Re: Troian pe calc.

anunturi, tehnicals, info
User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Re: Troian pe calc.

Postby wgetdagoo » Wed Jan 07, 2004 2:46 pm

Se pare ca sunt niste ciumegi in reteaua noastra care vor sa ne arate cat de tari sunt ei.

Mi s-a intamplat ieri sa iau un troian (sau un program spion) de pe retea sau de pe hub-ul RSM si sa constat azi ca acel binevoitor mi-a accesat toate conturile de mail si alte servicii pe care le folosesc cu parola.

Mai grav e ca mi-a folosit contul de myx.net si a trimis niste mesaje malitioase prietenilor carora le-am trimis eu mesaje in cursul zilei de ieri. va dati seama in ce situatie m-a pus!

Contactand myx.net mi s-a confirmat ca a fost folosit IP-ul nostru.

Daca administratorul de retea m-ar putea ajuta cu ceva, pentru a-l identifica pe respectivul, i-as fi recunoscator.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Jan 07, 2004 2:52 pm

securitatea pe calculatorul tau este strict responsabilitatea ta. dupa cum se si numeste, administratorul e de "retea" si nu de "calculator".

pune-ti un firewall, daca iei din surse nesigure (such as dc++) soft si diverse... foloseste antivirusi... cu riscurile lor...

s-a mai intamplat treaba asta in retea, si o sa se tot intample, pe masura ce invata unu' nou o chestie, o sa cam si vrea sa o incerce... asa ca prea multe nu ai de facut decat sa inveti si tu mai multe, cum sa te protejezi...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Jan 07, 2004 4:10 pm

Inafara de ce ti-a zis victor, daca faci rost de niste loguri cu cine cand cum putem lua si alte masuri. Tehnic vorbind prea mare ajutor n-avem cum sa-ti dam, decat de la capatul tau al firului. :wink: Asa ca pune-ti sistemul de operare la punct, un antivirus ,un firewall si dupa ce invetzi sa le folosesti va fi mult mai greu( practic imposibil sa mai patesti din astea).
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Jan 08, 2004 2:22 am

dar chiar vrem sa dam de ei. Deci asteptam loguri. Stii cumva cum se cheama troianul respectiv? sau macar cum il cheama pe DC++ cel de la care ai luat programul ?
In alta ordine de idei, noi garantam ca nu va fi nici un atac din afara retelei, cat despre cei care sunt in aceasta retea ...
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Postby wgetdagoo » Thu Jan 08, 2004 9:40 pm

Era ceva legat de BACKDOOR TCPDUMP/PCAP trojan traffic.

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Trojan Horse Poses As Windows XP Update

Postby wgetdagoo » Sat Jan 10, 2004 6:37 am

Trojan.Xombe loads infected machines with an infection that can steal passwords and help hackers launch denial-of-service attacks.

A new Swen-style Trojan horse posing as a critical update from Microsoft has been detected on the Internet, and users who open the E-mail message may find their machines loaded with a back-door Trojan that can steal passwords or be used in conjunction with other systems to conduct major denial-of-service attacks.

http://www.informationweek.com/story/sh ... D=17300290

-----------------------

Se pare ca asta a fost.
Aveti grija sa nu patiti si voi

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Jan 12, 2004 3:29 am

mda, daca o sa dam de el te anuntam (eventual si camera)
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Sat Jan 17, 2004 2:47 pm

Intr-o zi normala primesc vreo 10 virusi/viermi/troiani prin email. In afara de un spam enervant, greu de scapat de el, nu ma doare prea tare. Dar am primit si urmatorul mesaj.

Code: Select all

hello, I am from Denmark and you'll don't believe me,
but a trojan horse in on your pc.
I've scanned the network-ports on the internet. (I know, that's illegal)
And I have found your pc. Your pc is open on the internet for everybody!
Because the services.exe trojan is running on your system.
Check this, open the task manager and try to stop that!
You'll see, you can't stop this trojan.
When you use win98/me you can't see the trojan!!

On my system was this trojan, too!
And I've found a tool to kill that bad thing.
I hope that I've helped you!

Sorry for my bad english!

Desigur, e absurd tot ce zice aici, dar pare credibil. Asa ca deschizi cu manutza atasamentul si, surpriza, chiar o sa vezi un services.exe. Eventual poate ii si raspunzi pentru grija ce ti-o poarta, asa suflet bun, mai rar!

Troianul in cauza este Win32.Sober.C@mm.
Image Get Firefox!


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests