Ajutor de somaj

medicina sau related
User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Ajutor de somaj

Postby laurapopescu » Mon May 29, 2006 9:49 pm

Nu am stiut exact unde ar fi locul potrivit sa postez intrebarea asta...Eu nu caut loc de munca, ci ajutor de somaj :D . E cineva care a reusit sa obtina ajutor de somaj dupa ce a terminat stagiatura? Eu mi-am terminat in ianuarie stagiatura si mai am un an pana incep rezidentiatul in State, timp in care mi-ar fi placut sa primesc un banut nemuncit de la stat. Insa se pare ca exista o lege care ne interzice sa obtinem ajutor de somaj doi ani de zile de la terminarea stagiaturii, unless obtinem de la MS dovada ca nu exista posturi vacante de medic scolar. E cineva care a reusit ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue May 30, 2006 1:03 pm

Cand am inceput anul de stagiu si am renuntat la somaj, mi s-a zis ca in termen de 30 zile de la expirarea contractului de angajare ca stagiar sa ma prezint la ei daca mai vreau ajutor.
Ai fost pana la somaj sa vorbesti cu aia? Si inainte de a incepe io stagiatura se auzea cum ca noi nu primim (si pt unii a fost adevarat). Mai bine te duci sa vorbesti cu aia si te porti de parca ti s-ar cuveni. Succes.

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Postby laurapopescu » Tue May 30, 2006 1:27 pm

Eu n-am avut ajutor de somaj intre terminarea facultatii si stagiatura. Dar am in fata legea nr. 463 din 4 nov, 2004, publicata in monitorul oficial nr. 1050, pe 12 nov. 2004, care spune ce ziceam mai devreme...O sa incerc si sa ma prezint personal la somaj, desi daca-i lege...Vroiam doar sa stiu daca a mai incercat careva.

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Sun Jun 04, 2006 5:45 pm

Nici o sansa de stagiatura, s-a scos cu totul? Nu mai baga astia nimic anul asta? Ca mai frecam menta printr-o clinica mai lejera vreo ora-doua, asa, de relaxare... :(

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Jun 04, 2006 7:46 pm

Vasi wrote:Nici o sansa de stagiatura, s-a scos cu totul? Nu mai baga astia nimic anul asta? Ca mai frecam menta printr-o clinica mai lejera vreo ora-doua, asa, de relaxare... :(


jeez
nu esti medicinist nu vorbim cu tine

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Sun Jun 04, 2006 11:05 pm

mah trident m-am facut iar medicinist, ca pana acu o luna vroiam sa ma fac sofer de 307 la vreo firma de medicamente, da asa ca o dat loteria vizelor peste mine vreau sa ma car in state si cum zicea laura, pana la plecare poate mai scoti un ban de undeva

noah, acuma vorbesti? :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jun 06, 2006 3:20 am

bine, da sa fii medicinist

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Oct 30, 2006 1:33 pm

unde e biroul asta de somaj? ce sa fac pentru ajutorul de somaj ?(am terminat anul asta)

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Mon Oct 30, 2006 6:03 pm

dar daca nu iau rezi ..mai iau somaj?sau cat timp imi mai dau?
yeah...right...whatever....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Oct 30, 2006 7:54 pm

alo domnii din provincie vedeti sa nu pierdeti prima de instalare cand va luati rezi, e un interval mic in care puteti depune actele dar am auzit de klume care se descurca. nu posed info despre cele 20 de milioane puse la bataie pe cap de tanar care se 'instaleaza', asa ca nu am bateti la cap pe private.
dar sunt niste banuti de luat.

ochii in 4

precizez ca e pe bune

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Mon Oct 30, 2006 10:20 pm

Din pacate s-au mai desteptat cativa de la agentiile de ocupare a fortei de munca, dat nu toti, asa ca puteti incerca.

Ptr inceput legea somajului este "LEGE nr. 76 din 16 ianuarie 2002" modificata prin "OGU 144 18 oct 2005" iar articolul la care se incadreaza absolventii de invatatamant superiror este "Art 17, alin 2 litera a"
Ceea ce e sigur e ca puteti solicita ajutor de somaj pana la angajare (adica 50% din salariu minim ptr nov si dec)

Partea proasta acum vine:

-Art 73'1: "(1) Absolventii institutiilor de invatamant si absolventii scolilor speciale, in varsta de minimum 16 ani, inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca, in situatia in care se angajeaza cu program normal de lucru, pentru o perioada mai mare de 12 luni, beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o prima egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data incadrarii.
(2) Absolventii carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatie de somaj si se angajeaza in perioada de acordare a indemnizatiei, in conditiile prevazute la alin. (1), beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o suma egala cu indemnizatia de somaj la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, pana la expirarea perioadei de acordare a acesteia, daca nu s-ar fi angajat......
(5) Nu beneficiaza de prevederile alin. (1) si (2):
a) absolventii care la data absolvirii studiilor aveau raporturi de munca sau de serviciu;
b) absolventii care se incadreaza la angajatori cu care au fost in raporturi de munca sau de serviciu in ultimii 2 ani;
c) absolventii care la data solicitarii dreptului urmeaza o forma de invatamant;
d) absolventii institutiilor de invatamant fata de care angajatorii au obligatia, potrivit legii, de a-i incadra in munca;
e) absolventii pentru care plata indemnizatiei de somaj a fost suspendata potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimbarii duratei contractului individual de munca, plata indemnizatiei de somaj inceteaza potrivit art. 44 lit. a).

Din pacate si ptr art 75 se pun aceleasi conditii
-Art 75: "Persoanele care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si, ca urmare a acestui fapt, isi schimba domiciliul primesc o prima de instalare, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, egala cu nivelul a 7 salarii minime brute pe tara in vigoare la data instalarii."

HOTĂRÂREA nr.899 din 22 august 2002
privind organizarea învăţământului postuniversitar medical şi farmaceutic uman, modificata prin H.G. nr.2.300/2004, are la articolul 2 urmatorul text:
"Art. 2. - Formele de învăţământ postuniversitar de specialitate medical, medico-dentar şi farmaceutic uman sunt:
a) rezidenţiatul;
......."

Veti mai avea probleme si cu abtinerea de la spital a unei adeverinte in care sa fie specificat textul de la art 73'1, alin 5 litera d "absolventii institutiilor de invatamant fata de care angajatorii au obligatia, potrivit legii, de a-i incadra in munca"

Ptr a vedea ce acte va trebuiesc cititi si "NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca (actualizate pana la data de 20 ianuarie 2006)

Mult succes!

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Mon Oct 30, 2006 10:51 pm

eu stiu pe cineva care a terminat anul trecut,si-a depus dosarul la somaj si a luat banii pe luna decembrie,si apoi inca niste bani pt cateva luni(aia 50%cred)...deci sigur a primit si dupa angajare
eu am avut licenta acum in septembrie si dupa vreo saptamana in care ni se zicea (ata mie cat si altor colegi,prin diverse orase) ca trebuia sa aducem adeverinta din iulie,ca pe ei nu ii intereseaza cand am dat licenta,ca ei ne considera absolventi din vara,si deci au trecut cele 60zile pe care le aveam la dispozitie de la terminarea facultatii pt a depune dosarul
peste vreo 2saptamnai,cand am reusit sa iau adeverinta de la facultate,pur si simplu am depus dosarul fara sa ma mai intrebe careva ceva...la fel si colegii...acum astept sa primesc banii din decembrie...ce-o mai fi dup-aia,in speranta ca iau rezidentiatul anul asta,om mai vedea..


Return to “Locuri de munca”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests