Software bun si gratis pentru fotografiere cu camera web

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Software bun si gratis pentru fotografiere cu camera web

Postby M_Dan » Tue Mar 02, 2021 6:43 am

Am cumparat o camera web mai buna (4 Mpixeli), Razer Kiyo. Pentru meditatii online, dar si pentru fotografierea de documente (carti, reviste) - inlocuitor de scaner, mult mai rapid. Din pacate nu exista software (Windows) care sa permita fotografierea la rezolutia maxima a camerei. Eu n-am dat de el, dupa cautare cu Google.Ar fi trebuit sa-l ofere gratis firma care produce camera respectiva, ca stiti vorba aia tiganeasca, cu rahatul si lingura. Din ce am citit pe forumuri, ar fi un astfel de program care merge pe Linux, dar eu lucrez cu Windows-ul.
Stiti vreun program de genul asta ?

O alta problema la camerelle Web este ca inverseaza imaginea, ca in oglinda, nu se vede corect scrisul. Se poate redresa imaginea cu programul ManyCam, dar e pe bani iar versiunea free este cu limitari. Unele camere permit inversarea (redresarea) imaginii din setari (din driver), insa nu poti sa stii care au aceasta facilitate, pentru ca producatorii nu prezinta detaliat specificatiile camerelor. Vanzatorii de la magazine (de ex. Emag) sunt habarnisti total si nu permit studierea camerei. De cele mai multe ori nici nu au acele camere pe stoc, ei fac doar negustorie. Ca sa nu zic ca ce se vinde in Romania este la pret dublu decat in Vest.

Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests