De ce merge netu ATAT de prost????

anunturi, tehnicals, info
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu May 19, 2005 8:28 pm

Roaga pe cel care se ocupa de net la tien sa faca o schimbare de port in switch, macar de proba. Si aceeasi intrebare: ai verificat sa vezi cum mere la vecini netu in mometul ala?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Vivian
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:08 pm
Contact:

Postby Vivian » Thu May 19, 2005 10:20 pm

Dan wrote:Roaga pe cel care se ocupa de net la tien sa faca o schimbare de port in switch, macar de proba. Si aceeasi intrebare: ai verificat sa vezi cum mere la vecini netu in mometul ala?


Problema este numai la mine, nu si la colegii de camin (U2). Dan, colegul care se ocupa de reteaua de aici din camin, mi-a schimbat mufele de la cablu, nu a avut efect, din pacate.

Repet rugamintea catre colegii care au avut EXACT ACEEASI PROBLEMA, asa cum reiese din ceea ce au scris chiar pe acest thread, sa-mi spuna si mie care a fost cauza si cum au remediat problema. Multumesc!

Acum, mai nou, vad ca nu mai am acces deloc pe hubul local, ci numai pe huburile externe, cu deconectarile de rigoare. Sper ca nu am fost banata din cauza insistentei cu care ma tot rog de toata lumea sa-mi explice ce s-a intamplat cu conexiunea mea. Am discutat cu Alin Bulugean despre treaba asta, dar vad ca pur si simplu trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca problema conexiunii mele nu poate fi rezolvata.

Eu stiu ca baietii care se ocupa de retea sunt si ei studenti, sunt probabil foarte ocupati cu scoala si cu alte proiecte, dar a trecut deja foarte mult timp si as vrea si eu sa stiu despre ce este vorba, ce sanse de rezolvare a situatiei exista, daca exista.

A propos, cum imi dau seama daca am fost banata pe hubul local? Eu nu am vazut vreun anunt ca sunt banata, am respectat regulile de conectare, cel putin asa cred. Situatia este din ce in ce mai rea! :(

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri May 20, 2005 1:28 am

Cu hubul local e o problema - nu mai mere momentan- dam la tasta sa-l refacem. Da un PM cu unde sa-mi zici si mie unde stai, o ora cand stai cu PC deschis si arunc un oki sa vedem ce se intampla.
Sau mail la support@med.pub.ro. Sigur gasim o solutie. :)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri May 20, 2005 10:01 am

Vivian wrote: Am adus un alt calculator si problema se mentinea, deci nu este vina calculatorului.


de ce spui prostii?dak aduceai alt calc nu mergea deloc din cauza mac-ului. nu te supara pe mine, eu cred ca este de la cabluri.

Vivian
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:08 pm
Contact:

Postby Vivian » Fri May 20, 2005 2:26 pm

Enemy wrote:
Vivian wrote: Am adus un alt calculator si problema se mentinea, deci nu este vina calculatorului.


de ce spui prostii?dak aduceai alt calc nu mergea deloc din cauza mac-ului. nu te supara pe mine, eu cred ca este de la cabluri.


S-a ocupat frate-meu de treaba asta, el fiind politehnist. Nu stiu ce a facut, probabil ca a schimbat el mac-ul. Cert este ca am vazut unitatea lui conectata la internet cu ochii mei si yahoo messengerul comportandu-se identic.

Vivian
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:08 pm
Contact:

Postby Vivian » Fri May 20, 2005 2:28 pm

Dan wrote:Cu hubul local e o problema - nu mai mere momentan- dam la tasta sa-l refacem. Da un PM cu unde sa-mi zici si mie unde stai, o ora cand stai cu PC deschis si arunc un oki sa vedem ce se intampla.
Sau mail la support@med.pub.ro. Sigur gasim o solutie. :)


Verifica-ti PM! Multumesc pentru reactia prompta! :)

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri May 20, 2005 4:41 pm

incearca sa duci calculatorul la altcineva din camin - daca acolo o sa iti mearga bine, ai nevoie de o schimbare a portului sau a cablului

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri May 20, 2005 6:06 pm

tu n-auzi k a adus un alt calc la ea in camera? nu e de ajuns, tre sa-l mai mute si pe asta acum?

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Fri May 20, 2005 6:08 pm

da, ca sa vada daca e de la cablul din camera sau de la portul din sw.
daca pui alt comp pe un cablu busit tot nu va merge. daca pui acelasi comp pe un cablu bun va merge.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

Vivian
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:08 pm
Contact:

Postby Vivian » Wed May 25, 2005 8:43 pm

S-a rezolvat problema mea. Nu stiu ce i-a facut Dan (...master of disaster :)), dar acum merge (a umblat pe la setari, dar nu la mine la calculator). Multumesc mult! :D
Last edited by Vivian on Wed May 25, 2005 8:50 pm, edited 1 time in total.

Vivian
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:08 pm
Contact:

Postby Vivian » Wed May 25, 2005 8:47 pm

droopy wrote:da, ca sa vada daca e de la cablul din camera sau de la portul din sw.
daca pui alt comp pe un cablu busit tot nu va merge. daca pui acelasi comp pe un cablu bun va merge.


Dupa parerea mea problema cablului era exclusa din start, fiindca avea rare momente cand mergea bine. Daca era o problema fizica a cablului nu cred ca ar fi mers bine niciodata.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Jun 10, 2005 1:52 pm

Mai baieti, ma refer la cei care se ocupa de internet. De ce merge netul atat de prost in ultima vreme? ce se intampla? nici din retea nu mai merge sa trag cu mai mult de 1 mega.

Daca e de la RoEdu de ce nu-i lasam dreq cu tot cu netu lor gratis si dam fiecare cate 100 de mii pe luna si luam net din alta parte?

Daca e de la retea de ce nu faceti ceva fratilor? era odata problema cu calc virusate... AFARA fratilor, fara net pt 3 luni si sa mor eu daca mai vedeti vreun virus la ala pe calculator, daca nu e de la calc virusate de la ce e? de ce nu faceti sa mearga macar cum mergea anul trecut?
Nu-mi cereti camera sau ip-ul ca nu numai la mine merge asa, peste tot, si-n U si-n E si peste tot.

last edit:
stau in E,si pe deasupra ca nici nu se pune probl sa trag de pe alte huburi ca ori nu merge ori am 3k/s, acum trag un film de la cineva tot din E, si merge cu 300 de k pe sec. Ei spuneti voi e normal asa ceva?

Nu va obliga nimeni sa administrati reteaua dar daca tot o faceti faceti-o putin mai bine sa nu mai fie situatii din astea, daca nu lasati pe altii sunt sigur ca sunt o gramada daca ar putea si ar vrea sa se ocupe.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar chiar merge rau netu.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Jun 10, 2005 5:04 pm

Asteptam oameni care vor sa se ocupe cu bratele deschise. Dupa parerea mea E-ul ar trebui recablat aproape tot sau cel putin partea cablata pe afara ( e cumva si cazul tau ?).
Oricum astept sugestii
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Jun 10, 2005 5:41 pm

nu, am cablul prin hol... de ce sa fie prbl de cablu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jun 10, 2005 6:09 pm

eu am cablu pe afara si merge bine. e drept ca stau la parter si si am relatii.
daca vrei sa recablati...count me in
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests