noul regulament

pareri, reclamatii
User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Mon Oct 04, 2004 2:15 am

Noului regulament ii lipseste un punct:

ARBEIT MACHT FREI !

OK, stiu, primul avertisment. Daca Tapiru l-a luat asa usor, de ce nu si eu......
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Oct 04, 2004 2:37 am

e un regulament strict, intr-adevar..

multumim celor de la forum softpedia pentru permisiunea de a folosi din experienta lor (daca va uitati e preluat aproape in intregime). spun asta si pentru ca ma astept sa aud cativa useri sustinand ca unele fraze din noul reg au fost concepute special pentru ei - ei bine, nu. am fost amuzat sa vad cum unele situatiile de la noi s-au repetat si acolo in trecut.

si dupa cum vedeti, acolo se scrie bine mersi, certuri sunt putine si se autolimiteaza, si toata lumea isi vede de viatza ei. oare sa fie vorba de comunitatea noastra medicinista? care e tot timpul pusa pe cearta si stresata..

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 3:43 pm

2 extrase

"ODATA inregistrat un membru, AUTOMAT proprietatea asupra TUTUROR posturilor create revine Imed.ro/AIM"

si al doilea

"TOTI membrii forumului raspund personal pentru continutul mesajelor publicate"

Pai cum ramane?
Sunt mesajele mele si raspund eu pentru ele?
Daca au devenit proprietatea imed, ar trebui cel putin sa raspundem in solidar...

Acum, eu am inteles ce ati vrut sa spuneti. Dar voi ati inceput toata tevatura asta cu regulamentul la sange si acum va rog sa justificati cele 2 paragrafe de mai sus.

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Oct 04, 2004 4:15 pm

pai eu zic ca e clar. dar probabil cauti nod in papura..

- e o diferenta intre postul in sine (un mesaj inregistrat in baza de date) pe care nu poti sa ai pretentia sa-l stergi daca pleci de pe forum, si informatia/intentia din el - pentru care nu raspundem noi, ci tu.

daca tu spui ca vrei sa-l asasinezi pe premier, nu poti sa-ti stergi postul sau alte pretentii asupra lui, dar raspunzi pentru ce-ai zis acolo daca vine spp-ul.


regulile astea le gasesti cam in toata lumea in disclaimers si chestii din astea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 4:25 pm

eugen incepi sa exagerezi...

inteleg cu mesajul meu si al lui ciresar ,
dar cu mesajul lui vlad stroiescu ce ai avut?
ala era ontopic
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Oct 04, 2004 4:36 pm

a, intelegi cu mesajul tau si-al lui ciresar, atunci de ce le-ai pus? pentru off-topic repetat primesti BAN, asa ca atentie.

e decizia noastra care e subiectul topicului, daca este suficient de clar sau trebuie clarificat schimbandu-i numele, taind din posturile offtopic sau inchizandu-l daca se transforma in chat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 4:47 pm

eugen wrote:e decizia noastra care e subiectul topicului, daca este suficient de clar sau trebuie clarificat schimbandu-i numele, taind din posturile offtopic sau inchizandu-l daca se transforma in chat.


Cum adica decizia voastra? Daca e topicul meu (subliniez, MEU) cum iti dai tu seama daca e destul de clar? Il raportezi la nivelul tau de intelegere?

Hai sa incercam sa clarificam calificarea in care vorbiti.
Cine este imed? (din cate am inteles e proprietarul prezentului forum)
In ce relatie sunteti voi cu imed?
Practici cine sunteti voi? Nume.



Discutia devine serioasa si astept raspunsuri. Nu vreau vechea placa cu daca nu iti convine poti sa pleci.

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon Oct 04, 2004 4:47 pm

Mda... .

Problema, aici, e alta. Problema e ca sunteti prea aroganti si degeaba. De pilda, pe mine cel mai tare m-a deranjat ca n-ati gasit butoanele de bold, underline, italic, ceva... A trebuit sa urlati. In regulament! Groaznic. Respect, asa cum e scris acolo, parca descinde direct din Pantelimonul imaginar al cantecelor respective :(

"...Sunt numai in mintea voastra si acest subiect NU ne pasioneaza si nu vrem sa pierdem timpul cu el. " Chiar era nevoie sa va purtati asa de ciobaneste? Ridicol! Dreptul vostru de a scrie asa ceva este, intr-adevar, numai in mintea voastra... :(

Mai este ceva extrem de deranjant - as fi curios care este motivul practic pentru care ati simtit nevoia sa incalcati legislatia romaneasca introducand clauza aceea de imposibilitate a stergerii conturilor... . Si, chiar, cum devine mai bun forumul daca se face specificarea asta bizara referitoare la proprietatea asupra posturilor?

Ar mai fi ceva? Da... "jigniri". Notiune mai subiectiva, mai lipsita de corelatie factuala cu gesturi sau vorbe nici ca exista. Poate vroiati sa scrieti "calomnie" sau "exprimari licentioase", poate... dar jignire? Cum aplicati asa o regula? Si cum adica sub "nici o forma"? O jignire E aproape imposibil de "discriminat" obiectiv si este chiar imposibil de tras linia intre jignire si figura de stil binevenita :( Si cel mai trist lucru.. nu conteaza! Jignirea este un efect firesc al comunicarii reale. Si intr-un forum, ca peste tot, unii oameni isi exprima bucuria, altii frustrarea, altii se amuza... asta e naturaletea spre care tindem. Si, fireste, uneori, un participant la comunicare se poate simti jignit. Ma rog, sunt sigur ca e vorba despre o exprimare nefericita si chiar nu "as vrea sa caut si eu nod in papura"

In fine... si eu, in fanteziile mele frustrate, imi imaginez ca studentimea medicinista ar fi o elita intelectuala. Imi imaginez ca stim sa ne exprimam frumos si ca nu stim sa injuram. Ca suntem poleiti cu aur si platina... . Dar nu e asa. Pur si simplu nu este asa! Sincer sa fiu, nu vad nici un motiv pentru care forumul asta ar trebui sa "sune" prea diferit de discutiile din curtea facultatii careia i se adreseaza. Lipsa asta de sinceritate, de acceptare a realitatii, tendinta catre pavoaz si bigotism pudic pute.

Asta e realitatea. Eu ma simt jignit, de pilda, ca tot veni vorba, atunci cand studentii sau absolventii facultatii "mele" arunca alandala cu cratimele si acorda predicatul cu subiectul in fel si chip, numai corect gramaticaliceste nu. Ma protejeaza cineva de jignirea asta? M-as mira. Dar stiu ca asta e realitatea si nu vad de ce aici ar scrie altfel decat ii duce mintea. Asta e forumul "medical students forum" - deci inca din titlu e agramat (in alta limba, se scuza) - nu e forumul Academiei, e normal sa reflecte lumea din care face parte. Stiu ca deja am inceput sa scriu degeaba, asa ca ma opresc aici.

PS: sunt si eu curios ce a scris Vlad... nu de alta, dar este unul dintre "oamenii virtuali" de pe-aici care merita cel mai mult respect, cel putin din punctul meu de vedere... uite.. chiar m-am intristat acum :(
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Mon Oct 04, 2004 5:51 pm

Gata, de azi incolo nu mai postez 2 saptamani in semn de solidaritate cu Vladsroescu. Deci sunt in post de postari.
Respectati postul si veti fi mai sanatosi, mai usori si mai voiosi.
Si pentru prima oara in existenta mea, tot in semn de protest voi folosi o sticluta de parfum ca pe un clondir cu vitriol.
Tac. :D

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Oct 04, 2004 6:13 pm

eugen wrote:
originaltup wrote:
S-o fi scos flamingul, dar limbajul civilizat cred ca ar trebui sa existe la orice medic.
Ataca ideea si nu persoana.


bai baiatule, tu poate esti cam greu de cap? n-auzi ca s-a scos flamingul, adica pot sa atac si persoana, nu numai ideea? si pot s-o fac cu ce limbaj vreau eu, atata vreme cat nu incalc regulamentul (obscenitati, injuraturi dure).

sau ceva ce-am spus eu e pentru tine o injuratura dura? vai cat de delicat esti


http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=15

Acum se face o intoarcere de 180 de grade si se afirma ca asa este firesc si ca s-a apelat la asta pt ca utilizatorii forumului nu au fost in stare sa se autocenzureze si atmosfera pe forum s-a degradat. Eugen, daca nu iti aduci aminte tu ai fost primul care a inceput sa faca flaming "oficial" (tocmai modificasei regulamentul) si ai dat apa la moara celor care te-au urmat, si acum reprosezi restului utilizatorilor dar nu si tie pt ca e nevoie sa sa bage o cenzura stricta. How about that? Suna a egalitate, dar nu pt catei.
Ce ai de zis?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Oct 04, 2004 6:21 pm

Si btw, poate ar trebui mentionat in regulament ca moderatorii sau administratorii nu pot denatura dupa bunul plac posturile utilizatorilor. Ma refer la un post de pe forumul vechi pe care eu il denumisem "despre liberate" sau ceva in genul asta, nu mai tin minte exact, iar tu ai modificat titlul in "aberatia de libertate" doar pt ca nu corespundea cu ce credeai tu, fara sa imi fi cerut parerea. Era postul meu si eu credeam in el, daca cineva credea ca e aberatie nu putea decat sa puna singur eticheta, nu era nevoie sa faci pe pastorul lor.
Mi s-a parut un abuz major care ar fi frumos sa nu se mai intample in ideea civilizarii forumului.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Oct 04, 2004 6:42 pm

cateva mentiuni

regulamentul spune
sa INCHIDA/STEARGA thread-urile doar cand acestea incalca FLAGRANT regulamentul si NU inainte de a anunta la sectiunea moderatorilor aceasta intentie. (in cazul in care nu este vorba de warez, injurii repetate...etc) (sublinierea mea)

threadul "ipocrizia din romania..." de la bar de negri nu incalca FLAGRANT nici un regulament, deci nu e motiv sa fie inchis. Este vorba de o discutie libera care evolueaza in directii necunoscute (ca orice discutie libera). Regulamentul spune ca posturile off-topic vor fi sterse, nu ca threadul va fi inchis. Decizia inchiderii posturilor off-topic la secctiunile "discutii pe bune" si "bar de negri" este chestionabila oricum, pentru motivele prezentate de mine, vlad stroescu, elfstone (o discutie libera nu are off-topicuri). Cer (RESPECTUOS) ca punctul din regulament referitor la off-topic sa fie mutat la ariile respective (Medicina, RSM)

un alt flaw in regulament il represinta faptul ca un user se poate plange DOAR pe pm/email
Sa RESPECTE deciziile moderatorilor si daca doresc sa se planga de ele sa se adreseze DOAR pe PM/E-MAIL

ce se intampla cand abuzul este facut TOCMAI de un moderator?

Punctul din REGULAMENT care spune
NU "sufera" nimeni daca NU mai doriti sa postati/vizitati acest forum. Este o alegere ce VA APARTINE si nu tinem neaparat sa o cunoastem. E o problema STRICT personala. NU este nevoie sa deschideti un thread in care sa ne explicati de ce "plecati" de pe forum.

il consider o limitare si o aberatie. Daca vlad stroescu (de exemplu) pleaca de pe forum EU o sa sufar. NU exista nici un regulament in lume (si nu ar trebui) care sa imi spuna ce si cand sufar eu ca user (i.e., care respecta regulamentul)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Oct 04, 2004 9:15 pm

Forumul este un bun pe care noi, administratorii lui vi-l punem la dispozitie in conditiile in care credem noi de cuviinta. Regulamentul reprezinta aceste conditii, incercand sa acoperim prin cat mai putine compromisuri dorintele tuturor. Ignorand problemele personale pe care unii useri, mai mult sau mai putin autodeclarati neseriosi, le au cu administratorii raspunsurile mele legate de nemultumirile si comentariile legate de regulament sunt:

1. Tonul agresiv din regulament este pentru a face foarte clar ca atitiduni de genul: eu sunt X cu y posturi si daca nu postez eu inseamna ca forumul nu mai merge, nu-si au locul aici. Orgoliile personale nu-si au locul aici, iar experienta anului trecut ne-a fost de-ajuns.
2. In orice forma ar fi un regulament nu poate exclude total aspectele subiective. E posibil ca uneori sa ti se para un lucru ca fiind in neregula si el de fapt sa nu fie. Chestii de genul asta au fost zic eu rare si daca s-au intamplat au fost reparate intr-un fel sau altul. Asta e denaturarea de care vorbiti?
3. Jignirea este si el un aspect subiectiv atata vreme cat nu se repeta si se confirma. Insa nu poti sa spui in regulament ca prima oara ai voie sa-l improsti cu noroi pe unul si ca abia daca mai repeti tragi ponoasele. Poate ca netolerand aceste aspecte umane nu se va reflecta imaginea sa spunem cea mai fidela a vietii studentesti. E un risc care merita zic eu incercand sa nu transformi locul asta intr-o scena de injuraturi si balacareli, cum a fost pana nu de mult la unele sectiuni. De fapt asta a fost unul din motivele principale pentru care s-a recurs la acest regulament. Am facut si shoutbox, tocmai in ideea de a lasa o portita daca tot nu se poate. Stiu foarte bine ca studentimea medicala nu mai e elita( asta e o parere personala) insa asta nu inseamna ca trebuie sa satisfacem dorinta lor, sa zicem prin absurd sa le punem poze desucheate aici. Poate daca am face asta am multumi 90% din userii nostri. Dar nu asta e ideea acestui forum.
Oricum ma bucur sa vad ca mai exista spirit de fronda, dar din pacate, iarasi este o parere personala, cred ca este gresit directionat.
Si pentru ca este vorba de froum feedback eu unul astept pareri si formulari pertinente ale acestui regulament.

Si apropos de postul de postari :), fara vreo ironie, pe mine m-a ajutat, pentru ca la un moment dat implicarea personala devine atat de puternica incat luciditatea trece pe locul doi.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Oct 04, 2004 9:20 pm

pt inceput, referindu-ne la regulament, ce parere ai despre ce am zis mai sus, cu schimbarea titlului unui topic (sau cu modificarea unui post, cu stergerea partiala a unui post, and so) ?
Crezi sau nu ca o asemenea chestie ar trebui introdusa in regulament?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Oct 04, 2004 9:31 pm

pai depinde..chestia cu stergerea partiala a unui post e un exemplu de compromis- nici sa nu stergi nici sa denaturezi un mesaj. gasesti o formula buna pentru kestia asta?.
Si ca sa fiu mai explicit dau un exemplu:
sa zicem ca asta de mai jos e un topic numit :

Intamplare cu "ciori"

Continut:

Intr-un club A din B intru beau un suc ...etc...etc..il calc pe unu mai tuciuriu din greseala pe picior ala ...ala a scos cutitu si ma taie...etc..etc...
ce bine era pe vremea lu Hitler sau a lui Ceasca cand astia nu vedeau decat pumni in cap ...etc...etc..La canal cu ei...etc.etc. sa-i alea pe ici si pe dincolo. Acu am nevoie de 5000 de euro sa imi pun o proteza cat de cat functionala...etc...etc..

Postul asta poate pare o aberatie, dar e un exemplu bun de la care poti pleca pentru a gasi o formulare fericita la kestia aia. Ce faci cand ai un post din asta?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 9:35 pm

il lasi acolo
dupa parerea ta asta incita la ura rasiala?


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 9:37 pm

Si tot pentru domnii moderatori, am si eu o intrebare. aveti un forum model spre care tindeti? (un forum deschis cum e si acesta, nu unul cu circuit inchis)


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Oct 04, 2004 9:37 pm

Da dintr-un simplu motiv: ala care l-a taiat pe individ NU reprezinta o clasa intreaga. Daca te-a taiat unul intr-un bar nu inseamna ca toti trebuie arsi de vii.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Oct 04, 2004 9:43 pm

il stergi :?
evident ca nu poti controla in detaliu totul, dar niste mici ghiduri ar putea fi facute. Cred ca stii la ce m-am referit, exemplul era destul de clar though.
Cred ca poate fi mentionat ca moderatorii nu vor modifica titlul sau continutul unui post (decat daca le apartine of course), ci doar vor sterge cuvintele sau exprimarile care incalca regulamentul, iar daca aceste stersaturi ar modifica substantial sensul unui post, acesta va sters complet.
"Substantial" e o chestie subiectiva dar cred ca majoritatea va vor da credit ca aveti discernamantul necesar pt a aprecia lucrul asta.
Cum suna?

PS. mutatul unui topic in alta sectiune nu conteaza, cata vreme restul ramane la fel
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Oct 04, 2004 9:53 pm

pentru kooksee - nu trebuie sa-ti dam tie socoteala cine suntem.. cine esti tu de intrebi? avem vreun contract cu tine, prin care ne-am obligat sa-ti facem pe plac, sau ce? also, topicul nu e al TAU, tot ce scrii aici intra in proprietatea forumului imed.ro. pe care noi il administram, si deci noi o sa decidem daca e de inchis sau nu.

topicul la bar de negri a fost inchis pentru ca se discuta complet pe langa subiectul initial, "obscenitatile" din smileys. faptul ca e aria se numeste bar de negri NU inseamna ca aici off-topicul nu este valabil. plus, un subiect nou trebuie sa aiba un subiect CLAR (pentru ce urmeaza sa se discute acolo) - ori obscenitati de netolerat NU era.. cum NU era o discutie despre cerbi mugind, sau hai sa nu ne tutuim, draga.. noi nu vrem decat ca fiecare discutie sa aiba un subiect clar, si sa nu se posteze offtopic.

nu a avut NIMENI sa se ajunga aici - tot ce s-a cerut a fost - gata cu jignirile si injuraturile, gata cu chat-ul. a fost si o perioada in care s-a experimentat lasarea libera a discutiilor.. dar s-a ajuns intr-un punct in care am decis sa schimbam foaia. e o decizie ne-negociabila si care ne priveste!

forumul nu este ceva obligatoriu.. nici pentru noi, nici pentru voi. cert e ca noi l-am infiintat, l-am "crescut" si l-am facut bun de ceva - NU pentru certurile de acum, ci pentru facultate, examene, rezi, info medical si asa mai departe. si asta o sa ramana principalul lui SCOP, si nu bar de negri si topicuri ca cel inchis astazi. incercam sa ne facem treaba, adica sa asiguram stiri in timp util pentru rezi, un loc de discutie a grilelor, info pentru anii mici si mari, anunturi pentru RETEAUA de care ne ocupam (is sute de calculatoare); si O FACEM! dar NU avem timp de pierdut cu sute de explicatii pentru gasit de nod in papura in regulament si in fiecare cuvintel pe care il spunem. timpul e oricum pretios, cum sunt sigur ca e si pentru fiecare din voi! eu zic sa ne vedem fiecare de treaba noastra, forumul nu este un scop in sine

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 10:05 pm

Deduc din postul de mai sus ca acest forum este proprietatea dumneavostra personala?
Pentru ca in acest caz, aveti intr-u totul dreptate, nu trebuie sa imi justificati nimic.
Totusi unde este hostat acest forum. Pentru ca daca are o cat de mica tangenta cu vreunul din calculatoarele RSM am tot dreptul sa intreb.
Si dumneavoastra aveti obligatia sa imi raspundeti.


Astept,
kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Oana Paun
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 24, 2003 6:57 pm
Location: Next to the coffee mug
Contact:

Postby Oana Paun » Mon Oct 04, 2004 10:57 pm

pls delete (am postat din greseala)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Oct 05, 2004 1:18 am

Ce intelegi prin calculatoarele RSM?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Oct 05, 2004 4:27 am

inca o mentiune, referitoare la
precizare: regulamentul este valabil pentru toti utilizatorii, indiferent de data inscrierii pe forum

eu cred ca userii ar trebui sa aiba posibilitatea sa aleaga din nou si, daca nu le convine noul regulament, sa aiba posibilitatea sa isi stearga contul (sau macar sa ceara adminilor asta). Si acest lucru ar trebui facut de fiecare data cand se schimba regulamentul. Altfel putem ajunge la o situatie in care, sa zicem, regulamentul este modificat brusc si i se adauga un codicil "toti userii inregistrati sunt obligati sa plateasca imed.ro 100$, taxa de intretinere forum". Nu o sa se intample (sau poate ca da... :shock: ), dar tehnic e posibil.

Alta mentiune: stiu ca noul regulament nu se aplica retroactiv (am intrebat pe pm si mi s-a raspuns) dar cred ca ar trebui sa se specifice public (la "preiczari"). Nu ma astept la useri banati pentru ce au spus in trecut dar daca, de exemplu, vine Ciomu si cere datele personale ale celor ce au postat urat despre el, nu ar trebui sa i se dea, since the previous regulation didn't mention that.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 4:40 am

1. logica buna, rationament slab. Nu exista nici o forma de contract de nici o parte: nici forumul cu noi (userii), nici noi cu forumul. Asa ca daca maine vine imed.ro si imi spune ca ma obliga - prin regulament - la plata 100 Euroi ... ghici ce voi zice! La fel oricare alt user ...

2. Regulamentul NU se aplica retroactiv, dar legile tarii valabile la momentul respectiv pot obliga administratia forumului la prezentarea unor astfel de date .... dar oricum, legislatia e cu ceva cantec in domeniul asta, si nu cred ca se ajunge prea repede si usor la asta ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Oct 05, 2004 4:51 am

pentru ambele situatii, exemplele sunt retorice

tapirul wrote:putem ajunge la o situatie in care, sa zicem, regulamentul este modificat brusc si i se adauga un codicil "toti userii inregistrati sunt obligati sa plateasca imed.ro 100$, taxa de intretinere forum". Nu o sa se intample (sau poate ca da... :shock: ), dar tehnic e posibil.


sau putem sa cerem userilor peste 30 ani sa se arunce pe geam.. si daca noi cerem asta, prin absurd, cui ii pasa? e vorba de regulamentul unei comunitati virtuale, totusi.. nu se semneaza contracte aici, nu ti se cer datele din buletin si nu se lasa casa garantie. daca nu-ti mai place forumul, il scoti din bookmarks si uiti de el. nu trebuie sa-ti stergi contul pentru asta, sau toate posturile.. ca s-a mai intamplat de cateva ori..

tapirul wrote: de exemplu, vine Ciomu si cere datele personale ale celor ce au postat urat despre el, nu ar trebui sa i se dea, since the previous regulation didn't mention that.


ok, ok.. era vorba de politie nu ciomu.. si previous regulations did mention ca n-ai voie sa faci nimic considerat ilegal pe teritoriul romaniei etc etc..

daca e s-o iau in stilul asta.. dar, ce ne facem daca se schimba codul penal? si atunci previous regulations nu mentionau cele schimbate inainte de schimbarea initiala, si atunci putem aresta toti userii si-i ducem la canal. glumesc, da cred ca intelegi ideea.. unele lucruri nu sunt mentionate din simplul motiv ca ar fi caraghioase. e doar un forum, nu e curtea de la haga..

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Oct 05, 2004 11:02 pm

Hai sa avansam cu cercetarile ca ne impotmoliram.
Deci domeniul este inregistrat clar pe numele domnului Victor . Totusi unde sta fizic acest forum? Este hostat pe un calculator personal? Intreb in cunostinta de cauza deoarece acum ceva vreme era pe serverul care e luat din banii nostri. Deci si ai mei.

astept in continuare,
kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Oct 06, 2004 12:20 am

eugen, tu chiar nu poti raspunde normal? sau mai bine zis appropriate?? Am spus doar ca mi se pare normal ca chestiile astea doua sa fie mentionate in regulament.
De obicei cand spun un lucru il gandesc inainte, nu o fac asa ca sa va sâcâi pe voi. (desi sunt convins ca asta credeti).
Deci, gaurika si eugen, inregistrarea mea pe forum ESTE un contract. Ma pui sa spun "I agree" sau "I do not agree", imi pui niste conditii (regulamentul) imi dai niste drepturi etc. Legal, asta ESTE un contract. E adevarat ca nu poti enforce contractul asta daca vrei sa o faci (sau daca e calcat), dar asta nu il face mai putin un contract.

Apropo de datele mele din buletin - tu ca administrator al forumului detii suficiente date care ma identifica: IP, email valid.

Prima mentiune (cea cu userul sa aiba posibilitatea sa aleaga din nou) nu e asa grava, dar a doua da
spui ca
ok, ok.. era vorba de politie nu ciomu.. si previous regulations did mention ca n-ai voie sa faci nimic considerat ilegal pe teritoriul romaniei etc etc

Sa ne intelegem. Daca ciomu vrea sa ne dea in judecata pe cei ce am vorbit urat despre el, si judecatorul sau politia va cere voua datele noastre (IP, email), NU ar trebui sa le dati pentru ca regulametnul vechi NU prevedea asa ceva. NU prevedea nici ca userul e protejat, e drept, dara asta era tot o lacuna. Mentiunea cu "ilegal pe teritoriul romaniei" e nula, pentru ca, unu, ciomu poate sa ma dea in judecata chiar daca nu am facut ceva ilegal (crede el ca a fost offended - repet,m ciomu e doar un exemplu) si doi, daca CHIAR ERA ilegal ar fi trebuit sa fi fost sters IMEDIAT de catre administratia forumului de atunci.
gaurika, nici rationamentul tau nu e mai bun ca al meu. Pai folosind exemplul tau,
daca maine vine imed.ro si imi spune ca ma obliga - prin regulament - la ....ghici ce voi zice

data viitoare cand o sa imi ceri sa respect regulamentul cu injuratul, lets' say, ghici ce iti voi zice... Un regulament trebuie sa fie (in opinia mea) clar, concis, si mai ales sa nu indeparteze userii, ci sa ii atraga.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed Oct 06, 2004 1:26 am

kooksee wrote:Hai sa avansam cu cercetarile ca ne impotmoliram.
Deci domeniul este inregistrat clar pe numele domnului Victor Ciofoaia. Totusi unde sta fizic acest forum? Este hostat pe un calculator personal? Intreb in cunostinta de cauza deoarece acum ceva vreme era pe serverul care e luat din banii nostri. Deci si ai mei.

Nu, nu deschde subiectul asta. Am intrebat eu si s-a si raspuns:
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?p=5637#5637
http://imed.ro/forum/viewtopic.php?p=5640#5640
gaurika wrote:banii pe care ii platesc caministii sunt pentru accesul internet, NU pentru sustinerea forumului!

de unde eu am inteles ca acest server nu are "acces internet", ci conectare la Internet, ceea ce e oarecum diferit.
..si mi-a zis si in final ca "put". La asta vrei sa ajungi?
Cit despre "sustinerea forumului", s-a cunoscut peste vara, cind nu a ramas decit Tapiru'. Fiind insuficient motivat financiar, a lasat nivelul forumului mai jos decit jocul lui Mutu. (in mod paradoxal, nu s-a revoltat nimeni "pe fatza" cind s-a intimplat asta, dar parca se intimpla cite ceva acum.)
Lasind gluma la o parte, forumul nu e pe gateway si cam asta e tot ce am aflat dupa destule insistente si jigniri (pe vremea aceea regulamentare). Lasa-te de curiozitati dintr-astea.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Oct 06, 2004 6:20 pm

Indatoririle administratorilor:

- sa atentioneze pe PM userii ce au semnaturi/avatari/limbaj ce NU respecta regulamentul forumului.
- sa BANEZE fara avertizare userii ce injura, posteaza WAREZ/Cracks sau care incalca repetat regulamentul.
- sa propuna NOI moderatori pe ariile deficitare si eliminarea moderatorilor ce nu isi duc la indeplinire indatoririle
- sa stearga fara avertizare thread-urile SPAM. (de genul "Castiga 1 milion....etc etc) si sa baneze autorii acestora
- in general sa se asigure ca totul e OK la nivelul intregului forum


O aritmetica simpla arata ca sunt vreo 5 administratori si vreo 4 moderatori (nu stiu exact, corectati-ma daca gresesc). Scrie acolo sus ca - sa propuna NOI moderatori pe ariile deficitare si eliminarea moderatorilor ce nu isi duc la indeplinire indatoririle . Asta ar insemna ca functiile sunt impartite, adica doar moderatorii fac moderare, right? Ceea ce nu e cazul acum. Daca un administrator care face moderare greseste flagrant si repetat in functia de moderare?

- in general sa se asigure ca totul e OK la nivelul intregului forum
Adica? La ce va referiti? partea tehnica or what?

PS. nu vreau sa va introduc bete in roate, dar sunt niste posibile scapari in regulament si mai bine primiti observatiile acum
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Wed Oct 06, 2004 6:27 pm

Intrebari si nelamuriri:
1.
Acest regulament intra in vigoare in momentul in care va INREGISTRATI pe forumul Imed.ro!


Eu m-am inscris pe med.pub.ro/forum!

E valabil si pentru mine?

Daca folosesc numai adresa:

http://med.pub.ro/imed/forum (deci nu imed.ro !!)

e valabil si pentru asta?


2.
Indatoririle moderatorilor:
[...]
- sa NU se certe cu userii


ce inseamna "a se certa" ?

atrage dupa sine vreo sanctiune sau ...nu?

3.
limbaj trivial


ar fi utila o lista cu exemple, nu de alta dar pudibonderia variaza de la om la om
Exemple de genul:
puii mei;
kilu' meu;
mult-folositul 'futere' (in special in moldova);

unde se incadreaza?

4.
Imed.ro/AIM nu poate fi tras la raspundere


Imed.ro cam banuiesc ce inseamna, dar AIM ??

Cu toata seriozitatea astept raspunsuri!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Oct 06, 2004 6:37 pm

Acum mi-am facut timp sa trec mai atent prin regulament, asa ca mai am niste remarci:

Sa NU abuzeze de functia PM

Si cum se hotareste daca este folosita sau nu abuziv?

- Sa NU posteze link-uri directe catre alte site-uri/resurse decat in cazul in care acest lucru este JUSTIFICAT si nu poate fi evitat.

In ce situatii se considera "justificat"?

- sa STEARGA orice post OFFTOPIC (si sa avertizeze userul pe PM)

Ieri mi-ati sters cel putin o replica si as far as I know nu am nici o vorba pe PM. Sau daca stergerea nu e facuta de moderatori (clauza de sus e pt moderatori) ci de administratori, acestia nu sunt obligati?


Acest regulament intra in vigoare de astazi 4 octombrie 2004 si POATE fi modificat fara instiintari prealabile atunci cand situatiile noi o impun. E bine sa verificati aceasta pagina din cand in cand...


Si voua vi se pare corect? Ma refer la "fara instiintari prealabile": in conditiile care la inregistrare prezentati un regulament, mi se pare normal sa instiintati pe toate sectiunile forumului in cazul schimbarii si sa lasati o perioada de gratie pana la aplicare. Pai te inregistrezi azi cu un regulament, peste 3 ore se modifica, dar tu nu stii si postezi in virtutea vechiului regulament dar contrar noului si te trezesti banat ca nu ti-ai facut indatorirea de a verifica regulamentul. Adica trebuie sa recitesti regulamentul de fiecare data inainte de a posta ca sa fii sigur ca nu esti in afara lui. Va las pe voi sa caracterizati situatia.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 7:00 pm

1. da, s-a spus ca e valabil indiferent de data inscrierii pe forum. n-am specificat o URL acolo, am zis doar forumul imed.ro. daca te legi de chichite, ne obligi si pe noi pe viitor sa ne legam de chichite in ceea ce te priveste. cu toata seriozitatea..

2. ce inseamna "cearta" - vezi si tu in dictionar. nu are vreun sens aparte pentru noi aici.

un moderator trebuie sa nu se certe cu userii; daca nu-si respecta indatoririle in mod repetat, administratorii propun alt moderator pentru aria respectiva

3. o sa dam o lista cu exemple, dar o sa dureze ceva. sunt de acord ca pudibonderia variaza. ideea de baza - nu injura, insulta userii.

4. asociatia internet pentru medicina - e cea care administreaza reteaua si website-ul.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Oct 06, 2004 7:11 pm

- NU "sufera" nimeni daca NU mai doriti sa postati/vizitati acest forum. Este o alegere ce VA APARTINE si nu tinem neaparat sa o cunoastem. E o problema STRICT personala. NU este nevoie sa deschideti un thread in care sa ne explicati de ce "plecati" de pe forum.

- "FORUMUL" nu are un "nivel" masurabil. NU este nevoie sa ne explicati cresterile sau scaderile "nivelului". Sunt numai in mintea voastra si acest subiect NU ne pasioneaza si nu vrem sa pierdem timpul cu el.


Cred ca s-a mai zis chestia asta, a zis-o sigur si originaltup, dar nu aici:

Imi permit, fara sa fac vreun poll, sa va rog sa scoateti textul citat de pe pagina cu regulamentul. In primul rand nu sunt reguli ci un soi de pedepse verbale "preventive". In al doilea rand, irita cititorul, putand fi considerate chiar jignitoare. Nu ar fi o exagerare daca am spune, in ciuda caracterului implicit de monolog al unui regulament, ca aceste randuri se incadreaza in notiunea de "cearta". In al treilea rand, repet, folosirea majusculelor este indezirabila, in opinia mea.

Ca sa fiu constructiv, as zice ca o sintagma de genul "Apartenenta la acest forum este un privilegiu, nu un drept si cu atat mai putin o obligatie." pusa pe primul rand al regulamentului, ar elimina nevoia amenintarilor explicite din text.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Oct 06, 2004 7:22 pm

Pt administratori si moderatori: am pus pana acum niste intrebari punctuale, dar vad ca politica e sa fiu ignorat. Va pregatiti raspunsurile sau asa raspundeti la critici, care se vor constructive si pertinente ca sa zic asa?
Astept acele raspunsuri, oricare ar fi ele
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 7:30 pm

otup, tocmai iti scriam acum. si chiar daca n-o faceam acum ci maine, nu vad de ce a fost nevoie de chestiile pe care le-ai spus. nu suntem angajati sa stam minut de minut pe forum sa raspundem la intrebari. deci te rog, renunta la genul asta de pus problema.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 7:32 pm

Si cum se hotareste daca este folosita sau nu abuziv?


in momentul in care cineva primeste mesaje nesolicitate si nedorite in mod repetat, si reclama lucrul acesta, va fi considerat un abuz. nu sunt prevazute exact cate pm-uri, pentru ca asa ar trebui un regulament de zeci de pagini in care sa acoperim toate situatiile posibile. e o chestie de bun simt - ex. un user se plange ca este bombardat cu injuraturi sau zeci de PM cu reclame pe zi. deocamdata nu am avut o situatie de genul asta, dar o sa revenim cu amanunte cand o sa se intample.

In ce situatii se considera "justificat"?


atunci cand moderatorii si adminii il considera justificat in contextul respectiv.

Ieri mi-ati sters cel putin o replica si as far as I know nu am nici o vorba pe PM. Sau daca stergerea nu e facuta de moderatori (clauza de sus e pt moderatori) ci de administratori, acestia nu sunt obligati?


in cazuri din astea, poti sa faci o reclamatie la forum feedback, si sa intrebi ce-i cu postul tau. nu cred ca e vorba de vreo rea intentie, dar uneori volumul de munca e mare si de asta cautam moderatori.


Pai te inregistrezi azi cu un regulament, peste 3 ore se modifica, dar tu nu stii si postezi in virtutea vechiului regulament dar contrar noului si te trezesti banat ca nu ti-ai facut indatorirea de a verifica regulamentul.

exemplul tau e exagerat, nu o sa fie nimeni banat pentru un post ci doar daca insista intr-o directie gresita. moderatorii il vor avertiza daca a gresit si ca regulamentul s-a schimbat, in caz ca respectivul nu stia.
anuntul cu regulamentul va aparea ca topic nou daca a fost modificat ceva. deci daca vedeti new post la "anunturi admin" puteti sa atuncati un ochi si acolo.
foarte multi useri si-au dat adrese de mail pe care nu le folosesc sau nu le verifica, drept care noi am anuntat diverse prin mass email si in trecut, si noi am zis noi am auzit. deci nici un mijloc de informare nu e infailibil..

o sa instalam un mod de mass PM, care pare a fi totusi mai potrivit.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 7:35 pm

elfstone - e ok formularea ta, o sa vorbesc si cu ceilalti admini. hotararile nu le iau eu singur, dar eu unul sunt de acord cu ea.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Oct 06, 2004 7:44 pm

ok, thanks.
mai am nelamurirea de pe pagina anterioara cu diferentele intre moderatori si administratori vizavi de moderare, adica asta:
Indatoririle administratorilor:

- sa atentioneze pe PM userii ce au semnaturi/avatari/limbaj ce NU respecta regulamentul forumului.
- sa BANEZE fara avertizare userii ce injura, posteaza WAREZ/Cracks sau care incalca repetat regulamentul.
- sa propuna NOI moderatori pe ariile deficitare si eliminarea moderatorilor ce nu isi duc la indeplinire indatoririle
- sa stearga fara avertizare thread-urile SPAM. (de genul "Castiga 1 milion....etc etc) si sa baneze autorii acestora
- in general sa se asigure ca totul e OK la nivelul intregului forum



O aritmetica simpla arata ca sunt vreo 5 administratori si vreo 4 moderatori (nu stiu exact, corectati-ma daca gresesc). Scrie acolo sus ca - sa propuna NOI moderatori pe ariile deficitare si eliminarea moderatorilor ce nu isi duc la indeplinire indatoririle . Asta ar insemna ca functiile sunt impartite, adica doar moderatorii fac moderare, right? Ceea ce nu e cazul acum. Daca un administrator care face moderare greseste flagrant si repetat in functia de moderare?

- in general sa se asigure ca totul e OK la nivelul intregului forum
Adica? La ce va referiti? partea tehnica or what?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 7:59 pm

un administrator n-ar trebui sa faca moderare ci sa o supervizeze. deocamdata nu avem destui moderatori pentru toate ariile (si de aceea CAUTAAAM oameni dispusi sa ne ajute).

chiar daca un admin intervine in moderare, fiind 5 oameni care decid ce si cum ne asiguram ca nici unul n-o s-o ia razna si sa dicteze totul. dar in rest n-avem nici o alta autoritate tutelara, ca sa zic asa.


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests