Exista alte programe de genul Skype ?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Thu Feb 04, 2021 6:56 pm

Ma intereseaza pentru meditatii online. Trebuie sa mearga cu camera video, eu sa vad ce scrie cel pe care il pregatesc, iar el sa vada ce scriu eu. Skype merge greu, de multe ori viteza de transfer este atat de mica, incat imaginea este neclaea si sunetul se intrerupe.
Trebuie ca programul respectiv sa fie compatibil cu ManyCam, cu care redresez imaginea (direct se vede inversata stanga-dreapa, ca in oglinda). Unele camere web care fac treaba asta direct din softul intern (din driver) si nu mai au nevoie de ManyCam. Eu am Razer Kiyo, care nu dispune de acesta facilitate, desi este o camera buna si cam scumpa.
Exista programe care sa permita comunicarea audio si video direct, fara sa treaca semnalul printr-un server din SUA (cu intarziere mare), adica sa am transfer local de biti, doar prin reteaua DIGI ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby alimori » Thu Feb 04, 2021 7:14 pm

Auzi, dar nu mai exista forumuri pe lumea asta, de intrebi aici de la paraziti pana la meditatii online? Stim ca nu-i niciunul mai bun ca al nostru, dar poate totusi gasesti unul de profil. Dupa ce ne faci in fel si chip, ne ceri sfaturi pt tot felul de probleme care nu ne privesc. Suntem colegi, vecini, am batut mingea impreuna sau ce?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Thu Feb 04, 2021 7:53 pm

Nu pe dumneata te-am intrebat. Sunt multi altii care citesc ce se posteaza pe forumul asta.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby andy gavrilescu » Thu Feb 04, 2021 8:53 pm

team, zoom. nu stiu pe unde trec.
telegramul trece prin rusia, poate iti inspira mai multa incredere.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby dustweaver » Thu Feb 04, 2021 8:57 pm

Teams (Microsoft), Zoom, Cisco Webex. Nici eu nu stiu pe unde trec, banuiesc ca America de Nord cel putin pentru Teams care imi place pentru ca are optiunea sa "request control" pe ecranul interlocutorului.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby pc7 » Thu Feb 04, 2021 9:22 pm

Nu ca suntem rautaciosi da e greu sa te abtii cu domnul.
Plus nu era fii-su it-st?

Teams e usor de folosit si cum a zis dustweaver, are optiunea sa vezi direct ecranul celeilalte persoane.
Life's not fair, get used to it

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby Melania » Thu Feb 04, 2021 10:52 pm

Esti pensionar?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby alimori » Thu Feb 04, 2021 11:17 pm

M_Dan wrote:Nu pe dumneata te-am intrebat. Sunt multi altii care citesc ce se posteaza pe forumul asta.

Nu contează cu cine vorbești atâta timp cât ne-ai jignit pe toți.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Fri Feb 05, 2021 12:45 am

Skype merge acceptabil dimineata, dar dupa pranz se incetineste rau, este neutilizabil. Ma gandesc ca o fi de la zecile de milioane de sustinatori ai lui Trump, care au fost scosi de pe Facebook si s-au mutat pe alte servere.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Fri Feb 05, 2021 12:49 am

@alimori

Am reactionat la bascalia facuta de voi la adresa mea. Citeste postarile toate, sa vezi cine a inceput. Nu intentionam sa ma iau de voi, desi nu dau doua parale pe aceasta categorie socio-profesionala (cu unele exceptii - chirurgii, ortopezii, unii de la imagistica).

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby Melania » Fri Feb 05, 2021 12:52 am

Bascalia a inceput cand ai devenit mojic si ai gasit potrivit sa ne insulti. Te asteptai la altceva? Zi merci ca te-ai ales doar cu bascalia.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Fri Feb 05, 2021 1:00 am

Citeste ma de la primele postari ale mele, sa vezi cat de scarbosi ati fost. M-ati luat la misto taranesc, nu ati vorbit ca oameni cu pregatire medicala. Nu aveam nici cea mai vaga intentie sa intru in discutii inutile.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby alimori » Fri Feb 05, 2021 1:14 am

M_Dan wrote:Citeste ma de la primele postari ale mele, sa vezi cat de scarbosi ati fost. M-ati luat la misto taranesc, nu ati vorbit ca oameni cu pregatire medicala. Nu aveam nici cea mai vaga intentie sa intru in discutii inutile.

Ok, ți-am citit primele mesaje. După ce ai postat de 2 ori un utilizator ți-a cerut să te recomanzi dacă dai sfaturi medicale. In al 4lea mesaj te-ai plâns de nesimțirea utilizatorilor care ți-au răspuns. Și de-atunci o ții mărunt.
Eu n-aș intra pe forumul unora pe care ii disprețuiesc. Tu ce faci aici? Nu mai bine te bagi pe forumuri de ITisti cu întrebări de-astea nemedicale? După ce îți răspund aia, învață-i un pic de programare.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Fri Feb 05, 2021 2:17 pm

Cu Zoom este aceeasi problema ca la Skype, sunt prea multi utilizatori (scoala online) si de cele mai multe ori nu merge (frameaza).
Am sa le incerc pe toate, sa vad daca sunt utilizabile. In timpul pandemiei puteau si patronii serverelor sa mareasca viteza, sa mai puna ceva la servere, sa le treaca in modul "turbo".

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Exista alte programe de genul Skype ?

Postby M_Dan » Sat Feb 06, 2021 11:49 am

Dimineata merge si cu Skype, ca uns. Aproape sigur framarea nu este de la DIGI sau Telekom, ci de la serverele din SUA, supraincarcate de la prea multi utilizatori.
Tampitii de la Ministerul Educatiei n-au vazut ca nu se poate face scoala online cu Zoom, pentru ca nu este creata infrastructura hardware necesara ? Cand se va trece la 5G si cand serverele vor fi dotate cu procesor cuantic, atunci vom putea vorbi serios despre scoala online (mult iubita si laudata de Bill Gates). Dar scoala online nu poate fi decat un adaos la scoala normala, pentru ca "copilul e ca roaba. nu merge daca nu-l impingi permanent de la spate". La scoala copiii stau cuminti in clasa, sunt scosi la tabla, interactioneaza intre ei, cei harnici sunt un exemplu pentru lenesi. Acasa, cu laptopul in fata, pot sa faca orice, ca nimeni nu-i supravegheaza.


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests