de ce nu merge netul?

anunturi, tehnicals, info
User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

de ce nu merge netul?

Postby kallyllas » Wed Mar 01, 2006 12:40 pm

De cand m-am intors din vacanta dintre semestre netul merge f prost...sua nu merge deloc! de ce?ce trebuie sa fac ca sa fie ca inainte?

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Thu Mar 02, 2006 4:47 pm

trebuie schimbat DNS... intra pe RSM si ia legatura cu un OP. (nu stiu daca am voie sa iti spun aici... sau poate e trecut undeva )

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Postby kallyllas » Thu Mar 02, 2006 9:44 pm

;;) poti fi un pic mai explicit te rog?sunt...fata:D

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Mar 02, 2006 9:57 pm

Ce treaba are DNS cu asta?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Postby kallyllas » Fri Mar 03, 2006 12:06 am

legatura cu ce?eu credeam ca aici trebuie sa cer ajutor cand nu imi merge netul..gresesc?

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Fri Mar 03, 2006 12:24 am

De preferat ar fi sa vorbesti cu cel care se ocupa de net in camainul tau. Pentru asta este un coordonator de net pe fiecare camin! El ar trebui sa iti spuna ce problema ai.
Orbity

User avatar
Vali_20
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Mar 01, 2006 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Vali_20 » Fri Mar 03, 2006 2:52 am

Eu cred ca netul merge foarte bine,doar in unele perioade mai face "figuri"!

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Postby kallyllas » Fri Mar 03, 2006 1:58 pm

pai mergea si la mine bine..insa de o saptamana..nu!
:cry: vreau sa mearga iar bine!

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Fri Mar 03, 2006 2:08 pm

kallyllas wrote:;;) poti fi un pic mai explicit te rog?sunt...fata :D

Ce legatura are faptul ca esti fata cu setarile computerului? :shocked!:
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
kallyllas
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Sep 18, 2005 3:40 pm
Location: Bucuresti

Postby kallyllas » Fri Mar 03, 2006 2:33 pm

vrei sa devin experta? :oops:

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Fri Mar 03, 2006 2:42 pm

Nici vorba :) Dar cerand ajutor fara sa inveti te face dependenta de ceilalti intr-un mod absurd. Daca iti pica netul la 12 noaptea si nu e nimeni sa te ajute si ai neaparata nevoie ce faci?

Oricum, ia legatura cu adminul din caminul tau si cand vine sa-ti "faca netul" roaga-l sa-ti arate cum se face in loc sa-i spui "fa-l sa mearga, eu nu ma pricep". E mai usor de invatat decat pare ;)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Fri Mar 03, 2006 3:45 pm

foarte dragut sfat.sunt total de acord.

User avatar
patry
junior
junior
Posts: 69
Joined: Mon Feb 27, 2006 2:17 pm

Postby patry » Wed Mar 08, 2006 5:17 pm

bai poate netu sa mearga mai prost ???
e incredibil sa stau 30 de minute sa trimit un mail!!!
si refresh de 10 ori pana se deschide o pagina de net cu erori!!
chiar asa bataie de joc!!!!!!!!!!!!

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Wed Mar 08, 2006 5:57 pm

Omule, calmeaza-te.
Mi se pare absurd sa ai atatea pretentii cand netul e moka. Daca mai si pica, da-l naibii, in 15 minute merge iar bine. Daca plateai 300$ pe luna la un abonament prin fibra optica mai spuneam sa comentezi. Dar e gratuit. Calul de dat nu se cauta la dinti. Eu acasa platesc in fiecare luna cat am platit aici la conectare. Hai sa fim seriosi.

Rabdare fara tutun, ca se rezolva ;)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Thu Mar 09, 2006 10:18 am

Neo tu gandesti ??? te auzi ce spui?? Cica daca e gratis cum poti sa ridici pretentii ?? Pai ia zimi tu mie cum ai reactiona daca profii tai in loc sa te invete fel de fel iti povesteste cum a fost el plecat in KualaLumpur.. Nu te-ai enerva... DAR NU AI VOIE pentru ca facultatea e gratis nu ?? Asa ca daca tot v-ati luat responsabilitatea sa fiti sefi ocupati-va de chestia asta ca din cate stiu eu toti dam bani si voi chiar daca nu dati aveti pretentii de sefi.... si inca ceva ... daca nu exista net... voi peste ce sunteti sefi ... peste ceva ce nu exista... SPITALU 9 PAVILIONU 4...
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Mar 09, 2006 11:37 am

excristi asta e o argumentatie de clasa a- 4-a.
E plin forumu asta de invitatii ca sa faceti parte din echipa care se ocupa de net.
comparatia cu facultatea e cel putin nefericita.
nu sari cu raspunsul, formuleaza intai niste fraze coerente.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Thu Mar 09, 2006 1:35 pm

excristi wrote:...

Excristi, te rog lasa tonul asta. Acum ca am lamurit asta, daca vrei sa te ocupi de net, te rog, be my guest. Daca te pricepi la asa ceva. Daca nu, vorba lui Greuceanu: ciocu' mic si joc de glezne. Adminii se ocupa in limita timpului si principalul vinovat e providerul. Deci...trage tu concluziile.
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
patry
junior
junior
Posts: 69
Joined: Mon Feb 27, 2006 2:17 pm

Postby patry » Thu Mar 09, 2006 2:19 pm

explicatiile sunt ca intodeauna futile!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Mar 09, 2006 3:05 pm

eu pe tine te-as scoate din switch
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Thu Mar 09, 2006 3:44 pm

De unde chestia asta ca daca e gratis tre sa mearga prost.. Asta inseamna ca nu stiti sa negociati sau ce faceti voi pe acolo.. Daca v-ati apucat de chestia asta si v-ati implicat atunci e datoria voastra sa faceti totul sa mearga. Daca NU SUNTETI IN STARE atunci lasati pe altii care stiu si vor sa se ocupe de chestia asta... si lasa dumele cu providerul.. netu nu merge ca ii e lene unui care se ocupa sa verifice din cand in cand serverul.. ca se mai blocheaza si el...
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Thu Mar 09, 2006 4:08 pm

Buahaha. Ti-am spus, DACA CINEVA VREA SA FACA ASTA SI SE SI PRICEPE, nici o problema. Voluntarii sa se inscrie aici. Nimeni? Wow, ce surpriza... :roll:

Nu am spus ca daca e gratis trebuie sa mearga prost, am spus ca degeaba ai pretentii sa mearga bine intotdeauna. Chiar trebuie schema?

M-am saturat pana peste cap de autobagatorii in seama care habar nu au cu ce se mananca o retea dar fac pe dejteptii 24/7. Cred ca ar trebui o politica de banare instant la comentarii care nu isi au locul. PLUS scoaterea din switch cui nu ii convine. Trageti-va DSL sau Sattelite Link daca va tine. Pentru mine, cum merge merge bine. Cand e sa mearga am 4 Mb/s de pe extern, mai mult decat suficient si ma calmez cu asta cand e picat.

P.S.: Tiganului daca nu ii dai duminica nu i-ai dat toata saptamana. Vorba din batrani... :x
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Thu Mar 09, 2006 5:34 pm

Excristi eu mi-as vedea lungul nasului. Daca nu stii despre ce e vorba, sau habar nu ai si vb doar din ce presupui, mai bine taci.
Vrei net klumea? Vb cu cei de la astral, RDS sau de unde vrei tu nici o problema noi te scoatem din sw.
Mai fratilor noi faceam chestia asta din VOLUNTARIAT, si nu de multe ori mi s-a spus ca "voi faceti asta din voluntariat - pai sunteti fraieri", facem asta sa ajutam colegi de-ai nostri prin schimbul de informatii, comunicarea mai usoara, sa va AJUTAM. Ce vrei sa facem daca providerul nostru de net si anume ROEDU ne da peste nas?
E atat de usor sa acuzi si sa zici ca nu se face nimic!
:!: Ia zi Excristi ce idee ai tu pentru reteau asta? Ca vad ca la acuze te pricepi.
Orbity

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Mar 09, 2006 8:28 pm

Ia insirati aici ce faceti voi adminii ptr reteaua asta mey?
chiar va rog.

4 mega pe extern? creq numai tu ai asa ceva!

Problema e de la ei? ia scoate pe toata lumea din huburi/switchuri si ai sa vezi ce bine merge netu'.
concluzia e ca pe retea este ARP flood, daca stiti ce-i asa (da voi stiti ca sunteti tari, nu?) si VOI care sunteti ADMINI si faceti VOLUNTARIAT, nu faceti NIMIC, decat sa "updatati" pe forum o lista o data pe luna, cu useri virusati, iar respectivii care-i doare fix in cot si nu intra niciodata pe forum, stau bun mersi pe net....

ai sa raspunzi cu "nu ba, ca le taiem netu", iar eu iti raspund "hai ba ma lasi?" (am 12 exemple cu calc virusat care au net).
deci hai pa ca nu mai postez la sectiunea asta, certati-va cu cine vreti.

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Thu Mar 09, 2006 9:02 pm

Enemy wrote:4 mega pe extern? creq numai tu ai asa ceva!

Iar tu ai computer mult prea prost ca sa prinzi atata. Pentru ca si ala conteaza ;)
Moa, da' expert mai esti. Te oferi voluntar la administrare? Probabil ca urmeaza scuze de genul "nu am timp", "nu ma pasioneaza"...:lol::lol:
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Thu Mar 09, 2006 10:20 pm

M-am oferit sa ajut de mai multe ori, dar nu am fost contactat de nimeni pana acum. Chestia cu 4mb/s se intampla odata, de mult. Cat despre arp flood are perfecta dreptate, pune un sniffer sa vezi ca prinzi arp-uri de te saturi. Eu am pus acum, 3497 pachete in 61.799 sec. Se poate si mai rau, desigur, dar e loc de mai bine :)

P.s. nu ma intelege gresit, eu nu ma plang de net ;)

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Thu Mar 09, 2006 10:36 pm

4Mb/s am avut acum o luna, cand am scos de pe siteul ATi ultimii Catalisti. Just a thought...
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Fri Mar 10, 2006 2:42 am

:arrow: Enemy inca nu mi-ai raspuns ce idei ai tu pentru reteau asta?
LORD a pus o lista cu useri virusati(din care au si fost taiati) de la tine nu am vazut nimic asta asa ca am vazut ca stii ce e ala arp flood.
Ce facem noi?? O sa iti spun doar ca nu la tine in usa bat oamenii care vor net si carora nu le merge conexiunea (pt ca au placa scoasa din pc, pt ca s-au jucat ei sau altii la setarile de net, pt ca nu li se mai deschide windowsu pt ca nu stiu ce vecin i-a ars cablul cu bricheta si pot continua din propria experienta cu exemple).
Un alt aspect acei useri virusati raman fara net pna la rezolvarea problemei. Ce vrei sa facem sa mergem din usa in usa din calculator in calculator sa facem instructie la useri (ma refer la cei care nu se pricep) sa le aratam un antivirus si sa le spunem cum se foloseste?
Prin raspunsul tau cu nu mai postez aici imi lasi multe de inteles. Putem continua pe mail discutia asta daca doresti.
Inca o data iti spun te astept cu propuneri.
Orbity

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Fri Mar 10, 2006 2:46 am

Enemy - scuze era vorba de excristi cu ideile despre retea! :lol:
Prea multa oboseala... :roll:
Orbity

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Sat Mar 11, 2006 10:02 pm

Daca imi dai mai multe date poti sa-ti spun cum sa faci sa mearga reteaua mai bine.. nu oi fi eu doxa in retele dar mai stiu una alta..
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Sun Mar 12, 2006 12:17 am

Roedu sisteaza netu datorita unor lucrari, in concluzie la noi merge netu prost sau chiar deloc. Lumea incepe sa scrie de zor pe hub sau pe forum. Ce faci?

varianta suna la ei pica! Incearca sa remedieze problema cat mai repede dar mai dureaza ceva timp.
Orbity

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Mar 12, 2006 12:32 am

Dap problema a debutat joi dimineata valabila pt toara regia, vad ca e cat de remediata. Incep lucrari de renovare in P7/P8 sper sa nu ne agate din nou fibra. Ia zi excristi solutii concrete?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Mar 12, 2006 1:01 am

Inca ceva: Userii virusati carora le suspend accesul sunt cei care trimit arpuri : criteriul e un numar mai mare de 3000 de arpuri trimise din 100000 de pachete dumped.
Faptul ca sunt plini de troieni, ca au pe share de dc virusi gramada - nu am ce sa le fac.Am taiat accesul la porturile de samba ( 137,138,139,445) - cale comuna pentru tot felul de dihanii, chestie valabila intre camine. Adica nu se ajunge pe share-uri de windows intre camine. E de vreo 3 luni valabila chestia asta si avand in vedere ca nu se plange nimeni - asa va ramane.

Deci aveti si alte solutii? Va ascult .

Inca ceva : daca mai faceti afirmatii - astept dovezi clare - gen screenshot, loguri si nu kestiii aiurea gen colcaie retea de virusi fara nici un argument in plus. Asta daca vreti sa ajutati intr-adevar si sa nu faceti numai balci.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Sun Mar 12, 2006 3:51 am

Daca roedu intrerupe netu asta e de inteles. Dar sunt dati cand netul este intrerupt din alte motive si nu de la roedu.
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Mar 19, 2006 4:31 pm

Net down again...Nu trece nimic de 141.85.0.65..Asteptam sa vedem daca se modifica ceva :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests