rezidentiat+alt loc de munca

medicina sau related
User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21996
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Sat Dec 23, 2006 3:54 pm

Nu te-a invatat nimeni cum se vorbeste civilizat? Tot e bine ca intri pe forum, poate mai inveti si tu cate ceva. Hai, iti promit eu ca nu mai ma leg de revista stetoscop.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Dec 23, 2006 9:22 pm

Ne pui si noua o poza din faţă, în avatar, la fel de civilizata ? 8)

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

experienta

Postby adso1977 » Tue Jan 02, 2007 3:26 pm

salut
am citit cateva din reactiile voastre referitoare la medicina si la pozitia de reprezentant medical.
first. nu prea inteleg de ce vorbiti atat de nobletea meseriei de medic. eu o consider o meserie ca oricare alta pentru care poti sau nu sa ai o chemare. poti sa stii o groaza despre boli si medicamente si nu te poti intelege cu pacientii sau din contra ai cabinetul plin de pacienti si in primul rand pentru ca stii sa ii asculti si stii sa vorbesti cu fiecare din ei.
eu sunt rezident pe mf si stiu doar ca e o groaza de traeaba in meseria asta, ca trebuie sa ai rabdare cu toti, sa suporti tampeniile fiecaruia indiferent ca e 12 ziua sau te prinde ora 20 in cabinet. si pe langa toate astea de parca nu era deajuns sa te ocupi cu toate actele pentru casa de asigurari de unde iti vin banii
second. momentan ma aflu in tabara celor care practica medicina, dar destul timp am fost si in postura celor care stau la usile medicilor asteptand sa dea o mostra sau un pliant sau pur si simplu sa ofere o informatie. pe cei care vorbesc de firme corecte, de produse bune de lideri de piata, de discutii amicale cu medici pur si simplu nu ii cred....repul medical ese agentul unei firme care vrea sa VANDA. atat tampeniile cu un produs sigur, studii, eficienta le consider doar instrumente de marketing.
chiar daca in cele mai bune cazuri repul medical nu vinde efectiv produsul ci doar imaginea lui pna la urma criteriul eficientei este targetul de vanzari.
asa ca nu va imbatati cu apa rece ca sunteti medici.chiar daca am avut destule discutii serioase pe teme medicale cu medici de mf, cardiologi sau internisti nu m-am considerat niciodata un medic, chiar daca eram medic mg ci pur si simplu un agent al unei firme care intamplator avea diploma de medic

concluzie. daca vreti bani, masina bengoasa si toale de firma dar preferati sa fiti umiliti cel putin o data pe zi fie la usa medicului de catre pensionarii venit la reteta lunara, fie in cabinet de catre un "coleg" fericit ca nu a primit pixul sau agenta sau invitatia promisa sau la servici pentru ca product managerul considera ca nu ti-ai indeplinit targetul sau de catre colegii repi care fac coada la usa medicului....atunci asta e jobul perfect
nu vreau sa elogiez medicul practician indiferent de specialitatea lui...si nici nu vreau sa acuz repul medical...de fiecare parte a baricadei exista munca multa daca vrei performanta.

dar daca vreti sa fiti corecti prezentati imaginea reala a celor doua meserii
Patria or muerte!Venceramos!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jan 02, 2007 6:58 pm

deci sa intelegem ca amandoua au avantaje si dezavantaje?
foarte interesant, n-as fi crezut

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Postby adso1977 » Wed Jan 03, 2007 12:13 am

"""am dat rezi pentru un back-up.

sincer, nu va inteleg de unde pana unde ura asta pentru repi.....sa fie din cauza faptului ca au aceleasi studii ca si voi, insa mai multi bani???
cati dintre voi, au incercat acest job, initial " doar pentru bani" si cati s-au ntors la medicina doar de dragul ei si nu din cauza ca nu au rezistat ritmului dintr-o firma de medicamente???
sigur ati auzit ce " cersetori" sunt medicii, credeti ca e mai injositor sa fii reprezentant medical sau sa ii ceri-cersesti unui rep med ???"""

cuvintele de mai sus sunt un exemplu de sictir si de bataie de joc fata de toti care citesc aceste forum.... personal nu cred ca cineva ii uraste pe repi, mai ales ca am fost unul dintre ei....si nu cred ca diploma face diferenta....cei mai de treaba repi pe care i-am intalnit, de la firme mari multinationale pana la no-name- uri de bloc erau fara discutie cei care nu erau medici sau care veneau din domenii asemanatoare( medicina dentara, promovare dispozitive medicale etc)
pana la urma calitatea de om in relatia medic-rep medical si calitatea de bun negociator sau bun vanzator sunt lucruri diferite....
nu ritmul de lucru dintr-o firma de medicamente este de vina ci mancatoria si concurenta dusa uneori pana la orice limita de catre angajati....am intalnit repi care se sapau intre ei pentru a avea fiecare o zona mai buna, concurenta neloiala si altele de genul asta....

[/i]
Patria or muerte!Venceramos!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jan 03, 2007 3:29 am

adso1977 wrote:sincer, nu va inteleg de unde pana unde ura asta pentru repi.....sa fie din cauza faptului ca au aceleasi studii ca si voi, insa mai multi bani???
cati dintre voi, au incercat acest job, initial " doar pentru bani" si cati s-au ntors la medicina doar de dragul ei



sigur ca asta este motivul. deoarece au mai multi bani. suntem niste frustrati


si pe drept cuvant

tu ai fost rep, eu am fost taximetrist o luna si scoteam mai bine ca un reprezentatn in doua, si m-am intors de dragul medicinei.

altfel n-as fi facut nici una din cele 2 meserii bine.. zic eu. si era pacat.
si crede-ma taximetria a fost un vis. inca am uneori regrete. si nu, nu glumesc

User avatar
jacky
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu Sep 29, 2005 11:04 pm

Postby jacky » Sun Feb 11, 2007 11:27 pm

dupa noul cod al muncii poti avea 2 job-uri din care unul sa fie la spital (ca rezident) ?? Sub ce alta forma poti lucra la spital (adica nu cu cartea de munca?) .......contract de colaborare??? stiti voi ceva? sau sunteti in situatie? Merci

User avatar
jacky
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu Sep 29, 2005 11:04 pm

Postby jacky » Sun Feb 11, 2007 11:27 pm

dupa noul cod al muncii poti avea 2 job-uri din care unul sa fie la spital (ca rezident) ?? Sub ce alta forma poti lucra la spital (adica nu cu cartea de munca?) .......contract de colaborare??? stiti voi ceva? sau sunteti in situatie? Merci

User avatar
jacky
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu Sep 29, 2005 11:04 pm

cartea de munca

Postby jacky » Sun Feb 11, 2007 11:28 pm

dupa noul cod al muncii poti avea 2 job-uri din care unul sa fie la spital (ca rezident) ?? Sub ce alta forma poti lucra la spital (adica nu cu cartea de munca?) .......contract de colaborare??? stiti voi ceva? sau sunteti in situatie? Merci

User avatar
jacky
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu Sep 29, 2005 11:04 pm

Postby jacky » Sun Feb 11, 2007 11:29 pm

scuze, se posta asta de 3 ori.............m-am dat de 3 ori peste cap ..........(mai credem in povesti?)

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Fri Mar 23, 2007 9:32 am

Rezisti greu, dar iti permite sa traiesti cat de cat decent!!!!
Si multi dintre noi nu prea au incotro si muncesc si 16 ore pe zi dc e nevoie.....
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.


Return to “Locuri de munca”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests