noul regulament

pareri, reclamatii
User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Oct 06, 2004 8:21 pm

original: te rog citeste ce am scris referitor la regulament in ultimul meu post din topicul de aici:

http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1733

elfstone: in principiu sunt de acord cu ce zici ... dar stiu motivul care a dus la aparitia respectivelor fraze in regulamentul original ... si crede-ma, acolo erau necesare ...


oricum, nuu ramane nimic batut in cuie ... si, ca sa repet, tocmai asta e scopul topicului de fata ...

Succese!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Oct 07, 2004 5:35 pm

Intr-o anume masura, apropierea rezidentiatului si experienta balamucului de anul trecut generat de acest eveniment pe forum a avut un rol in "upgradarea" regulamentului. In mod sigur, ACOLO se vor da lupte grele peste cateva saptamani.


Chestia care o consider cea mai paguboasa este cea cu postatul STRICT on topic. Nu cred ca la Discutii pe bune sau la Diverse (ex Bar de negri) poti sa discuti strict on-topic.
De acord, pt rezidentiat si celelalte da, se merita, dar nu s-ar putea relaxa (gen: cat mai on-topic) pt cele 2 sectiuni de discutii libere?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 07, 2004 8:20 pm

originaltup wrote:Chestia care o consider cea mai paguboasa este cea cu postatul STRICT on topic. Nu cred ca la Discutii pe bune sau la Diverse (ex Bar de negri) poti sa discuti strict on-topic.
De acord, pt rezidentiat si celelalte da, se merita, dar nu s-ar putea relaxa (gen: cat mai on-topic) pt cele 2 sectiuni de discutii libere?


Originale, va fi mai relaxat, stai linistit ... dar nu la fel de relaxat cum a fost pana acum.

Contrar a ceea ce se crede in ultima perioada in anumite cercuri, suntem si noi oameni ... si, CULMEA, NU suntem chiar asa batuti in cap ... ;)

Succese!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri Oct 08, 2004 10:53 am

Tyby wrote: - ODATA inregistrat un membru, AUTOMAT proprietatea asupra TUTUROR posturilor create revine Imed.ro/AIM !


Nu ma pricep nicidecum la nici o lege, dar exista cel putin un topic care contine creatii originale ale userilor (de ex. "Nobili si sentimentali"). Daca posturile devin automat proprietatea Imed.ro (oricine ar fi el) CU TOT CU CONTINUT, asta nu incalca niste drepturi intelectuale ale autorilor? Nu se intelege ca adminstratorii sau, ma rog, nu stiu mai cine, pot sa faca ce vor cu CONTINUTUL topicurilor?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Fri Oct 08, 2004 11:59 am

eugen wrote:1. da, s-a spus ca e valabil indiferent de data inscrierii pe forum. n-am specificat o URL acolo, am zis doar forumul imed.ro. daca te legi de chichite, ne obligi si pe noi pe viitor sa ne legam de chichite in ceea ce te priveste. cu toata seriozitatea..


aveti ceva cu mine in mod special?

Nu cred!

Am facut ceva deosebit pana acum pe forum?

Nu cred!

daca da, ar fi fost cazul sa fiu banat deja.

Deci consider formularea de mai sus cel putin nefericita !

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Oct 08, 2004 1:09 pm

zad wrote:Intrebari si nelamuriri:
1.
Acest regulament intra in vigoare in momentul in care va INREGISTRATI pe forumul Imed.ro!


Eu m-am inscris pe med.pub.ro/forum!

E valabil si pentru mine?

Daca folosesc numai adresa:

http://med.pub.ro/imed/forum (deci nu imed.ro !!)

e valabil si pentru asta?


imi explici si mie CARE a fost sensul intrebarii tale, altul decat a te lega de chichite?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Oct 13, 2004 10:50 am

De fapt, cred ca ceea ce intrebam eu, este: daca, dupa regulament, imed este proprietarul posturilor mele, asta inseamna ca am pierdut orice drept de autor asupra, de exemplu, poeziilor pe care le-am lipit aici? Sau asupra oricarui alt text?
Multumesc anticipat.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Oct 13, 2004 3:23 pm

vlad stroescu wrote:De fapt, cred ca ceea ce intrebam eu, este: daca, dupa regulament, imed este proprietarul posturilor mele, asta inseamna ca am pierdut orice drept de autor asupra, de exemplu, poeziilor pe care le-am lipit aici? Sau asupra oricarui alt text?
Multumesc anticipat.

Deja cunosc vreo 2-3 oameni din administratia forumului care la ora asta sunt in Las Palmas si se bronzeaza cu banii obtinuti de pe poeziile tale. :lol: Nu, acuma serios, chiar nu crezi ca probleme de genul asta sunt un pic cam deplasate? nu cred ca forumul asta e un fake pus la cale de o organizatie discreta si pragmatica in dorinta de a-l jecmani pe dl vlad stroescu de poeziile sale.
in plus, in afara hazului intrebarilor pe care le pui, cred ca un pic de modestie nu ar strica ;)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Wed Oct 13, 2004 4:22 pm

curat raspuns de moderator obiectiv al carei responsabilitate este sa ajute userul...

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Oct 13, 2004 4:31 pm

shamanul wrote:curat raspuns de moderator obiectiv al carei responsabilitate este sa ajute userul...
da? noteaza-l si pe asta in carnetelul cu dovezi ptr eternitate :lol:
la bagat soparle esti primul...
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Wed Oct 13, 2004 6:27 pm

D-le Adi, inteleg ca nu e de ajuns daca intreaba doar domnul Stroescu. Nu e de ajuns nici daca primeste sustinerea Tapirului. Ce ar trebui sa faca? Sa se constituie intr-un comitet ca sa poata primi un raspuns clar la o intrebare clara?
Ce crede domnul Stroescu despre poeziile domniei sale il priveste direct. Legea dreptului de autor se aplica indiferent de calitatea creatiei (asta fara sa mai punem la socoteala faptul ca nimeni nu v-a numit pe dumneavoastra juriu).
Cred ca am aprecia cu totii mai putina aroganta si mai multa eficienta din partea moderatorilor acestui forum
Multumesc.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Oct 13, 2004 8:30 pm

ciresar1988 wrote:D-le Adi, inteleg ca nu e de ajuns daca intreaba doar domnul Stroescu. Nu e de ajuns nici daca primeste sustinerea Tapirului. Ce ar trebui sa faca? Sa se constituie intr-un comitet ca sa poata primi un raspuns clar la o intrebare clara?
Ce crede domnul Stroescu despre poeziile domniei sale il priveste direct. Legea dreptului de autor se aplica indiferent de calitatea creatiei (asta fara sa mai punem la socoteala faptul ca nimeni nu v-a numit pe dumneavoastra juriu).
Cred ca am aprecia cu totii mai putina aroganta si mai multa eficienta din partea moderatorilor acestui forum
Multumesc.
Stimate domnule ciresar1988,
in primul rand, datorita faptului ca pe acest forum nu cunosc decat o singura persoana care ar avea abilitatea de a discuta acest aspect-dreptul de autor- al contestatiei dvs complexe la nivel profesional, si nu de amatori, discutii ca cea de fata sunt din start sortite esecului. :)
A, si cred ca ar fi posibil pastrand linia ta de rationament sa te dau in judecata ptr acuzatia referitoare la lipsa de eficienta :lol:
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Wed Oct 13, 2004 9:06 pm

adi wrote: A, si cred ca ar fi posibil pastrand linia ta de rationament sa te dau in judecata ptr acuzatia referitoare la lipsa de eficienta :lol:


Proces pe care l-as castiga de la prima infatisare, dat fiind ca eu nu am pronuntat niciodata expresia "lipsa de eficienta", ci am cerut numai "mai multa eficienta".
Eficientza=calitatea de a produce efectul (pozitiv)asteptat. (DEX)
La intrebarea
daca, dupa regulament, imed este proprietarul posturilor mele, asta inseamna ca am pierdut orice drept de autor asupra, de exemplu, poeziilor pe care le-am lipit aici? Sau asupra oricarui alt text?
efectul pozitiv asteptat ar fi fost un raspuns: DA sau NU.

Va rog sa imi aratati si mie in replica dumneavoastra acest efect pozitiv.
Deja cunosc vreo 2-3 oameni din administratia forumului care la ora asta sunt in Las Palmas si se bronzeaza cu banii obtinuti de pe poeziile tale. Nu, acuma serios, chiar nu crezi ca probleme de genul asta sunt un pic cam deplasate? nu cred ca forumul asta e un fake pus la cale de o organizatie discreta si pragmatica in dorinta de a-l jecmani pe dl vlad stroescu de poeziile sale.
in plus, in afara hazului intrebarilor pe care le pui, cred ca un pic de modestie nu ar strica


Domnule Adi, pot sa presupun ca renuntati la proces? :)
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Oana Paun
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 24, 2003 6:57 pm
Location: Next to the coffee mug
Contact:

Postby Oana Paun » Wed Oct 13, 2004 9:09 pm

Bai, domnule Adi, dar maret sunteti, domnule. Dati dovada de o inteligenta iesita din comun, de o gratie si de un bun simt rarisime. Nu cred ca are sens sa mentionez ca replicile domniei voastre sunt "off-topic" in discutia aceasta. Parerea mea: fie raspunzi, fie aduci vreun argument oarecare, fie taci. N-are rost sa insire careva cuvinte ce incearca lamentabil sa treaca drept "ironii decente" la adresa unuia sau altuia. Daca nu puteti, domnule Adi, sa explicati rolul si rostul prevederii aleia, intelegem, nu ati participat la redactare, nu aveti legatura cu el, asta e. Dar, asa, nu pricep de ce va mananca, pardon, degetul sa tastati. Chiar credeti ca e relevant numarul de utilizatori pe care ii cunoasteti dumneavoasta sau cati dintre acestia au cultura civica elementara (i.e. stiu ce inseamna drepturi intelectuale)? Chiar credeti ca sunteti amuzant repetand obsesiv unicul lucru pe care l-ati inteles din discutiile de pe aici (etenrul "carnetel" al lui Tapiru)? Chiar credeti ca da cineva doi bani pe parerile dumneavoastra inmiresmate de ceea ce am putea numi "petty political correctness"? Lasati, domnule, oamenii sa intrebe ce vor... Daca nu primesc raspuns, problema lor, problema altora... vom trai si vom vedea. Dar, credeti-ma, va acoperiti de ridicol incercand sa pretindeti ca aveti dreptul sa stabiliti ce are sau nu voie sa intrebe un om precum dl. Stroescu. Si... e pacat pentru ca atat dumneavoastra, cat si oaia dumneavoastra erau personaje simpatice pana sa incepeti sa expirati izul acesta de arivism virtual.

Invit respectuos administratia sa stearga mesajele d-lui Adi, care sunt, evident, off-topic aici. De buna seama, atat mesajul meu, cat si toate cele care reprezinta reactii directe la spusele neavenite ale d-lui Adi sufera de acelasi neajuns. Ma alatur si eu celor care insista pentru un raspuns la intrebarea onesta a d-lui Stroescu.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Oct 13, 2004 10:02 pm

Domnule Stroescu, daca publicati aceste poezii minunate intr-o carte, pe care eu o cumpar, poezia aia e proprietatea mea si nici mama justitiei nu ti-o da inapoi. Nu ai fost obligat sa le postezi aici, nu ai cerut nici o recompensa sau conditie de nici un fel cand le-ai postat, asa ca nu poti sa ceri acum asa ceva retroactiv.

ciresar1988 wrote: D-le Adi, inteleg ca nu e de ajuns daca intreaba doar domnul Stroescu. Nu e de ajuns nici daca primeste sustinerea Tapirului.


Avand in vedere ca s-a format un mic sindicat anarhist de balci, nici nu ma mira. Ma abtin sa comentez aceasta "miscare", pentru ca desigur unul sau altul se va gasi sa spuna ca suntem asa si pe dincolo. Oare nu credeti ca ne-am mai saturat de tot felul de kikitze si de intrebari cu raspuns evident puse de dragul de a fi puse ?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Oct 13, 2004 10:18 pm

Domnule Dan vorbiti despre un subiect pe care nu il cunoasteti.
Poate va spun o noutate dar autorul ramane proprietarul versurilor chiar daca dumneavoastra cumparati cartea. Dumneavoastra sunteti doar proprietarul suportului fizic pe care este depozitata poezia. Prin urmare puteti face orice cu cartea dar nu cu vresurile respective. Pe unele carti e o notita cu copyrightul. Cititi si poate va lamuriti


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Oct 13, 2004 10:37 pm

adi wrote:Deja cunosc vreo 2-3 oameni din administratia forumului care la ora asta sunt in Las Palmas si se bronzeaza cu banii obtinuti de pe poeziile tale. :lol: Nu, acuma serios, chiar nu crezi ca probleme de genul asta sunt un pic cam deplasate?


Dar voi chiar nu credeti ca linii din regulament de genul:
- AUTOMAT proprietatea asupra TUTUROR posturilor create revine Imed.ro/AIM
- NU "sufera" nimeni daca NU mai doriti sa postati/vizitati acest forum. Este o alegere ce VA APARTINE si nu tinem neaparat sa o cunoastem. E o problema STRICT personala. NU este nevoie sa deschideti un thread in care sa ne explicati de ce "plecati" de pe forum.
- "FORUMUL" nu are un "nivel" masurabil. NU este nevoie sa ne explicati cresterile sau scaderile "nivelului". Sunt numai in mintea voastra si acest subiect NU ne pasioneaza si nu vrem sa pierdem timpul cu el.


sunt "un pic cam deplasate"?

Nu este vorba decat de putin respect (da, mai repet o data: respect) acordat utilizatorilor forum-ului, nu de "kikitze", "sindicat anarhist de balci" si intrebari puse doar de dragul de a fi puse.

Poate atunci cand mai multi oameni va pun niste intrebari obiective la care evident va este greu sa raspundeti si sa va argumentati raspunsurile - ar trebui sa va dea bine de gandit.

Si chiar nu li se poate raspunde utilizatorilor forum-ului de catre admini si/sau moderatori fara aroganta, fara ironie, dar la obiect? Cerem prea mult?

PS: Daca tot va asumati "proprietatea" posturilor create de utilizatori, automat sunteti raspunzatori in fata legii de ceea ce aveti in proprietate. :wink:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Oct 13, 2004 11:41 pm

1. Intrebarea lui Vlad Stroescu e "ciudata" (si as spune eu un pic deplasata), dar indreptatita. Va primi un raspuns / o rezolvare cat de curand.

Deocamdata ramane proprietar intelectual al creatiilor sus-amintite. Vom vedea (cat de curand) cum vom trece acest lucru si "regulamentar".

2. Oana Paun: PRIMUL avertisment pentru flame, off-topic si atitudine de piata. No further explanations.

3. Va rog sa retineti ca acest topic NU e pentru a va certa cu moderatorii, adminii sau intre voi. Ci pentru a vedea care sunt gaurile, nemultumirile - si eventualele rezolvari ale acestora - din cadrul noului regulament.

Daca veti continua discutia pe tonul de mai sus, probabil nu se va rezolva decat mutarea acesteia intr-un topic privat. Si ar fi pacat.

4. Tapire, vad ca esti mereu la datorie. Ca idee, sa stii ca eu sunt unul din cei care am sustinut ideea banarii USERULUI, si NU a NICK-ului. Pentru ca nu nick-ul e cel care da dovada de "necesar de ban", ci tastatorul din spatele ecranului. Si asta de mult, de cand au fost cazuri de "reveniri" in forta ale clonelor ...

Hmmm ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Oct 13, 2004 11:54 pm

2. Oana Paun: PRIMUL avertisment pentru flame, off-topic si atitudine de piata. No further explanations.


obiectiv: raspunsurile lui Adi mi se par similare ca flame si atitudine de piata ca si cele ale Oanei.
Intrebare: moderatorii au voie mai mult sau avertismentele pt ei sunt pe private? just curios.

Vlad a pus o intrebare, stupida sau nu, putea sa primeasca un raspuns simplu, stupid sau nu. Nu inteleg de ce era nevoie de misto :?

Si pt Tyby: mie mi se pare o contradictie intre "deplasat" si "indreptatit"
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Oana Paun
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Dec 24, 2003 6:57 pm
Location: Next to the coffee mug
Contact:

Postby Oana Paun » Thu Oct 14, 2004 12:09 am

Daca veti continua discutia pe tonul de mai sus, probabil nu se va rezolva decat mutarea acesteia intr-un topic privat. Si ar fi pacat.


...sau intr-un forum privat...

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Thu Oct 14, 2004 12:21 am

originaltup wrote:obiectiv: raspunsurile lui Adi mi se par similare ca flame si atitudine de piata ca si cele ale Oanei.
Intrebare: moderatorii au voie mai mult sau avertismentele pt ei sunt pe private? just curios.

unde vezi tu flaming in ceea ce am spus eu? :) in apelul la modestie catre vlad?
nu pentru tine, tu esti deja "montat": cand am afirmat ca intrebarea lui vlad este un pic deplasata am vrut sa spun ca intrebarea sa implica ideea ca s-ar folosi cineva de ceea ce a scris vreodata aici, ori, pana in prezent, nici unul dintre cei de aici nu a facut asta. dar cine stie, in viitor... :lol:
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
annie_xtreme
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 23, 2003 5:19 pm
Location: aici

Postby annie_xtreme » Thu Oct 14, 2004 12:37 am

Poate din punct de vedere al functionalitatii noul regulament este excelent. Din punct de vedere al formularii insa...cum sa zic..."lasa de dorit?" "sucks?""este la fel de diplomat ca un pumn in gura?"
Cu alte cuvinte - luati-va opiniile si mettez les dans votre q?
Nici un bai - va fi un forum de simpli studenti la medicina, studenti care isi vor exprima doar opinii pasnice shi insipide. Fuarte frumos, de mare angajament gestul.
Nu e flaming, nu e atac nici ironie nici jignire. Forumu era singura comunitate care imi mai dadea iluzia ca exista viata si la medicina. Apparently nu. La medicina este politica si strategie si disciplina de fier.
because God made it that way

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 14, 2004 12:38 am

Consider ca acest forum si, mai ales sectiunea feedback ne ofera sansa sa ne perfectionam abilitatile de mici avocati :lol: ...mi-au placut la nebunie discutiile din pag4 :lol: :lol: :lol:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 14, 2004 12:48 am

"We have 1798 registered users" (13/10/2004)

nu ca-mi face placere sa ma var aici, dar corectati-ma daca gresesc...din acest nr impresionant, sunt 4-5 useri intr-o tabara (shefii, adminii, whatever) restul de aproximativ 1793 in cealalta...nu era candva o regula cu minoritatea si majoritatea? Avem cei ~1793 o problema sau cei 4-5 au o problema???...cum zicea si cineva mai sus..era un LOC placut forumul si uite la ce treburi neplacute s-a ajuns...:(

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Thu Oct 14, 2004 1:09 am

3. Va rog sa retineti ca acest topic NU e pentru a va certa cu moderatorii, adminii sau intre voi. Ci pentru a vedea care sunt gaurile, nemultumirile - si eventualele rezolvari ale acestora - din cadrul noului regulament.


OK... hai sa le (re)luam pe rand, intr-o ultima incercare de "breakthrough". Iata o lista a nemultumirilor mele, ale "gaurilor" (mama, ce-mi place exprimarea asta!) pe care le vad eu. In caz ca cineva mai este de acord sau in dezacord cu mine, exprimati-va, nu cred ca ar fi "off-topic". Aprobarea si dezaprobarea fac parte din definitia discutiei.

1. Prima si cea mai importanta "gaura": atitudinea voastra. Sunteti prea brutali, prea lipsiti de tact si prea defensivi. Faptul ca cineva, la un moment dat, un nene care nici macar nu se mai afla aici, acum v-a adresat mai stiu eu ce injurii intr-un feedback nu e o scuza pentru ca voi sa continuati sa va exprimati grosolan fata de oameni care nu au facut-o, la adresa voastra, niciodata. Nu cred ca putem sa comunicam atata vreme cat orice idee care apare aici este tratata ca o amenintare si se raspunde by default cu aparari vecine cu atacul.

2. O nemultumire constanta pe care o tot ignorati: exprimarile exagerate si aproape jignitoare din regulament. Ni s-a promis ca vor fi re-evaluate, dar o mentionez totusi la capitolul gauri, sper, inca neumplute.

3. O nemultumire care nu este noua si pe care, acum, Vlad a reluat-o - fapt ce i-a atras jigniri gratuite din partea lui Adi: exprimarea bizara, lipsita de scop si rost referitoare la prorpietate. Tyby, Adi si Dan: nu este frumos sa calificati intrebarea, mesajele si parerile de aici cu astfel de cuvinte. Incercati sa ii raspundeti omului si, daca nu puteti, puneti-va voi intrebarea asta: cum anume prevederea aia imbunatateste dinamica forumului? Deocamdata, vad, nu face decat sa atzatze spiritele. Vreau si eu sa stiu ce problema sau neajuns al interactiunii noastre pe acest forum este rezolvata daca voi scrieti ca va inchipuiti ca aveti drept de proprietate asupra ideilor noastre. Adi zice in timp ce scriu eu ca de fapt Vlad e paranoic. Asta zice, de fapt. Ori, daca Vlad e paranoic, atunci reglementarea aia e pusa acolo asa, ca sa fie? Pai scoateti-o, domnilor, doar nu va plateste cineva la numar de caractere. De unde atata incrancenare? Si, va IMPLOR, fara: "nu te obliga nimeni sa scrii aici". Vreau sa cred ca putem discuta constructiv.

(Eu unul cer macar avertizarea lui Adi. Cred ca din moment ce el este moderator, ar trebui, firesc, sa respecte criterii chiar mai severe decat "userii de rand" atunci cand se exprima la adresa cuiva. Se pare ca, cerand asta, ma alatur lui originaltup. Mai este cineva de aceeasi parere?)

4. Nu mi se pare normal ca aproape in fiecare mesaj din aceasta sectiune administratorii si moderatorii ne jignesc. Incercati sa scrieti mai frumos. Antrenati-va respectul pe care il tot pomeniti. Stiu, repet ce au spus nu stiu cati de nu stiu cate ori... tocmai asta e ideea... .

5. Revin, mi se pare futil sa ceri feedback daca, atunci cand il primesti, imparti cu amenintari si penalizari. Cred ca ar trebui sa fie o regula ca, pe Forum feedback administratorii si moderatorii nu au voie sa se certe cu ... stai... regula exista, ba chiar pentru toate sectiunile... neplacut!

6. Mi se pare cel putin caraghioasa ideea pe care mesajele lui Dan incearca sa o insinueze, conform careia ar exista o "grupare", "miscare", "sindicat". Atentie, nu e bine sa preferati sa inventati lucruri care nu sunt decat sa acceptati realitatea: oameni diferiti reactioneaza similar la mitocanie. Chiar nu ne credeti, sau cum? De ce? Ce avantaj ati putea avea? Ce avantaj am putea avea noi? Credeti ca ne plateste cineva sa va intepam pe voi? Dupa cum vedeti, au inceput sa apara si alti participanti la discutie. Eu, bunaoara, chiar am lucruri mai bune de facut, dar, uite... ma deranjeaza niste treburi. Puneti-va intrebarea: "De ce se agita fraierii astia?"

7. Consider in continuare ca fosta sectiune "Bar de negri" ar trebui sa aiba un regulament mai permisiv. Declaratii de genul "va fi... va fi... nu suntem incuiati" vin in contradictie cu tendinta spre reglementare. Merita continuata discutia despre rolul si rostul respectivei sectiuni.

Ar mai fi unele, dar sunt minore si nu are rost sa aspiram carpeta inainte de a repara grinzile de rezistenta.

Ideea esentiala este ca mai toti utilizatorii de aici sunt fie studenti la medicina, fie doctori. Nu puteti sa va comportati ca niste caini ciobanesti. Nu suntem pustani frecatori de taste ca pe forumurile publice si canalele de IRC de unde ati importat voi atitudinea asta de SuperOpi. Cu noi trebuie sa va purtati respectuos si civilizat. Celor care se exprima intr-un mod inacceptabil - licentios, obscen, jignitor - nici o mila: erase, ban etc. Nu are, insa, nici un rost sa cenzurati idei.

Ati spus de multe ori ca nu va intereseaza nimic altceva decat sa "supravietuiti" astfel incat sa puteti pune pe net informatii despre rezidentiat. Eugen a spus, practic, ca forumul este la cheremul unor cercuri (nu stiu care) si ca, daca cele scrise aici "supara", site-ul va fi inchis. Cred ca aceasta declaratie vine in conflict clar cu atitudinea asta de superioritate pe care o afisati in fiecare mesaj. Eu sunt gata sa accept anumite limite astfel incat forumul sa supravietuiasca pana puteti sa il mutati, dar nu sunt gata sa accept tendintele voastre de Undernet-eri aici. Recunosc ca nu am fost jignit personal de nimeni, dar nu imi vine la scoteala ca alti colegi doctori sa fie tratati astfel de... voi, indiferent daca sunteti sau nu doctori, la randul vostru.

Acesta este un feedback dupa toate regulile si dupa toate standardele. Faptul ca, pe alocuri, este oarecum dur are o cauza pe care o puteti gasi cu usurinta in exprimarile voastre de aici si de prin alte topicuri. Stiu ca mi-ati apreciat de cateva ori exprimarile blande si ca, poate, v-am dezamagit, dar cred ca ar trebui sa priviti acest lucru si in alt fel: poate chiar gresiti, de ce nu? Poate ca eu am limite de toleranta mai laxe decat altii, dar, iata, ati ajuns si la ele.

Si inca ceva. Gresiti profund, am mai spus-o, copiind dupa Softpedia. Pentru fiecare utilizator, Softpedia este "un forum". Pentru noi, credeti-ma, este "forumul nostru". Si vrem sa fie... ca noi.

Imi pare rau ca am scris atat de mult, dar este ultima oara cand spun aceste lucruri, cu exceptia cazului in care acest mesaj va fi sters.

Va multumesc pentru ocazie si pentru forum, in general. Nimic din cele de mai sus nu diminueaza meritele celor care muncesc pentru ca acest loc sa existe. Din contra, parerea mea este ca, daca veti intelege cele de mai sus, munca voastra ar avea mai multe sanse sa fie apreciata.
Last edited by elfstone on Thu Oct 14, 2004 1:12 am, edited 1 time in total.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 14, 2004 1:09 am

1. sa zic pentru ultima oara: NU confundati topicul de fata cu vechiul Bar de Negri ...

2. Daca vreti sa discutam regulamentul, o facem, dar, daca vreti in continuare sa injurati moderatorii si adminii si sa scoateti ochii ca vezi, Doamne, ce cretin si insipid e regulamentul, ati gresit locul. Pe baza acestui regulament supravietuieste cel mai mare forum de discutii din Ro. Si o face chiar infloritor. La fel, sunt si alte exemple.

Eu am zis ceva mai inainte despre CUM vom incerca sa aplicam acest regulament, si anume intr-un mod cat mai putin deranjant, cat mai transparent pentru useri. Dar - in ciuda acestui fapt - voi tot sustineti sus si tare ca, oricum, forumul se va tranforma intr-o chestie insipida si neplacuta ...

Se pare ca discutia nu va ajunge la nici un rezultat, dar - din acest moment - vom sterge tot ce va fi off-topic pe threadul asta.

Original - cred ca ti-a raspuns Eugen de curand la intrebare. Care e problema, pana la urma?! Moderatorii si adminii au rolul sa supravegheze si sa raspunda ... in general sunt scutiti de termenul of-topic ... in mare parte datorita faptului ca stiu sa se abtina.

Evaluarea activitatii moderatorilor NU se face public, daca si asta era o buba.

Sincer, cred ca am mai spus-o, dar sunt alte lucruri MULT mai importante ... Si - in mod sigur - forumul nu va fi lasat sa ajunga un camp de lupta a orgoliilor ... Rugamintea mea e sa va ganditi si la asta inainte de a posta.

Succese!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
oddo
Posts: 1
Joined: Sat Sep 25, 2004 8:45 pm

Postby oddo » Thu Oct 14, 2004 1:21 am

bateti campii stimati preacuviosi iuzari care brusc ati descoperit savoarea vulgaritatii coborand din sfera poetica a existentei voastre...de unde si pana unde vorbesti tu magdutz ( scuzati ca nu va domnesc, asa cum se obisbuieste pe aici, deh noi e de la tara...)in numele celor nu stiu cati utilizatori? Ce era asa placut ca unii injurau pe altii? Pentru asta pot sa ies pe strada , nu imi trebuie forum. ...du-te la un meci Dinamo-Rapid, stai in galeria lu' Rapid si sa vezi ce placut e..Problema e ca acolo nu vei putea sa te ascunzi in spatele a zeci de fineturi intelectuale si nu vei putea avea emulatiuni si extaze intelectuale pe teme avocatesti...

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Thu Oct 14, 2004 2:43 am

gaurika, un singur punct deocamdata: daca NU vreti sa discutati DESPRE FORUM si DESPRE MODERARE aici, macar lasati-ne sa le discutam la bar de negri. Da?
elfstone wrote:Mai este cineva de aceeasi parere?)

Da. Eu.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 14, 2004 2:53 am

Acum am vazut raspunsul lui elfstone ... si cred merita un raspuns (doar eu l-am propus chiar pentru moderatori :twisted: )... scurt insa, ca-s pe fuga ...


1. atitudinea "NOASTRA" deriva din atitudinea "voastra" ca sa zic asa ... Omul este inca printre noi, dar NU are a face cu discutiile noastre. Faptul ca au fost cativa care s-au raliat la o cauza pe care nu o cunosteau si s-au hotarat sa "ne faca viata grea" (idee de altfel nereusita, cel mult au incins discutiile) a generat in toata debandada de saptamana trecuta ...

Cat despre jigniri, hai sa fim seriosi ... daca ma uit pe ca considera Tapiru' jignire (sper / cred ca esti suficient de inteligent. .. !!! ) nu ajungem nicaieri ...

Cred - in schimb - ca noul regulament, problema Tapiru', viitoarele alegeri si noul rezidentiat - au dat o gura de aer proaspat catorva useri si i-a convins ca ACUM e MOMENTUL sa atace ...

Ce NU cred este ca vor ajunge la un rezultat (sincer, nici nu vad un rezultat anume urmarit, in felul in care se pune problema).


2. Mi-am spus parerea referitor la asta in mai multe randuri.


3. Repet - aveti o notiune ciudata despre termenul jignire. Am calificat intrebarea, pentru ca mi se pare un lucru de la sine inteles si normal ca dreptul de proprietate asupra poieziilor sa fie AL OMULUI. S-a dat prea mare amploare problemei. Iar parerea proprie mi-o pot spune in cazul asta. Si asa am facut.

Cred ca iar s-a inteles gresit. Sunteti PREA porniti impotriva "conducerii". Si, imi pare rau sa o spun, dar o spun cu oarece convingere: "conducerea" va reactiona. Prompt. Dintr-un motiv FOARTE SIMPLU: lipsa de timp. Si vorbesc serios. Nu de alta, dar am fost plecat 2 zile, am de verificat cateva mii de emailuri, de facut update-uri pe cateva servere, si stau si dau niste explicatii pecare le-am tot dat in ultima vreme.

O fac in speranta ca pana la urma ne vom intelege. Sincer, NU vreau sa se ajunga la: nu merge aia! sau NU imi convine aia, iar urmarea sa fie:

S-a notat. Thread CLOSED.

Desi se poate si asa. MULT mai eficient!

Exclusa avertizarea lui Adi. Va rog nu insistati in directia asta. (plus ca - personal - nu prea vad motiv).


4. Vezi ce am scris mai sus. Eu mi-am recitit posturile, si nu gasesc acele jigniri de care tot vorbiti. In schimb am gasit diverse aluzii la adresa mea pe care le pot considera jigniri. Dar am trecut peste.


5. Iarasi va rog NU va mai legati de ce au voie sau NU moderatorii si adminii ... luati-o ca pe o regula interna, pe baza careia este evaluata activitatea moderatorilo si a adminilor.


6. vezi pct 4.


7. Regulamentul este unul si acelasi pentru tot forumul. Probabil ca aplicarea si interpretarea lui NU va fi diferita in functie de sectiuni. Permisivitatea moderatorilor si adminilor NU va fi (daca va fi asa cum sper) in contradictie cu regulamentul.



ElfStone: de curiozitate: in afara de sectiunea de fata, ai observat in alta parte discutiile de caartier de aici? S-a facut vreo nedreptate pe arii!? Tot insistati cu cel regulament, ca-i prost, ca-i marlanesc, ca-i jignitor. Sincer, eu NU cred ca E. Are scapari? Da, de acord. Nu e adecvat complet comunitatii de fata? De acord. Dar uite al draq forum, ca merge inainte. La fel cum a facut-o si pana acum ...

Dar de la asta pana la a spune ca regulamentul este o jignire la adresa comunitatii, si ca noi - cei ce incercam explicarea si aplicarea acestuia - suntem pe msura mi se pare cale cam lunga ... Si din punctul asta de vedere - da, eu personal am observat o "bisericuta", un "sindicat" ...

Noi incercam sa facem forumul SA EVOLUEZE. Incercam sa il ridicam ceva mai sus ... Dar daca vom merge doar pe ideea in care facem politie cu utilizatorii ... si utilizatorii cu noi, atunci cine draq va duce in spate evolutia asta?!

Si nu, Softpedia NU este un FORUM ... softpedia este, pentru userii lui, "forumul nostru" ... si cred ca suntem vreo "cativa" acolo care consideram asta .... La fel si prin alte parti ... Si totusi, acolo NU au fost discutii ... decat intre moderatori: ca aia ar fi asa, ca de ce e aia asa etc ... dar s-au lamurit cam .... in 2 zile ... si forumul merge inainte, fara mare deranj, fara ceva radical schimbat (in afara de partea tehnica, dar asta e altceva). Sunt si acolo neintelesi si nedreptatiti, dar nu e in nici un caz ca aici ... si sunt de cateva ori mai multi useri, mult mai pestriti, si pe o arie mult mai larga ca aici.

Cat despre userul medicinist, sa-mi fie cu iertare, dar pot spune ca am avut o experienta TARE neplacuta anul trecut cu site-ul de grile ... mi-e greu sa povestesc despre nesimtirea si lipsa de educatie si civilizatie a studentului medicinist ... Asa ca - sorry - dar chestiile astea nu pot sa le iau ca atare. Faptul ca-i medicinist sau nu nu are importanta prea mare din punctul de vedere al atitudinii, din pacate. Nu mi-o lua in nume de rau, dar sunt patit ... si nu cumpar chestii ieftine in domeniul asta ...


Cat despre Teoria Conspiratiei, nu isi are locul aici ...

Cam asta e copii ... eu ma intorc la ale mele ... va rog, inainte sa imi / ne sariti in cap, luati posturile lui elfstone si ale mele (si nu numai), prin comparatie si rumegatile un pic ... Poate pare de necrezut, dar mie imi pare ca se unesc si duc cam la acelasi rezultat.

Si nu uitati: E normal sa existe diferente de idei ... Anormal e ca ele sa ne arata diferente de caracter ...


Spor,
Tyby.

PS: de-acu' inainte va rog sa ramaneti on-topic. Considerati c aultimul subiect "fierbinte" - poeziile lui Vlad Stroescu - l-am luat in consideratie si am dat un raspuns (chiar daca provizoriu). Am retinut si TOATE celelalte adnotari, la unele am raspuns, la unele nu, dar le-am luat in consideratie sau o vom face. Nu reveniti pe aceleasi idei, va rog.


PPS: va rog retineti ca NIMENI din administratie, moderatori nu a avut sau are intentia sa jigneasca sau sa puna intr-o postura delicata vreun user ... si, asa cum am spus, parerea mea este ca a fost vorba de intrepretari "nepotrivite" ...

Toate Bune! :OK:
T.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Oct 14, 2004 3:56 am

Cel mai important scop al acestui forum, pentru care intr-un fel sau altul ne-am stresat atat si din care au derivat cateva alte idei, materializate asa cum ne-am priceput si am avut timp, grupate generic, ne place sa credem sub termenul de resurse educationale, a fost si ramane in continuare crearea, largirea si mentinerea unei comunitati virtuale fara margini precis delimitate care incerce sa schimbe ceva .( vezi imed.ro, grile.hardnet.ro, rezidentiat.ro, mirrorul oficial si ce-a mia fost de-a lungul timpului) Toate astea au fost oferite aproape neconditionat( de ce aproape-veti vedea mai jos)
In permanenta am incercat sa facem t kestiile astea cat mai atractive si folositoare, la modul general, iar forumul ocupa primul loc in sensul asta. Si asta fara vreo alta satisfactie decat aceea a faptului ca incerci sa schimbi ceva, chiar daca sansele iti sunt mici.

Ar fi in consecinta de-a dreptul ilogic ca brusc sa impunem un regulament care sa aiba ca scop satisfacerea orgoliilor personale de "shafi", "admini", "conducere". Regulamentul asta este destinat, ca si toate celelalte lucruri pe care le incercam si tatonam, unei comunicari mai bune si eficiente intre noi. Poate ca formularile sunt mai mult sau mai putin fericite, interpretabile. de acord. Poate ca ne "incingem" prea tare, dar asta e din motiv ca ne pasa ce se intampla aici. Suntem aceeasi oameni care am fost si pana acum, nu suntem absurzi, iar timpul orgoliilor tampite a trecut de mult. Nu ne dicteaza nici un fel de for superior ce scriem aici, nu suntem dependenti de UMF, SSM, Guvern ,Securiatate, RoEdu,si cate si mai cate, desi uneori am simtit ce pot sa faca unii si altii.

Tonul dur al acestui regulament este expresia incercarii de a stopa tendinta pe care o aveau discutiile in ultimul timp. Replicile mai mult sau mai putin in 2 peri care s-au dat din partea moderatorilor si administratorilor forumului sunt tentativa de a-i face sa inteleaga pe unii ca aici incercam sa urmam o linie, sunt de asemenea expresia frustrarii ca tot ce vrei sa faci la un moment dat iti este luat la puricat si aruncat in cap ca rau, nefolositor, abuziv. Daca aveam chef de abuzuri multi useri ar fi fost sa zic asa "silently dropped". - adica stilul lu' Tatuca.
Nu, in schimb am facut sectiune de forum feedback si chat, incercand sa lasam o o modalitate de a multumi pe toata lumea. Nu inteleg ce e gresit in asta si de ce lucrul asta este interpretat ca cenzura, incorectitudine si abuz. Am fost si ramanem deschisi la sugestii.

Asta e locul unde trebuie sa va exprimati opiniile constructive, daca o doriti si va pasa de acest forum, dupa cum declarati, si nu locul unde sa insinuati, sa faceti bancuri aluzii si cate si mai cate la adresa moderatorilor si administratorilor, sa discutati de political correctness. Nu-aici asteptam propuneri clare, formulari, solutii. Si asa cum zce Tyby ca aveti o parere ciudata despre jignire la fel aveti o parerea ciudata despre political correctness. Ma adresez aici autoproclamatilor useri neseriosi si nu celor 1800 de useri ai forumului, pe care unii ar dori sa-i reprezinte fara o baza reala.

Legat de avertismentele care ar trebui sa le dam moderatorilor, pot sa zic un singur lucru: avem si stiu ca vom face o echipa din ce in ce mai buna aici.

Nu tine nimeni sa-si arate autoriatea aici, dar nici nu poti ramane impasibil la toate insinuarile, interpretarile facute in ideea de zgaltai o autoritate dictatoriala inchipuita.
In concluzie: astept ca toate discutiile astea care nu cauta decat sa aduca tensiune sa inceteze pentru a putea tine cont ca si pana acum de feed-back-ul folositor.

Dorim sa evitam o morga de forum la fel de mult cum dorim sa evitam un forum care sa sfarseasca in banalitate si vulgar.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Thu Oct 14, 2004 11:06 am

Am pus si eu o intrebare, si am primit un raspuuuns...

Va vine sau nu sa credeti, am pus intrebarea cu toata seriozitatea. Pentru mine era important. Mi-ar fi folosit sa aflu un raspuns corect. Domnul Moderator "Adi" s-a sesizat ca de obicei, dar intr-un stil potrivit altor sectiuni, unde as fi fost fericit sa-i raspund. Aici nu era locul. Averizarea lui insa nu e treaba noastra, e treaba dumneavoastra, a Conducerii (in ce-o fi constând ea , nu stiu si nici nu ma priveste). In ceea ce ma priveste, am ignorat "raspunsul" dumnealui, pentru ca nu-mi folosea la nimic.
Altii insa, mai putin obisnuiti cu stilul Domnului Moderator "Adi", care oricând e dispus la un mic flaming ca intre amici, nu l-au ignorat. Ei insa, dupa capul meu, n-ar fi trebuit nici ei avertizati, pentru ca reactia lor a fost "ton-sur-ton" cu a lui Adi. Cu alte cuvinte, Domnul Moderator "Adi" a intentionat de la bun inceput sa provoace astfel de reactii (desi poate spera ca ele sa fie din partea mea), pentru ca asa procedeaza dumnealui ca sa faca forumul mai frumos. Asa fac eu insumi uneori, doar ca eu nu sunt moderator, o fac la alte sectiuni, si imi asum responsabilitatea morala pentru flamingul respectiv. Va cer scuze pentru aceasta poliloghie.

Multumesc domnului moderator "Tyby" pentru ca a incercat sa-mi dea un raspuns, si il astept pe cel definitiv. Daca se poate, si cu multumiri.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Oct 14, 2004 5:06 pm

Original - cred ca ti-a raspuns Eugen de curand la intrebare. Care e problema, pana la urma?! Moderatorii si adminii au rolul sa supravegheze si sa raspunda ... in general sunt scutiti de termenul of-topic ... in mare parte datorita faptului ca stiu sa se abtina.

Thanks pt raspuns. Deci daca am inteles bine: pt moderatori si administratori nu se aplica off-topic si flaming? Nu am nici un comentariu de facut, doar vreau sa stiu

Cred - in schimb - ca noul regulament, problema Tapiru', viitoarele alegeri si noul rezidentiat - au dat o gura de aer proaspat catorva useri si i-a convins ca ACUM e MOMENTUL sa atace ...

Eee nici chiar asa, cred ca dramatizezi. Multe chestii au o baza si mai bine le aflati acum si incercati sa modificati acum regulamentul (daca este cazul) astfel incat sa fie imun la astfel de "chichite" daca vrei sa le zici asa, ca tot este perioada de modificat regulamentul, decat sa va tot piseze de-a lungul timpului. Daca unii ataca, majoritatea ataca regulamentul si nu pe voi.

1. atitudinea "NOASTRA" deriva din atitudinea "voastra" ca sa zic asa ... Omul este inca printre noi, dar NU are a face cu discutiile noastre. Faptul ca au fost cativa care s-au raliat la o cauza pe care nu o cunosteau si s-au hotarat sa "ne faca viata grea" (idee de altfel nereusita, cel mult au incins discutiile) a generat in toata debandada de saptamana trecuta ...

Inca o data, cred ca o iei prea personal. Atitudinea asta chiar daca a fost critica a fost respectuoasa, si daca tot vorbesti de actiune si reactiune, la atitudinea noastra respectuoasa cerem o atitudine similara, nu cum a fost la Vlad; argumentul ca te-ai intalnit cu alte situatii nu tine, daca 5 useri au fost badarani iar unul nu e, trebuie sa il tratezi la fel si pe ultimul?

PS. sper ca nu m-ai inclus si pe mine in randul celor care "ataca", din mai mult motive (ti le zic daca e cazul)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Oct 14, 2004 5:17 pm

Ar fi in consecinta de-a dreptul ilogic ca brusc sa impunem un regulament care sa aiba ca scop satisfacerea orgoliilor personale de "shafi", "admini", "conducere". Regulamentul asta este destinat, ca si toate celelalte lucruri pe care le incercam si tatonam, unei comunicari mai bune si eficiente intre noi. Poate ca formularile sunt mai mult sau mai putin fericite, interpretabile. de acord. Poate ca ne "incingem" prea tare, dar asta e din motiv ca ne pasa ce se intampla aici. Suntem aceeasi oameni care am fost si pana acum, nu suntem absurzi, iar timpul orgoliilor tampite a trecut de mult. Nu ne dicteaza nici un fel de for superior ce scriem aici, nu suntem dependenti de UMF, SSM, Guvern ,Securiatate, RoEdu,si cate si mai cate, desi uneori am simtit ce pot sa faca unii si altii.


Sunt de acord cu tine Dane, nu cred ca vreunul chiar v-a acuzat de asta (at least I don't)

Nu tine nimeni sa-si arate autoriatea aici, dar nici nu poti ramane impasibil la toate insinuarile, interpretarile facute in ideea de zgaltai o autoritate dictatoriala inchipuita.

Desi ar fi de discutat cu atitudinea dictatoriala pe forum :twisted: , nu e cazul acum. Dar nu crezi ca se vad insinuari si unde nu sunt? Poate unele intrebari sunt de buna credinta, acordati-le prezumptia de nevinovatie.

Tonul dur al acestui regulament este expresia incercarii de a stopa tendinta pe care o aveau discutiile in ultimul timp. Replicile mai mult sau mai putin in 2 peri care s-au dat din partea moderatorilor si administratorilor forumului sunt tentativa de a-i face sa inteleaga pe unii ca aici incercam sa urmam o linie, sunt de asemenea expresia frustrarii ca tot ce vrei sa faci la un moment dat iti este luat la puricat si aruncat in cap ca rau, nefolositor, abuziv.

Aici nu sunt de acord. Faci ca si tyby, dramatizezi prea mult. Nu cred ca se pune problema ca tot ce faceti e "rau, nefolositor, abuziv", ci doar ca avand atitudinea asta unii useri au inceput sa-si puna problema ca veti interpreta dupa bunul plac prevederi din regulament care sunt interpretabile. Si de aici toate aceste "chichite", vrem sa ne asiguram ca e cat mai putin interpretabil. Repet, am fi avut mai multa incredere daca nu ar fi fost aceasta atitudine. Daca ar mai disparea raspunsurile in "2 peri" poate ati avea surpriza sa se mai duca si din critici. :roll:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 14, 2004 10:31 pm

Originale, ai scris mult, dar te-ai invartit cam la aceeasi idee (pe care - btw - am prins-o).

Oricum, ideea de ordin general este asta:

Daca ar mai disparea raspunsurile in "2 peri" poate ati avea surpriza sa se mai duca si din critici.


daca ar disparea si intrebarile / discutiile in 2 peri si 3 surcele, ar disparea si raspunsurile si poate chiar am avea surpiza de care vorbesti.

Asa cum am mai spus, suntem oameni, facem greseli (cu TOTII), in speta de exprimare .... Nu cred sa se fi facut astfel de greseli cu INTENTIE, dar asta s-a inteles din atitudnea "conducerii" ... Asa ca permite-mi, te rog, sa fiu un pic circumspect la treaba cu "dramatizatul".

Deocamdata atat pe topicul asta, caci s-a scris destul si destul de clar. Noi am luat nota de toate cele de mai sus. Sper ca si "tabara adversa" face acelasi lucru ... si sper sa ajungem sa ne intelegem cat de curand.

Succese!
Tyby.
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Oct 15, 2004 2:21 am

Oddo, avertisment per IP?
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Fri Oct 15, 2004 10:49 am

o sa imi spun si eu parerea, pentru ca stiu ca sunt parte din cauza discutiilor incinse de pe forum din ultimul timp.
dane, cred ca am inteles cu totii punctul tau de vedere si intentiile voastre de a mentine un forum activ. Si apreciem eforturile astea pentru ca, cel putin in cazul meu (dar cred ca si pentru altii) forumul asta e un spatiu in care am investit sufleteste si nu vrem sa ne bagam picioarele sau sa ne luam jucariile si sa plecam (tyby, crede-ma ca nu m-am intors pe forum sub alt nume ca sa introduc zâzanie...m-am intors pentru ca forumul este un alt "acasa" pentru mine - sincer - si nu am vrut sa plec si sa renunt doar pentru ca am primut un sut in fund, nemeritat, bazat pe niste reactii personale). Si cred ca toti au fost de acord (si userii seriosi si aia.. neseriosi :) ) ca ce s-a intamplat pe forum inainte sa se aplice noile reguli nu mai era appropriate. Nu cred s-a plans nimeni ca nu se mai poate injura pe fata cu sisu (for instance).
Lucrurile au luat o intorsatura proasta pentru ca am lasat (cativa dintre noi - si aici ma includ si pe mine, nu explic aici de ce ca nu e locul) chestiile personale sa prevaleze. S-a reactionat si s-a exagerat si s-a stabilit un cerc vicios. "Conducerea" a avut o reactie mai stricta la inceput (in ideea de a taia raul din radacina, idee buna teoretic dar, precum se vede, nu foarte aplicabila practic), userii au reactionat, s-au facut interpretari gresite, si s-a folosit ton si limbaj nepotrivit. Si in loc sa fie un forum feedback constructiv a fost altceva. Eu merg pe ideea lui elfstone (nu are rost sa repet ce a spus ca o spune lung si foarte bine), si pe ideea lui originaltup ca intrarile noastre aici chiar au vrut sa clarifice un regulament care a fost preluat in bloc din alta parte si aplicat in pripa. Au (si am) vrut sa faca un regulament mai clar, mai neatacabil, si mai potrivit forumului asta al nostru (dane, hai totusi sa ne amintim ca forumul asta a crescut nu neaparat datorita sectiunilor medicale si informationale, ci datorita discutiilor pe bune si discutiilor mai-putin-pe-bune-de-la barul de negri...

mentionezi de cateva ori dane micul sindicat anarhist de balci. Eu cred ca esti nedrept si ca pana la urma nici tu nu crezi asta. Faptul ca grupul ala de useri (si nu poti spune ca sunt useri neseriosi, titlul a fost o eticheta ca aia de golani) s-au grupat sub denumirea aia nu a fost decat urmarea exagerarii lui eugen (pe care eu am "fructificat-o", e drept) ca au plecat useri seriosi de pe forum... Userii astia "neseriosi" sunt useri nemultumiti de atitudinea din ultima vreme a "conducerii" (justificata sau nu), si care ar fi fost nemultumiti indiferent de titulatura aleasa. A fost doar o intamplare treaba cu "neseriosi". Si pentru ca intr-adevar sunt useri seriosi nu cred ca spiritul lor de fronda este gresit directionat. Este doar o critica care ar trebui analizata si acceptata sau respinsa, dar logic si obiectiv.

ma abtin de la comentariile apropo de "problema tapiru" si celelalte referiri (constante) la mine ale lui tyby. Cu tyby cred ca e mai bine sa am o discutie privata, pentru ca stiu ca m-a inteles gresit si continua sa o faca.

singurul comentariu pe care il mai am la adresa regulamentului se refera la termenul "jignire". Cred ca e clar ca termenul in sine e subiectiv, interpretabil si cauzator e probleme si nemultumiri. S-a discutat mai pe larg la sectiunea respectiva. O jignire nu tine neaparat de intentionalitatea celui ce o creeaza (de aceea tyby nu intelege ca intr-adevar m-a jignit in contextul respectiv, chiar daca fara sa fi vrut sa o faca - sper ca esti suficient de inteligent sa intelegi asta tyby :wink: :) ), de aceea nu poate fi intotdeauna imputata autorului (that is, imputata la nivel de regulament, cu avertisment si ban). Cred ca termenul cel mai potrivit in regulament ar fi acela de "insulta", along with obscenitati si injuraturi.

scuze pentru (inca) un post lung. De cateva zile m-am mai linistit (am avut examenul oral de masterat miercuri) si am avut timp sa citesc si sa interpretez mai la rece ultimile intamplari de pe forum.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Oct 15, 2004 1:42 pm

RPD, ca-s pe fuga.

1. way to go ... pana la urma vad ca, daca judecam la rece, si noi si voi, incepem sa ne intelegem.

2. m-am referit la "problema Tapiru'" nu in mod personal, nu la persoana, ci ca situatie. La fel si la celelalte comentarii legate de userul Tapiru'. Se pare ca am fost mult prea gresit inteles

3. sunt destul de inteligent sa inteleg :twisted: ... dar in nici un caz NU AM AVUT NICIODATA intentia (si sustin totusi - nici ACTIUNEA) de a insulta / jigni pe cineva pe forum. Oricum, eu tot ce am avut de spus am spus si pe public si pe privat, intr-un mod civilizat (cred eu). Cat despre obscenitati si injuraturi - nu-mi stau in fire. Poate la o bere, cu prietenii, sau la semafoare interminabile, dar si acolo raman in spatele geamurilor.

Daca mai sunt chestiuni de lamurit, sunt de acord ca ar trebui facuta "treaba" pe privat ... nu au legatura cu feedback-ul & stuff ...

4. Succese!

Tyby.

Un user SERIOS! ;)
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests