Office - 2000, XP, 2003, Open, ...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Office - 2000, XP, 2003, Open, ...

Postby originaltup » Tue Jul 08, 2003 7:50 pm

Ma gandeam sa discutam aici problemele care le mai pun softurile de Office in general, cele de la Microsoft in primul rand dar sa nu uitam si Open Office care mie mi se pare destul de competitiv (parca vad ca-l introduc iar pe calculator ca XP m-a cam enervat cu lucrarea de diploma)

Prima problema: corectam niste texte in romana (cu XP in engleza dar la care bagasem si proofing tools de romana) si adaugam in dictionarul custom cuvintele noi si la un moment dat, surpriza: cica nu mai poate baga cuvinte in dictionar ca e full :scrambleup: Ce naiba are? Ca nu avea decat 5kb. Am mai facut un dictionar dar si ala e full. Figura o facea in primul rand la simboluluri, cand vroiam de exemplu sa introduc alfa-fetoproteina.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jul 11, 2003 9:56 pm

am vazut acum ca a aparut pe siteul lor oficial OpenOffice in romana. http://ro.openoffice.org/


l-a incercat cineva?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Jul 11, 2003 10:05 pm

In romana nu...poate sa fie si mama softului ...e de-a dreptul enervant.. :o
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 11, 2003 10:41 pm

ma Victore, m-am plimbat 5 min pe site, unde ai vazut tu OpenOffice in limba romana? Da-mi si mie linkul de download

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Sat Jul 12, 2003 12:37 am

cred ca e vorba mai degraba de corectorul ortografic pentru limba romana. zicea pe undeva ca fisierele respective trebuie downloadate separat de pe internet. si "speram ca in curand sa va putem oferi versiunea romaneasca"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Jul 12, 2003 12:46 am

Pai unde sunt, ca am dat si eu peste fraza aia si nu m-am dumirit. Oricum doar acela ma intereseaza.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Jul 12, 2003 12:54 am

Eu am gasit doar un dictionar de sinonime pe pagina lor: http://lingucomponent.openoffice.org/do ... onary.html

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Sat Jul 12, 2003 1:09 am

habar n-am. nici eu n-am reusit sa dau de el.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Jul 12, 2003 1:25 am

m-am impresionat cand am vazut link pe prima pagina si .. stiam ca se lucreaza la asa ceva... am crezut ca au facut final release... m-am grabit sa cer parerea fara sa verific... mea culpa :oops:

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Feb 03, 2004 6:23 pm

intrebare despre fonturi in Office XP
este posibil sa assign a shortcut key pentru fiecare font color in Word? (recent folosesc o gramada alternativ rosu si negru - lucrez la teza de masterat si in draft vreau sa subliniez anumite chestii cu rosu, si ma enerveaza sa umblu cu mouseul prin meniuru de fiecare data, mai ales ca alternez culorile destul de des)
Multam anticipat.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Feb 05, 2004 9:07 am

nimeni?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 05, 2004 3:24 pm

http://office.microsoft.com/assistance/ ... =PEs4_RGan
pentru un shortcut la un style sau un macro.
http://office.microsoft.com/assistance/ ... SEs4krUPg0
pentru a face un stil nou (bazeaza-te pe stilul deja aplicat)
Si de ce ne plictisesti? :) Microsoft e o companie meseriasa, suna la Customer Support (asta ar fi diferenta intre ei si chesiile open-source, nu?)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Feb 05, 2004 7:18 pm

săru'mana conaşule.

pai intreb si io pe voi, de ce sa ma duc la straini sa intreb? :)

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Feb 05, 2004 7:46 pm

heh ... chiar functioneaza Suportul la MS ... testat eu de cateva ori ... si au fost pregatiti baietii ... pe chestii relativ complicate ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Feb 05, 2004 9:50 pm

s-a rezolvat fara sa sun suportu'. Stiu si io faza cu Tools->Customize (macar atat), dar nu reusisem sa ma dumiresc unde aleg culoarea ca sa ii assign un shortcut. Am scotocit again si m-am dumirit.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 05, 2004 10:03 pm

tapirul wrote:săru'mana conaşule.

pai intreb si io pe voi, de ce sa ma duc la straini sa intreb? :)

Pentru ca ii platesti. Scoate untul din ei!
Am avut o problema cu Windows Update si, la un moment dat, l-am luat la mishto pe indianul no.1 care imi raspundea. Cica sa rulez msconfig in Windows 2000. A doua zi dupa ce l-am corectat, cazul meu a fost "escalat" la alt indian, mai competent, care a rezolvat in 2 zile ce n-a rezolvat celalalt intr-o luna.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Mar 08, 2004 11:06 am

alta problema in Word.
Am Office XP si EndNote 6 integrat. Am constatat (cu mari nervi) ca o anumita combinatie (nu m-am prins inca) imi blocheaza word-ul. Cel mai probabil pare a fi de la combinatia word- -EndNote: daca lucrez cu campuri EndNote deschise in word (reference list, quotations), word-ul incepe sa se miste din ce in ce mai incet (ajunge sa ii trebuiasca 3 secunde sa afiseze o litera tastata) si in final se blocheaza de tot. Imi spune ca programul nu mai raspunde. S-ar putea sa fie si de la faptul ca scriu cu Track Changes activ (Track Changes e cam enervant in Office XP).
Stie careva de un bug ca asta, si cum sa il rezolv? Am un Compaq Deskpro cu Celeron 600MHz, 198 RAM cu Win XP.
Ca sa fie si mai frumos constat ca nu mai pot uninstall EndNote (ma gandeam sa il reinstalez). Cica nu ma gaseste install.log (pe care l-oi fi prapadit cand am mai curatat calculatorul)

Edit (trei minute mai tarziu...) Se pare ca m-am grabit cu intrebatu', am dat un search si am gasit asta
http://www.endnote.com/support/faqs/enfaq5.asp Tre' sa updatez sau sa fac ce zic ei acolo). Oricum, poate altii au aceeasi problema. Revin sa spun daca merge.
Last edited by tapirul on Mon Mar 08, 2004 11:33 am, edited 3 times in total.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Mar 08, 2004 11:15 am

Unloading templates and add-ins
To conserve memory and increase the speed of Word, it's a good idea to unload templates and add-in programs you don't often use. To delete a template or add-in from Word, you must remove the template or add-in from the Templates and Add-ins dialog box.

Ti-am zis sa-i mulgi pe aia de la Microsoft...ori ai licenta, ori cunosti pe cineva cu licenta- si la EndNote (care de fapt nu stiu ce este), la fel, trebuie sa fie un customer support. Nu le da pauza indienilor! Daca au si un forum, e si mai bine; incepi sa-i iei la misto ca nu-si ajuta utilizatorii si se sensibilizeaza foarte rapid.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Mar 08, 2004 11:27 am

Intre timp am gasit buba, mersi oricum (vezi edit mai sus).
EndNote e un program de management citatii si bibliografii, e beton (daca iti trebuie, that is, io acum scriu la teza de masterat si crede-ma ca imi trebuie), poti introduce reference direct din word, iti creeaza un reference list intr-un style pe care il vrei tu (io lucrez, par example, in APA style, si e ucigator mai ales la creeat reference lists).
Si Win si EndNote le am... cadou de la un prieten :wink:
Deci imi trebuie, ca add-in in word (ca altfel nu pot importa lista..sau pot? o sa verific daca pot sa print directly)


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest