administratia forumului - precizari

pareri, reclamatii
User avatar
von Manstein
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:39 pm
Location: Bukarest
Contact:

administratia forumului - precizari

Postby von Manstein » Tue Sep 28, 2004 9:54 am

von manstein, daca ai nelamuriri sunt cativa pasi: unu, recitesti regulamentul. Doi, intrebi si iti dai cu parerea (civilizat) pe forum feedback (e sub Reteaua, in cap de afis al treilea). Trei, trimiti un pm unui moderator si intrebi ce si cum.
lamurit?

MEY,
va multumesc pentru grija aratata fata de persoana mea si a moralitatii care trebuie sa domneasca pe forum. dupa cum spunea si dr. Goebbles, "order must sein!" si nu e de gluma, stiu.
am totusi cateva nelamuriri:
1. ca om crescut pana la majorat intr-o dictatura- plina de cenzura si de indivizi plini de importanta lor ca cenzori , recunosc: am o aversiune organica fata de asa ceva, chiar daca asta inseamna sa suport si persoane gen talpaiute/tcc/tbc/thc/enemy si tot neamul lor cel adormit. daca aveti chef de cenzura, bagati-va la Oprah sau la "de 3x femeie". eu raman fan Larry Flint
2. cand nu am fost de acord cu cenzura, am postat pe "shootbox" (fenomenal succes, trebuie sa ii dam cezarului ce-i al cezarului. au mai postat vreo 2 insi care mi-au disecat cu profesionalism frustarile...). raspunsurile au fost intr-o ordine aproximativa- aberez/esti liber sa pleci/te simti mai bine pe chaturi gen "MIRC", sau ceva in genul asta/nu stii cum se face un forum nu comenta (aici mi-a rupt reflexele: presupun ca toti care posteaza sunt asi in computere)/ am frustari nocturne. fiindca nu vreau sa il iubesc pe Fratele cel Mare, m-am incapatanat sa raman.
3. daca iti place sa te joci de-a moderatorul, mi se pare necesar sa ai si calitatile necesare, mai ales cand forumul se cheama "medicina Bucuresti". daca nu, poti sa iti faci un forum personal si sa banezi pe cine vrei- in cazul in care mai intra cineva pe forum. deocamdata, ca fost student si actual doctor, am si eu pretentia sa pot posta pe forumul facultatii.
4. am postat in public si nu la pm personal fiindca am considerat important ca discutia sa fie publica.
5. in fine, dupa cum spunea Milan Kundera, nazuinta spre ordine este sloganul sub care se ascund majoritatea ticalosiilor omenirii. mai ganditi-va la asta (cei care ganditi).
pana atunci, propun sa ne limitam la subiecte ca cel din "Libertatea". vor reveni oamenii de calitate alungati de unii neseriosi...
GOTT MIT UNS!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Sep 28, 2004 10:13 am

esti sfasietor pana la lacrimi cu dictatura si cenzura si salamul cu soia, da' aici nu e vorba de asta.
Sa iti explic pe rand:
- nu ti-a pus nimeni cutitul la gat. S-a decis (pe bune motive) sa se stranga (iar, asta nu stii tu..) surubul cu flamingul si injuratul pe forum. Cum spui si tu, asta e forum de medicinisti si de doctori, da? Uite vrem sa ii pastram o imagine frumoasa. Te deranjeaza cumva asta? Cum si tu esti un medicinist si un doctor nu ai avea nevoie sa te temi de cenzura, pentru ca nu o sa injuri pe forum, nu o sa plasezi obscenitati (lasa spiritele cu emoticons), ca fost student si actual doctor cu pretentii de a posta pe forumul facultatii (btw, asta nu e forumul Facultatii, e forumul medicinistilor. Nu e tot aia.)

- ai postat in public unde nu trebuia (ai citit macar regulamentul? sau crezi cumva ca esti in jungla aici?), si cum nu trebuia (shoutboxul era o laba, adminii tampiti, regulile o cretineala, etc)

- faci din tantar armasar urland sus si tare ca e cenzura pe forum. Cool off si asteapta sa vezi ce o sa se intample. S-a propos sa nu se mai injure urat, sa nu se mai foloseasca obscenitati, sa nu se mai faca flaming (du-te si cauta pe net definitia termenului) In rest, daca vrei sa duci o discutie lejera si cu mistouri si ironii, barul e deschis.[/i][/b]

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Sep 28, 2004 10:44 am

Tapire, io imi fac prima abatere: CACA! Din câte stiu, matale erai printre cei mai abili injuratori de pe-aici, in româna si in alte limbi. Te-ai pocait? Uite ca imi fac si a 2-a abatare: CACA! Dati-ma afara.
In semn de protest, nu mai postez nimic o luna. Na!
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Sep 28, 2004 10:48 am

nu m-am pocait, dar ma conformez regulilor. Si stii prea bine ca nu de injuraturile alea era vorba. Se ajunsese deja prea departe, unu cu threadurile kilometrice de chat (pentru care s-a pus shoutboxul ala) si doi cu atacurile la persoana (alea urate, nu alea de sport cum faceam eu cu cerbu sau injuratul tau in urdu). Recunosc ca am dat si eu in niste indivizi, dar daca ma cunosti mai bine intelegi ca nu mi se intampla des, si mai ales nu mi se intampla fara motiv.
caca al tau banuiesc ca e okay. Mai, tie chiar iti placea la ce se ajunsese?

User avatar
von Manstein
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:39 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby von Manstein » Tue Sep 28, 2004 11:08 am

mey, nu stiu daca se poate injura frumos. asta una.
S-a propos sa nu se mai injure urat

eu nu am spus nicaieri ca:
- admin e tampit (???)
- regulile sunt o cretineala(???)
tocmai pentru a evita interpretarile de acest gen, am dus discutia in public si nu in privat.
EU AM REPROSAT RASPUNSURILE PRIMITE- calitatea lor si atitudinea in general (reciteste postul meu).
mea culpa cu forumul, dar tot nu e privat.
aia e. si acum kiar vreau sa stiu ce valoare ne-a parasit si din cauza cui???
GOTT MIT UNS!

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Tue Sep 28, 2004 1:41 pm

Regulile nu sint noi. Asa e Eugen, mai pudibond, spera ca tot forumul sa arate ca Medical News (ma refer la calitate, nu si la activitatea redusa).
Nu-i nimic grav.
Si pentru documentare mai treci pe la http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?p=5585#5585
Au mai fost "vremi de restriste" si am trecut peste ele si am ramas aici. Pentru mine sint de fapt doua forumuri, "Rezidentiat" si "Bar de negri", userii constanti intra numai pe una din astea.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Sep 28, 2004 2:43 pm

nu e vb de pudibonderie aici. e un site public, daca vreti ca un ziar (nu romania mare..). noi nu cerem decat evitarea injuraturilor si obscenitatilor, that's all.

von manstein, ai intrat pe shoubox si ai zis asa:

"bey mie personal nu imi place DELOC postul de la admin. forumului. propun o greva. ce pana mea e tampenia asta ca am pierdut utilizatori seriosi???"

"si in primul rand m-a enervat GROAZNIC kestia cu "pierdutul unor oamnei valorosi". si venita de la cine..."

"ca dovada ca "shotbox"-ul asta e o laba, trece un sfert de ora pana raspunde careva..."

in primul rand, "citatele" vorbesc de la sine - inainte sa reprosezi raspunsurile primite, vezi cum ai pus intrebarile! si in raspuns nu te-am facut in nici un fel, nici pe tine nici munca ta - ti-am explicat ca asta e situatia la noi, si daca tu vrei altceva atunci probabil nu este asta forumul pe care il cauti.

in al doilea rand, cand ti-ai facut cont aici ai dat cu agree la niste reguli. una din ele este ca daca ai ceva probleme cu moderatorii, intri pe private sau la forum feedback. nu pe shoutbox, nu la bar de negri. vad ca nu vrei sa intelegi, asta e. a fost si ultima oara, iti suspendam contul pana o sa intelegi ca asta e regulamentul nostru, like it or not!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Tue Sep 28, 2004 7:08 pm

inca o chestie care nu e foarte clara, von M si oricine e interesat.

ma refer la remarci de genul "daca iti place sa te joci de-a moderatorul, mi se pare necesar sa ai si calitatile necesare, mai ales cand forumul se cheama "medicina Bucuresti". daca nu, poti sa iti faci un forum personal si sa banezi pe cine vrei - in cazul in care mai intra cineva pe forum. deocamdata, ca fost student si actual doctor, am si eu pretentia sa pot posta pe forumul facultatii. "

LAMURIRE! noi am facut initial forumul pentru a avea unde sa anuntam lumea din retea ce si cum se intampla. s-a extins, am reusit sa acoperim bine rezidentiatul de anul trecut si nu ne pare rau de munca si nervii investiti in el. dar asta nu-i o institutie de stat unde vine fiecare si bate cu pumnul in masa, mie asta nu-mi convine, cu ce drept faceti si dregeti, asta nu e democratie, etc. forumul nu este al facultatii! - in fact, in viitorul cat se poate de apropiat vrem sa-l desprindem complet de UMF, pentru ca altfel ne pot oricand taia iar net-ul daca cine stie ce stiri incomode mai apar pe la rezi sau facultatea.

administratorii serverelor AIM se ocupa si de site (inclusiv forum, unde ne ajuta si doi moderatori). lucurile astea au fost hotarate in adunarea generala AIM, unde au avut acces toti membrii retelei (bineinteles cand e vorba de o actiune de grup, sau avem nevoie de ajutor majoritatea se fac ca ploua; in schimb cand pica netul din roedu, injuraturile si telefoanele se tin lantz. dar asta e alta poveste).
nu suntem platiti in nici un fel pentru asta - si in nici un caz nu suntem obligati sa inghitim nimic de la nimeni. fie el "fost student si actual doctor" sau nu! deci von M, tine-ti pentru tine ironia cu joaca de-a moderatorii; multumim pentru sfaturi oricum.


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests