Care antivirus e "the best" ?

ce antivirus folosesti?

in NORTON ANTIVIRUS we trust !
21
31%
BITDEFENDER ,romanasul nostru :D
12
18%
KASPERSKY...prietenul nostru de la Est
14
21%
McAfee...de peste Ocean
2
3%
Altul (AVG,Panda,PC-cillin,etc etc etc)
13
19%
Antivirus??Mai bine fara..imi ajunge firewall ul :D
6
9%
 
Total votes: 68

User avatar
enchanter
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon May 23, 2005 12:38 pm
Location: ici

Care antivirus e "the best" ?

Postby enchanter » Mon May 23, 2005 7:24 pm

salut! :)
din experienta ta personala care crezi ca e cel mai fain antivirus?
(nu ma refer la solutiile de gen firewall+/-antivirus+/-)
stiu ca in aprecierea lui intervin factorii ca :pretul lui,rata de detectie etc etc..
acesta e linkul de la microsoft http://www.microsoft.com/security/partn ... ivirus.asp cu partenerii lor
TU CE FOLOSESTI ?
eu am inceput cu NAV..dar dupa mai multe incercari am ramas la KAV 5.0

post scriptum..linux-istii ce antivirus au ?? sau nu au nevoie? :wink: sau toti folosesc bitdefenderul romanesc.. :D costin ?
Ce que je veux te faire comprendre

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon May 23, 2005 7:39 pm

folosesc de cativa ani Symantec AntiVirus Corporate Edition in mai multe regimuri corporate, si sunt foarte multumit de el. Inclusiv suportul de la Symantec.

Din punct de vedere al administratorului are multe facilitati (update-uri, console centrale de administrare / raportare / update / quarantine / AMS (alert management system) etc.

Din punctul de vedere al uzerului - are o facilitate FOARTE importanta in regim corporate: NU il poate dezinstala decat pe baza de parola. ;) De oprit nu-l poate opri decat cu drepturi de admin. Asta se adauga si la protectie AV, putini virusi reusind sa omoare procesul in aceste conditii. Pana acum nu am intalnit vreunul, dar folosesc filtre duble si diferite cam peste tot, cu update automat la interval de 2-6 ore, asa ca slabe sanse.

Cum nu apare in lista, am votat cu prima optiune (desi e diferenta notabila intre versiunile Home (NAV) si Corporate (SAV).
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
enchanter
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon May 23, 2005 12:38 pm
Location: ici

Postby enchanter » Mon May 23, 2005 7:44 pm

dap..dar daca as fi adaugat si variantele la cei care i-am listat acolo ar fi iesit o gramada de variante..de aceea astept sa spuneti si care varianta..de exemplu la KAv ul meu imi place 5.0.124 dar deloc 5.0.227 sau care o fi ultima varianta sau mai vechiul 4.5 ..cat despre NAV ma dispera cand imi spune ca gaseste un virus dar ca nu ii poate face nimic si ca il poate doar sa il bage in carantina...frustrant,huh? NAv-ul 2005 e super stufos fata de cel 2003 and so on...
Ce que je veux te faire comprendre

User avatar
enchanter
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon May 23, 2005 12:38 pm
Location: ici

Postby enchanter » Mon May 23, 2005 7:46 pm

cu scuzele de rigoare pt greselile gramaticale..greaba strica treaba , tyby :oops:
Ce que je veux te faire comprendre

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon May 23, 2005 7:51 pm

nu cred sa existe AV care sa poata sa curete virusii noi imediat ce acestia au aparut.

Ideea de baza a update-urilor este PROTECTIA si apoi CURATAREA. De-aia cam toti le baga in carantina, indiferent ca anunta sau nu acest lucru. Pentru dezinfectare sunt rutine manuale / automate (mici executabile: "injectii rapide") care scaneaza sistemul in profunzime pentru UN ANUMIT VIRUS / O anumita clasa de virusi.

Pe masura ce timpul trece, in update-urile periodice sunt bagate si rutine de curatare pentru virusii mai vechi. Cateodata.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Wed May 25, 2005 4:14 pm

Cand mai aveam un windows, aveam un BitDefender 6.4 (cu licenta :) ) care isi facea bine treaba. Chiar nu am luat nici un virus atunci, ceea ce nu se poate spune despre o perioada mai veche, cu Norton Antivirus, care parca imi invita virusi pe sistem.

Tot pe Windows, imi place AntiVir pentru useri de acasa, gratis, care are o interfata uratica, dar e foarte usor in materie de resurse si foarte rapid. Si eficace. Este actualizat cam o data pe zi.

F-Prot pentru DOS, gratis, e tocmai bun pentru un sistem cu FreeDOS, cu jocurile din tinerete. Se poate face chiar si update live.

Pe Linux am BitDefender for Linux Console (cu motor AV7) si un ClamAV, opensource. Preferat e BitDefender, nu ca l-as folosi prea mult, ca nu am pentru ce, doar daca sunt curios sa vad ce virusi mai primesc prin mail. Se actualizeaza la fiecare 3 ore.

LinuxDefender e un Knoppix grafic cu BitDefender care poate curata un sistem din afara windowsului, inclusiv pe NTFS prin captive-NTFS.

Exista malware si pe Linux, cel putin teoretic, dar cu eficienta destul de scazuta. In general, viermi si troieni se mai vad azi.

PS. Ca o observatie, BitDefender lipseste din pagina aia. Insa in Europa e foarte apreciat si rebranduit de diversi producatori AV.
Image Get Firefox!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed May 25, 2005 7:42 pm

am adaugat eu optiunea BD.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
enchanter
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon May 23, 2005 12:38 pm
Location: ici

Postby enchanter » Wed May 25, 2005 8:28 pm

tyby...stiam prea bine de preferinta lui costin pt bit :wink: ...inteleg ca sunteti pe pozitii diferite m$ versus linux :twisted: dar costin se referea ca bitdefender nu mai e ca optiune pe pagina de parteneri de securitate a m$ (vezi http://www.microsoft.com/security/partn ... ivirus.asp) .bitdefenderul in poll este pus pe pozitia nr.2..
asa ca re-modifica poll ul la starea lui ...primara .. :roll:
graba strica treaba :wink:
Ce que je veux te faire comprendre

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed May 25, 2005 8:58 pm

LOL! Da, sorry ... eu care eram convins ca vazusem si DB in poll, dar am zis ca mi s-a parut mie, si-s obosit. :D

Modific acum. :D

Si nu, nu suntem pe pozitii de lupta. Doar el e impotriva M$ (dar macar recunoaste ca e linux freak! :P ). Eu nu am nimic personal cu Torwalds si "copii" lui, doar ca mi se pare deplasat cand aud pe cate unii care sustin cu indarjire ca linuz se preteaza la absolut orice, oriunde, oricand ;)
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jun 01, 2005 2:09 pm

pt dial-up va recomand Avast Free edition: e free, e bun (pana acum cel putin), si mai ales are niste update-uri f mici (ideal pt internet cu pipeta)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
enchanter
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon May 23, 2005 12:38 pm
Location: ici

Postby enchanter » Mon Jun 27, 2005 11:40 am

Sunt curios din fire ,recunosc. Am incercat Symantecul ala Corporate.Si ca de obicei cu produsele Symantec nu mi-a placut.A urmat un chin la dezinstalare din Add/Remove Programs.Cred ca e singurul program care mi-a facut probleme la dezinstalare.Plus ca de fiecare data cand download am ceva ma anunta ca nu poate sa il scaneze cu Symantec (care deja era dezinstalat)desi aveam alt antivirus..
Whatever..raman la KAV.
Ce que je veux te faire comprendre

Psyche
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Jan 06, 2004 10:11 pm
Location: Romania
Contact:

Postby Psyche » Mon Jun 27, 2005 6:16 pm

N-am stat sa citesc tot thread-ul. Personal folosesc NOD32 (pe care nu-l vad in optiunile poll-ului) si sunt foarte multumit de el. Nu mananca multa memorie, este eficient, stie sa se updateze singur. Pentru curiosi, NOD32.

User avatar
enchanter
junior
junior
Posts: 38
Joined: Mon May 23, 2005 12:38 pm
Location: ici

Postby enchanter » Fri Jul 08, 2005 6:35 pm

Ce que je veux te faire comprendre

Araldq
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 11, 2005 9:55 pm
Location: Brasov
Contact:

Postby Araldq » Wed May 17, 2006 8:56 am

Symantec Corporate Antivirus pentur mine este perfect. Resurse ok, si isi face treaba excelent. Nu se poate compara cu Norton Antivir..in afara de firma producatoare, nu prea au nimic in comun.
Be What You Will, You Are Destiny.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Care antivirus e "the best" ?

Postby swiss » Tue Aug 18, 2009 1:22 pm

BitDefender, a scos o versiune gratuita http://www.bitdefender.ro/PRODUCT-14-ro ... ition.html
Merge pentru un an si foloseste foarte putine resurse.
Eu folosesc BitDefender de cand a aparut, insa numai de anul asta cu licenta :) versiunea Internet Security 2009.

Nu am avut niciodata probleme cu calculatorul, mi-e si ciuda ca nu stiu ce e ala virus :wink:

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Care antivirus e "the best" ?

Postby rsandu » Sat Oct 03, 2009 3:59 pm

Eu folosesc GNU/Linux. :) Ca sistem de operare, vreau să spun. GNU/Linux este imun la viruși.

Pentru filtrele de pe serverul de mail (fișiere/atașamente care tranzitează serverul și pot ajunge pe mașini Windows), folosesc ClamAV - 100% gratuit și updatat permanent:

http://www.clamav.net/

Există și ClamWin, un antivirus pentru Windows bazat pe ClamAV, dar, atenție, versiunea curentă nu face scanare on-access pe fișiere:

http://www.clamwin.com/


Doar pentru uz personal, pe Windows, foarte bun este AVG Free:

http://free.avg.com/

precum și perechea complementară SpyBot Search & Destroy și Spywareblaster:


http://www.safer-networking.org/ro/index.html
http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests