DVD authoring tool

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

DVD authoring tool

Postby elfstone » Wed Aug 24, 2005 1:16 am

Bine v-am regasit...

Rugaminte mare de tot: un soft bun si bine gandit care sa ma lase sa "construiesc" DVD-uri de pus in player, adica sa imi converteasca clipurile, sa ma lase sa imi aranjez cum vreau meniul si sa imi scuipe structura (nu trebie neaparat sa mi le si arda). Ideal ar fi sa stie si sa preia clipurile in bulk de pe DVD-R / DVD-VR etc. Neesential, dar de dorit ar fi sa ma lase si sa fac un pic de editare (trim, split, join, copy/paste) si export intr-un format comprimat.

Pana acum m-am jucat la intamplare cu cateva (Ulead MovieFactory, Nero VisionExpress, 321 DVD XCopy, ) dar nu ma ajuta prea bine nici unul. Daca e se pricepe cineva, va rog mult...

Multam.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

scutarcorina
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Aug 22, 2005 12:59 pm

Re: DVD authoring tool

Postby scutarcorina » Wed Aug 24, 2005 7:55 am

PINNACLE STUDIO 9

Rugaminte mare de tot: un soft bun si bine gandit care sa ma lase sa "construiesc" DVD-uri de pus in player, adica sa imi converteasca clipurile, sa ma lase sa imi aranjez cum vreau meniul si sa imi scuipe structura (nu trebie neaparat sa mi le si arda). Ideal ar fi sa stie si sa preia clipurile in bulk de pe DVD-R / DVD-VR etc. Neesential, dar de dorit ar fi sa ma lase si sa fac un pic de editare (trim, split, join, copy/paste) si export intr-un format comprimat.

Pana acum m-am jucat la intamplare cu cateva (Ulead MovieFactory, Nero VisionExpress, 321 DVD XCopy, ) dar nu ma ajuta prea bine nici unul. Daca e se pricepe cineva, va rog mult...

Multam.[/quote]

endermo
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Aug 19, 2005 11:37 am
Location: Brasov

Postby endermo » Wed Aug 24, 2005 9:03 am

Eu folosesc mai multe softuri pentru a realiza un DVD:
*un convertor de formate (DivX to DVD, WinDVD)
*pentru split, join, trim Easy Video Joiner, Easy Video Splitter
*pentru sincroniyare & co subtitrari: Subtitle Workshop
*pentru a crea DVD-uri: DVDLab Pro
Ar mai fi programe de editat precum Canopus Procoder, Sony Vegas Studio, Ulead DVD Movie FACTORY (bun pentru amatori si vine bundle cu multe tv tunere)
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Sep 21, 2005 4:40 pm

Ufff... am si uitat de asta. Din pacate, in ciuda aprecierilor mele, nu am avut timp sa ma mai joc si cu astea. Multam mult, insa, de sfaturi, le-am downloadat si cu proxima ocazie va spun si ce-a mers :|
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Sat Sep 24, 2005 8:42 pm

M-am jucat si eu putin cu teburile astea. Daca vrei sa transformi un avi sau orice altceva in format DVD cel mai usor mi s-a parut Nero VisionExpress, iti costrueste el si un meniu dar destul de slabut, nu prea ai prea multe optuni.
Daca intradevar te doare capu si ai si timp iti recomand Adobe Encore care pe langa faptul ca poti sa-i pui subtitrare la film iti permite foarte multe in ceeea ce priveste constrctia meniului, inclusiv meniuri in miscare. Poti sa faci submeniuri care sa intre exact cum vrei tu. Daca nu iti plac cele cateva modele care sunt in program poti sa-ti costruesti singur meniul in Adobe Photoshop pe care il importi apoi in program. Si daca intradevar esti capabil exista si celelalte aplicatii de prelucrare video si audio de la Adobe: Premiere, Audition, After Effects, aplicatie care cer foarte multe resurse din partea calculatorului, timp si interes din partea ta. Ca sa va dati seama despre ce este vorba, Adobe Premiere la initializare m-a informat ca pe sitemul meu vede un singur procesor :lol:
Pentru cei care vor sa transforme un avi in DVD cu tot cu subtitrare ca recomand cateva programe care sunt mai usor de folosit si care mai pe romaneste fac urmatoarele:
-transforma avi im mpeg2 (conditite esentiala) - TMPGEnc XPress
-transforma subtitrarea in imagini ce pot fi suprapuse peste film - Srt2Sup
-programul care le uneste pe toate - Ifoedit
Va iesi un DVD care va pastra aproape aceeasi calitate cu a fisierului avi initial, cu subtitrare dar fara meniu.
Spor la DVD authoring


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests