A-nceput moderarea in forta pe imed?

pareri, reclamatii
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Thu Oct 23, 2008 10:43 pm

Absolut exclus! Normal ca NU este necesar asa ceva. Acuma ce facem sarim toti pe om? Hai sa nu.
Exemplul meu servea o idee; nu era impotriva lui tapirul. Acuma sa nu ne luam toti pe ideea aia ca nu are nicun sens.
Dpmeu de vedere item clasat, discutie clasata, etc.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby ssss » Thu Oct 23, 2008 11:28 pm

Esti marinimos boierule, pupatz-iash talpile!
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby tapirul » Fri Oct 24, 2008 1:10 am

ce ma frapeaza pe mine este faptul ca userii combativi de aici sunt interesati nu de calitatea generala a forumului ci de faptul ca nu se respecta regulamentul pe "diverse", adica acolo unde avem voia sa injuram si sa facem catrerinca. Mi se pare trist, dar probabil revelator. Asta e nivelul, vrem bascalie si vrem sa fim lasati, prin regulament, sa facem bascalie, nu imi sterge bascalia te rog. Si mai observ o asemanare, studentii mei ăia care fac cea mai mare garagaţă si scandal si "da' nu ne-ai spus ca trebuie sa citim tot" etc sunt fix studentii neseriosi, aia care nu vin la curs, aia care vor note fara sa invete, aia care nu isi face temele, etc, in alte cuvinte aia care iau scoala ca pe o bascalie si dupa aia la sfarsitu' termului incep sa se agate, ca trident, de orice posibil pai ca sa demonstreze cat dreptate au avut ei sa fie neseriosi dar totusi merita note bune.

Nu ma mai apuc sa explic motivul actiunilor mele, pentru ca cei rau intentionati le vor interpreta in felul lor indiferent de ce zic eu (vezi andy gavrilescu care vrea sa ma puna la stalp pentru o injuratura - care era de fapt o ironie la y-ul din numele sau, btw, trident a pastrat un screenshot al injuraturii, ia intreaba-l - care nu-si vede barna din propriul ochi, de exemplu tratamentul josnic, de limbaj si atitudine, pe care l-a administrat lui Dr. Mihalache, de exemplu). Am crezut ca putem avea un forum de calitate, cu discutii de calitate, chiar si atunci cand discutam "la diverse". Se pare ca lumea nu vrea asta - ei vor ori sa discute despre rezidentiat, ori sa faca caterinca si mircuiala pe "diverse", in cadrul regulamentului daca se poate.

Da, declaratia mea este serioasa, ma retrag (din nou) din functia de moderator. Asta e, va trebui sa gasiti alt tap ispasitor (nu am nici o grija ca o veti face).
Last edited by tapirul on Fri Oct 24, 2008 1:12 am, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby Chingachgook » Fri Oct 24, 2008 1:11 am

tapirul wrote:ce ma frapeaza pe mine este faptul ca userii combativi de aici sunt interesati u de calitatea generala a forumului ci de faptul ca nu se respecta regulamentul pe "diverse", adica acolo unde avem voia sa injuram si sa facem catrerinca. MI se pare trist, dar probabil revelator. Asta e nivelul, vrem bascalie si vrem sa fim lasati, prin regulament, sa facem bascalie, nu imi sterge bascalia te rog. Si mai observ o asemanare, intre studentii mei ăia care fac cea mai mare garagaţă si scandal si "da' nu ne-ai spus ca trebuie sa citim tot" etc sunt studentii neseriosi, aia care nu vin la curs, aia care vor note fara sa invete, aia care nu isi face temele, etc, si dupa aia la sfarsitu termului incep sa se agate, ca trident, de orice posibil pai ca sa demonstreze cat dreptate au avut ei sa fie neseriosi dar totusi merita note bune.

Nu ma mai apuc sa explic motivul actiunilor mele, pentru ca cei rau intentionati le vor interpreta in felul lor indiferent de ce zic eu (vezi andy gavrilescu care vrea sa ma puna la stalp pentru o injuratura - care era de fapt o ironie la y-ul din numele sau, btw, trident a pastrat un screenshot al injuraturii, ia intreaba-l - care nu-si vede barna din propriul ochi, recte tratamentul josnic, de limbaj si atitudine, pe care l-a administrat lui Dr. Mihalache, de exemplu). Am crezut ca putem avea un forum de calitate, cu discutii de calitate, chiar si atunci cand discutam "la diverse". Se pare ca lumea nu vrea asta - ei vor ori sa discute despre rezidentiat, ori sa faca caterinca si mircuiala pe "diverse", in cadrul regulamentului daca se poate.

Da, declaratia mea este serioasa, ma retrag (din nou) din functia de moderator. Asta e, va trebui sa gasiti alt tap ispasitor (nu am nici o grija ca o veti face).


unde e ma tapirul ala de acu cativa ani?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby tapirul » Fri Oct 24, 2008 1:13 am

tot acolo e, nu s-a schimbat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby Chingachgook » Fri Oct 24, 2008 1:20 am

s-a schimbat .
pui la inima tot felul de prostii, ne ameninti ca un copil de gradinita ca iti iei jucariile si pleci etc.
da-i ignore lui 3d si gata
daca il pui acolo la foes nici nu i mai vezi posturile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby tapirul » Fri Oct 24, 2008 1:33 am

pai la inima puneam prostiile de la inceput.
Si nu am zis ca plec de tot, plec doar din functia de moderator.
Si ia gandeste-te la forumul de acum cativa ani.. Pana si certurile erau consistente si inteligente, nu mircuiala si goliciunea de acum.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Oct 24, 2008 4:05 am

mey asta se intampla peste tot, dar chiar peste tot. pai s-a cam schimbat lumea. nu numai de aici ci si in general. nu e asa greu. ba chiar si voi, in afara de aia cu statistica desi sunteti toata generatia aia de atunci nu vad sa aveti vreo discutie din asta, consistenta si inteligenta.si nu le mai aveti nici pe vizuina, uite am intrat acum si n-a mai postat nimeni de o gramada de timp. teoretic ati fi putut sa le aveti acolo fara tridenti si mircuiala. s-a spus ca as fi fost responsabil de scaderea nivelului forumului: nimic mai gresit. nu s-a schimbat in bine nimic in 4 luni, lucrurile au baltit, gasesc si acum pe la nici jumatea paginii topice pe care scriam atunci. useri noi protejati?asa de protejati ca nu s-a produs niciunu' in afara de aia care stau lipiti de reziul lor..
cred ca generatia aia a voastra e deja mare si ocupata iar interesele la pitici sunt totaaal altele. nu cred ca poti sa-i pui sa stea sa citeasca nici macar un post de 5 randuri ca se plictisesc.
si e normal, se vinde sexu, caterinca, asta e lumea asta. sex caterinca bani putere restul e vrajeala. si pe masura ce vin generatiile, sunt tot mai pragmatice.
vreti trafic? se face fara probleme, baieram petretzere chef. informatie? se poate aranja toata info sa fie mai usor de gasit. vrei aia de numiti voi calitate? nu va mai fi posibil. psi inca un aspect, s-a mai schimbat treaba, nu mai e forumurile la moda, ci blogurilii.
craca principala a imed0ului insa nu se va usca, e un mediu foarte ok de comunicare pt nisa aasta a studenti/junior doctors. eu asa vad lucrurile
postul asta se vrea a fi zero critica restu analiza, in caz ca sare cineva la jugulara.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby tapirul » Fri Oct 24, 2008 5:07 am

da, inteleg ce zici, si ai dreptate cu blogurile, calitatea s-a mutat acolo (nu prea pricep io de ce, dar mai am un pic, cred ca sunt pe drumul cel bun, e vorba de diferenta acasa-in targ, pe blog te simti mai acasa, la tine sau la altul, decat in forum, d'aia a murit si vizuina).
Dar asta nu trebuie sa imi si placa, nu trebuie sa cred ca nu se poate schimba, si nu trebuie sa cred ca e un lucru bun si, mai ales, nu cred ca trebuie sa fie incurajata. Eu cand am zis trident am zis useri tip trident - tu zici ca e o intreaga generatie. Asa o fi, si se cam vede. Ca imedul nu s-a schimbat brusc dupa banarea ta, e si normal, e vorba de o generatie intreaga indeed, nu esti tu dar sunt altii, si apoi tonul imedului se daduse deja, demult. Noi, io, vlad, astia, suntem aia nostalgicii. Nu vrem trafic si informatie (avem google), iar bairam petrecere, fara falsa modestie, dar cred ca noi asta din generatia apusa stiam sa ne distram mai bine :) Ma uit si la americanii de aici, generatia tanara, duÅŸi.
Da, vremea forumurilor a cam apus.
Dar, uite, te intreb, de ce "interesele la pitici sunt totaaal altele. "? Ce s-a intamplat? Prea multa informatie, prea mult calculator si telefon? Revolutia informationala produce generatii de autisti cinici? De ce? Postmodernism dus la extrem?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby adi » Fri Oct 24, 2008 7:15 am

tapirul wrote:Dar, uite, te intreb, de ce "interesele la pitici sunt totaaal altele. "? Ce s-a intamplat? Prea multa informatie, prea mult calculator si telefon? Revolutia informationala produce generatii de autisti cinici? De ce? Postmodernism dus la extrem?

ceea ce intereseaza "tineretul" :) este prezentul, satisfactiile rapide si, daca se poate, obtinute usor. in plus, se pare ca e un intreg val de nesiguranta care in mintea unora trebuie mascata prin opusul ei, printr-un comportament agresiv catre ceilalti, dupa modelul "daca nu imi bat eu joc de ei si nu ii tin sub papuc o sa fiu eu bataia lor de joc". personal cred ca e o dovada de imaturitate. strategia merge cu altii care gandesc la fel dar e un big red flag ptr oricine cat de cat lucid.
cred ca din caracteristicile multora lipseste curiozitatea si o oarecare umilinta, in sensul in care intelegi si accepti ca multe din cele din jur, inclusiv mediul uman in care te misti, sunt de multe ori neintelese si in concluzie interesante, misterioase. bineinteles ca poti sa mimezi ca nimic nu are necunoscute ptr tine, dar e doar bravada goala in 99.999999% dintre cazuri; cei care fac asta se autolimiteaza si atat; absolut banal si patetic if you'll ask me (pc7 e de ja oripilat/-a :) ). poti de asemenea sa fii un pozitivist convins si sa declari ca totul va fi cunoscut prin stiinta intr-un viitor apropiat sau nu, si asta ar fi ok ptr cei din viitor, but what about you?!
cred ca in sinea lor toti sunt ok si toti vor sa dialogheze. intrebarea e daca orgoliile de hartie -mai ales aici, pe forumuri in care putini stiu cine sunt partenerii de discutie sau cat stiu astia- ii vor lasa sa discute real. asta mi se pare paradoxul imens: intri pe net ptr ca vrei un loc in care sa fii tu insuti si sfarsesti mai tragic decat in lumea reala, mai fals (vb despre multi dintre useri). de ce sa nu fii chiar tu? ce nevoie ai de imagini false pe care le tot plimbi prin fata altora? ce castigi din asta, puterea virtuala de a enerva pe altii? de ce nu ai ajuta in loc?
un om inteligent poate fi rau intentionat. un om cu adevarat foarte inteligent realizeaza ca e mult mai satisfacator sa fii ok.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby Chingachgook » Fri Oct 24, 2008 12:08 pm

bai ce ati imbatranit...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11010
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby pc7 » Fri Oct 24, 2008 1:18 pm

ca sa vez unde se ascundea nietzsche(la adi ma refer, binenteles)
Life's not fair, get used to it

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby b3 » Fri Oct 24, 2008 2:03 pm

Mie mi se pare ca blogurile au aparut tocmai din cauza forumurilor unde nu se mai discuta nimic. Uite chiar vlad se plangea pe undeva ca a deschis un topic si n-a raspuns nimeni la el (sau n-a evoluat discutia in nici un fel, ceva de genul) si vad asta pe multe forumuri - stirile din ziare, despre vedete, despre noi telefoane, chestiile amuzante se transforma in topicuri de 5 pagini peste noapte. In schimb daca il chinuie pe unul o idee si o exprima in mai mult de 10 randuri intr-un topic nou nu raspunde nimeni. Asa pe blog esti liber sa scrii ce vrei si incet incet iti gasesti fani care iti dau feedback prin comentariile de la blog.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby Phat Skidz » Fri Oct 24, 2008 5:29 pm

kooksee wrote:bai ce ati imbatranit...


Eu unul încă mai pot să fac amor. (Să vezi acum ce o să crească traficul la topicul ăsta).
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby 187.92a » Fri Oct 24, 2008 6:49 pm

pai e ca generatia e mai pragmatica, si cum zice tapiru prea multa informatie, si cum zice adi, satisf rapide usor de obtinut.

ca s-o lungim, astia micii au cel putin 4 ani in plus fata de cum ne imaginam noi ca ar tbi ei sa fie la varsta lor. si menarha mai devreme si scoala mai adaptata si daca noua ne zicea profa de romana ca exista si poezie si ca aia e oameni calumea astia mici nu mai sunt indobitotici si sunt ai reaq si oricum o asculta din cein ce mai in scarba pe aia care le da lor lectii da are fusta rupta si numai pun botul la vrajeala.
sunt mai centrati pe scop pe masura ce generatiile se succeda

oricum asta cu 5 randuri incep sa te plictsi fie vorba intre noi, lol vlad oricum deschide topice la care nimeni nu raspunde.iseasca e o chestie arhicunoscuta si de-aia se si recomanda sa nu te lungesti sau sa dai enter intre paragrafe. :)

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby ssss » Fri Oct 24, 2008 8:39 pm

Ati imbatranit si va dor bilele. Mai goliti, va rog, da' nu aici. Ce-ar fi sa incuiem topicu asta, deja e prea mult consens si devine scary. Apreciez tone-down-ul lui Trident, recunosc. Poate nu suntem chiar back to square one.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: A-nceput moderarea in forta pe imed?

Postby adi » Sat Oct 25, 2008 2:07 am

ssss wrote:Ati imbatranit si va dor bilele. Mai goliti, va rog, da' nu aici.

suna a propunere subtila :lol:

serios: yep, si eu cred ca ar topicul asta a devenit numai bun de inchis.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests