Net U1

anunturi, tehnicals, info
ioana.190192
Posts: 1
Joined: Thu Nov 08, 2012 11:37 am

Net U1

Postby ioana.190192 » Thu Nov 08, 2012 11:46 am

Buna. Am si eu o mare problema. Am platit taxa de internet(150 ron) in data de 17.10.2012 si nici pana azi (8.11.2012) eu nu am internet. Am fost de nenumarate ori la Cornel - U2, 506, in timpul programului afisat pe usa ca sa cer rezolvarea problemei dar niciodata nu era acolo. Am incercat sa fiu cat se poate de calma si sa iteleg ca poate are si el treaba dar intrebarea mea este: daca nu il gasesc cand are program iar in afara programului sunt prea cu bun simt ca sa ma duc, ce sa fac? Cine este de fapt furnizorul acestui serviciu? EU PENTRU CE AM PLATIT? Si mai ales DE CE S-A PUS MONOPOL SI NU MA POT CONECTA DE LA ALTCINEVA?
Acum am inteles ca acest baiat nu mai doreste sa se ocupe de U1, probabil ca urmare a faptului ca am facut un pic de galagie pe hol cat l-am asteptat pe el o ora de la 6 la 7 intr-o zi de program. I-am deranjat probabil pe colegii lui iar acum tot noi suntem cei pedepsiti pentru lipsa de bun simt a altora.
In concluzie CE FACEM? UNDE SUNT BANII SAU UNDE E SERVICIUL?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net U1

Postby Dan » Thu Nov 08, 2012 9:04 pm

1. N-a pus nimeni monopol pe nimic. Nu te impiedica nimeni sa-ti pui rds, romtelecom sau ce vrei tu.
2. Perioada de conectari se termina de regula pe 1 decembrie - prioritate avand mutarile utilizatorilor vechi
3. Lasa-i un bilet pe usa - cu siguranta va veni sa se ocupe cineva ( el poate ) de voi.
4. Nu e nici o problema daca doriti sa vi se returneze banii. Trebuie doar sa prezentati chitanta de la banca - tot lui sau celui care se ocupa de U1.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Fri Nov 09, 2012 4:13 pm

Sa inteleg ca si tie ti se pare foarte normal ca eu nu il gasesc niciodata? Pot sa trec peste faptul ca nu ajunge la mine pentru ca au prioritate altii dar nu pot sa trec peste faptul ca ma duc in timpul programului si nu il gasesc acolo. Si repet, nu m-a dus o singura data. la inceputul anului scria ca dupa ce face toate reconectarile o sa ne anunte si pe noi, cei cu conectari noi, sa mergem sa platim si dupa aceea sa il cautam Nu am avut nimic de comentat dar din moment ce ne-a anuntat sa mergem sa platim si vom fi conectati cred ca argumentul tau cum ca au prioritate cei care au de facut reconectari este invalid.
Despre povestea cu biletu in usa, am lasat de fiecare data cand m-am dus. Cand meregeam urmatoarea data biletele erau tot acolo iar colegii lui de camera imi spuneau ca fusese acasa.
Nu vreau sa fiu ostentativa dar chiar cred ca cei care furnizeaza internetul, pentru ca iau niste bani pentru asta, ar trebui sa asigure o organizare mai buna, sa se asigure ca subordonatii isi fac treaba cum trebuie (da am inteles ca sunt voluntari deci nu primesc bani in mana dar au si niste avantaje - nimic nu se face gratis pe lumea asta).
Eu de unde aflu cine se ocupa acum de U1 avand in vedere ca la Cornel pe usa scrie doar ca el nu se mai ocupa?
Si tot vreau sa stiu cum se numeste firma care furnizeaza netul. Consider ca este dreptul meu de client sa stiu.
Iti multumesc pentru raspuns si anticipat pentru urmatorul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Net U1

Postby Chingachgook » Fri Nov 09, 2012 9:24 pm

baiatul ala face voluntariat, nu te mai urzica atata.
singurul avanataj pe care il au e ca sunt frecati la cap de din astia.


ai auzit tu ca ar fi o firma care se ocupa de livrarea de internetz? sau doar iti imaginezi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Fri Nov 09, 2012 9:50 pm

Banii aia ii ia cineva nu crezi? Sau netu vine din univers daca stai tu si meditezi foarte profund? Tu comentezi si te bagi in seama probabil pentru ca ai internet deja, ca daca ai sta de o luna la usa lui nu stiu daca ti-ar conveni. Si poate nu sti sa citesti dar nu l-am deranjat niciodata in afara programului. Unii studenti mai si lucreaza ca sa se tina in facultate si serviciul lor depinde de internet. Mor pe voi astia de va bagati ca musca in lapte.
Si voluntariat nu ii obliga nimeni sa faca. Ca si eu poate sunt voluntar la smurd si daca vine un om cu capu spart ii tratez toata rana nu doar jumate ca eu sunt voluntar. Si nici mai tarziu ptc nu am chef atunci.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Net U1

Postby Chingachgook » Fri Nov 09, 2012 10:55 pm

deci niste studenti lucreaza, serviciul lor depinde de internet si profita de internetul gratis de la roedu. taxa aia de o platestiu tu e pentru echipamente.

mie imi pari a fi o pacoste. si dupa ce o sa ai internet o sa vii sa vociferezi aici ca nu stiu port nu e deschis, ca intr-o seara nu au mers torentele sau mai stiu eu ce.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Fri Nov 09, 2012 11:14 pm

Pff m-ai dat pe spate cu raspunsu asta. Oameni obisnuiti sa indure orice. Din punctu meu de vedere si al oricui care plateste nu e gratis. Sincer nu ma intereseaza pe ce se duc banii. Eu ii dau deci am platit pentru ceva ce nu am. E net gratis si in alte centre universitare. De exemplu in Brasov internetul e gratis pentru toti studentii din camine, nu platesc nici "materialele" si se poate si fara scandal.
In orice caz am intrebat multa lume si nu stia nimeni de fapt unde se duc banii. Poate tu esti de mai mult timp in caminele care au net "gratis" si stii cum se invart lucrurile. Cred ca si tu ai vrea sa stii mereu unde se duc banii tai. Asta daca nu iti dau parintii ca sa stai cat poti de ralaxat.
In concluzie tu poti sa te duci sa te razboiesti cu cine vrei. Eu doar vreau sa stiu ce am platit, un lucru perfect normal pt un om care pune pret pe ce munceste.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Net U1

Postby Chingachgook » Fri Nov 09, 2012 11:39 pm

desigur, eu sunt ala care se razboieste. :P
nu te opreste nimeni sa te duci la vodafone sa iti iei un modem si sa ai net.
si alora le poti face scandal ca nu sunt voluntari. dupa cum vad mai sus ti s-a oferit posibilitatea sa iti iei banii inapoi.
ce te retine?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Sat Nov 10, 2012 11:12 am

Pai ca sa iau banii inapoi trebuie sa il gasesc tot pe el. Si daca l-as gasi pe el nu ar mai avea rost pentru ca mie nu trebuie decat sa imi ia ip si mac. Si tot ca sa usurez viata amandurora eu mergeam cu laptopu dupa mine la el la usa ca sa nu trebuiasca sa vina la mine.
Si cu voluntariatu ti-am mai spus. Nu ii obliga nimeni si mai sunt voluntari si in alte domenii care isi fac treaba chiar daca sunt voluntari pentru ca de ei depind alti oameni.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net U1

Postby Dan » Sat Nov 10, 2012 2:05 pm

La Marius U2/103 ai incercat ? Probabil e in pregatiri de rezidentiat, dar nu strica sa incerci.
Vad ca ai dat niste bani si nu ai curiozitatea sa te uiti pe chitanta cui i-ai platit. Scrie acolo. Cand ai achitat aceasta taxa ai fost de acord cu conditiile care sunt pe toate afisele in camine. Acolo scrie cred perioada limita la care toata lumea este conectata. S-a depasit aceasta perioada ?
Si da, activitatea AIM se bazeaza pe voluntariat, este sprijinta de e UMF, in forma si conditiile in care se desfasoara acum . Pe langa faptul ca se bazeaza pe voluntariat, AIM este o asociatie non-profit, nu srl. Scopul ei este sa asigure infrastructura pentru acces internet, care este furnizat gratuit de catre RoeduNet, la preturi cat mai mici. Dupa cum probabil nu te-ai obosit sa te interesezi, asta e singura taxa pe care o vei plati in calitate de locatar UMF, inafara de taxele de 20 lei de pe perioada veeri care sunt optionale. Toate resursele financiare ale AIM se duc in infrastructura care leaga cele 10 camine ( Grozavesti si Regie ) intre ele, si de aici catre sediul ROEDU din UPB. Sprijinul financiar extern pentru AIM este ZERO.

Plus - esti binevenita oricand sa dai o mana de ajutor daca crezi ca se poate imbunatati ceva. AIM este o organizatie deschisa oricui.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Sat Nov 10, 2012 3:46 pm

Multumesc pentru raspuns. Chiar m-am uitat pe chitanta si toti pe care ii intrebam nu stiau sa imi zica mai mult decat e scris pe ea adica titularul contului. Stiam si ca altceva nu se mai plateste pana plec din camin decat pentru vara.
Voi nu va dati seama dar intrebarea mea a fost normala si pusa de toata lumea care sta pe la usi si asteapta sa fie conectata. Diferenta intre mine si ei este ca eu am intrebat. Probabil ca afisele ar trebui sa contina si informatiile astea, adica ce ai specificat mai jos cu directia banilor. Sunt extrem de multi care se intreaba numai ca tac pentru a evita raspunsurile nu tocmai frumoase care se dau. Intamplarea face ca mie sa nu imi pase daca unii mi se adreseaza cu apelative ca "urzicata", "pacoste" sau mai stiu eu cum dar sunt si multi care sunt mai emotionali.
Daca as stii sa ma ocup de asa ceva as ajuta dar e ca si cum te-as ruga pe tine sa lucrezi cu farduri si minuni femeiesti.
Inca o data multumesc si o sa incerc si la U2, 103.

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Sat Nov 10, 2012 4:10 pm

Pe afis scria data limita 15 noiembrie, adica joi. Ce se intampla dupa daca nu o sa reusesc sa dau de nimeni?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net U1

Postby Dan » Sat Nov 10, 2012 7:55 pm

Ok m-am interesat care e situatia in U1 - Marius, cel care se ocupa in mod normal de U1, mai are cateva zile si intra in examen de rezidentiat. Daca nu reusesti de dai de Cornel sau de Marius, dai email la admin at imed.ro cu nume, prenume, data platii, camin si camera. Cu siguranta iti va raspunde cineva si pana la 15 noiembrie situatia va fi rezolvata.

Informatiile astea exista pe forum cu siguranta, iar adresa cu sectiunea Reteaua este indicata pe afise. Cu siguranta exista si un Regulament de Ordine Interioara si statutul AIM.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

ioana190192
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Nov 09, 2012 11:35 am

Re: Net U1

Postby ioana190192 » Sat Nov 10, 2012 8:34 pm

Ok. Multumesc frumos pentru preocupare.

andrada_a06
Posts: 1
Joined: Sat Nov 17, 2012 3:08 pm

Re: Net U1

Postby andrada_a06 » Sat Nov 17, 2012 3:39 pm

Buna.
S-a rezolvat situatia, intre timp? Cu cine ai vorbit?


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests