Noua politica RoEduNet

anunturi, tehnicals, info
User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Noua politica RoEduNet

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 11:05 pm

Consecutiv unor discutii din RoEduNet cu administratorii GEANT - s-a hotarat taierea multor servicii pana acum permise. Dintre ele - chiar si HTTP a fost afectat - se pare ca si DC si altele - si deocamdata ni s-a permis sa avem server de web - pana la discutii suplimentare care vor avea loc in curand.

pana atunci - daca aveti nemultumiri legate de serviciile care au disparut -mentionati aici ce a-ti dori - si - daca va fi nevoie - poate vom apela la o solutie de backup comerciala care sa permita treaba - dar se va pune problema platii acestei surse. practic se cam pare ca se "educationalizeaza" treaba.

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Wed Nov 26, 2003 11:45 pm

Cam de cand s-a hotarat acest lucru? Cumva in ultimele trei zile? Este un sabotaj reusit, nu am ce sa zic. Vor mai cade si alte capte?
Avem nevoie de toata sustinerea voastra, daca dorit sa aveti un loc unde sa va puteti spune cuvantul.
Image Get Firefox!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 11:46 pm

azi. saptamana asta sau urmatoare sa vedem vb cu ei - si aflam mai multe. deocamdata bine ca ne-au dat drumu' la http pentru forum.

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

eu unu vreau sa ramana in picioare portu de DC++

Postby dReam » Thu Nov 27, 2003 12:31 am

eu unu vreau sa ramana in picioare portu de DC++eu unu vreau sa ramana in picioare portu de DC++eu unu vreau sa ramana in picioare portu de DC++eu unu vreau sa ramana in picioare portu de DC++

mersi victor :lol:
Windows e un program pe 32 de biti ce foloseste cod pe 16 biti scris pe un procesor de 8 biti care foloseste instructiuni de 4 biti pentru a calcula 1 bit

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

si sa imi pot downloada in continuare isourile la zi de linu

Postby dReam » Thu Nov 27, 2003 1:16 am

si sa imi pot downloada in continuare isourile la zi de linux....
Windows e un program pe 32 de biti ce foloseste cod pe 16 biti scris pe un procesor de 8 biti care foloseste instructiuni de 4 biti pentru a calcula 1 bit

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Nov 27, 2003 2:07 am

Nu inteleg: in ce sens va fi afectat HTTP? Adica un Suse sa-l instalez de pe net sau un windows update e prea mult?
Si de fapt ce ramine din Internet?
Daca e sa trecem la o solutie comerciala, ar trebui un abonament de pina in 100mii/camera/luna, ceea ce, din experienta veche din reteaua din Grozavesti, se termina pina pe 4-5 ale lunii respective. Deci chestia comerciala nu e fezabila. RCS si Astral sint singurele care pot oferi ceva in plus, considerind traficul suplmentar ca un fel de sponsorizare. Astral nu e de incredere (reliable) si ar insemna cum spune lumea pe net "mai bine dial-up".
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Nov 27, 2003 2:13 am

scuze - nu am fost explicit. ca user vei avea in continuare acces la http, dar noi ca membru roedu se pare ca tre sa mai luptam sa avem site vizibil in exterior (adica sa existe http://med.pub.ro) iar file sharingul ... e vanat din ce in ce mai mult.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Nov 27, 2003 2:17 am

In Groz, astia bagasera niste filtre barosane, de nu puteai sa intri pina seara pe download.microsoft.com, ceea ce pentru mine intrece limita bunului simt; pentru siguranta retelei depinde de aplicarea la timp a patchurilor. Ma gindeam ca e posibil asa ceva.
Forumul poate fi mutat pe un free host, daca e sa fie vreun necaz. Pacat de celelalte fisiere.
Cit despre P2P, it never dies!
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests