Internet cu Pipeta

anunturi, tehnicals, info
User avatar
azotase
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Apr 26, 2004 5:16 am

Internet cu Pipeta

Postby azotase » Mon May 03, 2004 10:54 pm

De cateva zile netul merge cu intermitentze. Cand deloc, cand ca draq, cand porturile sunt blocate. Scuza adminilor :"de la roedu". Eu unu sunt de parere ca Roedu nu are nici o legatura. Totusi oricare ar fi cauza cred ca meritam sa fim anuntzatzi, noi astia care folosim netul de ce se intampla. Chiar asha suntem invizibili. Totzi se joaca cu netul nostru!!!!
It hurts to see that who we want to be will never be!

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Mon May 03, 2004 11:01 pm

Vrem net, iar daca nu e macar sa fim anuntati din timp.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue May 04, 2004 1:20 am

Ieri a picat netul pentru ca configuratia retelei s-a schimbat logic radical.
Am facut kestia asta acu pentru a nu mai putea fi acuzati ca se intampla tot felul de kestii nasoale din RSM si ca din cauza asta ne taie ei netul.

Iar chestia cu anuntatul - s-au facut un anunt pe hub dc++ .
Si vorbind uptime la noi e unul dintre cele mai bune pe care le stiu, si crede-ma am vazut multe retele. Daca ai avea net prin altzii, ti-ai blestema zilele.
Oricum zilele urmatoare pana se definitiveaza configuratia serverelor in special pentru optimizarea traficului e posibil ca seara dupa 20 sa mai pice netul.
PS.: Orice ajutor este oricand binevenit. 8)
Tel: 0788-500083
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
azotase
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Apr 26, 2004 5:16 am

Postby azotase » Tue May 04, 2004 4:43 am

Cum atzi anuntzat pe hub daca erau o multzime de oameni care nu aveau habar. Si chiar daca atzi anuntzat, desi folosesc dc++ intens nu am vazut, nu cred ca atzi dat si cauza. Si sa stitzi ca daca atzi fi de partea cealalta cum suntem noi, v-atzi da seama cat de enervant e sa vezi ca nu merge dar sa nu stii dc. Nu vreau sa arunc cu pietre si nici sa huidui pe nimeni, pentru ca asha nu se rezolva nimik, vreau doar sa stabilim dreptul nostru la informatie legata de starea retelei. Scuza ca la altii e mai prost e scuza preferata (no offense) a romanilor de la '89 incoa. Nu cred ca e imposibil de anuntzat, de catre un admin sau de cineva desemnat care e tot timpul informat, de cauza unei anumite caderi a netului sau de anumite schimbari. Sper ca poate cu acest forum sa stabilim ceva pana la urma. Poate nu totzi vor o explicatie amanuntita (pentru ca nu inteleg) dar chiar daca suntem la medicina sunt multzi care ar vrea detalii amanuntite despre starea retelei si care nu inghit scuzele alea ieftine care ni le servitzi cand se intampla ceva.("suntem atacatzi !")

Sper ca nu o sa-mi iei aceste cuvinte in nume de rau sau ca un atac rsm sau personal pentru ca nu este. Sunt oglinda unor pareri generale si poate si personale. Astept raspuns!!!
It hurts to see that who we want to be will never be!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue May 04, 2004 11:33 am

Faptul ca multi nu au habar se datoreaza faptului ca nici nu prea ii intereseaza. De aia nu stiu. De acord cu dreptul la informatie- realizarea e ceva mai grea( de exemplu avem multe e-mailuri stranse, dar care sunt invalide, sau nu le citeste nimeni). ca sa vorbesti de un drept trebuie totusi sa arati un minim de interes si responsabilitate.
Chestia ca la noi uptime e foarte bun nu e scuza ci o constatare si nu e facuta la modul ca oricum totul merge prost si la noi merge mai putin prost ca la altzii. NO WAY. la altzii mere bine si la noi mere si mai bine... 8)
Chestia cu servitul explicatiilor ieftine - nu co comentez ca e o aberatie de dragul conversatiei- mai uita-te putin la alte topicuri- facultatea, rezidentiat, Viata in spital, vezi cam cum se poarta discutiiile acolo, uita-te pe statistici trafic-ro( acu nu prea mai e relevant pentru ca s-a cam dus) adu-tzi aminte ca traim in romanica electorala, ca netul nostru vine de la "stat" si sunt sigur ca o sa-tzi dai seama cam ce si cum.
De asemea mai uita-te ca de la sectiunea asta si mai vezi ca de fiecare data o intrebare si-a gasit un raspuns si o rezolvare.E adevarat ca uneori mai greu, dar asta se intampla din lipsa de sincronizare, timp si de ce nu suflare "tinereasca" in retea 8)
Controlul nostru la net se opreste in serverul nostru. Explicatiile care vin de la Roedu, se scot cu clestele, vin tarziu, si mai nou se modifica de la zi la zi.
Chestia cu ajutorul bine venit, nu e o chestie gratuita- serios sunt multe kestii de facut aici in RSM si vor fi si mai multe.

In concluzie ce ma"doare":
Daca vrei sa faci ceva prin RSm u r WELCOME
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
azotase
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Apr 26, 2004 5:16 am

Postby azotase » Tue May 04, 2004 8:04 pm

Cam dur mesajul sper ca nu ai luat post-ul ca o ofensa personala. Sunt de acord cu tine ca trebuie sa aratzi un minim de interes daca te intereseaza soarta. Partea cu informatul prin mail nu este prea valabila dar prin vypress sau ceva mai accesbil decat forumul sau mail. Eu unul ma pricem mult in chestii de calculatoare (retzele, programare, etc) si chiar ash fii foarte incantat sa va ajut si implicit sa ma ajut. Stiu ca avetzi si voi probleme (toata lumea are) dar trebuie sa intelegi si reactia "publicului" cand se intampla ceva. Administratorul din caminul meu care cred ca il cunoshti mi-a spus ca de la anu' nu mai vrea sa fie admin si ca ma lasa pe mine. Dar eu nu am rabdare pana la anu', vreau sa ma implic acum, nu pentru scopuri personale ci pentru placere spirituala, pentru ca iubesc sa umblu cu calculatoare toata ziua. Si in ce nu stiu sunt dispus sa invatz pentru ca nimik nu mi se pare imposibil. Astept raspunsul tau. pe vypress si pe dc++ eu sunt Viper in caz ca ai ceva sa-mi spui!
It hurts to see that who we want to be will never be!

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Tue May 04, 2004 11:21 pm

o intrebare in legatura cu ce se intampla acum:
incerc sa ma conectez prin ftp la nishte ftp-uri ale mele. se conecteaza la toate dar dupa conectare imi da o eroare de genul :
~ Login completed.
> PORT 10,7,0,130,13,56
< 500 Illegal PORT command
~ Could not retrieve directory listing for "/"

Evident ca nu ma pot folosi de acel ftp. Intrebarea e : E din cauza lucrarilor care se fac sau doar compul meu e de vina ?
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Wed May 05, 2004 12:22 am

Nu e vina nimanui. Tu vrei sa te conectezi ca "active". Asa cum spui si tu, serverul e invitat sa faca un request catre 10.7.0.130, port 3896, ceea ce, evident, este absurd. Trebuie sa specifici sa se realizeze conxiunea ca "passive". Ce client de ftp folosesti?
Image Get Firefox!

User avatar
branix
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:25 pm

Postby branix » Wed May 05, 2004 9:56 am

costin wrote:Ce client de ftp folosesti?
Pot sa pariez ca Internet Explorer. Shitch to a better one!

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Wed May 05, 2004 11:01 am

Pariezi degeaba. Nu folosesc IE ca client ftp - that's lame.
Nu folosesc cine stie ce program: LeechFTP
Multumesc pentru solutie.
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests