Vizualizare DICOM-uri

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Vizualizare DICOM-uri

Postby M_Dan » Thu Sep 29, 2016 3:15 pm

Pentru cei care vor sa vizualizeze imagini in formatul DICOM:

http://www.microdicom.com/downloads.html

Eu folosesc varianta portabila.
http://www.microdicom.com/component/doc ... 4-zip.html

Ca sa accentuez detaliile, eu export imaginea din DICOM in BMP sau JPG si o prelucrez cu urmatorul program :

http://www.mediachance.com/digicam/dcenhanc.zip

Programele sunt FREE.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby Chingachgook » Tue Oct 04, 2016 4:39 pm

ba tu iti bati joc de noi?

ce dracu exporti tu in jpg si sa mai si vezi? lasand la o parte ca ai fi in stare sa interpretezi ceea ce vezi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby M_Dan » Fri Oct 07, 2016 2:31 pm

Nici macar n-ai avut rabdare sa testezi programele.

Chiar daca nu sunt medic, la o imagine de RMN sau de radiografie pot sa ma uit si eu si sa-mi dau seama de ce este acolo. Dar daca te pun pe tine sa te uiti la schema unui aparat in care ma joc eu, o sa te uiti ca curca in lemne.
Asa ca nu mai fi "contras" la orice postare. Fii mai spasit, cunoaste-ti limitele. Fii destept, ca tara geme de medici!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby Chingachgook » Fri Oct 07, 2016 3:53 pm

gigele folosesc programe de vazut dicomuri de pe vremea cand tu nu stiai sa pronunti wernicke. stiu cata calitate se pierde si nu ai nicio sansa sa vezi vreo modificare mica de semnal.
sunt sigur ca te poti uita la un rmn, sunt la fel de sigur ca nu intelegi nimic din el. ma doar in qur de aparatele tale si nici nu pretind ca stiu. dar cand un pulifrici ca tine imi explica doct cum e cu rmn-ul trebuie sa iau o ivermectina pentru ca imi creste tensiunea.
sunt o gramada de oameni fata de care sunt spasit. tu nu esti printre ei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby M_Dan » Fri Oct 07, 2016 5:12 pm

Nu este asa mare stiinta sa citesti niste imagini. Recent am facut o investigatie RMN pentru o operatie de fisura anala nevindecata complet din cauza diabetului. Medicul n-a vazut ca aveam si o mica fistula uretro-rectala. Eu am sesizat chestia asta (stiam ce ma doare), am vizualizat toate DICOM-urile de pe CD, am gasit o imagine pe care se vedea vag (nu s-a scanat exact unde trebuia), am exportat-o in jpg, am prelucrat-o putin (contrast, accentuare a tranzitiilor), m-am dus cu imaginea la alt medic (seful de la radiologie) si a confirmat. Asa ca mai lasa putin infatuarea, ca nu toata lumea e venita de la tara. Si sa tii seama ca atunci cand matale erai bebelus, eu trecusem prin scoli.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby Chingachgook » Fri Oct 07, 2016 5:51 pm

este mare stiinta, tocmai de aia rezidentiatul dureaza atata. trebuie sa vezi sute de imagini (nu una ca tine) ca sa iti dai seama cand e artefact, cand e variatie anatomica, cand e modificare fara semnificatie patologica sau cand e intradevar ceva. sunt convins ca ala ti-a dat dreptate, si eu le dau nebunilor care vin la mine cu intrebari la care deja stiu ei raspunsul. in final e sanatatea lor.
eu cred ca tu mai ai o fistula recto-encefalica, materia pe care o ai in cap trebuie sa vina de undeva.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby M_Dan » Fri Oct 07, 2016 6:16 pm

Daca esti asa de destept si de pregatit, da-le tu colegilor linkurile de unde sa descarce programe de vazut DICOM-uri. Crezi ca medicii de alte specializari au interdictie sa examineze imaginile ? Ti-e teama sa nu-ti ia painea ?
Si de ce te iei de toti cei care posteaza ceva ? Tu si inca altii ca tine, numai asta faceti. N-aveti o ocupatie serioasa ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby Chingachgook » Mon Oct 10, 2016 1:06 am

nu trebuie sa le dau niciun link.
1. orice om care a trecut prin facultatea de medicina stie sa bage in google dicom viewer si b) cand au vreo intrebare despre vreo poza suna la radiolog

nu ma iau de toti, mai iau de astia ca tine
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Vizualizare DICOM-uri

Postby M_Dan » Mon Oct 10, 2016 8:15 pm

Tu si celalti care v-ati luat de mine, ati monopolizat forumul. Nu este postare la care sa nu interveniti voi. Sunteti platiti sa supravegheati forumul ? Sunteti ciripitori la SECU (SRI)? Ca pe forumurile de la ziare din astia stau toata ziua si baga spamuri.


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests