A-nceput moderarea in forta pe imed?

pareri, reclamatii
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 2:06 pm

Ar fi dragutz sa stim daca s-a inceput moderarea, nu de alta dar uite pe mine unul incepe sa ma surprinda.
Vin peste mine tot felul de Board Warning Issued, si ma confuzeaza.

Pe de o parte se editeaza un post al cuiva: unu ii zicea uneia ca e orfana, si atasase o poza cu o regiune pubiana acoperita de manutele posesoarei. S-a considerat fit sa se scoata poza, dar textul este ok.
Soto daca incep sa intreb eu lumea care cat de orfan este se considera ca sunt naspa, deci rapid 1 Board Warning Issued.

Mai zice unu pe-un topic
Rusine domnului ministru...nici p... nu i-as da-o sa mi-o s...
, fapt ulterior citat de 4-5 useri.
Ce sa inteleg, e ok sa spui asta daca este vba despre ministru, sau e ok de folosit pe forum?

Myry a fost godess of offtopic vreo 6 luni si apoi inca 6. Intr-un final monstrii au biruit-o, a cerut dezactivarea contului, altfel n-avea fata nicio problema.

Andy a umplut imedul de vreo 60 de posturi ce contineau cuvantul "sperma" (in context comerical, as in vand sperma.. etc). Cu greu cu greu si-a luat un ban.

Eu primesc zilnic acum Board Warning Issued, la orice post. Incluzand si recomandarea "fara pareri personale". Dar eu n-am fatza de persoana, userul trident nu e user ca restul sau? Sa vin cu pareri institutionale, alea personale murdaresc imedul?


Da, OK, ne facem un forum frumos si curatel, sunt de acord, dar hai totusi sa moderam unitar, dupa ce vom statuta in clar ce e voie si ce nu e voie. SI sa respectam.
N-am nimic impotriva.

Ah desigur, suntem mod pe imed, mai intram pe forum si dam x Board Warning Issued lui trident ca nu ne place stilul, si asta doar pt ca putem???

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 2:16 pm

Nu stiu ce sa mai cred, sunt foarte confuz. Daca se paote o lamurire ceva ar fi fantastic.
Orice regula ar exista, as fi fericit s-o respect.
Dar hai s-o dam in clar, ca ma confuzeaza f tare chestia asta cand intru pe imed si vad "Board Warning Issued" asta, eventual fara nicio explicatie.
SI chiar ce inseamna astea, la 48 de Board Warning Issued inseamna ca mai ai 2 si zbori ...? ..sau..?
Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Acum ma duc la o cola, cand ma intorc acasa o sa am iarasi Board Warning Issued.. ideea e sa ma obisnuiesc cu ele?
intreb foarte serios

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Apr 18, 2008 2:18 pm

Si Myry era perplexa si nu pricepea ce are lumea cu ea. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby cosmina-gabriela » Fri Apr 18, 2008 2:33 pm

pei cand te apropii de 10mii posturi , asa incepe cu BWI
e vrun semnal de alarma

myry a nteles, si s a resemnat :priest:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re:

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 2:40 pm

Im wrote:Si Myry era perplexa si nu pricepea ce are lumea cu ea. :lol:


si prostituatele se bucura cand pestele e luat la sectie,
si iarba e verde, apa incolora si soarele ne lumineaza.
sa ne concentram pe subiect.

c-g, nu cred sa fie de la 10.000 de posturi

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Fri Apr 18, 2008 3:40 pm

Ar fi dragutz sa stim


Ca sa _va_ raspund la intrebare punctual: nu - nu a inceput moderarea in forta. Acum ca ti(/v)-am raspuns, as fi curios sa inteleg ce ingelegi prin forta, moderare, moderare in forta, dragutz etc.

Cred ca ti-am explicat pe PM de ce: ti-am plasat niste warninguri (cel putin cele de la mine) pentru niste tendinte (prea) bascalizatoare/user targeted in topicuri (pe care am apucat sa le vad) ce aparent incepusera cu intentii mai serioase. Daca ai nevoie de note de fundamentare, se poate incerca odata... one day.

cel putin eu nu ti-am plasat zilnic warninguri, cred ca pana acum ti-am dat vreo 3? 4? la cateva cred ca mi-ai si dat dreptate. se poate si moderare unitare - am mai dat si la altii warninguri - 1-2 :)


ps. myry / dr.lili cerea de curand pe admin@imed.ro resurectia, pe motiv ca ar fi sub tratament.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Fri Apr 18, 2008 4:02 pm

ca sa profit de revolta ta pentru niste warninguri, incercam un exercitiu de empatie? pe o scara de la 1 la 10, unde la 10 revolta - cum crezi ca reactioneaza un user (obisnuit) la un raspuns de-al tau pt un post de-al sau/de-al altuia pe care-l urmareste intr-o discutie? :)

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby tana » Fri Apr 18, 2008 6:00 pm

totusi, ca sa fim cinstiti cu trident, daca el n-ar posta replici de-astea lumea nerevoltata n-ar avea de ce sa intre pe forum. ca un film de-ala fara intriga , fara nimic
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
student la medicina
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Jun 29, 2005 8:22 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby student la medicina » Fri Apr 18, 2008 7:21 pm

cred ca fara trident forumul ar fi mai uman. acum e un zooforum.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 7:25 pm

sunt deschis la a discuta fix pe replici, sa cautam greseli etc.

mi-ai dat mai mult de 3-4, 4 doar in ultima saptamana sau 10 zile. a nu se intelege ca zilnic vin BWIuri, ca incerc sa deformez.
dar vin. si veneau BWI-like-uri si inainte de a se upgrada phpBB-ul, sub o forma sau alta. iti dadeam dreptate ca sa fiu impaciuitor, si come on de multe ori veneau total aiurea, spun aiurea pt ca iti spuneam ce si cum si imi dadeai si tu dreptate, mentionand ca nu vazusei discutia in ansamblu. banui ca tot ca sa fii impaciuitor :) .

bon. ideea era sa inteleg/em ce e cu ele, cate fac un cartonas galben, cate fac un cartonas rosu. mai deunazi mi s-a sters un post in sectiunea de diverse, ca ma glumisem; a doua zi altul pune o poza cu o *****, o face pe alta orfana, si apoi tot topicul se duce pe ****.

ok, nu vreau sa fiu popular, nu vreau sa fiu userul iubit, sunt ferm convins ca-i enervez pe multi. si altii pe mine. si pe altii.

sunt omniprezent, de acord, dar NU EU **t topicele. mi se atribuie total nejustificat tot offtopicul. topicul lui Im in care mi se reprosa ca sar calul s-a stricat total, pana si Im a spus asta. si cate si mai cate. si pe-ale mele le strica altii. a se retine ca nu prea scriu in Facultatea si in Cum pleci.. . Se strange cercul, si in Diverse trebuie sa stau cu un batz in ***?

ok, sunt o victima. :lol: :lol: cu din alea, "lume sariti". glumesc.

ideea e ca as vrea sa nu mai am pe cineva cu ochii pe mine tot timpul. asta cat timp voi putea veni cu x dovezi ca ma incadrez ca replici, nesimtire, orice.. undeva prin larga masa a userilor.
daca sunt f vizibil ca postez f mult nu inseamna ca tbuie sa-mi iau palme peste cap.


:lol: bon, lasand incrancenarea si tumultul de sentimente care ma cuprind si ma fac sa ma ascund sub pat, sa privim partea buna: pe imed poti sa-ti bagi ***a in toate personalitatile publice cu voie de la mod.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 7:30 pm

student la medicina wrote:cred ca fara trident forumul ar fi mai uman. acum e un zooforum.



uite dom'le ca a venit cineva lucid.
ne cerem scuze ca ne-am intercalat cu discutiile noastre offtopic printre cele 7 (sapte) posturi ale matale ('till now).
numai posturi unu si unu, ca le-am vizualizat pe toate.

a se scuza OT-ul, incercam sa taxez un post user-oriented :wink:

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30360
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby andy gavrilescu » Fri Apr 18, 2008 7:46 pm

mie imi place trident. mai inveti de la el cum sa-ti bati joc de prosti.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Fri Apr 18, 2008 8:07 pm

trident, trebuie sa iti dau dreptate ca student_la_medicina nu are inca topicuri substantiale (nici dpv q nu depasesc 1 linie).

iti dau dreptate ca nu iti urmaresc in detaliu toate discutiile, si ar trebui sa-mi fie (mai) greu sa iti dai cu parerea despre ce nu citesc in intregime: dar poate tocmai prin cantitate ies in evidenta multe comentarii de-ale tale care mie cel putin mi se par pe langa. Ai multe posturi care deturneaza multe discutii care ar putea ramane un pic mai serioase , poate un pic mai mult. De pilda, nici nu stiu daca ti-am atras pana acum atentia pt asta - iti tot vad de la o vreme incoace cand lumea intreaba ceva, tu dai un raspuns de 1 linie de genul "informatia coasta/nu mai dau info pe gratis/platesti know-how etc". Odata (in sezonul de varf) ti-am si dezactivat o clona care ofera contra cost informatii "birocratice", fara tam-tam public. Nu ca am luat-o neparat serios, am vazut ca nici nu ai protestat, dar e destul de agresiv umorul asta pe nervi unora care oricum au destule pe cap. Daca vrei sa raspunzi/ajuti - bine, daca nu nu. Mie nu imi place tipul asta de intaratare/teasing. Sincer nu ma asteptam la reactia asta de la tine pentru cateva warn-uri. Dar cum se zice ca fericirea e perceputa relativ la cei din jur, si nu la mod abslut, cred ca te-a suparat ca nu se dau la alti destul de multe warning-uri. Ai dreptate, pentru "nedistilarea" limbajului fata de personalitati publice se merita totusi un warn. Un report mic de la cei care il remarca? :)

cre' ca tre sa fie undeva o optiune in care userul sa produca warninguri direct la alt user, si nu doar "report to moderator" si "warn moderator to user". no... ca revenim la ce inseamna "a modera" (cu putin timp)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 8:28 pm

Si eu ma simt nevoit sa iti dau dreptate, uneori mai sar si eu calul. :oops:

Ok recunosc ca am mai traficat si eu in real life niste knowhow unor useri de pe imed, poate mai putin vizibil decat in Okazii, ce-i drept si gura mea trebuie sa manance plus ca si userii au fost fericiti :oops:

revenind la moderare, pt un warning de la user la user va trebui sa am ceva mai mare Inboxul, sa poata sa le stranga pe cele dintre doua vizite de-ale mele consecutiv, ma gandesc..

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby ssss » Fri Apr 18, 2008 8:33 pm

andy gavrilescu wrote:mie imi place trident. mai inveti de la el cum sa-ti bati joc de prosti.


Ba, eu nu cred ca trident e prost.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 8:42 pm

te contrazic, am si probe

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30360
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby andy gavrilescu » Fri Apr 18, 2008 8:48 pm

ssss wrote:
andy gavrilescu wrote:mie imi place trident. mai inveti de la el cum sa-ti bati joc de prosti.


Ba, eu nu cred ca trident e prost.


ai inteles eronat sensul afirmatiei mele.
off-post: deci tre sa compunem posturi mai mari de 1 rand pt a se numi substantiale? :shock: pa si eu aci ce sa mai zic, daca numa atata avusei de zis?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Fri Apr 18, 2008 11:26 pm

Cred ca se reduce la urmatorul scenariu, mai mult decat off-topic: daca un utilizator de pe forum intreaba ceva specific (eg. despre rezi pe post/intalnire de la gara de nord [..] etc) nu cred ca e potrivit sa raspunzi pe langa, intorcand vorba: il incurci si pe cel care intreaba, si pe cel care ar putea raspunde, si pe cel care se uita peste discutie si ar putea fi interesat de ce se discuta. De pilda pentru replici de genul (aprox) sa ne facem mila si de tine sa iti zicem, pe noi nu ne intereseaza posturile alea, knowhow-ul se plateste: ti-as da warning (btw remarc un plural recurent in posturile tale, dar sa nu divagam :D )

Atitutidea asta e chiar opusul "mission statementul-ui" initial al forumului: dreptul tau la informatie, informatia care iti lipseste.

Ma refer in principal acum la intrebari, probleme, topicuri (relativ) clare, nu la provocari sau sicane.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 11:57 pm

Dumnezeule, dar nu am vazut nicio informatie pe bune pe forumul asta de atata vreme!!
Odata ca nu se cam informeaza nimeni de pe imed (sunt mult mai aproape colegii, un telefon, etc..). Exc face Cum pleci din tara, admit ca informatiile despre emigrare sunt destul de scattered reprezentate in alte locuri, aiurea. Aici imed-ul cred ca re rol informational.
In rest,... de viata in rezidentiat, de examenul de rezi..1% informatii (punctajele din sali..) restul 99% comunitate. de suport, de concurenta, de ce-o fi. de glume. de plansete si bocete legate de viata sociala, saracie, salarii. de altceva; comunitate.
Ce informatii se schimba: cand vin bonurile? Dar de ce, s-au taiat telefoanele? Cand intra salariul care vine pe 15? Ah 15 e duminica, vine pe 16? Tampenii. ASta este informatia pe care o protejam? Exista informatie de sharuit? Cata informatie se sharuie pe 'Viata dupa rezi'(n-am pra fost deloc OT acolo)??
Ce-am aflat eu/noi de pe imed? Ever? Toate informatiile bune nu se dau pe imed. Niciodata. Ne pare rau, dar asta este realitatea, nici noi nu dam informatii nici altii nu le dau. Si noua ne-ar palcea sa ne informam de pe imed. Nu vom lasas insa sa ne scape ceva pe imed ca nici altora nu le scapa.
Cate posturi contin informatie? Noi (care nu avem d personalit) credem ca sunt cam 1%. Restul sunt 6% ale mele si 93% comunitate.
Sunt ferm convins ca se intra pt comunitatea virtuala a userilor de pe imed. Care este. Oamenii astia se cunosc intre ei, au legat prietenii, se intalnesc, se duc la mare impreuna, se dau si pe alte forumuri derivate, se una la telefon, se agatza si se uta mai ult sau mai utin haotic in real life. Se concureaza la rezi, care cat a invatat. Se plang unii pe altii, se iau la... unii pe altii. E frumos. E o comunitate. Si inca una -blestemati0ma-de un IQ redus. PE principiul ala social cum ca intr-o multime IQul este mai scazut decat media IQ-urilor, cum ca intr-o multime de copii de clasa a 5-a IQ-ul e de clasa a patra. Aici incepe partea care imi palce mie.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Sat Apr 19, 2008 2:54 am

nu sunt de acord. ca sa folosesc "modelul" tau, daca tendinta unui grup e de regresie comportamental-afectiva, nu trebuie sa le fortezi la toti un tratament pentru enuresis, ca vor sau nu, ca au sau nu nevoie. imed nu o sa fie pub med (although historically speaking used to be med pub) ca sursa de informatii si nu in sensul asta vorbesc: am si specificat din punctul meu de vedere unde mi se pare ca exagerezi: intrebari/discutii concrete, focused, specific, targeted, goal-oriented sau cum sa le mai zic sa capeti insight despre descrierea ce incerc sa o fac: knol based :) - fie ca sunt bonuri de masa, fie ca la un moment dat cineva si-a dat seama inca odata ca istoria se repeta - daca nu vrei sa raspunzi la ceea ce ar fi o intrebare serioasa, nu trebuie sa o sabotezi cu amice esti om mai putin dotat intelectual/RTFM/ use search sau similare: poate cineva va raspunde, sau nu.

nu esti de-acord?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sat Apr 19, 2008 11:33 am

nu era o premiza pentru nimic aia cu iQ-ul comunitatii. era o simpla constatare.
spuneam ca marea majorit a posturilor de pe imed sunt orientate spre prieteneala, ciresareala, hai-hui :) .. in ideea ca nu eu schimb destinatia forumului, ci ea este deja schimbata de restul userilor postatori.
a se privi un topic pe rezi 2008:
viewtopic.php?f=31&t=6670
a se privi si:
viewtopic.php?f=18&t=6643&start=0
a se privi si:
viewtopic.php?f=38&t=6616
a se privi si:
multe altele. majoritatea.

desigur, data fiind cantitatea mare de postari de la mine, devine mai vizibil la mine.
dar...cam atat. si ideea de baza era sa nu-mi vina mie toate palmele peste cap pt simplul fapt ca-s mai vizibil :)


ok, intre timp se lamurira toate cestiile, agreez ca nu se face moderare in forta, etc

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21952
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby Melania » Sat Apr 19, 2008 12:22 pm

Trident esti sub tratament? :P

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sat Apr 19, 2008 1:14 pm


User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Sun Apr 20, 2008 11:21 am

trident: e vorba de posturi unde se intreba si se discuta lucruri concrete, repet. din exemplele tasle se pot vedea intr-adevar cum le spui tu prieteneli etc, de la batai pe umeri pana la imbranceli. iar poll-ul cu ce faci dupa rezident e "in general", nu concret - si pe deasupra tu insuti il demontezi din prima cu felul in care pui problema.

uite insa aici : viewtopic.php?f=31&t=6533&st=0&sk=t&sd=a&start=20

de la o discutie concreta ce a iesit. si ai partea ta de merit aici - reciteste-ti comentariile si vei regasi ideea care incerc sa ti-o transmit. daca nu le gasesti sa iti dau eu warning la ele? sau continuam studiul pe caz inainte de a "purifica" topicul :)

no - acu' intelegi? de acord?

ps. daca vrei extindem discutia si la ceilalti de acolo care incep sa aiba "tendinte complementare".

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 2:21 pm

am vazut doar 1 post al meu in care spuneam ca cu rezi pe post e big fuss for nothing (de necontrazis) si ironizam un caps cu bold al cuiva de scoatea ochii pe acolo. so far nimic aiurea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 2:36 pm

hai sa studiem alt caz:

Daca nu s-ar fi epuizat BWI-urile la mine si-ar mai fi ajuns si pentru
lor_eri wrote:Nicolaescule nici macar p... nu ti-as da-o sa mi-o s..., mi-e scarba de tine, nu meriti nici macar sa ma c.. in gura ta.


(nu ma dau clarvoyant, dar)
n-am mai fi avut parte de:
lor_eri wrote:Ba Gavrila Besinosule, tu nici nu esti in stare sa citesti un text simplu si sa intelegi [...] inseamna ca ai o mica debilitate. [...] te-ai bagat ca musca-n caca! de fapt sti ce se intampla cad ti se caca o cioara in cap? Se intalnesc doi cacati!



a se vedea si:
lor_eri wrote:IN ORICE CAZ RUSINE SA-TI FIE TIE SI LUI GAVRILA BESINILA, DEBILUL, PRIMATUL, APRAXICUL, AFAZICUL, MARMOTA, ...[...], niste sugaci, iar daca sunteti se pare ca debilitatea este diagnosticul sau mai grav....Rusine sa va fie...


a se vedea si:
lor_eri wrote:v-as scuipa in ochi si as pleca mai departe, cam asa ati merita la ce sentiment de josnicie mi-ati produs....rusine sa va fie...


a se privi si:
lor_eri wrote:cum ai fost tu Gavrila Besinila, [...]daca ati fi observat Gavrila Besinila [...]debililor , puteati sa intelegeti ca prin acele exprimari plastice [..] acest gunoi, Nicolaescu, un papagal fara substanta cenusie,..de a-mi baga p... in gura lui nu as face, [...] cei doi debili,sper sa luati un dictionar


a se vedea si
lor_eri wrote:uitati-va la voi pramatiilor, femei de servici ce sunteti..

a se vedea si:
lor_eri wrote:ti ce se intampla cand ti se caca o cioara in cap? se intalnesc doi cacati?... ...mergi in baie si trage apa cu tine cu tot, c...t pa pa Trident:debil, afazic, lingau de Nicolaesti=trei intr-unul...
SAU DACA ESTI ESTI DEBIL RAU DE TOT


sau si:
lor_eri wrote:Nu ai personalitate, fricosule, iti miroase gura ***** cu ochi ce esti!!! Imi produci cel mai josnic sentiment posibil, imfamantule (i-a dictionarul naparca ce esti, impotent ce esti, ba tu acela cu tulburari de erectie, cu vasele infundate de gunoi si cu creierul ischemiat , saracul de tine, imi produci mila pana la urma)

sau si:
lor_eri wrote:ba fraiere, ideea cu franta si germania a fost o gluma subtile pe care debla ta nu a putut-o rumega......explicatie pentru debla lui Gavrilescu, care nu intelege, .primat ce esti, cu deget opozabil



ok, discutiile astea se desfasoara pe imed cat timp tu dezlegi perversitatea subversiva lui trident de a strica topicele ca mai glumeste de unu ca scrie cu caps si bold.

sa nu ma gandesc ca moderarea se face din 2 in 4, mai precis din trident in trident? (da, ok, eventual si cei cu tendinte compelmentare..)


gresesc daca am impresia ca moderarea -atunci cand e- este trident-oriented?

cat se poate de serios: asta nu este moderare unitara; la mine se considera ca ma dau in stamba daca spun ca 'in Ro e usor sa scapi de pacientii care nu-ti palc, fara sa-i tratezi'. Ceea ce este fix o idee, o parere, neorientata impotriva nimanui. Si am mai spus si ca s-a schimbat destinatia topicului, prea mult OT. si Im a zis la fel, si el initiase topicul. aici nu prea aveai dreptate.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 2:50 pm

sa-mi schimb nickul?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Apr 20, 2008 3:34 pm

Imi place cât de mult se învârte juriul si acuzatul în jurul cozii. Omul e un troll si trebuie tratat ca atare, nu cu "ia spune dragule, nu cumva ai sarit calul fara sa-ti dai seama ? ne scuzi daca te tracasam"

Forumuri sunt multe, s-o gasi unul unde sa fie apreciat pentru spiritualitatea lui gingasa de troll. Cu din astia nu merita pierdut timpul cu dezbateri.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Sun Apr 20, 2008 4:10 pm

revenind si repetand: la intrebari clare, concrete, explicite - care evident cauta un raspuns concret, care asteapta discutii/lucruri concrete: nu te bagi sa le pui coarne, sa ii bati pe umar, sa le pui piedica, sa ii impingi, sa le raspunzi aiurea la intrebari, sa ii derutezi si enervezi, sa le intorci vorba, sa ii intarati, sa deturnezi discutia spre info secundare (eg i-ii, cross the t-s, atac la persoana, junk info) pana incepe lumea sa injure si pe urma zici ca nu se aplica regulamentul decat la tine.

de acord?

cred ca e a treia oara cand te intreb acelasi lucru. trecem pe germana? dupa ce raspunzi la intrebarea asta putem discuta si de alte exemple.

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby sandman » Sun Apr 20, 2008 6:56 pm

Incerc sa fiu obiectiv si pe subiect. Pentru mesaje gen lor_eri pe alte forumuri bine moderate ( a se vedea forumul softpedia ) se da chiar suspend pe cateva zile. Off-topicul pentru care este incriminat trident din nou se pedepseste cu warn sau suspend daca se continua cu off-topicul. Parerea mea este ca pe imed moderarea e cam moderata. Sigur ca depinde si cati moderatori modereaza discutiile. Pe ici, pe colo moderatorii ar putea interveni si la editarea mesajelor cu tz, sh si altele si sa motiveze editarea pentru pastrarea transparentei fata de userii forumului. Totul trebuie facut la vedere. Poate aici e problema, exista un regulament dar nu se aplica. Bafta si sa incercam sa nu mai fim asa incrancenati.
Life is good

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby victor » Sun Apr 20, 2008 7:08 pm

in principiu tocmai pentru liberatea discutiilor/investitia de timp nu se prea modereaza decat la nevoie(in nici un caz pentru sh tz ii s-au ). Nu cred ca s-au dat mai mult de 10 warning-uri pana acum - e mai mult un fel de propunere de automoderare, fara editarea propriu-zisa a celor spuse.

Ideal mie mi s-ar parea sa fie posibil ca fiecare autor de topic sa isi poata modera discutia pe care a initiat-o, fara implicare prea mare din partea altora, dar asta e alta problema.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby danhia » Sun Apr 20, 2008 7:34 pm

cred ca discutiile alea serioase cu intrebari serioase sunt bien merci tratate ca atare.
De ex la facultatea se raspunde ok pt unde se tin cursurile, cum sunt exam si stagiile.La plecat din tara , la fel. La rezidentiat nu se pune nicio intrebare care sa necesite vreun raspuns concret, toata discutia e o suma de pareri , feelinguri si alte idei.
cei care vin noi pe forum si se enerveaza ca sunt luati la misto, ar tb sa tina cont de butonul de search inainte de a-l folosi p-ala de reply.
Red Apple

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 8:03 pm

ciclizam.

sunt de acord victor.
la intrebari clare, concrete, explicite - care evident cauta un raspuns concret, care asteapta discutii/lucruri concrete: nu te bagi sa le pui coarne, sa ii bati pe umar, sa le pui piedica, sa ii impingi, sa le raspunzi aiurea la intrebari, sa ii derutezi si enervezi, sa le intorci vorba, sa ii intarati, sa deturnezi discutia spre info secundare (eg i-ii, cross the t-s, atac la persoana, junk info).

cu o mica obiectie la ii enervezi, ii intarati: uite, aruncand o privire pe forum vad ca o gramada s-au enervat/intaratat ca inchiriam si eu o garsoniera. vreau sa zic ca n-ar fi rau sa-si lase toata lumea nervii acasa cand vin la forum. ce sa fac, keep a low profile ca se enerveaza toti?

dupa cum spune si danhia, dupa cum am mai spus-o si eu pe pagina trecuta, rolul informational al imedului este sublim dar cam lipseste. doar in Cum pleci.. si Facultatea ce mai e informatie. in rest nu prea pe nicaieri. este o constatare. deloc rautacioasa; se pare ca si altii au remarcat asta. Dar.. in Facultatea si Cum pleci nu prea calc!...

Nu inteleg de ce n-am discutat cazul lor_eri. Il consider reprezentativ pentru ce spuneam: pentru orice post aiurea akl meu pot gasi 20 de posturi mai aiurea de data recenta.
SI cat timp acest lucru este valabil, gasesc de cuvinta sa primesc 1/21 din BWI.
Dar se pare ca din 10 eu am primit vreo 4. Bine ca si inainte sa se inventeze BWI in forma actuala tot primeam, one way or another.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 8:20 pm

sa sintetizez:

sunt principial de acord cu orice regula. absolut oricare. mergand pana la scrisul cu font de 5 sau in pasareasca.
cu conditiile:

1. sa o stiu (in clar!),

2 .sa stiu ca se aplica (nu pe principiul 'auzi, vezi ca undeva sunt niste reguli, vreo 3 ani le-au cam incalcat toti, astazi insa -surpriza! noi te banam pe baza regulii asteia, ca uite astazi am intrat pe forum si am moderat)

si cu conditia 3.:sa se aplice unitar (useri suspendati/avertizati/impuscati/cadorisiti -whatever -pentru offtopic, pentru trolling, pentru flaming...).

cu accent pe aplicarea unitara. mi se pare total aiurea unu sa spurce toti userii (vezi lor_Eri sau andy, caz de ban pentru limbaj pe orice forum- bila alba pt ban la andy), altul sa trolluiasca nestingherit (vezi Myry aka DRLili aka who knows, vezi studenta aka iuliana aka study sau cine mai stie- am dat doar cateva exemple -extreme sa la zicem) dar eu sa strang 4/10 avertismente.
Nu stiu daca mai e nevoie sa explic mai amanuntit: cand vezi cum este forumul cand adminul spune ca dorumul este asa cum il fac userii, orice avertisment comes as a surprise.

concluzia:

N-am nimic impotriva conceptului de moderare, dar daca e sa fie vreau o moderare 1 CONSTANTA relativ la sine si 2 NEPARTINITOARE.

nu mi se pare c-a fost, pana acum

User avatar
hector
senior
senior
Posts: 161
Joined: Tue Feb 19, 2008 3:49 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby hector » Sun Apr 20, 2008 8:29 pm

cat a batut asta campii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 9:07 pm

cred ca te surprinde, dat fiind ca cele 36 de postari ale tale de-a lungul vremii- contributii informative esentiale, caci despre asta se face vorbire in topicul asta- n-au reusit sa epuizeze toate literele de pe tastatura luate cate o data.

nu ca hector n-ar fi un exemplu care sa sustina ce-am tot spus: pana sa-mi iau eu palme peste cap sunt multi useri de luat la bani marunti.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby danhia » Sun Apr 20, 2008 9:27 pm

pai e simplu, simplu de tot. tu iti iei avertismente pt ca sperii userii. :lol:
si din cauza ta nu pot sa se exprime complet,uita ce vor sa zica, zic altceva decat gandesc totul pt ca se intimideaza.
pana la urma ce scrie pe avertisment? trident las-o mai moale , sau cum? sau e asa in blank ?
Red Apple

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 9:33 pm

si se mai si enerveaza si ii irit. nu rade mey ca nu e shaga
ca tot intrebai, BWI-urile iti aprinde singure calculatorul si piuie tare :)
unele e blank, altele nu; oricum n-o sa vezi niciodata ca nu esti trident deci not subject to moderation. sâc! :devil:

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30360
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby andy gavrilescu » Sun Apr 20, 2008 9:37 pm

The following is a warning which has been issued to you by an administrator or moderator of this site.
Quote:
fara atacuri la persoana please. comenteaza mesaje/idei etc.

This is a warning regarding the following post made by you: viewtopic.php?f=31&p=142119#p142119 .


cam asta. unul care nu ii e adresat lui trident, desigur :D
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 9:48 pm

tine-l ca e de colectie :)


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests