hosting and stuff

pareri, reclamatii
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Oct 05, 2004 1:25 am

Nu exista o institutie care sa detina forumul.Imed este un domeniul pe care este hostat forumul, tocmai pentru a evita problemele din primavara. Adica hostingul pe subdomeniu *.pub.ro ne-a dat batai de cap ( perioada cand forumul trebuit sa fie mutat pe medicina.no-ip.org) si ne-am hotarat sa-l skimbam pentru a avea control deplin asupra lui. Domeniul imed.ro este dupa cum puteti avea bunovointza sa vedeti domnule student efortul catorva oameni de a face si altceva util inafara de trafic pe DC++, chat pe IRC, mp3z si alte alea.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Oct 05, 2004 3:38 am

Dan wrote:Nu exista o institutie care sa detina forumul.Imed este un domeniul pe care este hostat forumul, tocmai pentru a evita problemele din primavara. Adica hostingul pe subdomeniu *.pub.ro ne-a dat batai de cap ( perioada cand forumul trebuit sa fie mutat pe medicina.no-ip.org) si ne-am hotarat sa-l skimbam pentru a avea control deplin asupra lui.


Nu intru in discutia despre oportunitatea faptului ca un forum de importanta astuia nu tine chiar de nici o insititutie, nici macar de o asociatie studenteasca, fapt ce, s-ar putea argumenta, reprezinta o expunere intolerabila... Sper ca o vor face altii. Ma voi referi acum la o alta expunere care este, eventual, destul de greu de tolerat la randul ei.

Nu prea inteleg cum vine asta cu hostingul pe *.pub.ro. :(

Cand forumul a fost mutat undeva, ni s-a dat de inteles ca cei care il gazduiau (ma rog, esential este cine ii dadea conexiune) ar fi facut probleme de ordin... politic?... ma insel?... Oricum, s-a folosit cuvantul exil. S-a spus ca RoEduNet, gazda forumului de pana atunci, ar fi... refuzat politicos sa mai joace acest rol din motive legate, la nivel de insinuare, de odiosul LMP... Dupa aceea, forumul s-a intors, zice-se fiind gazduit intr-un loc ferit de influente nedorite. Oricum, forumul este gazduit in continuare, acum, de RoEduNet, nu? Inteleg ca numele de domeniu propriu ar fi intr-adevar de ajutor daca problemele din primavara, oricare ar fi fost ele, s-ar repeta, insa... cu sau fara nume de domeniu cumparat, tot fara gazduire ramanem, nu? Nu pretind ca stiu foarte multe despre subiectul asta, asa ca s-ar putea sa fie ceva ce imi scapa... Chiar cred ca problema ridicata e importanta, insa: cine da de fapt conectivitate acestui site, cine il "finanteaza"?

Pentru cei care sunt acum un pic in ceata:

Hosting se refera la masina (i.e. calculatorul) pe care ruleaza serverul care pune la dispozitie acest forum. Masina asta este conectata la internet printr-o conexiune pusa la dispozitie de un ISP si are o adresa de IP (din aia cu numere, gen 141.85.0.71 - adresa forumului). Numele de domeniu (cum este pub.ro sau imed.ro) este un fel de "porecla" a IP-ului. In acest moment, forumul se afla tot pe med.pub.ro si e conectat la internet tot prin RoEduNet (adica exact aceeasi stare de fapt ca asta-primavara). Daca explicatia nu a fost suficienta, scrieti pur si simplu in bara de adrese http://med.pub.ro/imed/forum/


Mie nu mi se pare un lucru de rusine ca forumul este conectat prin RoEduNet - organizatie de mare prestigiu, zic eu, chiar sub rezerva insinuarilor de care aminteam. Mi se pare si mai frumos ca s-a achizitionat un nume de domeniu, imed.ro (al carui proprietar, din cate inteleg, este domnul Victor Ciofoaia). Dar de ce atunci toata retorica asta despre nume de domenii si despre presupusul concept de hosting pe domeniu in loc de hosting pe calculator? Daca vrem independenta, nu ramane decat sa ne strangem, nu stiu, 10 si sa dam 10 dolari si am rezolvat problema cel putin pentru un an... Eu deja subscriu, ca sa zic asa. Adica, zic si eu, nu e riscant sa aduci forumul inapoi la cei care au demonstrat deja o... labilitate etica de un oarecare grad? Si poate atunci chiar scapam de cenzura ;)

PS: despre pronumele de politete, ideea este frumoasa, dar, daca nu s-a inteles din prima ce e in subtext, cred ca... ajunge :(
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Oct 05, 2004 3:42 am

daca inteleg bine ce spui tu, asta vrem si noi - independenta de "capriciile" hostingului. MAI ALES dupa ce s-a intamplat in primavara..

sper sa se rezolve cat de curand posibil. ideea e ca ar fi bine sa nu fie in romania.. nimeni nu e forum la el acasa, cine zicea asta?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Oct 05, 2004 5:45 pm

Pai daca vreti sa nu mai fiti asa vulnerabili ar trebui sa schimbati si denumirea forumului. Ziceti ca sunteti independenti de facultate dar forumul se numeste Medicina Bucuresti. Daca se aliaza sa zicem Carol Davila cu Titu Maiorescu (altele nu mai sunt in Bucurestui, nu?) si spun ca nu ii reprezentati si ca denumirea forumului este ilegala, si ca daune morale sa ceara sa desfiintati forumul? Si nici sprijinul oficial al vreunei organizatii de studenti medicinisti nu il aveti, nu?
Titlul ar presupune ca reprezentati studentii medicinisti din Bucuresti, dar de fapt sunteti vulnerabili tocmai reprezentantilor acestora.
Cu scandalul cu alegerile ati avut sprijinul SSM, dar cu un viitor scandal?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Oct 05, 2004 7:28 pm

Au drepturi intelectuale pe denumirea "medicina Bucuresti" ? Nu cred si cred ca mai trec 300 de ani pana acolo. Prima ipoteza cade.
Cu scandalul cu alegerile ati avut sprijinul SSM, dar cu un viitor scandal?


Sursa?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Oct 05, 2004 8:27 pm

poate ca situatia se va normaliza mai repede, si normal ar fi sa aiba.

Pt a doua chestiune: cata vreme atunci membri SSM au postat aici si au fost de acord cu atitudinea voastra, care s-a vrut impartiala dar care era impotriva intereselor vechii conduceri, se deduce ca ati avut sprijinul lor. Chiar si pt a fi impartiali (ceea ce nu v-a reusit in totalitate, cel putin dupa mine). Plus faptul ca o parte dintre moderatori sunt membri importanti SSM inseamna ceva, in ciuda parerii lui Eugen despre SSM.
Acum sa nu intelegeti ca am ceva cu SSM sau cu relatia dintre voi, dar cu acel scandal ati facut front comun si implicit v-ati sprijinit. Asta nu inseamna ca va fi asa mereu, iar aceste legaturi se pot interpreta aruncand o umbra de indoiala asupra independentei acestui forum.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Oct 06, 2004 10:18 pm

Relatia de buna colaborare cu SSM nu are nimic de-a face cu libertatea si independenta acestui forum. Fiecare cu targetul lui asa ca lucrurile vor ramane asa multa vreme, adica in buna colaborare.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests