hardware to make it compatible with the new and controversial Stryker infantry vehicle. Changes include a more simplified data bus and a Linux-based operating system, as opposed to Windows. 'Evidence shows that Linux is more stable. We are moving in general to where the Army is going, to Linux-based OS', says the program's manager, Lt. Col. Dave Gallop." :twisted:

si niste comentarii haioase in continuarea articolului ;

The thought of Windows even being considered for such a mission critical application (i.e. keeping our boys alive) scares the bejeezus out of me... kinda brings a new meaning to "blue screen of death". :smoking:

re: Clippy: "It looks like you are trying to press the trigger on your weapon, would you like some help?"

1. Learn how to reload you new high tech gun with a 20 minute walk-through.
2. Install new Patriot-skins on the hud of you display.
3. Get help on the installing the latest Friendly Fire buffer overflow.
4. Return home and shoot the person who made this sytem.

of, m-am mai inveselit si eu in seara asta

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Oct 28, 2003 4:56 am

Ai uitat butoanele:

Retry Ignore Abort


:lol: :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 28, 2003 5:37 am

mai nou ai numai RETRY :D
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sat Jan 03, 2004 5:13 pm

...

User avatar
radu_vasile
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:49 pm
Location: House of Pain

Postby radu_vasile » Sun Jan 04, 2004 5:17 pm

Mda. Vad ca aici lumea nu prea agreaza Windows. Da, ia spunezi voi, cate sisteme aveti instalate pe langa Linux? Macar un Windows mic...., nu? Atunci de ce il folositi daca e nashpa? Ca si in Linux exista echivalente de MS Office (unele chiar bune), de Winamp, Media Player etc? Si mai este si emulator de Windows... So? What's up?
Si eu injur MS din cand in cand, dar hai sa luam si hardu la intrebari. Stiti cati dintre producatori chiar respecta specificatiilor de proiectare ale unor componente? Putini, aproape mai nimeni... SI asta se vede. Si inca ceva: pe un computer atestat Windows (ex Compaq, IBM, HP) Windowsu merge fara cusur. SI pt Linux trebuie sa fie componentele in HCL, sau nu?
Pt useru final WIndows este BEST. Pt servre, DA LINUX, NUUU Windows, ca-i scump si cu gauri... Dar pe statii... IS THE BEST.
Take it or leave it.
Alles gute
Nu uitati ca cei multi sunt afara...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Jan 04, 2004 9:10 pm

intamplator asta este topic de injurat windozu' ... asta e motivul pentru care e "un pic" mai dur la adresa MS ...

PS: I'm a windows lover guy (or maybe GUI!? :D )
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Jan 05, 2004 1:01 am

I'm back.
Apropo de mesaje de eroare..in Win98 (sau 95?) era o faza cu "Keyboard not found. Press F1 to continue."
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Clau Balauru
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: p'aci, pe la tara
Contact:

Postby Clau Balauru » Sun Feb 08, 2004 10:58 pm

In legatura cu vesnicul "windows sucks", mi se intampla de ceva timp o chestie tare naspa.
In jocurile de strategie, exact cand mi-e lumea mai draga, nu mai raspunde nici la tastatura, nici la mouse. Nici macar "utilul" Alt+Ctrl+Del.
Jocul merge fara nici o problema, dar nu mai am nici un fel de control. Noroc ca totusi mai merge batranul reset.
Si am un IBM. Dar win98.
Daca viata e scurta, macar s-o facem lata.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Feb 08, 2004 11:10 pm

cred ca e cam batran ... si IBMul ... si 98-ul (mai ales!) ... fara suparare ...

Poate ca un reinstall tzi-ar prinde bine!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Clau Balauru
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: p'aci, pe la tara
Contact:

Postby Clau Balauru » Sun Feb 08, 2004 11:19 pm

IBM-ul da.
Win-ul nu are 30 de zile.
Dar, mai stau si eu putin, sper ca pe vara sa ma viziteze un PIV si sa nu mai plece de la mine. :twisted:
Daca viata e scurta, macar s-o facem lata.

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Mon Feb 09, 2004 12:18 am

Ai un win de 30 de zile? Uau! E batran! Cum ai reusit sa il tii in viata atat? Cam la cat timp se blocheaza, asa de curiozitate?
Image Get Firefox!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Feb 09, 2004 12:23 am

Costine ... nu aluneca pe panta ... "aia" ... ca nu e cazul ...

Pe mine m-a tinut un linuz de test FIX 33 minute ... asta e, daca dai root la gutumani in ale practicii ... si linuzu e cu pretentii, vorba aia ...

PS: nici backgroundu' nu am reusit sa-l schimb la root pana sa crape routinele de NET :D
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Mon Feb 09, 2004 12:34 am

Nu, nu ma intelege gresit. In vremea cand eram si eu microslave eram obligat sa reinstalez windowsul cam la 3 saptamani, maxim 4. Niciodata nu reuseam sa am instalate toate aplicatiile de care aveam nevoie, iar cand atingeam cifra critica, imi salvam cat puteam din configuratie si reinstalam. Pe curat, nu cu imagini. Asa ca nu am trait niciodata placerea sa am micile detalii la locul lor prea mult timp. Prin urmare, tot ce trece de o luna si e legat de win, pentru mine este un lucru demn de luat in seama. :D

P.S. In prezent, mai am instalat un win pentru webcam. Are vreo 2 ani si un uptime mai mic de o ora.
P.P.S. Topicul asta l-a deschis Eugen gandindu-se la mine. Lasa-ma sa ii mai dau un shut lui win din cand in cand. Pliiiiiz. :twisted:
Image Get Firefox!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Feb 09, 2004 12:48 am

dai, dar nu uita o chestie ... am servere pe win la care care numerele ce indica zilele de uptime efectiv au 3 cifre ... instal-urile se apropie vertiginos de 4 cifre ... cred ca unul chiar a trecut ... mi-e lene sa calculez ... da, a trecut ... martie 2001 ...

workstation-urile le instalez acasa cam la 5-6 luni ... ca se schimba asha de multe softuri (monitorizare, design, toti clientii, drivere etc) ca imi vine mai usor sa le pun pe curat ... ultima data am instalat cam acu o luna, din 2 motive (pe langa cele de mai sus):

1. voiam sa trec versiunea de lucru pe win 2k3 (tot am trial de la MS) ...

2. in XP imi accesa "ceva" floapa cam o data la 5-7 minute ... sau mai rar ... dar ma dispera ... se poate sa fie de la monitorizarea snmp ... dar nu i-am dat de cap (exclus virusi, troieni si alte lighioane). Ma enerva prin faptul ca exista povestea aia :D


In schimb Win 98 e unul din cele mai de *** OaSe distribuite "in masa" ... nu te poti bizui niciodata pe el ... nu din cauza lui saracul, dar ce sa-i faci ... trebuiau sa-l faca mai protected, cum e NTul ... Faza cu scanner-ul lui Gates spune EXACT ce e MS Win 98 - poa' sa fie administratorul lu' peshte, ala tot iti moare daca are un driver mai ciudat or smthin' .. iar daca nu moare, te tine cu sufletul la gat atunci cand ai ceva important de facut cu el ... NU, ala nu e sistem de operare in adevaratul sens al cuvantului .... :( ... shi-s multe, ale draq! :((
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Clau Balauru
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: p'aci, pe la tara
Contact:

Postby Clau Balauru » Mon Feb 09, 2004 8:48 pm

Costine, acum depinde si de unde iti iei kit-ul de win.
Acum intrebarea e : Sa "avansez" la win95 sau sa strang din partile intime pana imi iau un sistem care sa suporte o varianta de win mai stabila?
Eu tot la win raman, chiar daca "sucks" pentru simplul motiv poti gasi orice pentru el si e foarte usor de utilizat.
Daca viata e scurta, macar s-o facem lata.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Feb 15, 2004 12:28 am

"Mihai, ai vazut tu pe undeva codul sursa?"
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Feb 16, 2004 12:29 pm

Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Feb 17, 2004 6:31 am

Iata si primul virus de BMPuri. O spun si eu asa, cu jumatate de glas, Windows sucks.
http://www.securitytracker.com/alerts/2 ... 09067.html
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Feb 17, 2004 8:31 pm

mda ... sa te tzii ... unul din motivele pentru care agream windozul era tocmai faptul ca NU e(ra) OpenSource ...

De-acu sa te tii ... acest leak mi se pare cea mai de *** chestie care se putea intampla in soft-world .... dar mai stii, poate tot raul spre bine ... :roll:
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Wed Feb 18, 2004 1:49 am

Depinde de cum a ajuns codul ala public. E posibil sa fi fost copiat (e incorect spus "furat", cu toate ca M$ asta zice, ca sa induioseze) sau sa fi fost eliberat. Codul e destul de vechi. Pentru linux, 4 ani inseamna o alta era, pentru win, nu stiu. Asa ca faza cu vulnerabilitatile cade; exista SP-uri care au remediat multe din bube. Codul nici nu poate fi folosit direct (exista incompatibilitati si mandrie), si, mai mult decat atat, e un terci optimizat pentru produsele proprii si ale partenerilor. Se vorbeste, spre exemplu, de un hack in sistemul de operare pentru un antivirus IBM si pentru M$ Offiss! Realizati absurditatea, nu? Iata de unde vine "calitatea" offiss, acea performanta unica. Chestia asta e foarte periculoasa acum pentru M$, fiindca a fost unul din punctele procesului anti-trust (au jurat cu mana pe inima ca win nu propulseaza offiss).
private\mvdm\wow32\wcntl32.c:
// These undocumented messages are used by Excel 5.0

Ceea ce merita intr-adevar atentia este gandirea din spatele win. Sunt multe concepte dezvaluite. Poate vechi, dar mentalitatea se schimba greu.
Ca sa revin, ceea ce se intampla zilele acestea e un fenomen rar. Poate fi lovitura de gratie (asa incepe, oare?) sau o sclipire de geniu (cu atatea pericole, trebuie sa cumparati un nou windows!).

PS. Virusul BMP e prima vulnerabilitate cautata si gasita.
Image Get Firefox!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Feb 18, 2004 2:27 am

cum vi se pare asta? :lol: :lol:
http://www.lin---s.com/
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Feb 18, 2004 2:38 am

de cand le-a dat MS in cap, nu prea am mai auzit de ei (Lindows pentru cine nu prinde ideea :twisted: ).

costine, sursele alea nu dau pun in toaca userul amarat de acasa, cu windoz 2000 sau mai nou (XP) ... ci devin interesante, periculoase si periculos de interesante pentru structura din spate a multor companii windows-powered - bazate, in mare parte la ora actuala, pe Windows 2000 family (server +/- domain etc).

Faptul ca sursele sunt vechi nu inseamna neaparat ca nu mai sunt de actualitate ... MS a adoptat alt concept decat comunitatea open-source: no-open, no-leak ... si shi-au permis sa conserve codul sursa pe o perioda mult mai lunga de timp, spre deosebire de open-source, unde lucrul asta ar fi sinucidere ...

Si cred ca stii cum e sa lucrezi la un proiect cat de cat securizat si dupa aia sa te trezesti ca partea de autentificare / securizare circula sub forma de cod liber pe internet! O iei de la capat si schimbi TOT: style, conceptie, clase, mod de abordare, pana si aranjarea in pagina :twisted:

Acu o sa vedem daca pariul facut de MS acu 4 ani va fi la fel ca visele milioanelor de jucatori la 6 din 49 :) ... sau poate, mai shtii ...

PS: joc si saptamana asta :D
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Feb 18, 2004 3:17 am

Microsoft nu a ascuns complet mesajele nedocumentate, le-a oferit pe bani buni celor care nu se ocupau de soft care sa le faca concurenta: Corel, Symantec, Installshield, Stardock (au lucrat cu cei de la MS, pentru cei de la MS, iar cei de la MS i-au rasplatit la crearea skinurilor de XP - au avut grija sa nu le taie complet macaroana), Mainsoft (cei care facusera compilator pentru linux, care rula din visual studio, de la care se presupune ca s-a "scurs" codul sursa).
S-ar putea ca pe lista sa fi figurat la un moment sau altul Adobe si Borland.
Despartirea de IBM a avut loc in 1994, cind fiecare a versiunea sa de OS/2. Din MS OS/2 a iesit Windows NT. IBM continua sa isi imagineze ca face software, desi face mai mult portare de cod open-source pe serverele lor - practic sint firma de hardware, ca si Apple.
Cine nu a intrat aici? Sun, RealNetworks, Apple, AOL/Netscape/Nullsoft, firme care sint de doi bani: Real cu spioni care iti fura cookiurile de ebay, Sun cu Java open-source, dar nu la swing, Netscape, cei care rescriu un browser jegos, Nullsoft si "gloriosul" winamp 3. Poate ca nu stiau saracii mesajele secrete, dar ai voie sa faci reverse engeneering atit timp cit acel lucru nu e patentat si poti concura cu el (daca e patentat, s-ar putea ca RE sa fie inutil, totul sa fie scris in patent). Softul facut de Apple/Real/Sun/AOL exceleaza in a fi mai prost nu doar decit cel jmekerit de la MS, dar fata de ce scriu doi teenageri intr-un garaj.
Exceptii notabile: Oracle si Quicken. Fara colaborare, fara functii secrete, sint numarul 1.
Eroarea din acea sursa, referitoare la BMP, vizeaza numai IE5, a fost corectata rapid dupa aceea. Doar ca windows 2000 vine la instalare cu eroare, iar IE5 este folosit inca de 5% din lume.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Feb 18, 2004 3:25 am

Comentariile din sursa sint su-per-be!
http://www.kuro5hin.org/story/2004/2/15/71552/7795
Ex.:
private\ntos\w32\ntuser\client\nt6\user.h:
* The magnitude of this hack compares favorably with that of the national debt.

private\shell\ext\tweakui\genthunk.c:
* CallProc32W is insane. It's a variadic function that uses
* the pascal calling convention. (It probably makes more sense
* when you're stoned.)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Feb 18, 2004 10:38 am

super toate alea :)

There are also various references to idiots and morons, some external, some within Microsoft. The file private\ntos\rtl\heap.c, which dates from 1989, tells us
// The specific om mai putin dotat intelectual in this case is Office95, which likes
// to free a random pointer when you start Word95 from a desktop
// shortcut.
The file private\ntos\w32\ntuser\kernel\swp.c from 11-Jul-1991 points at
* for idiots like MS-Access 2.0 who SetWindowPos( SWP_BOZO
* and blow away themselves on the shell, then lets
* just ignore their plea to be removed from the tray

Morons also abound, as in this selection
private\genx\shell\inc\prsht.w:
// we are such morons. Wiz97 underwent a redesign between IE4 and IE5
private\shell\ext\ftp\ftpdrop.cpp:
We have to do this only because Exchange is a moron.

private\shell\shdoc401\unicpp\desktop.cpp:
// We are morons. We changed the IDeskTray interface between IE4

private\shell\browseui\itbar.cpp:
// should be fixed in the apps themselves. Morons!


:twisted: :twisted: :twisted:
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
dandrake
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 09, 2004 7:28 pm

Postby dandrake » Sun May 09, 2004 10:02 pm

radu_vasile wrote:Mda. Vad ca aici lumea nu prea agreaza Windows. Da, ia spunezi voi, cate sisteme aveti instalate pe langa Linux? Macar un Windows mic...., nu? Atunci de ce il folositi daca e nashpa? Ca si in Linux exista echivalente de MS Office (unele chiar bune), de Winamp, Media Player etc? Si mai este si emulator de Windows... So? What's up?

Sincer, eu folosesc un Windows mic (al naibii de mic, peste 600 MB) pentru un singur soft: Microcal Origin (varianta pentru Linux inca nu e, sau nu e satisfacatoare). Cândva foloseam şi pentru Dreamweaver, dar am renuntat.
A... si mai folosesc din cand in cand si Gvim si GIMP, tot pe Windows, daca se nimereste, pentru ca m-am obisnuit cu ele ;)...
Multumit?


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests