DC++

anunturi, tehnicals, info
User avatar
Nick
junior
junior
Posts: 33
Joined: Fri Aug 08, 2003 8:00 pm
Contact:

DC++

Postby Nick » Tue Oct 14, 2003 10:38 pm

[22:47] *** Connecting to tauri.gotdns.com...
[22:47] *** Connected
[22:47] <Tauri> This Hub is running version 0.9.2 beta of VerliHub (RunTime:3days 1h 29min).
[22:47] <Tauri> You are temporarily banned, wait some time (0 days 0 hours 23 minutes 48 seconds)
Insert an equivalent of $5 into your floppy drive and press ENTER
The reason is:
Banned nick is: [RO][B]prodigy_cl[22:47] *** Disconnected


[22:48] *** Connecting to hub.wareznet.ro...
[22:48] *** Connected
[22:48] <VerliHub> This Hub is running version 0.9.4 alpha of VerliHub (RunTime:1days 1h 0min).
[22:48] <VerliHub> Your ASS is permanently banned!!
Please insert an equivalent of $10 into your floppy drive and press ENTERThe reason is:
Banned nick is: [RO]Buge[22:48] *** Disconnected


...si ieri mai era banat pe un hub (nu mai tin minte care anume) [RO][B]Shadow


Cei care se recunosc in spatele acestor nick-uri poate ne lamuriti si pe noi, ceilalti utilizatori de DC++, cum ati reusit sa blocati accesul pe respectivele huburi a unei retele intregi.


Numai bine,
Nick
Let's have a beer:)

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Oct 15, 2003 1:03 am

Lol, sintem banati pe jumatate din orice lista. Am facut si eu git mai de mult, din cele 90 de zile de ban au trecut deja 2 luni.
:D Totusi sa nu uitam ca reteaua are scopuri educative!
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Nick
junior
junior
Posts: 33
Joined: Fri Aug 08, 2003 8:00 pm
Contact:

Postby Nick » Thu Oct 16, 2003 6:37 pm

Pai, si?....tu nu o folosesti numai in scopuri educative asa cum facem toti ceilalti? :)



Numai bine,
Nick
Let's have a beer:)

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Fri Oct 17, 2003 12:27 am

sa-ti dau o lanurire! fiecare hub are regulile lui si daca tu esti conectat la mai multe huburi nu mai stii fiecare regula de la huburile la care esti conectatsi se intampla ca unul din acestea sa se supere si sa-ti dea ban! dar ar fi bine sa intri si tu la public list si sa mai incerci si altele si iti zic eu ca apoi n-ai mai tine cont daca esti banat pe unul din ele sau altcineva a fost inaintea tabanat! 8)

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Sun Oct 19, 2003 2:40 pm

Problema asta am deschi-o si anul trecut. In general pe fiecare hub sunt reguli de bun simt asa ca nu consuma nici timp si nici energie respectarea lor: NU fake share, programe instalate, windoaze, un minim de share, NU virusi (mi se pae ca daca gaseste virusi in share iar dau ban) si din astea.

Parerea mea: avand in vedere ca se va mari din nou reteaua, ar fi bine ca din respect pentru ceilalti, sa se incerce respectarea regulilor. A, si un sfat: daca dati peste un hub bun care nu e prin toate listele, nu-l dati intregii retele...sigur o sa ia cineva ban :)))).

Ii dau dreptate si lui prodigy ca se intampla cateodata sa mai iei ban asa din senin...dar RAR :P

Bafta la download!

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Sun Oct 19, 2003 2:41 pm

Analfabetique de mine....mi se pare ca daca gasescbla bla dau ban.

Adik asta fu erata la mesajul dinainte.

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Re: DC++

Postby wgetdagoo » Sun Nov 16, 2003 1:47 am

Nick wrote:[22:47] *** Connecting to tauri.gotdns.com...



Cei care se recunosc in spatele acestor nick-uri poate ne lamuriti si pe noi, ceilalti utilizatori de DC++, cum ati reusit sa blocati accesul pe respectivele huburi a unei retele intregi.


Numai bine,
Nick


Mi se pare o stupizenie sa acuzi pe cineva pt. asta. Si mie mi s-a intamplat astazi sa-mi trimita unul din retea un mesaj ca cica din cauza mea a fost toata reteaua bannata.
Nu am citit pe nici un forum ca nu ai voie sa iti protejezi calculatorul cat timp esti pe un hub.
Pe calculatorul meu am un firewall care atunci cand au incercat 20 simultan sa ia ceva de la mine a blocat tot INPUT-ul crezand ca este un atac.
Am comis ceva ilegal in asta ?????????

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Nov 16, 2003 2:10 am

wget - a ajuns si la urechile noastre ce ai facut azi. ai intrat fara open slots pe hubu' RSM - nu sunt inca conditii locale prea bine definite - deci local nu a fost nici o problema; dar... cand te-ai dus in exterior pe nu stiu care hub - ei au conditii sa ai nu stiu cate sloturi libere - ai fost avertizat si de ei, si local de cineva din retea - si ... totusi nu ai luat masuri sa respecti regulile lor - astfel incat toti utilizatorii din RSM care foloseau hubul cu pricina nu-l mai pot accesa din cauza "independentei" tale.

se va defini cat de curand si politica dc in retea, cu reguli mai clare si penitente mai aspre :D la solicitarea celor afectati. nu ilegal (daca o iei cu ilegal si dc ... sari peste asta) - dar... deloc de bun simt.

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Re:

Postby wgetdagoo » Sun Nov 16, 2003 4:06 am

Dupa cum am spus eram in spatele firewall-ului.
Daca nu am indeplinit conditiile de open slots asta habar n-am. Sunt zeci de huburi care in lista au anumite conditii si cand te conectezi ti-o tranteste ca iti mai tre' 4 sloturi, minimum 30 G desi in lista erau terecuti 10 etc (am spus ceva nou ?!).

Daca m-a avertizat ca nu indeplinesc conditiile de open slots:
Cati dintre cei care se conecteaza simultan pe 20-30 de huburi citesc mesajele de intampinare la fiecare hub.

Cat despre acel cineva din retea care m-a "avertizat".... evenimentul era consumat de mult :cry: .


Deci, chiar daca am comis-o n-a fost din intentie.

Subscriu la ideea cu regulile interne... da sa le stim si noi mai intai. In drept e un principiu "legea se aplica numai pentru viitor".
Nu cred ca solutie e sa pedepsim pe cineva si apoi sa-l intrebam ce a facut.

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Wed Dec 03, 2003 12:23 am

Am si eu o intrebare - colegii mei din regie nu au reusit sa ma lamureasca. Eu pot sa ma conectez la hub-ul vostru daca sunt din Bucuresti ? Totusi se numeste RSM nu :?: Sunt student la medicina dar nu stau in regie.
Mie mi s-a spus ca nu am voie :?: :?:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Dec 03, 2003 3:42 am

Nu potzi sa te conectezi la el decat daca esti in retea.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

calcaneu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue Nov 11, 2003 12:43 pm

AAAAAAAAA

Postby calcaneu » Wed Dec 03, 2003 12:17 pm

Bre,ce drq s-a intamplat cu dc-ul asta ? A luat-o razna din cauza firewall-ului , sau s-a nasolit treaba cu porturile in Roedu ?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Feb 26, 2004 12:00 am

Dan, de ce ?
Nu se poate face cu parola sau ceva? E aiurea, asta-i discriminare. :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Feb 26, 2004 12:49 am

Serverul de care vorbesti este pe un calculator din interiorul retelei, pe care tu nu il poti contacta direct, chiar daca ai fi membru-eroina a SSM. Muta-te in camin, tu ne discriminezi, cu aragazul tau de acasa.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Feb 26, 2004 2:47 am

ofticosilor :P
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Thu Feb 26, 2004 2:55 am

Lasa ca ai tu aragaz da si noi avem hub de DC.
:twisted:
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Feb 27, 2004 2:53 am

b3 ...se poate scoate pe extern ...insa e de preferat sa-l tinem asa din motive care tin de tot felul de organisme care abia asteapta sa-si faca o publicitate. Prefer sa stiu ca e mai probabil sa pice altii inaintea noastra si sa am timp de masuri. Intelegi tu la ce ma refer..8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Feb 28, 2004 3:18 pm

dar nu ziceam sa dai acces total din afara retelei.. ci pe baza de user/pass studentilor umf care nu stau la camin (bai dar voi n-aveti aragaz in camin ? ca eu am vazut ca aveti :) ).. desi exista riscul sa se apuce un "destept" sa-si dea contul unora care n-au nici o treaba cu medicina :(
dar daca nu se poate.. nu se poate si asta e :)
mersi pentru raspuns, oricum.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Feb 29, 2004 12:31 am

Eu nu am aragaz! Ar trebui sa pricepi ca si huburile mari romanesti au fost "calcate" de ISP-ist, care a fost "calcat" de ORDA/BSA/Politie. Imi aduc aminte de unul, ciorapia, care a luat pauza vreo 3 luni, in conditiile in care rula pe un calculator personal.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Feb 29, 2004 1:09 am

Gata, am zis ca am inteles. Sinteti prea paranoici cu chestia asta insa, in conditiile in care sinteti asa deschisi in a pune cursuri si grile aici, pe forum..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Feb 29, 2004 1:54 am

Avem motive sa fim paranoici.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests