Ce regulament îmi doresc eu

pareri, reclamatii
User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Thu Jun 05, 2008 4:30 am

pai si eu cred mai mult in polemici decat in prietenia universala ... mai ales eu :D nu m-ai vazut cum ma cert cu cerbu? ..dar e vorba pur si simplu de o repartizare a stilurilor.
Daca forumul a ajuns la un impas, nu e din cauza revolutiei regulamentului, as zice ca e mai degraba invers.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11013
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby pc7 » Thu Jun 05, 2008 1:35 pm

draga adi, daca nu mi-ai vedea ip-ul ai fi in stare sa zici ca-s 3d, da-mi draq pace ca n-am vb cu tine!
Life's not fair, get used to it

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21946
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Melania » Thu Jun 05, 2008 1:40 pm

Cum, nu esti Trident? :shock: :shock: :shock:

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Thu Jun 05, 2008 7:18 pm

lasati cearta

ar trebui sa avem o regula care interzice clar publicarea pm-urilor fara consimtamantul sender-ului.


asta e cu dus si intors. Am mai avut discutii pe tema asta cu confidentialitatea si restul. Nu sunt total de acord. Daca imi trimiti un PM nesolicitat in care ma injuri pe mine sau pe altul, de ce sa fiu legat de regula confidentialitatii?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby adi » Thu Jun 05, 2008 7:43 pm

tapirul wrote:lasati cearta

ar trebui sa avem o regula care interzice clar publicarea pm-urilor fara consimtamantul sender-ului.


asta e cu dus si intors. Am mai avut discutii pe tema asta cu confidentialitatea si restul. Nu sunt total de acord. Daca imi trimiti un PM nesolicitat in care ma injuri pe mine sau pe altul, de ce sa fiu legat de regula confidentialitatii?

pm-ul respectiv poate fi trimis administratorului/moderatorilor ptr a se lua masurile necesare. cu ce ar ajuta pe cineva sa citeasca aberatii personale postate public?

pm-ul este o modalitate privata de comunicare care trebuie pastrata ca atare, este dificil sa judeci ce pm este jignitor sau nu. un pm gresit postat public poate pune intr-o situatie jenanta userul numai ptr ca cel care il posteaza poate fi neinspirat. problema pm tine de administrarea forumului si sunt ferm convins ca ar fi inutila o judecata publica urmata de arderea virtuala pe rug ca in evul mediu.

ps. puteti posta orice pm de la mine :) , cu exceptia Melaniei :lol: , ca-mi ies vorbe dupa aia :D
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Thu Jun 05, 2008 9:26 pm

stiam ca o sa zici asta :)
da, ai dreptate, cu exceptia faptului in care PM-ul este continuarea unei discutii care pana atunci a fost publica. Teoria mea este ca daca discutam public niste chestii, atunci sa le tinem public. Daca tii la imaginea ta si nu vrei sa o sifonezi, abtine-te de la polemici.

PM-ul este o modalitate privata si o consider ca atare, atata timp cat aceasta privacy nu imi este impusa de expeditor, pe motivul "hei, a fost private, nu ai voie sa psui la nimeni". Iar cand zic public, nu ma refer numai la postat pe forum, ci si la situatia in care sa zicem primesc pe PM o bârfă nesolicitată si jenantă, si decid să informez pe cel bârfit despre ce am primit. Este incalcare de privacy, poate, dar consider ca este legitim.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21946
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Melania » Mon Jun 16, 2008 10:00 pm

Propun un ban pentru Tapirul. Voi face un poll.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Mon Jun 16, 2008 11:29 pm

asta are legatura cu ce regulament iti doresti tu?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21946
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Melania » Tue Jun 17, 2008 12:01 am

Ha ha, te oftici.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby vmc » Sat Jun 21, 2008 1:42 am

domle, dar nu e gata inca regulamentul ala? lucrati la el de o luna! si lumea a fost gata in 7 zile
nicht wahr?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11013
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby pc7 » Sat Jun 21, 2008 3:29 am

da, da,da lumea n-a fost facuta de neste admini frustrati
Life's not fair, get used to it

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jun 26, 2008 1:46 am

Ceea ce mi se pare mie trist este ca e nevoie de un regulament de reglare a tonului si continutului discutiilor pe un forum unde se presupune ca posteaza oameni inteligenti, medicinisti vorba ceea. Ideal, in comunicarea online ar trebui sa existe aceleasi reguli ca in comunicarea din real life. N-am inteles niciodata nevoia asta de refulare pe internet. Si din proprie experienta, marea majoritate a jmecherashilor de pe net se dovedesc a fi mult mai putin combativi in momentul in care ii intalnesti fata in fata.

Cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa ia un moment de reculegere inainte sa posteze si sa se gandeasca: daca m-as uita in ochii omului asta, as spune oare acelasi lucru in acelasi mod?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby danhia » Thu Jun 26, 2008 1:49 am

si daca raspunsul e DA? :lol:
isn't that scary?
Red Apple

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jun 26, 2008 2:00 am

danhia wrote:si daca raspunsul e DA? :lol:
isn't that scary?

Nu e scary, este trist. Si amuzant in acelasi timp, pentru ca-mi imaginez usor jmecherashul respectiv iesind din viata de liceu/facultate si intrand in viata de adult, aia cu taxe si facturi si mai ales slujbe, unde orice comportament jmecheresc si-o ia urgent dupa ceafa. Si sa nu uitam ca in ziua de azi, din ce in ce mai mult, comportarea online este supusa aceluiasi scrutin ca si comportarea offline. Mie una nu mi-e jena deloc sa indrept un potential angajator spre aventurile mele internetonautice.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby danhia » Thu Jun 26, 2008 2:29 am

Pisica_den_Cheshire wrote:Si sa nu uitam ca in ziua de azi, din ce in ce mai mult, comportarea online este supusa aceluiasi scrutin ca si comportarea offline. Mie una nu mi-e jena deloc sa indrept un potential angajator spre aventurile mele internetonautice.


ei vezi de aia simt unii nevoia sa refuleze pe net , ca se satura de atatea scrutine, reguli si regulamente, si le vine sa se dea in barci sub anonimat.
Nu inteleg asta cu angajatorul , ca forumul nu e unul de recrutare. Nu are alt scop decat un schimb de opinii si uneori informatii.
Daca tu te simti insa constransa sa te porti intr-un anumit fel urmarind ceva( nu vad ce) asta te priveste. Inclin sa cred insa ca majoritatea userilor sunt f naturali si se poarta la fel de firesc ca in lumea reala.
Red Apple

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Thu Jun 26, 2008 2:53 am

Sunt in continuare uimit de increderea in specie de care da dovada recidivant Danhia. :allright:
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby danhia » Thu Jun 26, 2008 3:26 am

da mah stiu,multi ma acuza de naivitate. dar nu poci sa ma abtin. :lol:
Red Apple

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Thu Jun 26, 2008 3:30 am

Eu te acuz de entuziasm, da-i oleaka si lui stereoiescu ca se pare ca i-a ramas numa' putin,pe fund. .
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby originaltup » Thu Jun 26, 2008 3:34 am

Sunt in continuare uimit de increderea in specie de care da dovada recidivant Danhia.


poate pe forum, ramane de vazut daca si in viata reala ar actiona la fel.
Si eu sunt inca optimist in teorie despre teoreticul bun din firea umana, adica daca nu ar fi avantaje sau dezavantaje marea majoritate a oamenilor prefera sa fie 'buni' decat 'rai'.
Din nefericire in viata reala vad ca majoritatea cedeaza atunci cand au avantaje sau cand au ceva de pierdut pentru ca din nefericire firea umana e slaba, chiar daca in esenta e buna. Asa ca de obicei cand fac ceva iau in calcul si acest fapt.


Tot nu am inteles de unde pana unde online trebuie sa te refulezi? Si sunt grade de refulare; una e sa dai glas unor ganduri care ti-ar fi mai greu sa le spui pe viu, alta e sa improsti cu ***** ca sa obtii nirvana.
Clasicii cei 7 ani de acasa nu ar trebui sa fie asa fragili, ci inscrisi in gena deja. Cand cineva arata ca nu-i are, chiar si online, inseamna ca in momente mai grele va actiona la fel.
Plus ca asta imi arata cat de limitati sunt de fapt. Ce poti sa crezi despre cineva care de exemplu de-abia asteapta sa sara sa zica cuiva 'ba ce prost/dobitoc esti' sau 'vai de capul, nici macar atat nu pricepi', indiferent de replica cu pricina, ca sa se hlizeasca in fata monitorului ' mama ce i-am zis-o', etc.

Sunt inca optimist, pentru ca majoritatea pastreaza decenta necesara, doar cativa 'viteji' se dau in stamba. N-am zis ca nu poti sa te legi de o idee sau chiar de o persoana, dar sunt niste limite pe care majoritatea le respecta fara sa fie nevoie ca cineva sa le scrie drept reguli. La fel ca si in viata reala, majoritatea legilor sunt pentru o minoritate, restul le-ar respecta si daca nu ar fi scrise.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Thu Jun 26, 2008 3:49 am

Cred ca ar gandi la fel, doar ca ar actiona mai rezervat, ceea ce e de inteles.

Nici cu tine nu mi-e rusine, o-tup, stau si ma intreb uneori de unde ai atat rabdare. Creca ti se trage de la pipa pacii. ce pui in ea, cannabis?
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby danhia » Thu Jun 26, 2008 9:35 am

@ otup - e adevarat ca lucrurile pot fi spuse si altfel adica poleiti cu cei 7 ani de acasa, cum zici tu. Dar cum majoritatea au personalitatea deja formata, e mai greu sa-i educi tu cu cateva replici pe forum. In pp nu cred ca in ideea de '' a da lectii '' cuiva prin pedeapsa. si da cred ca oamenii tb luati asa cum sunt.sau nu tb luati deloc.
asta mi se pare extraordinar la specia umana, ca poate alege.
Red Apple

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby adi » Thu Jun 26, 2008 6:20 pm

danhia wrote:asta mi se pare extraordinar la specia umana, ca poate alege.

ar fi admirabil daca toti care scriu pe aici ar apartine acestei specii :lol:
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Thu Jun 26, 2008 6:28 pm

Ia te rog, fara discriminari! :evil:
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby adi » Thu Jun 26, 2008 6:29 pm

ssss wrote:Ia te rog, fara discriminari! :evil:

well, let's just say some species behave better than others :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Thu Jun 26, 2008 6:54 pm

:green:
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jun 26, 2008 8:41 pm

O s-o iau un pic mai pe ocolite, dar o sa ajung in final la raspunsul meu pentru intrebarea lui tapiru' din postul initial.

danhia wrote:ei vezi de aia simt unii nevoia sa refuleze pe net , ca se satura de atatea scrutine, reguli si regulamente, si le vine sa se dea in barci sub anonimat.

Nu, oamenii se refuleaza pe net pentru ca de fapt nu au nici un fel de autocenzura si traiesc (pentru cei peste 18 ani) un soi de adolescenta intarziata. Internetul e varianta moderna a balurilor mascate. But you know the catch? Sub masca aia tot tu esti. Cu alte cuvinte, anonim pe net esti doar pentru altii.

Se pare ca pentru multi in ziua de azi, regulile au devenit ceva automat rau, un soi de expresie a edificiului contra musai trebuie luptat. Bineinteles, sunt reguli bune si proaste - vezi aiurelile cu care eram spalati pe creier pe vremea lui Ceasca - insa societatea are tendinta sa se autoregleze spre survival and the good of the many. In fond civilizatia este un set de reguli care ne permit sa traim unii cu altii.

danhia wrote:Nu inteleg asta cu angajatorul , ca forumul nu e unul de recrutare. Nu are alt scop decat un schimb de opinii si uneori informatii.

Am lucrat in mediul online si voi lucra in continuare acolo, asa ca pentru mine modul in care ma exprim are importanta. In plus, in ziua de azi, tot mai multi angajatori se uita pe net dupa viitorii lor angajati, indiferent unde isi fac veacul acestia.

Plus ca am o perspectiva diferita asupra mediului fata de utilizatorul normal. Anonimitatea pe net nu este decat o iluzie.

danhia wrote:Daca tu te simti insa constransa sa te porti intr-un anumit fel urmarind ceva( nu vad ce) asta te priveste.

Interesant ca tu ai inteles din postul meu ca ma simt constransa de ceva. Way to project. Do I strike you as a particularly shy person?

N-am ajuns sa-mi simt exprimarea tinuta in frau de regulamentele vreunui forum, pentru simplul fapt ca daca nu-mi convin niste reguli pur si simplu plec si-mi gasesc alt mediu. Plenty of choices out there.

danhia wrote: Inclin sa cred insa ca majoritatea userilor sunt f naturali si se poarta la fel de firesc ca in lumea reala.

Fals. Use Google, it's good for you.

originaltup wrote:Tot nu am inteles de unde pana unde online trebuie sa te refulezi? Si sunt grade de refulare; una e sa dai glas unor ganduri care ti-ar fi mai greu sa le spui pe viu, alta e sa improsti cu ***** ca sa obtii nirvana.

................

N-am zis ca nu poti sa te legi de o idee sau chiar de o persoana, dar sunt niste limite pe care majoritatea le respecta fara sa fie nevoie ca cineva sa le scrie drept reguli. La fel ca si in viata reala, majoritatea legilor sunt pentru o minoritate, restul le-ar respecta si daca nu ar fi scrise.
.
Bine zis. De fapt tot postul este bine scris si bine gandit. Singurul lucru cu care nu sunt de acord este catalogarea gandurilor mai greu de spus pe viu drept refulare.

danhia wrote:@ otup - e adevarat ca lucrurile pot fi spuse si altfel adica poleiti cu cei 7 ani de acasa, cum zici tu. Dar cum majoritatea au personalitatea deja formata, e mai greu sa-i educi tu cu cateva replici pe forum.

You're missing the point. Regulile nu au scopul de a educa needucatii, ci de a proteja restul populatiei de ei. Nu cred ca exista cineva suficient de prost ca sa-si imagineze ca niste vorbe aruncate pe un ecran pot influenta neinfluentabili. Si ma indoiesc ca este vreun moderator out there care isi face scop de viata din reeducarea jemchereilor de balta de net.

danhia wrote: In pp nu cred ca in ideea de '' a da lectii '' cuiva prin pedeapsa.

Si totusi aceasta metoda functioneaza cam din zorii umanitatii. Prima metoda de invatare: focul frige, nu baga mana in foc.

Ideal mi-ar place si mie sa cred ca avand suficienta rabdare si inteligenta poti convinge pe oricine de orice. Din pacate, nu este adevarat.

danhia wrote:asta mi se pare extraordinar la specia umana, ca poate alege.

Ce mi se pare mie extraordinar este ca oamenii au capacitatea de a gandi si aleg sa n-o faca. :lol:


Revenind din diverse balarii la intrebarea de baza a tapirului, din experienta mea prin diverse comunitati virtuale si ca utilizator, si ca moderator, cam acestea ar fi niste concluzii la care am ajuns:

- Utilizarea oricarui tip de comunitate virtuala este un privilegiu, nu un drept. Am vazut chestia asta scrisa prin multe locuri si mi-a placut.
- Scopul regulamentelor este de a proteja detinatorii comunitatii respective de unwanted elements care strica atmosfera. Detinatorii sunt administratorii si moderatorii (sper ca nu mai este cazul sa explic de ce) pe de o parte si grupul de core users pe de alta parte (acei useri care contribuie pozitiv la construirea comunitatii si la intretinerea atmosferei). Ambele categorii sunt interdependente si nu-s pot atinge scopurile si potentialul de unele singure.
Apartenenta la grupul de core users depinde de calitate si nu de cantitate. Cu alte cuvinte, daca postezi ca un nebun, asta nu inseamna ca ai capatat apartenenta la grupul de core users. Apartenenta este castigata de la si acordata de catre detinatorii forumului.

Remarcati va rog, ca nu am precizat tipul de comunitate virtuala. Aceste observatii se refera si la forumuri, si la social-networking sites etc. de orice flavor and orientation.

To everyone: do rules bother you? Grow the fuck up.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Jun 26, 2008 9:29 pm

Unde a disparut bre functia de edit?
In fine, replace tapiru cu vlad. Uf.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Fri Jun 27, 2008 12:01 am

e pus cu time limit edit-ul - decizia lor de sus
totalmente de acord mâţo. bottom line, regulamentul are rol de protecţie.
eu cred ca deja se vede, de cand cu discutia asat despre regulament, ca s-a mai schimbat un pic atmosfera forumului. Pescuitori in ape tulburi si-au gasit probabil alte mlastini.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Fri Jun 27, 2008 12:32 am

A baut pisika otet :shock: .
Reality is an illusion due to lack of wine

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Fri Jun 27, 2008 12:50 am

Pisica_den_Cheshire wrote:
Interesant ca tu ai inteles din postul meu ca ma simt constransa de ceva. Way to project. Do I strike you as a particularly shy person?


Pai nu despre asta vorbesti :shock: cu autocenzura? Si da, fara suparare, cam pari shy. Nimic rau in asta, nu vad de ce te supara.
N-am ajuns sa-mi simt exprimarea tinuta in frau de regulamentele vreunui forum, pentru simplul fapt ca daca nu-mi convin niste reguli pur si simplu plec si-mi gasesc alt mediu.


Ei, nu e chiar asa alb/negru. Poti sta intr-un mediu unde nu-ti convin niste reguli daca ai alte beneficii.

danhia wrote: Inclin sa cred insa ca majoritatea userilor sunt f naturali si se poarta la fel de firesc ca in lumea reala.

Fals. Use Google, it's good for you.



Aici agree cu tine, cred ca majoritatea userilor sunt nenaturali.


Ideal mi-ar place si mie sa cred ca avand suficienta rabdare si inteligenta poti convinge pe oricine de orice. Din pacate, nu este adevarat.


Nu te cred.


To everyone: do rules bother you? Grow the fuck up.


Final apoteotic la un post care cere autocenzura de la useri. :rightblinky:
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Pisica_den_Cheshire » Fri Jun 27, 2008 1:19 am

ssss wrote:Pai nu despre asta vorbesti :shock: cu autocenzura?

RTFM. Autocenzura nu implica constrangerea.

Nu te cred.

Get out, talk to some real people. To fully understand, choose really stupid ones.

ssss wrote:
To everyone: do rules bother you? Grow the fuck up.


Final apoteotic la un post care cere autocenzura de la useri. :rightblinky:

Image
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Fri Jun 27, 2008 1:33 am

Faptul ca in TFM nu apare cuvantul constrangere in definitia (auto)cenzurii nu dovedeste ca (auto)cenzura nu implica constrangere.

Nu e foarte logic ce spui tu acolo, te iert, poate esti obosita.

Ideal mi-ar place si mie sa cred ca avand suficienta rabdare si inteligenta poti convinge pe oricine de orice. Din pacate, nu este adevarat.



Get out, talk to some real people. To fully understand, choose really stupid ones


Idem cu lojika. Oricum, nu credeam ca ti-ar placea( RTFM) sa crezi treaba aia, deci accentul era pe altceva.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby Pisica_den_Cheshire » Fri Jun 27, 2008 2:19 am

4Xs, analizand tonul si "continutul" (and I use this word loosely) posturilor tale, am tras urmatoarea concluzie:
Image

And also, conform regulilor (ne)scrise ale internetului:
Correcting your opponent's grammar instead of providing a solid argument to justify your point of view=massive amounts of
Image

Banuiesc ca vei raspunde cu un post la fel de intelejent si de condescendent ca si cele dinainte. This is my reply for any and all posts you might address to me in the future:
Image

tapirul wrote:eu cred ca deja se vede, de cand cu discutia asat despre regulament, ca s-a mai schimbat un pic atmosfera forumului. Pescuitori in ape tulburi si-au gasit probabil alte mlastini.

You either spoke too soon, ori situatia era chiar mai sumbra decat imi pot imagina eu avand in vedere ultima parte a acestui topic.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Fri Jun 27, 2008 4:04 am

Nu iti raspund condescendent, iti raspund la obiect. Daca ma trimiti la FM, at least read TFM. Corectura gramaticala vine natural, in contextul in care te-ai plasat singura.

Ce spui tu este ilogic pur si simplu ( last time I checked, in lumea normala, nu aia paralela a pacientilor lui Vlad, logica era una singura). Nu am nimic de demonstrat.

Ma nedumereste foarte tare agresivitatea ta in acelasi mesaj in care presumably you're advocating aia 7 ani de acasa.

Gluma cu penisul de fapt nu e o gluma,e o idiotenie care ma nedumereste si mai tare.

Inchei convins ca nu te pot convinge, si recunosc spasit ca ai avut mare dreptate:


Get out, talk to some real people. To fully understand, choose really stupid ones.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby danhia » Fri Jun 27, 2008 4:16 am

@pisica
wow.aproape ca m-am intimidat la atata post de lung si de vehement.Am simtit o nevoie nebuna sa te contrazic insa partial iti dau dreptate/
De ex sutn de acord cu tine ca sub orice masca sau anonimat tot persoana aia e.
Sunt de acord cu tine ca majoritatea userilor internauti incearca sa fie mai grozavi decat real life.
Partial iti dau dreptate cand spui ca societatea reala sau virtuala are niste norme unanim acceptate de conduita si ca acceptarea depinde in pp de alinierea la regulile respective DAR personal nu cred ca regulile au adus vreodata vreun beneficiu altul decat o ordine monotona.
Si mai cred ca la fel ca in real life relatiile pe forum depind de prime impresii si subiectivism.
Dincolo de asta partial am recunoscut si sustinut intotdeauna ca o anumita bunavointa manifestata ca seriozitate in leg cu subiecte de interes general ca facultatea, rezidentiatul etc sa fie aplicata si ''reglementata'' de forum , dar nu ma pot convinge in ruptul capului ca ''regularea'' vreunei discutii va incuraja vreodata creativitatea sau va incuraja libera exprimare.
Sigur ca ne putem toti alinia ca soldateii , sigur ca putem posta ontopic si numai intrebati dar asta va face totul sa fie gri.
Raman la parerea ca e 50 din useri sunt perfect naturali same as real life poate chiar in procent mai mare dc dai la o parte bravura.cu sau fara google.
Red Apple

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Fri Jun 27, 2008 4:39 am

Pisica_den_Cheshire wrote:
tapirul wrote:eu cred ca deja se vede, de cand cu discutia asat despre regulament, ca s-a mai schimbat un pic atmosfera forumului. Pescuitori in ape tulburi si-au gasit probabil alte mlastini.

You either spoke too soon, ori situatia era chiar mai sumbra decat imi pot imagina eu avand in vedere ultima parte a acestui topic.

care, aia cu penisul? Nu tu vorbeai de oamenii inteligenti care ar trebui sa? se autocenzureze si alea? sau ironiile ieftine nu intra la categoria asta?
ssss nu facut decat sa point out niste chestii, asa cum le vede el, iar tu pac cu ghearele. Asta dupa toata poliloghia cu autocenzura oamenilor inteligenti, care ar trebui să este. Zici că ai analizat (loosely) continutul posturilor lui ssss? Toate doosute? Or maybe you should grow the fuck up?

danhia, nu zice nimeni sa postezi aliniat si cand ti se da voie. La aia cu moderatul discutiilor de acord, este zona gri, eu am optat pentru ideea moderarii in cazul in care interlocutorii se sesizeaza.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby ssss » Fri Jun 27, 2008 4:46 am

Tapirul, cred ca "loosely" se referea la faptul ca posturile mele nu ar avea continut( vulgar, banuiesc).

Nici eu nu inteleg cum vede Danhia un forum complet necenzurat, dar ii iert idealismul.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby tapirul » Fri Jun 27, 2008 4:56 am

pai stiu sssss, tocmai, ma intrebam daca ti le-a citit si pe alea de la medicina, sau ti-a facut profilul psihologic bazat pe ultimele doua posturi de aici.
am vrut sa ii mai spun lui pisica, da, maybe I spoke too soon, acum ca vad ca au aparut ironiile tembele de clasa a treia, cu poze de la aichennhazcizburgăr.
trist. Si io care ma bucurasem ca a reaparut pisica.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby danhia » Fri Jun 27, 2008 5:05 am

Pai cam la fel ca in real life, zic.
Sau la voi toti cu care intrati in contact respecta regulile de bun simt si restul regulilor unei societati functionale?
Si dc nu le respecta ce faceti ? raspunzi cu aceasi moneda sau treci mai departe? raspunzi cu o moneda mai politicoasa ?
alegi sa-i ignori? alegi sa fugi? alegi sa te bati? alegi sa le explici?de cate ori si pana cand?
like I said before , exista intotdeauna optiunea.
a lu' ala de te-njura si a ta. si cred ca sunt unii care nu stiu cum sa deal with shit therefore apeleaza la regulamente. fair enough as zice , doar pt ca regulamentul respctiv are de cele mai multe in spate puterea experientelor anterioare si a unei majoritati, dar altfel cred regulamentul in sine pe un forum si in real life e un fel de carja si ca in pp ar trebui sa poti sa faci fata unei persoane sau situatii diferite, anormale nu apeland la regulamente ci pt ca asa crezi tu. evident ca ignorand astfel puterea majoritatii e mult mai posibil sa comiti greseli, dar cred ca oamenii invata mai repede din greseli decat din norme insusite automat.
Red Apple

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Ce regulament îmi doresc eu

Postby adi » Fri Jun 27, 2008 5:19 am

danhia wrote: dar cred ca oamenii invata mai repede din greseli decat din norme insusite automat.

nu intotdeauna. exista unii a caror rezistenta de a invata din greseli frizeaza patologicul. cred ca solutia e de aplicare ferma a unor reguli si nu de a invata in mod dinamic din greseli; ultima e valabila doar ptr un grup selectat si inteligent, conditie f greu de indeplinit in real life. nu exista ordine in mod natural, intotdeauna e necesar sa se cheltuiasca energie -a se citi aici ptr crearea unui set de reguli- ptr a exista aceasta ordine. prea multi confunda insa ordinea cu saracia, lipsa de originalitate. priviti-o ca pe o eficientizare a evolutiei, cu tot compromisul de a repozitiona traiectoria (oricum lasand lucrurile la voia intamplarii in numele libertatii nu ati fi stiut incotro se indreapta evolutia asta).

tapirul catre pisica wrote:iar tu pac cu ghearele

pisica, nu imi place de obicei absolut deloc sa ii dau dreptate tapirului, dar uneori nu am ce face :) . reactia ta este disproportionata si nu cred ca acum ai mai invita atat de nonsalanta un potential angajator sa-ti urmareasca activitatea forumistica. nu inteleg, ptr ca stiu ca poti mult mai mult. well, admit ca e posibil sa fiu limitat :) . stop. sper sa. stop. evoluez. stop. 0100111 01010010111 (haba00110 r nu 0110 am ce 11101 vrea compu0101terul asta 011, dar daca e o inju011ratura promit sa 01i1l scot din 0011priza)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests