dupa ce criterii se suspenda netul pt 2 zile???

anunturi, tehnicals, info
Addiy
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:50 pm

dupa ce criterii se suspenda netul pt 2 zile???

Postby Addiy » Fri Dec 05, 2003 2:21 pm

Nu credeti ca e bine sa informati membri RSM dupa ce criterii se suspenda netul pt 2 zile sau ...?

Doar m-am trezit cu un e-mail prin care mi se comunica faptul ca voi avea suspendat netul 2 zile .. interesant.
Pt ce? pt ca am folosit ... net send-ul. Se fie asta un criteriu? De cand si pana cand? Cine stie de el?
Sau criteriile se fac dupa cu ii taie capul pe cei ce se ocupa de retea???
...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Dec 05, 2003 3:27 pm

Dupa cum itzi spuneam si in lugul sir de emailuri pe care le-am schimbat intre noi pentru simplul fapt ca unele din chestiile care le faci pe retea deranjeaza pe ceilalti. Noii conectati au semnat si primit un regulament de ordine interioara, care a trebuit introdus din mai multe motive, dintre care cele mai importante au fost:
1. Responsabilizarea fiecaruia legat de ceea ce se intampla pe calculatorul, pentru a evita disculpabiliazarea de genul: colegu de camera a facut, pisica, prietenu meu de la politehnica s.a.m.d. Asta ne scuteste pe noi de o responsabilitate pe care nu ne-o putem asuma legat de eventualele probleme legale. Asta nu are legatura cu cazul tau.
2. Impiedicarea sau deranjarea celor conectati este iarasi un aspect al acestui regulament si singura sanctiune pe care o putem aplica este suspendarea temporara a accesului la internet. Aici e cazul tau. Ca sa nu mai scriu de 10 ori ce ti-am mai zis pun aici corespondenta completa dintre noi 2:


to AH:
In urma plangerilor repetate pe care le-am primit de la mai multi din
retea legat de spam-ul pe care il faci cu netsend accesul tau la
internet va fi oprit timp de 2 zile.

from AH
Salut,
Nu consider fumdamentat motivul. As vrea sa vad concret plangerile de care spui... nu cred ca e chiar asa ... intrucat nu am prea folosit netsend chiar in haulul de care vb ... Deci ... daca e vb de asa pot face si eu cateva plageri ... chiar astazi am avut probleme ... cu o persoana in privinta asta ( daca nu esti chiar tu ... si acum vb de plangerile altora ... )
Si daca voi ramane fara net timp de 2 zile ... fara sa-mi dovedesti ca am vreo vina ... atunci mai vb ... si sub alta forma sau in alte conditii decat e-mail...


Toate bune!

to AH:
Salut,

Cred ca itzi dai seama ca nu ma apuc de taiat netu' aiurea, si daca
"celelalte conditiii" reprezinta o amenintare....nu e frumos
1. Decizia nu este a mea ci a tuturor oamenilor care se ocupa de net
in cainele UMF
2. Itzi atasez o parte din screen-shoturile pe care le-am primit

Cu bine,
Dan

from AH:

De cand si pana cand e deciazia echipei UMF? Sau intalnit azi .. dupa ce-am trimis acest mesaj? ( de cel trimis Add vb ... ) Interesant
Si ce treba are Aditza? sau si lui ii suspendati netul 2 zile? Vezi ca de la Aditza ai 2 capturi .. iar de la mine una... cred ca ai gresit adresa de e-mail. Si pana la urma asta e dovada pt care sa-mi 'tai' mie netul? Deci daca-mi vine mie ... si vad un mesaj pe rsm iti dau captura ... mai vb cu unu pe chat ... si-ti mai dau o captura si-i taiem netul? Hai sa fim seriosi... Nu crezi ca ar fi bine sa fi trimis un avertisment? Pe bune ca nu va inteleg. Serios ca ma revolt!!!
Inca o intrebare ... tu crezi ca Add si Aditza e aceiasi persoana? Eu nu cred! Vezi si tu mai verifica!

to AH:

Nu trebuie sa ne intalnim fizic...de aia mai avem si net.
Nu am gresit deloc adresa de mail.Am trimis la amandoi acelasi mesaj
Dupa cum ti-am zis nu a fost o singura plangere si nu o data, si eu
unul m-am saturat sa mi se planga lumea de asta. Subiectul e mai
vechi, a aparut si pe http://med.pub.ro/forum la sectiunea Reteaua.
Faptul ca se plang mai multi de unu mi se pare un motiv suficient sa
facem ceva.
De avertismente ai mai avut parte, pentru ca am avut grija sa ma
informez si legat de chestiunea asta. Daca doresti sa contesti decizia
asta, saptamana viitoare va fi o sedinta in care ne vom intalni toti.
Daca esti interesat da un mail si itzi spun locul si ora unde se
va tine. Cu ocazia asta voi chema si cativa dintre cei deranjati de
problema asta.

from AH
Da? Am fost informat? Posibil ...
Am citit si pe forum ... si care e problema acolo? E vreo solutie? de cant pana cand se taie netul? Se spune de ceva ... de gen sa-si inchida netsend-ul ... e un serviciu pus la dipozitie...
okay, spune-mi si mie cand, la ce ora si unde se tine intalnirea...
toate bune!
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Addiy
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:50 pm

Postby Addiy » Fri Dec 05, 2003 4:18 pm

1. nu stiu de regulametul de care vb, intrucat am internet de un an si ceva ...
2. ai spus ca ai avut grija sa te interesezi de faptul ca am fost avertizat ...
Daca iti trimit un mesaje prin net send si te avertizez ca un anumit lucru nu ai voi sa-l faci ... ma crezi? dat fiind ca nu cunosti in ce calitate e cel care te avertizeza ... ( in calitate de coordonator sau .... de "bagaret in seama")
3. mi-ai spus ca a fost decizia echipei de coordonare ...
deci, imediat dupa ce-am trimis mesajul net send v-ati intalnit pt aceasta problema? chiar asa a fost, dupa ce-am trimis un mesaj ... am primit acel e-mail.
4. am deschis aceasta discutie sa stiu pe baza caror criterii mi s-a suspendat netul ... nu sa aflu ce e-maile mi-ai trimis... Deci inca o data: ce baza ai la invinuirea ce mi-o aduci? doar faptul ca o peroana a facut o captare ... sau ca ai primit un mesaj? (care intradevar era o urgenta - nu o bagare in seama)... nu pot sa inteleg! Daca am eu chef ... suspend netul ... dupa cum mie se pune pata. Il iau pe unul in vizor ... incerc sa-l urmaresc pana prind vre-un net send sau ... ceva de la el ... ii fac o reclamatie si gata ... l-am aranjat? Asa merg treburile?
5. Am asteptat sa-mi raspunzi la ultimul e-mail ... si astept in continuare. Suneai ceva de intalnirea de astazi a echipei de coordonare ...

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Dec 05, 2003 4:56 pm

decizia a fost luata de catre administratia serverului si nu de consiliul de administratie RSM.
Din Administratia serverului fac parte :
- Administrator : Dan Darloman
- Administrator : Eugen Salahoru
- Presedinte de Onoare : Victor Ciofoaia
- Presedinte RSM : Alin Bulugean
Consiliul de Administratie este alcatuit din cei de mai sus impreuna cu Coordonatorii de Camin.

Decizia nu am luat-o la prima sesizare, de vreo 2 saptamani sunt f. multi care se plang de mesajele pe care le primesc pe netsend. Cei care aumai multe cunostinte in calculatoare mi-au spus ca vin de la aceleasi 2 calculatoare de fiecare data.

NU avem timpul necesar sa invatam fiecare utilizator cum sa dezactiveze netsend-ul doar pentru ca 2 oameni nu respecta regulile de netiquette (cauta termenul pe google daca nu stii ce inseamna) .
Decizia poate fi contestata in Consiliul de Administratie care se va intruni probabil saptamana viitoare, dar putin probabil ca cererea ta va fi aprobata , datorita faptului ca mare parte a plangerilor noi le primim prin intermediu coordonatorilor de camin, si vreo 5 din ei ne-au spus sa facem ceva ca s-au saturat de reclamatiile pe care le primesc in privinta asta.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Dec 05, 2003 6:56 pm

Nu mai deschid alt thread, pentru ca intrebarea e numai buna.
Azi am pus din nou Windows. Service pack integrat, am mai instalat niste q-uri si kb-uri si am sperat sa il nimeresc pe ala cu blasteru'. Apoi am conectat cablul de retea ca sa nu ma mai plictisesc dind q dupa q, sa fac windows update.
Surpriza: am luat blaster.D, ala care zice ca iti pune automat patch-ul.
L-as sparge pe Bill si pe ala de a scris virusul. Da' l-as deconecta pe ala care raspindeste virusul. Si personajele cred ca pot fi vazute si cu un firewall obisnuit. Nu zic ca e vinovat daca incidentul dureaza 15-30 de minute, cit a durat la mine, dar daca dureaza doua-trei zile...
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Dec 05, 2003 9:52 pm

da, ne-am gandit si noi la solutia scoaterii din switch pentru cei cu blaster&related, pana isi rezolva problema. dar degeaba.. mare parte din ei n-au nici cele mai elementare notiuni de protectie a pc-ului in retea (ex: -pe bune!- "ce e ala antivirus?" "am formatat, de ce l-am luat din nou?", etc..). in conditiile astea, cine sta sa ii invete pe toti sa-si protejeze pc-ul? daca erau 2-3, dar sunt foarte multi..
o vreme cei cu blaster au avut taiat accesul la exterior, cu o redirectare www catre o pagina locala unde li se explica ce si cum in amanunt, plus update links tot locale.. tot degeaba! unii au stat saptamani intregi si n-au facut nimic..

dar situatia nu se compara cu cazul cu net send, unde user-ul nu poate spune ca nu se pricepe si nu-si poate rezolva singur problema cu care ii deranjeaza si pe ceilalti. acum a fost rea-intentie, chiar daca el e foarte mirat ca nu intelege ce i se reproseaza.. a dat si el "cateva" mass-messages care au reusit sa calce pe nervi ~600 utilizatori ai retelei care au facut greseala sa nu-si dezactiveze serviciul de win messenger - de unde si toate reclamatiile cu care au fost bombardati coordonatorii de camin.

pentru Addyi (or whatever)

spui ca "1. nu stiu de regulametul de care vb, intrucat am internet de un an si ceva .."
e vorba de bun-simtz in retea (sau netiquette) - faci ce vrei dar nu-i deranja pe ceilalti;

"Nu consider fumdamentat motivul. As vrea sa vad concret plangerile de care spui... nu cred ca e chiar asa ... intrucat nu am prea folosit netsend chiar in haulul de care vb ... "

raspunsul tau e ceva de genul, e adevarat, am urinat in fiecare zi pe usa ta, dar n-am stiut ca te deranjeaza,si nu scrie nicaieri ca nu-i voie..

spui ca "Doar m-am trezit cu un e-mail prin care mi se comunica faptul ca voi avea suspendat netul 2 zile .. interesant.
Pt ce? pt ca am folosit ... net send-ul"


nu fi ipocrit.. nu ai folosit net-send-ul, ci ai abuzat de el. probabil ca pentru tine comparativ cu restul lumii termenul de "abuz" are limite si intelesuri diferite, dar asta e, va trebui sa te adaptezi tu la regulile comunitatii, si nu invers.

daca poti sa crezi, nici nu ne-am gandit ca cineva o sa se apuce sa trimita mass-messages cu net-send asa cum ai facut-o tu, dar de acum ne asteptam si la asta, si reactionam in consecintza.

Si daca voi ramane fara net timp de 2 zile ... fara sa-mi dovedesti ca am vreo vina ... atunci mai vb ... si sub alta forma sau in alte conditii decat e-mail...


ADICA? :evil:

Addiy
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:50 pm

Postby Addiy » Sat Dec 06, 2003 12:55 am

Asteptam si eu sa mi se raspunda la cele 5 puncte in parte dar se pare ca nu prea are cine ... si totusi mai sper ...
eugen wrote:raspunsul tau e ceva de genul, e adevarat, am urinat in fiecare zi pe usa ta, dar n-am stiut ca te deranjeaza,si nu scrie nicaieri ca nu-i voie..

Da? Sti tu ce inseamna sa se urineze cineva pe usa ta?
Faci comparatii cam aberante ... cred ca ai face bine sa mai citesti o data ce-ai scris ... si sa te mai vezi despre ce este vb... Totusi exista o diferenta ...
eugen wrote:nu fi ipocrit.. nu ai folosit net-send-ul, ci ai abuzat de el. probabil ca pentru tine comparativ cu restul lumii termenul de "abuz" are limite si intelesuri diferite, dar asta e, va trebui sa te adaptezi tu la regulile comunitatii, si nu invers.

Pe ce baza spui asta? Cred ca inteleg bine ce inseamna "abuz". Chiar vreu sa stiu ce inseamna pt tine abuz ... si cand se ajunge la abuz ...
eugen wrote: daca poti sa crezi, nici nu ne-am gandit ca cineva o sa se apuce sa trimita mass-messages cu net-send asa cum ai facut-o tu, dar de acum ne asteptam si la asta, si reactionam in consecintza.

Deci inca o data ... vreu sa stiu de ce fel de "abuz" vorbesti...
Daca am trimis 2 max 3 mesaje pe rsm si astea la intervale de timp ... nu toate o data ... deci asta va surprins? Acum nu stiu poate a fost cineva pe la mine care s-o fi jucat cu netsend-ul ... si eu nu stiu, dar era bine sa-mi fi spus ... nu crezi?

Si inca o intrebare: cunosteti nick-ul "Peli"? Vreau sa stiu daca face parte din consiliul de admin ...
...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Dec 06, 2003 2:10 am

Cred ca cel mai misto ar fi sa-ti trimit oamenii aia la usa sa vad ce vei zice...Ce zici ? Oricum te asteptam la sedinta aia..
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Berilah
junior
junior
Posts: 80
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:12 am
Contact:

Postby Berilah » Tue Dec 09, 2003 4:00 pm

Peli nu face parte din Consiliu...care e baiu' cu el?


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests