probleme cu unele siteuri

anunturi, tehnicals, info
ginaenache02
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Sep 15, 2005 10:23 pm

probleme cu unele siteuri

Postby ginaenache02 » Sat Nov 26, 2005 11:25 am

Vreau sa stiu si eu daca e restrictionat accesul la siteul http:\\www.sharereactor.ro (tracker.sharereactor.ro) sau e o problema de routare?

Deoarece de o saptamana incoace nu merge decat daca intru printr-un site de tipul anonymizer.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 26, 2005 12:27 pm

o sa intrebam mai sus, sunt site-uri care intr-adevar nu merg de la noi din retea - si nu pentru ca am face noi ceva.

alte exemple:
http://www.ebay.com
http://www.isilo.com


- merg cu google webaccelerator insa

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sun Nov 27, 2005 7:07 pm

Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sun Nov 27, 2005 7:30 pm

Si un later edit: nu merge nici cu Gugal Xllerator ala. Dammit :(
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

astept raspuns

Postby vasilius240 » Mon Nov 28, 2005 10:31 pm

de cine depinde acest fapt? supuneti pe nume, concret, nu va faceti ca nu stiti ca de obicei. Ca mi se intampla si mie ca de la servici sa pot sa intru pe site iar din rsm ba. de exemplu: pana vara aceasta puteam asculta live o gramada de posturi de radio: acum toate franeaza, se rezolva daca introduc vre-un proxy nu conteaza de unde numai sa nu fie conect direct, exemplu---http://ware.catv.ext.ru:8000/dinamitfm128.mp3 = bufer incontinuu sau time out, (unde se pierde sau cine il franeaza) nici pe mms\\ nu se poate face nimic (de la servici intru si privesc emisiunile inregistrate pe corbina.tv fara probleme. din rsm merge eror connect.

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

????

Postby vasilius240 » Mon Nov 28, 2005 10:35 pm

nu ma astept la mare interes din partea adminilor fata de acest subiect va comportati ca niste copii mici, asteaptati ce vi se va spune de sus, NU SANTETI IN STARE SA FACETI NIMIC???? ORI DREPTUL LA LIBERA INFORMARE NU INSEAMNA NIMIC? IAR LIMITAREA ACESTUI DREPT ESTE DUPA CUM STIU EU UN DELICT MAJOR.

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

Postby vasilius240 » Mon Nov 28, 2005 10:40 pm

incercati si voi mms://83.102.146.102/playlist?aByh4p15h ... rate=70000 din rds merge perfect cu toate ca am doar 128kb/s garantati. unde se opresc pachetele?

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Tue Nov 29, 2005 12:55 am

se opresc la mine in buzunar ca asa sunt eu mai lacom si prind cate pachete pot si le introduc la mine in buzunar ca nu strica sa ai un pachet cand vine greul... nu se stie, pachetul din buzunar pe care il ai azi nu se compara cu pachetul pe care l-ai putea avea maine... :lamo:
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Nov 29, 2005 1:24 am

vasilius wrote: u ma astept la mare interes din partea adminilor fata de acest subiect va comportati ca niste copii mici, asteaptati ce vi se va spune de sus, NU SANTETI IN STARE SA FACETI NIMIC???? ORI DREPTUL LA LIBERA INFORMARE NU INSEAMNA NIMIC? IAR LIMITAREA ACESTUI DREPT ESTE DUPA CUM STIU EU UN DELICT MAJOR.


du-te cu un tatuaj racait cu cutitu pe ceafa la roedu in parc si spune-le asta...ca e un delict major...iti dau eu primul ajutor daca patesti ceva :twisted:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

ginaenache02
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Sep 15, 2005 10:23 pm

Postby ginaenache02 » Mon Dec 12, 2005 2:52 pm

s-a rezolvat problema? se stie de ce nu merge?

Cand dau

Code: Select all

tracert www.sharereactor.ro
pachetele se opresc la 172.16.0.250, acolo sa fie problema?

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

Postby vasilius240 » Tue Dec 13, 2005 1:13 am

Cei care se "pricep" sa raspunda. Poate intelegem si noi ceva din arogantul mesaj catre userii lameri din partea maaaaaaarilor retelei.

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Tue Dec 13, 2005 2:23 am

ginaenache02 wrote:s-a rezolvat problema? se stie de ce nu merge?

Cand dau

Code: Select all

tracert www.sharereactor.ro
pachetele se opresc la 172.16.0.250, acolo sa fie problema?


Adresa de mai sus este una nerutabila si este, daca nu ma insel, r-bb7-g0-0.bucharest.roedu.net, unde sunt filtrate toate icmp-urile (adica tracert/ping nu te vor ajuta in veci, merg doar in retea (10.*) si pe clasele RoEdu). Regula cu filtrarea icmp-urilor a ramas din vremea lui welchia si sasser (daca nu ma insel), care faceau ping sweeps si incarcau reteaua. Oricum, filtrarea icmp-urilor e de multe ori considerata "solid security policy". Nu zic ca as fi de acord, dar in cazul unei retele atat de mari e mult mai usor sa filtrezi.

vasilius240 wrote:Cei care se "pricep" sa raspunda. Poate intelegem si noi ceva din arogantul mesaj catre userii lameri din partea maaaaaaarilor retelei.


Lasa tonul mai jos, aici urli la cine nu trebuie. Daca era o prb chiar asa mare, deja gaseai un proxy bun, cum am facut si eu. Depune plangere la RoEdu, promit sa nu iti spun "I told you so!" cand ti se va rade in fata ;) Nu zic ca cei de la RoEdu sunt cine-stie-ce oameni groaznici si neintelegatori, nici pe departe. Dar site-urile blocate, cel putin cele pe care le-am observat eu (sharereactor, vcdquality si altele) puteau fi usor asociate cu activitati de o legalitate indoielnica.

ginaenache02
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Sep 15, 2005 10:23 pm

Postby ginaenache02 » Tue Jan 10, 2006 12:01 pm

se pare ca din nou se blocheaza accesul la anumite site-uri. protest.gif
Inainte de sarbatori aveam acces peste tot, acum din nou sunt blocate...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Jan 11, 2006 8:57 pm

Nu mai adaug decat ca daca iti raspunde cineva la mail pubadmin sau support@roedu.net e mare lucru. Daca voi aveti mai mult noroc.... :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests