retea de calitate

anunturi, tehnicals, info
nimdA
Posts: 4
Joined: Wed Jul 16, 2003 1:36 pm

retea de calitate

Postby nimdA » Wed Jul 16, 2003 1:44 pm

cine e pentru o retea de calitate cu echipamente si setari de varf?

post here!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed Jul 16, 2003 2:21 pm

Stii ca eu sunt de acord :)

Numai ca lipseste principalul element : banii !!
Asa nishte preturi , un switch cu management Layer 3 e vreo 1000$, unu Layer 2 e vreo 300 - 500, un router u firewall hardware e si el pe la 500 - 1000 $ si astea sunt low-end :(
Si multi din membrii retelei prefera ca "netul sa mearga" , nu sa mearga bine si in conditii de siguranta , etc. Iti dai seama, cu astfel de echipamente ar fi si munca de administrare mai usoara.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Clau Balauru
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: p'aci, pe la tara
Contact:

Postby Clau Balauru » Wed Jul 16, 2003 10:43 pm

Eu sunt de parere ca dai un ban dar stii ca face.
Si la calitate nu ar trebui sa se faca rabat.
Daca viata e scurta, macar s-o facem lata.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jul 17, 2003 12:11 am

In general pe aici sunt studenti care daca si-ar permite sa dea banii sa ia niste echipamente cu adevarat performante nu ar mai sta in camin si si-ar baga net prin cablu cu cateva zeci de dolari pe luna.
Cel mai important e sa obtii cele mai bune echipamente pt cati bani ai, nu cele mai bune de pe piata.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jul 17, 2003 12:35 am

problema e ca undeva tre sa se faca un compromis la cati bani se dau si pentru ce. se pot face foarte multe, dar cate merita cu adevarat? majoritatea sunt multumiti acum cu o retea cam "spread" de unmanaged switches, server central pe post de router si servicii, insa asa e - e loc de mult mai bine. asteptam propuneri.

o sa scriu acum un post cam "propagandist" da' ... asta e :lol:

cateva sugestii la care ne-am gandit noi, dar care nu sunt neaparat prioritare, si pe care le trecem aici intr-o ordine relativ aleatoare, toate au avantaje, dar marele dezavantaj e pretul.

1. backup net connection prin RDS, minimal; (incepe de la 39$/luna parca)
2. conexiune fibra optica pentru B2, B1 (single mode) (200m Fo, 4 Media convertoare) [cel mai urgent lucru din toate momentan]
3. U1-U6 - conexiune directa la nodul central tot prin fibra optica (eventual multimode, in functie de ce switchuri layer 2 cu management si modul de fibra optica o sa luam)
4. 1 switch central Layer 3 (incep la peste 1000$)
5. switchuri cu management in loc de unmanaged switches; (in punctele cheie - switchurile principale de la nivel de camin, scumpa treaba, dar calitatea etc)
6. router hardware cu modul de firewall hardware (f scump, dar ... merita)
7. servere mai vrednice, mai multe servicii in LAN(intranet);
8. fibra optica P7-RoEdu

- concret cam ce intentionam sa facem si ce facem acum pentru o retea mai buna

1. pentru fibra optica camin B2 - saptamana asta (daca nu cea urmatoare deja terminam); B1 probabil in toamna urmeaza; (asta e urgenta, am schimbat deja odata STPul dintre camine, switchurile de la capetele acestui cablu aerian deja "o patesc" regulat si le plimbam prin garantie de mai mare dragu' sa tot lasi 2 camine (B2/B1) fara internet
2. cu serverele stam foarte bine: s-a returnat vechiul server (k6/2 500 196 mb ram) la cel care ni l-a imprumutat peste un an de zile, s-a luat un server p4 512mb ram 120 gb sata etc... inca mai configuram la el sa scoatem din el tot ce poate; se pare ca o sa vina si un IBM eSeries p4 (din pacate nu XEON cum speram) de la MEC si cu aceste doua servere chiar nu ar trebui sa mai fie probleme.
3. pentru switchul de layer 3 cautam sponsorizari :twisted: Avem niste sperante pentru niste reduceri la Genesys (alaltaieri am semnat prima colaborare, ne-au sponsorizat cu 2 huburi alcatel pe care le folosim pe post de inlocuitor pentru swurile duse in garantii).Poate in toamna obtinem si un switch layer 3 (macar niste reduceri), dar daca stiti si voi ceva de potentiali sponsori... :roll: deja sa dam bani pe el e destul de .. pretentioasa chestia. nu mai zic de router hardware, 1 switch cu management per camin... sa vedem pe unde putem sa ne permitem clasicul compormis pret/performanta.
4. fibra optica p7-roedu (aprox 1800m FO)- care practic ar asigura leatura directa cu Roedu; momentan avem o colaborare cu UPB care ne permite folosirea fibrei lor optice, dar ni se tot semnalizeaza ca aceasta intelegere e pe cale de expirare, au alte scheme decat sa conecteze camine la medicina (televiziune cu circuit inchis, centrala telefonica cu circuit inchis etc). Probabil in toamna terminam si cu asta, urgenta e fc de ce ne mai zic si ei, dar clar tre sa o facem.

alte propuneri? alte recomandari? alte directii? la ce te gandesti Nimda?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Jul 17, 2003 12:12 pm

am uitat sa spun cam ce incerc de aproape un an, da' nu prea am avut timp sa chiar fac mai mult decat sa incerc... din cand in cand...

eu unul as vrea sa obtin institutional subscription pentru http://www.MDconsult.com pentru retea. Am niste promisiuni, dar tre sa vedem ce dam la schimb pentru asta.

User avatar
Clau Balauru
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: p'aci, pe la tara
Contact:

Postby Clau Balauru » Fri Jul 18, 2003 8:34 am

Victor, cam cat costa toata chestia asta?
Si cam cat ar veni de caciula de RSM-ist?
Daca viata e scurta, macar s-o facem lata.


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests