cum sa faci un cont ???

anunturi, tehnicals, info
alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

cum sa faci un cont ???

Postby alabalaportocala » Sat Mar 04, 2006 1:01 am

Nu stiu daca mai exista un topic pe tema asta da problema e cam asa. Daca nu ai fost nregistrat si vrei sa o faci, atunci ai sanse mici sa reusesti. De c ? Pentru ca iti alegi nick-ull, parola si trimiti datele. Problema e ca tot astepti sa iti vina mailu de confirmare.....si astepti.....si astepti.....am asteptat vreo luna prina oara, noreoc ca nu an avut net in anu I si dupa ce am mai irosit vreo 3 adrese de mail uite ca la a patra am primit confirmarea. Intrebarea cea mai importanta e : adminii stiu de situatia asta ca e cam enervant sa iti pirzi timpul facand adrese de mail pe yahoo???

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Sat Mar 04, 2006 2:09 am

Poate ai tu probleme... sau poate nu te pricepi la calculatoare. :D Mie personal mi-a mers in cateva secunde... 30 sa zicem. Si mi-am facut de curand.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Mar 04, 2006 2:15 am

pe adresa de la yahoo il trimite de obicei in bulk
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Sat Mar 04, 2006 2:17 am

Sincer nu prea stiu... dar oricum chiar nu a durat si nu am avut probleme

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Sat Mar 04, 2006 1:39 pm

Serghey puisor , am calculator de vreo .....10 ani, am iceput cu un 486 cand tu te mai jucai ....in tarana. Despre problema asta am vorbit cu mai multe persoane... si uite ce chestie: NU NUMAI MIE MI SA INTAMPLAT!!!! Si mailu nu e trimis la bulkuri, e in inbox toata ziua. Asta daca e trimis bineinteles!!!

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Sat Mar 04, 2006 10:44 pm

S-a mai intamplat ca pub.ro sa fie in vreun blacklist si sa nu se livreze mailuri sau ca serverul sa nu poata trimite, pur si simplu. Daca tot dai pe-afara de experienta, invata sa iti faci mail si pe alte site-uri. My $0.02

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Sun Mar 05, 2006 3:42 pm

Nu cred ca ma cunosti Si nu cred ca stii ce experienta am. Degeaba ai avut calculator de cand nu aveai putza daca nu l-ai folosit. Vorbeste cu mine ca si cum nu m-ai cunoaste. Pentru ca NU ma cunosti!

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Sun Mar 05, 2006 9:45 pm

Serghey, vezi ca tu ai inceput cu experientele in calculatoare, nu eu iar daca la tine a mers din prima bravo, ai avut noroc, insa doar atat. Ma intereseaza daca administratorul stie de problema pt ca devine suparatoare. Si apoi tu ce mare lucru faci? Ai fost op pe hub 2 ore pana ce ai inceput sa cam faci abuz de putere si.......ai facut un server de counter da' cand s-a stricat ti-ai luat jucariile si ai plecat!! Din pacate problema postului era doar :CUM SE POATE REZOLVA CHESTIA CU MAILU??? Eu zic ca yahoo e destul de bun pt RSM, nu credeti la fel?

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Sun Mar 05, 2006 10:19 pm

Se pare ca ai probleme mai mari .... in afara fazei cu mailul. Si problema cu serverul de CS este ca nu s-a vrut nu ca era stricat. S-a jucat pe el pana am bagat cheating death. apoi s-a zis ca are probleme. Cum spunea unul ca e varza ca te da afara dupa un minut dar nu citise ca-i spunea ca nu are Cheating D. Si plus ca eu nu mai puteam juca pe el.


Ti-am mai spus. NU ma cunosti.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Mar 06, 2006 12:07 am

So :
1. Avem o problema pentru ca IP extern al retelei noastre e listat pe o lista de spam/abuse. Anul trecut cand am patit la fel, am inkis accesul direct la serverele smtp de afara tocmai in ideea de ca statiile virusate din LAN sa nu poate trimite spam afara. Se pare ca de data asta sorbs.net considera mesajele de register care le trimite forumul drept spam, iar daca destinatia mesajului face update la lista de pe sorbs - mesajul ajunge in bulk, sau in functie de politica serverului destinatar sunt sterse. Ultima metoda este total gresita pentru ca filtrele de spam nu sunt perfecte si cine are responsabiliatea administrarii unui filtru pe un server de mail trebuie sa se asigure in primul rand ca nu sunt sterse mesaje valide.

2. Din pacate mailurile catre adresele @med.pub.ro nu mai merg iar motivul il aveti mai jos - asta e parte din corespondenta cu suportul de la Roedu din data de 12 ian 2006 - n-am primit nici un raspuns de atunci:

Acum merge pub.pub.ro insa se pare ca nu mai merge relayingul catre med.pub.ro
>Va atasez mai jos ce-mi raspunde sendmail:
>
>=======================================
>[root@mts ~]telnet pub.pub.ro 25
>Trying 141.85.128.1...
>Connected to pub.pub.ro (141.85.128.1).
>Escape character is '^]'.
>220 pub.pub.ro ESMTP Sendmail Thu, 12 Jan 2006 19:42:04 +0200
>helo pub.ro
>250 pub.pub.ro Hello 82-76-xx-yyy.rdsnet.ro [82.76.xx.yyy] (may be
>forged), pleased to meet you
>mail from: dan@x.ro
>250 2.1.0 dan@x.ro... Sender ok
>rcpt to: root@med.pub.ro
>550 5.2.1 root@med.pub.ro... Mailbox disabled for this recipient
>^]
>telnet> quit
>Connection closed.



Deci pe scurt - daca nu ajung emailurile - dati un email la dan dot darloman at yahoo dot com cu userul inregistrat si facem de mana.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Mon Mar 06, 2006 12:31 am

Multumesc pt raspuns Dan.
Cat pt tine serghey puteai de la inceput sa lasi omul sa explice si sa nu incepi cu discutii de genul nu te pricepi la calc si altele. NICI TU NU MA CUNOSTI!!!!!!!!

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Thu Mar 09, 2006 6:25 pm

Pentru Dan sau cineva care se ocupa de aceste probleme

Eu am un cont cu nickname-ul Carol si din decembrie 2005 nu mai pot accesa http://www.imed.ro de pe calculatorul meu personal, practic imi da mereu eroare.
Ciudat este ca de pe alt computer merge foarte bine.Va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Mar 12, 2006 12:27 am

Ce eroare?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Wed Mar 15, 2006 3:18 pm

ceva de genul "the page cannot be displayed" sau error in orice caz nu imi da voie sa intru pe acest forum
Please help !!!!!!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Mar 15, 2006 10:11 pm

:)
..pai asta poate avea o mie de motive. Cel mai probabil va trebui sa gasesti un proxy care sa ajunga la noi. S-a mai scris depsre asta - citeste te rog topicurile cu problemele de acces dinafara la imed.ro
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests