isplicatiuni

pareri, reclamatii
User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

isplicatiuni

Postby tapirul » Wed Oct 06, 2004 12:43 am

mai incerc o data. Versiune cenzurata de data asta, sa nu mai ranesc orgolii.

precum vad, gaurika nu ma lasa si ma gaseste si in... gaura de sarpe :) , eugen calca vreo doua puncte ale regulamentului ca sa "ma puna la punct" (observati ghilimelele). Cred ca e mai bine daca deschid aici un thread sa explic ce si cum cu atitudinea mea si eventual sa fiu contrat aici. As ruga chiar sa mutati posturile respective de la forum feedback aici.
Tin sa precizez ca postul asta nu e despre forum (deci nu trebuie postat la forum deedback) si nu este despre "motivele plecarii mele de pe forum" (calcand prevederea aia ca nu trebuie sa explicam de ce plecam), ca de plecat nu plec de pe forum.
Deci, atitudinea mea. Ce de dinainte si cea de dupa (cine a tras in noi/dupa 22..).
Daca cineva ma intreaba "ai ceva personal cu eugen" raspund "da". Dar fac precizarea (IMPORTANTA) ca nu am nimic cu omul eugen (cel cu care am baut beri in cecenia si am fost la chefuri), ci cu moderatorul eugen. La fel, pentru ca nu pot sa spun ca am ceva personal cu grupul moderatorilor, pentru ca nu am nimic cu dan, cu victor, sau cu darkside (il las afara pe gaurika, pentru ca el incepe sa aiba o atitudine personala si ma jigneste neprovocat. Incep sa imi creasca cuie si impotriva lui.. :) Dar sper ca e trecator). Dupa cum i-am explicat lui gaurika dincolo, atitudinea mea de dinainte si de dupa nu s-a modificat semnificativ. Inainte incercam sa "spal rufele in familie", acum doar am devenit mai public. Atat. Am fost contestatar, cum bine observa originaltup, si inainte si dupa.
Totul a inceput cand eugen a spus, brusc, pe sectiunea "moderatori" (aia de nu o vedem noi) ca s-a ajuns urat, etc, trebuie sa schimbam regulamentul. Dupa o prima contrazicere am fost de acord sa nu mai acceptam injuraturi, obscenitati si chatuieli scurte (pentru care s-a instituit shouboxul, treaba pe care am salutat-o). Totul parea okay. Well, am facut cateva greseli (dar toate in aceeasi categorie). Una a fost sa ii spun public, pe shoutbox, lui eugen ca l-a luat prea tare pe von manstein. Reactia lui eugen a fost nu-foarte-calma (a luat foc in definitia mea), vezi quote (imi pare rau eugen, dar cu un statement gratuit ca ala "observ ca folosesti des "eugen va lua foc" - eu cred ca tu arzi foarte rau chiar in momentul asta.." ma fortezi sa pun public posturile tale. O fac ca sa ma apar, si sa demonstrez ca nu sunt paranoic cand spun "ai luat foc")
eugen wrote:****

m-am cenzurat singur. dar va asigur ca nu era un post calm si politicos.

Nu mai am reactia lui la urmatoarea greseala pe care am facut-o (si anume, am citat, pe aceeasi sectiune semi-publica - numai cinci useri aveau acces la ea - o replica data de eugen mie intr-un chat pe yahoo), dar oricum reactia a fost si mai violenta. (asta a fost momentul in care i-am zis lui eugen "hai siktir" si am zis ca nu mai moderez de loc; dupa situatia de dinainte zisesem ca nu ma mai implic in discutiile dintre moderatori)

Ultima reactie a lui eugen (tot la postatul public al ziselor lui de pe private, varianta asta a postului cu intreg quote, aceeasi categorie ziceam) a fost extrem de copilareasca, si anume de a imi stearge repetat postul (am incercat sa postez asta de doua ori) si a ma jigni iar, intentionat, pe PM (am toate textele, btw, nimic nu se pierde, nimic nu se creeaza, totul se.. transfera in word document...)

Pe forumul moderatori am incercat sa imi sustin punctul ca un regulament ca asta (cu taiat off-topic, etc) nu se poate aplica unui bar de negri sau discutii pe bune (precum se vede). Am propus ori sa fie mutate barul si discutiile pe alt forum pe alta adresa si lasat forumul actual strict medical, ori redenumite sectiunile respective (pentru ca :bar de negri" incita la mistouri). Eugen (el si nu alti moderatori, de aia am ce am cu moderatorul eugen) m-a tratat cu flit, cu o atitudine foarte agresiva, superioara, "scuteste-ma de sfaturi", etc. Sau pur si simplu m-a ignorat.
ASTA e cauza pentru care am renuntat la moderare, asta e cauza pentru care am ce am cu moderatorul eugen, pentru ca eugen nu si-a schimbat atitudinea si discursul nici dupa plecarea mea (dupa cum se vede foarte clar din replicile lui).
Bottom line, gaurika, nu mi-am schimbat nici o atitudine, am devenit ceva mai insistent (asta recunosc ca sunt, multam adi de description :wink: , dar asta nu e un pacat). Ai o impresie gresita ca vreau sa ma razbun acum. Posturile mele de dupa ce am renuntat la funstia de moderator au fost in limitele regulamentului, cuviincioase, si fara patima sau ura.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Oct 06, 2004 3:10 am

tapire, zi-mi si mie te rog, ce treaba are postul de mai sus cu forum feedback?!

daca vrei sa explici cuiva ce si cum, in varianta proprie si personala, nu ti se pare mai cinstit si corect sa o faci pe email / PM / telefon etc?!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Oct 06, 2004 7:23 am

postul asta a fost postat la bar de negri initial (si am explicat de ce)
Tin sa precizez ca postul asta nu e despre forum (deci nu trebuie postat la forum deedback) si nu este despre "motivele plecarii mele de pe forum" (calcand prevederea aia ca nu trebuie sa explicam de ce plecam), ca de plecat nu plec de pe forum.

unul dntre moderatori a decis sa il mute (m-a anuntat ulterior).
ar fi bine sa aveti o comunicare mai buna intre moderatori.
Si, ca nota personala, nu esti cel mai indreptatit (not anymore) sa imi spui ce se posteaza la forum feedback si ce nu (ASTA e o reclamatie care isi ARE locul aici).
Am incercat si pm, si postat "unde trebuie" - nu am primit nimic. Ba da, am primit injurii (nu ma"fă" sa le arat pe public) si aratat de cine-are-puterea-in-mana. De la un moderator si administrator care tocmai batuse toba cu noul regulament care prevede si indatoririle moderatorilor.
Stiu, "cu un user ca tapirul nu poti folosi alte metode", "te tratez asa cum ma tratezi si tu pe mine", "daca nu iti place forumul si regulamentul nou poti sa pleci, nu te forteaza nimeni". O fi asa. Dar asta nu schimba (si justifica) cu nimic faptele si atitudinile sus-numitului moderator.
La buna vedere.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Oct 06, 2004 1:52 pm

Hai, mai, va rog, nu va mai certati. Ce atata suparare pentru o demisie? E o minima decenta sa il lasati pe Tapirul sa se explice in public. Don't be such control freaks! Acum, ca am vazut despre ce e vorba, nici macar nu este cine stie ce acolo. Sunt comportamente firesti ale unor oameni normali, unii dintre ei sar calul, altii reactioneaza intr-un fel propriu la respectiva acrobatie... ca asa este firea omului. Pana acum, sesizand toata tensiunea asta, toata stradania asta de acoperire si stergere a celor ce au ramas in administratie, ma gandeam ca cine stie ce grozavii s-or fi intamplat.

Tapirul: e adevarat ca problemele personale dintre doi admini chiar nu ne privesc. Eu raman la parerea mea ca mesajele private trebuie sa ramana private, dar mi se pare normal ca orice regula poate tolera exceptii in situatii exceptionale. Mie mi-e dor de posturile tale din alte sectiuni si sper ca in curand 'Forum feedback' va redeveni in curand, asa cum si trebuie, cea mai putin frecventata sectiune a forumului.

In fine, insa, de ce nu ar fi si asta un subiect de discutie? Confesiunile mele
catre moderatori / admini.

Parerea mea este ca voi suntenti niste administratori ai unui forum. Atat. Nimeni nu se asteapta de la voi sa fiti perfecti, nu sunteti perfecti si nu are rost sa va incercati sa prezervati imaginea de admini perfecti. Eu - un singur om, e perceptia mea - cred ca in ultimele zile ati lucrat prea "la cald" si nu imi dau seama de ce. Ati jignit oameni, ati spus lucruri prea dure, ati amenintat, ati facut - in mod evident, pe fuga - un regulament care, in loc sa fie politicos si formal, este violent si rudimentar. Se prea poate ca presiunea sa fi fost prea mare, desi nu imi dau sema, inca, despre ce fel de presiune a fost vorba. Nu cred ca trebuie sa existe "greseli mortale" in mediul asta, insa, asa ca tot ce am scris mai sus nu inseamna ca am o parere proasta despre cineva anume, ci doar ca am fost intristat de anumite fapte.

Pana la incidentele astea, administratia forumului astuia era asa cum trebuie sa fie... aproape transparenta, insesizabila. Din cand in cand un post care nu avea ce cauta intr-un anume loc era sters / mutat. Din cand in cand, un user care exagera cu informatii false sau cu atacuri la persoana era avertizat, eventual banat. De foarte multe ori imi ziceam "hmm... aici ar trebui sa intre un moderator sa faca ceva" si, surpriza, cand dadeam refresh, deja dorinta mi se indeplinise. Acum administratia e in centrul atentiei, interfera cu discutiile intr-un mod pe care multi l-au perceput ca fiind politienesc si a reusit sa ma intristeze - nu sa ma infurie, nu sa ma frustreze, nu sa ma sperie - sa ma intristeze. Cum sa spun... as mai da un exemplu - e greu sa inteleg de ce pe un forum liber nu se poate face ceea ce se face pe orice forum liber - sa apara un anunt conform caruia opiniile userilor nu reflecta opinia celor care intretin forumul si userii sunt exclusiv responsabili pentru ele? De ce trebuie, in loc, anuntata cenzurarea mesajelor care sesizeaza nereguli in camine, spre pilda? Nu suna bine... Ma gandeam, deunazi, ca in starea de fapt care incepe sa se insinueze aici, discutiile despre LMP si alegeri nu ar fi putut aparea niciodata pe acest forum. E bizar...

Cred ca e momentul sa va asumati greselile si sa faceti sa fie bine. Cu riscul de a plagia, va rog sa incercati, atunci cand sunteti nervosi, iritati, nemultumiti sa va delogati si sa asteptati sa va treaca inainte de a va "imbraca" din nou in moderatori / admini. Eu cred ca va fi mult mai frumos asa.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Oct 06, 2004 2:25 pm

Elfstone - in mare parte este asa cum spui tu.

Cat despre "invizibilitatea" noastra pana acum pe forum, sau - sa-i zic mai bine - "insesizabilitatea" noastra pe forum - speram sa fie la fel si de acum inainte ...

Ultimile zile au fost mai "fierbinti" ... in mare parte datorita noului regulament si a discutiilor "neprincipiale" generate de acesta (si nu numai).

Intr-o anume masura, apropierea rezidentiatului si experienta balamucului de anul trecut generat de acest eveniment pe forum a avut un rol in "upgradarea" regulamentului. In mod sigur, ACOLO se vor da lupte grele peste cateva saptamani.

Subiectul Tapiru - pentru noi - este inchis. A fost dorinta lui sa plece de la moderare ... Probabil ca au fost si motivele intemeiate. Despre atitudinea de dupa eu mi-am spus parerea ... Oricum, discutiile respective mi se par fara rost si, asa cum am spus, eu m-am retras din lupta respectiva, careia nu-i vad nici un final si / sau rezultat.

Cat despre regulament - discutiile sunt libere ... Si, in masura in care va fi posibil, vom tine cont de ele, in special pe partea de aplicare a acestui regulament ... Repet, sper ca nu va fi o diferenta sesizabila intre moderarea dinainte si de dupa faimosul regulament. Cu exceptia catorva puncte, evident (flameuri, injurii, obscenitati, atacuri aberante la persoana, off-topic). Dar acestea erau si inainte, intr-o masura mai mica sau mai mare ...

Probabil starea tensionata actuala va trece de la sine (sau macar se va diminua) in perioada imediat urmatoare ... nu de alta, dar sunt lucruri mult mai importante si pentru mine, si pentru Tapiru, si pentru matale, in genere pentru toti userii de pe forum ... Iar scopul principal al acestuia este de a fi de un folos REAL comunitatii noastre virtuale.

Cat despre "calmare" - te rog sa ma crezi ca sunt cat se poate de calm si cu ceva creier pe umeri atunci cand postez pe forum ... Am ceva antecedente in moderare (nu numai aici) si sunt obisnuit cu diversele probleme / divergente ce apar in relatiile useri - admini. Sunt in genere normale si - de cele mai multe ori - provin dintr-o slaba intelegere a situatiilor / evenimentelor - si de o parte, si de cealalta, evident. Iar atitudinea lui Eugen - sa-mi fie cu iertare, dar il cunosc destul de bine si de destul de multa vreme pentru a spune ca atitudinea in administrarea forumului a fost CORECTA.

In rest, toate cele bune, iar celor ce aveti "probleme grele" in decembrie va urez multa bafta!

Cu respect,
Tyby.

PS: Asa cum eu NU am pretentia, nici nu mai voi adresa nimanui pe acest forum cu titulaturi "speciale", de genul domnule, domnule doctor etc decat in situatii protocolare speciale, ce vor impune acest lucru. Ar trebui sa se inteleaga ca suntem o comunitate virtuala in care respectul fata de ceilalti ar trebui sa fie implicit (inteles si expus).

Toate Bune!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 4:12 pm

tapirul, postul cu care ai inceput topicul NU este o reclamatie ci o plangere asupra unui moderator/admin, pe care trebuia sa o faci pe PM!

Puteai sa-ti explici retragerea pe public intr-un mod decent - ai avut un conflict cu mine, si ai incetat colaborarea cu moderatorii; nu esti de acord cu noul regulament, si crezi ca era mai bine inainte. Nu era NICI o problema! Dar atitudinea ta este extrem de agresiva, si argumentata cu citate din private, in conditiile in care asta e un forum PUBLIC. Esti foarte priceput in a aranja lucrurile cand vrei sa-ti demonstrezi punctul de vedere. Vorbesti de jigniri pe care ti le-am adus pe PM, uitand modul in care pui intrebarile, si mai ales care ti-au fost ultimele replici la moderatori, unde ai reusit sa-i jignesti pe toti, nu doar pe mine!

Minti cu nerusinare cand spui ca la propunerile tale de la moderatori, eu te-am tratat cu "scuteste-ma"!! Era vorba de o discutie privata - cum sa ma port, ce e bine sa spun si ce nu! In plus ti-am spus sa ma scutesti pe PRIVATE, asa ca trebuia sa ramai acolo cu replicile. NU ai facut-o, ci ai preferat sa muti discutia pe public, cu aceleasi citate din private - ceea ce nu denota calm ci nervi si dorinta de a pune gaz pe foc.

este deja a nu stiu cata oara cand iti spun ca forumul nu e locul pentru vendetta ta personala cu mine. vad ca perseverezi, si urmatoarea data n-o sa ma mai limitez la a-ti sterge postul. you have been warned!


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests