Moderare transparenta

pareri, reclamatii
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 3:37 pm

vmc wrote:era o vreme cand trident sustinea (poate si acum) ca in germania vin doar ratatii. Eu am recunoscut cu mana pe inima ca sunt ratata si stricata, insa l-am rugat sa nu-i puna in aceasi oala pe toti cu mine.


confuzie, nu am spus ca DOAR ratatii. si nu m-am referit la tine, m-am referit la aia care mergeau la interviu si apoi scriau pe forum ca nu au prea inteles care-i treaba si ce le-a zis ala si ca in general in afara merg din ce in ce mai multi prosti etc. si ca germania e o supapa lejera pt prosti (a se citi prost pregatiti medical) pt ca nu se da test de admitere. nu stiu cum sa formulez ca sa intelegi ca NU MA REFEREAM LA TINE.

Tasha wrote:De ce spui ca te doare-n pix de ce zice Kuxi, dar ii raspunzi la semnatura cu revers la semnatura ta?

la fel de bine tu sustii ca discutiile astea sunt jenante dar vad ca participi la ele fara pb

b3 wrote:jignirile la adresa moderatorului vin neprovocate,


pai ziceam ca nu e transparenta pt ca moderatorii - aia care ar trebui sa o asigure- sunt aia care sunt, nivelul mdoerarii scade etc- ce vrei, sa ma fac ca nu observ? si ce sa spun acuma am ajuns sa consideram jignire un smilei sau cand unul spune de altul ca e un moderator incompetent.
in alta ordine de idei, nu trebuie sa te jigneasca X sau Y ca sa vbesti despre el. doh. daca respectivul nu e stralucit cum poti vbi despre el fara sa-l jignesti?
si nu am spus ca moderatorii sunt prosti, tu ai spus ca eu am spus asta. si aici nu discutam valoarea de adevar a afirmatiei in sine, ci faptul ca nu am spus-o iar tu sustii ca am spus asa ceva.
b3 wrote:moderatorii sunt ok, anumiti useri sunt problema de fapt. Ca in orice societate/comunitate.

:roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
haha so funny.

sigur, pana acum tot nu s-au rezolvat pb de transparenta, de ex.
paid e ex voi ca moderatori ar trebui sa nu aveti razboaie personale cu userii, si daca apar pb legate de moderare (gen chestiile legate de transparenta) sa le rezolvati. in schimb voi o ardeti cu "ba p-a ma-tii" ("eu fac dublu cati bani faci tu", "eu sunt ok voi sunteti elemente subversive", "se creaza un curent antitrident" etc).


dar deh, suntem pe forumul ala pe care moderatorul zice "bai pai cum s-o raportezi pe X, ca e fata". :D

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 3:50 pm

Am priceput, deci eu nu sunt proasta. Merci :D
nicht wahr?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 3:58 pm

trident wrote:
vmc wrote:era o vreme cand trident sustinea (poate si acum) ca in germania vin doar ratatii. Eu am recunoscut cu mana pe inima ca sunt ratata si stricata, insa l-am rugat sa nu-i puna in aceasi oala pe toti cu mine.


confuzie, nu am spus ca DOAR ratatii. si nu m-am referit la tine, m-am referit la aia care mergeau la interviu si apoi scriau pe forum ca nu au prea inteles care-i treaba si ce le-a zis ala si ca in general in afara merg din ce in ce mai multi prosti etc. si ca germania e o supapa lejera pt prosti (a se citi prost pregatiti medical) pt ca nu se da test de admitere. nu stiu cum sa formulez ca sa intelegi ca NU MA REFEREAM LA TINE.

Tasha wrote:De ce spui ca te doare-n pix de ce zice Kuxi, dar ii raspunzi la semnatura cu revers la semnatura ta?

la fel de bine tu sustii ca discutiile astea sunt jenante dar vad ca participi la ele fara pb

b3 wrote:jignirile la adresa moderatorului vin neprovocate,


pai ziceam ca nu e transparenta pt ca moderatorii - aia care ar trebui sa o asigure- sunt aia care sunt, nivelul mdoerarii scade etc- ce vrei, sa ma fac ca nu observ? si ce sa spun acuma am ajuns sa consideram jignire un smilei sau cand unul spune de altul ca e un moderator incompetent.
in alta ordine de idei, nu trebuie sa te jigneasca X sau Y ca sa vbesti despre el. doh. daca respectivul nu e stralucit cum poti vbi despre el fara sa-l jignesti?
si nu am spus ca moderatorii sunt prosti, tu ai spus ca eu am spus asta. si aici nu discutam valoarea de adevar a afirmatiei in sine, ci faptul ca nu am spus-o iar tu sustii ca am spus asa ceva.
b3 wrote:moderatorii sunt ok, anumiti useri sunt problema de fapt. Ca in orice societate/comunitate.

:roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
haha so funny.

sigur, pana acum tot nu s-au rezolvat pb de transparenta, de ex.
paid e ex voi ca moderatori ar trebui sa nu aveti razboaie personale cu userii, si daca apar pb legate de moderare (gen chestiile legate de transparenta) sa le rezolvati. in schimb voi o ardeti cu "ba p-a ma-tii" ("eu fac dublu cati bani faci tu", "eu sunt ok voi sunteti elemente subversive", "se creaza un curent antitrident" etc).


dar deh, suntem pe forumul ala pe care moderatorul zice "bai pai cum s-o raportezi pe X, ca e fata". :D

tu sa taci trident, ca nu castigi nici macar o zecime din cat castiga vmc

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 4:08 pm

Eu sharuiesc banii pe un torrent privat cu trident, asa ca nu-i plange de mila
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 4:09 pm

:) sigur ca da.

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 4:18 pm

kooksee, trident, Melania, Tasha, b3, vmc:

Ați fi buni de un forum gastronomic; varză aveți în dotare... carne aduce fiecare... :)
....................................
Serios:

Eu cred că ce se cere nu e transparență, ci obiectivitate.
Ori... așa ceva e imposibil, moderatorii fiind și ei oameni.
Ceeace e perceput ca insultă de cineva, e văzut ca miștocăreală de altcineva - și aici avem problema de exprimare.

Unii insultă la un mod amuzant/literar/inteligent, alții la modul direct/fără zorzoane.
Insulta e tot aia.

Problema în primul caz e că e greu să faci proces de intenție, în vreme ce în cazul al doilea e simplu - chiar dacă insulta nu a fost în serios (mi-e greu să cred că oricine p-aici se dușmănește DINCOLO de forum).

Orice explicație dată oricui - referitor la avertisment/moderare/ban o să ducă inevitabil la o altă rundă de argumente/contrargumente/explicații/învinuiri:

A: "De ce mi-ai dat warn?"
B: "Finca i-ai spus lui ics că e prost"
A: "Nu i-am spus că el e prost, am spus că e prost în ce-a zis"
B: "I-ai spus că e prost? Sau nu?"
A: "Tu ești prost, că nu înțelegi ce-am spus eu"
B: "Ok, ai ban - ai insultat moderatorul"
A: (retoric, rostogolind ochii la cer) "Prostia... s-a născut în România..."

(cam așa se citește topicul ăsta...) :) :) :)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 4:33 pm

s-au cerut transparenta, constanta, egalitate. mai nou mi-a trecut prin cap sa cer si calitate a moderarii.

dpmeu de vedere, imedul este pe undeva un fel de sport - ce treaba are ura dinafara forumului cu asta?

anyway, nu, nu e vba despre obiectivitate musai, ci macar sa nu vad mizerii d-astea cu "frate, cum sa raportezi o femeie" sau "ai ban o luna: ma uit si vad ca de fapt moderatrul setase 23 de zile si 5 ore in loc de o luna", sau "nu am vazut raprotul tau" etc.
adica chestii de baza.

ca taxam userii pe care nu ii suportam la subtilitate si in acelasi timp ne facem ca nu vedem jignirile in clar este o chestie care tine de obrazul fiecaruia dintre moderatori. (vezi moaaam, a dat trident un smiley despre soricel, ne dam cu turu de pamant, dar jignirile tashei- ssssshhht, pe burta). dpmeu de vedere= naspa

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 4:39 pm

trident wrote:"...(vezi moaaam, a dat trident un smiley despre soricel, ne dam cu turu de pamant, dar jignirile tashei- ssssshhht, pe burta)..."

Tasha stăpânește mai bine "Arta de a Insulta" decât o practici tu... no offence.
!n rest... e cum spui.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 4:43 pm

daaa, evident. e o mega-subtila si are un talent innascut.
daca eu i-as spune lui b3 (cu arta, desigur, adica direct cu "auzi fa", vezi interpelarea tashei cu "auzi ba") ca are un bat in cur sau ca e isterica sau ca e ca o femeie ne... pe cat punem pariu ca s-ar sesiza? :D
Last edited by 187.92a on Sun Jan 16, 2011 4:46 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 4:46 pm

nu e voie sa faci asa ceva, ea e fata, remember?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 4:47 pm

:mrgreen:

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 5:15 pm

trident wrote:daaa, evident. e o mega-subtila si are un talent innascut.
daca eu i-as spune lui b3 (cu arta, desigur, adica direct cu "auzi fa", vezi interpelarea tashei cu "auzi ba") ca are un bat in cur sau ca e isterica sau ca e ca o femeie ne... pe cat punem pariu ca s-ar sesiza? :D


Trident... tu ești o persoană sinceră, care disprețuiește datul pe după persic și spune lucrurilor pe nume, așa cum le vede.
(așa mi se pare mie, bazat pe stilul tău de comentat).
Ca urmare... te cam doare-n bașket despre felul în care replicile tale SUNT PERCEPUTE.

Cineva ar putea să te acuze de "primitivism" - definit ca încălcare intenționată a unor reguli (nescrise) de conviețuire socială pe forum.
Probabil că nu-i așa... dar tonul face melodia și percepția descrie realitatea, indiferent de cât de tare protestezi tu.
Comunicarea eficientă implică un anume grad de disimulare; sinceritatea 100% poate fi contraindicată în anumite ocazii.
(părerea mea, dân cotețu' meu, fără intenție de jicnire ori alte alea).
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Sun Jan 16, 2011 6:08 pm

vmc wrote:vmc e proasta!!! Vmc nu pricepe nimic, traieste pe alta planeta, e proastaaaaaa!!!
E atat de proastaaaaaa, nici la genunchiul broastei nu ajunge.
A, dar sa nu uit: vmc e proastaaaaa

[...]

Am priceput, deci eu nu sunt proasta. Merci

Eu nu mai inteleg nimic.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Sun Jan 16, 2011 6:15 pm

Mi se pare ca trebuie sa fii foarte nepoliticos sa te lauzi cu cat castigi atunci cat ai cate un conflict cu cineva. Unii au obiceiul asta, de obicei aia cu tricoul ridicat pe burta si lant gros de aur la gat, tu vii cu argumente, chestii, ei iti trag un "da, bah, da eu castig de 3 ori mai mult ca tine si am si BMW (fara aluzie la h)"

Fara legatura cu subiectul, imi amintesc ca mai demult intr-o discutie cu trident la care eu nici nu participam, vmc remarca cat trebuie sa fiu eu de tampita ca am dat doua examene grele si totusi am un salariu de nu stiu cate ori mai mic ca al ei. A trecut mult de atunci, credeam ca intre timp s-a mai rafinat, dar nu.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 6:40 pm

Mp, sa discutam despre filosofie, arte, sa avem o atitudine intepenita, sa ne dam rafinati.

Nu, nu m-am rafinat, am ramas aceeasi, iar trident sustine ca nu sunt proasta :D . Ai tu alta opinie? Nu de alta, dar nu mai inteleg absolut nimic: cand am fost saraca ati ras ca sunt saraca, cand m-am parvenit nu mai e bine. Conform imedului, care ar trebui sa fie conduita mea in viitor, ce am voie sa spun si ce nu, promit sa ma conformez si sa nu supar marea adunare imedista niciodata.

Oricum, singurul concurent veritabil pe imed la capitolul bani a ramas Tasha, pe care ma straduiesc sa o ajung cat de curand ( ah mai, Tashei nu i-ati reprosat ca e parvenita dupa ce si-a expus veniturile, nu stiu cum procedeaza ca ramane intotdeuna o rafinata)- scuze Tasha, voiam doar sa aflu secretul, tu vei avea admiratia mea vesnica pentru alte chestii extredicale pe care le faci
nicht wahr?

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Moderare transparenta

Postby md_gr » Sun Jan 16, 2011 6:48 pm

Chiar imi pare rau ca nu am dat la psihologie, aveam ce studia.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 6:50 pm

imi pare rau ca nu am facut gastroenterologie ca sa ma tratez de greatza.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Moderare transparenta

Postby vmc » Sun Jan 16, 2011 7:52 pm

iti recomand metoclopramid in combinatie cu eritromicina. o sa-ti treaca rapid greata, o sa ai o peristaltica demna de invidiat si o sa uiti de existenta imedului cel putin pentru o noapte. multa sanatate!
nicht wahr?

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Tasha » Sun Jan 16, 2011 7:58 pm

VMC, nu stiu cat castigi tu, dar iti promit ca nimeni de aici nu stie cat castig eu. S-au facut niste presupuneri, pe care nici nu le-am infirmat, nici nu le-am confirmat. Presupuneri in cursul carora care nu s-a specificat niciodata moneda.

Daca kuxi castiga 4000 si tu castigi de 2,5 ori mai mult rezulta ca tu castigi 10.000.
Nu spune nimeni ce, banuiesc ca euro.
Eu nici nu visez la suma asta, daca castigam mai mult de atat eram pe mare cu velieru' si va scriam semeseuri de pe telefonul pe satelit.

Dealtfel nici nu e relevant. Singurul care pare obsedat de castiguri banesti pe forumul asta mi se pare Trident, pentru ca nu cred ca a fost vreun subiect de discutie in care sa nu fi spus ceva de bani.

Pentru mine banii sunt ceva extrem de abstract, nu ii caut, ei vin la mine cati vor, pleaca miraculos de la mine in cantitati pe care nu le ghicesc niciodata si in directii pe care doar le suspectez a fi cele necesare. Uneori ma trezesc ca s-au strans suficienti cat sa plec pe undeva de nebuna.

Si ca sa inchei discutia, habar n-am ce salariu am. Niciodata n-am stiut exact, nici macar in ron, d-apai in euro.
Sexy chicken.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 8:03 pm

respect vmc pentru cele 10k; mi-am schimbat radical imaginea despre tine.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 8:05 pm

vmc wrote:ah mai, Tashei nu i-ati reprosat ca e parvenita dupa ce si-a expus veniturile, nu stiu cum procedeaza ca ramane intotdeuna o rafinata


:) eu unul cnd am citit mi-am exprimat doar dubiile profunde si am ras putin, dar nu, nu i-am reprosat pt ca pt asta ar fi trebuit s-o si cred

MumaPadurii wrote:Mi se pare ca trebuie sa fii foarte nepoliticos sa te lauzi cu cat castigi atunci cat ai cate un conflict cu cineva.


apropos de ce am spus mai sus si ce a intrebat vmc :lol:

Blegoo, sigur ca da, sunt sincer pana in panzele albe si d-asta :) , dar pe bune-pe bune iti dai seama ca nu caut cauzele pt care sunt hulit p-acilea, as putea scrie un eseu despre si trezit din somn, si poate o expunere frumoasa cand sunt odihnit. ideea era ca bai nene, e urat sa sari in sus ca vai ce il jigneste X pe Y dar sa te faci ca nu vezi cand Z il jigneste pe X (cred ca n-am gresit ordinena).

si pe final ca vad ca a scris tasha inainte sa postez :
tasha wrote:S-au facut niste presupuneri, pe care nici nu le-am infirmat, nici nu le-am confirmat. Presupuneri in cursul carora care nu s-a specificat niciodata moneda

aiurea, ai scris tu cu manuta ta (most likely) ca castigi de 10-15 ori mai mult?
:lol: :lol: :lol:
bine si da, toti baga care mai de care din tot dar tot trident, desigur, el e cel mai opsedat de ban si chestii dintr-astea, hihihihi.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Tasha » Sun Jan 16, 2011 8:09 pm

trident wrote:
vmc wrote:ah mai, Tashei nu i-ati reprosat ca e parvenita dupa ce si-a expus veniturile, nu stiu cum procedeaza ca ramane intotdeuna o rafinata


:) eu unul cnd am citit mi-am exprimat doar dubiile profunde si am ras putin, dar nu, nu i-am reprosat pt ca pt asta ar fi trebuit s-o si cred

MumaPadurii wrote:Mi se pare ca trebuie sa fii foarte nepoliticos sa te lauzi cu cat castigi atunci cat ai cate un conflict cu cineva.


apropos de ce am spus mai sus si ce a intrebat vmc :lol:

Blegoo, sigur ca da, sunt sincer pana in panzele albe si d-asta :) , dar pe bune-pe bune iti dai seama ca nu caut cauzele pt care sunt hulit p-acilea, as putea scrie un eseu despre si trezit din somn, si poate o expunere frumoasa cand sunt odihnit. ideea era ca bai nene, e urat sa sari in sus ca vai ce il jigneste X pe Y dar sa te faci ca nu vezi cand Z il jigneste pe X (cred ca n-am gresit ordinena).

si pe final ca vad ca a scris tasha inainte sa postez :
tasha wrote:S-au facut niste presupuneri, pe care nici nu le-am infirmat, nici nu le-am confirmat. Presupuneri in cursul carora care nu s-a specificat niciodata moneda

aiurea, ai scris tu cu manuta ta (most likely) ca castigi de 10-15 ori mai mult?
:lol: :lol: :lol:
bine si da, toti baga care mai de care din tot dar tot trident, desigur, el e cel mai opsedat de ban si chestii dintr-astea, hihihihi.



QED
Sexy chicken.

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 8:30 pm

trident wrote:"...iti dai seama ca nu caut cauzele pt care sunt hulit p-acilea, as putea scrie un eseu despre si trezit din somn..."


Tu ai să fii hulit veșnic... părerea mea e să te bucuri de rolul unic. Porecla în renume... alea-alea.
Atâta vreme cât ai să-ți menții atitudinea de "ce-i în gușă - și-n căpușă" ... resemnează-te.

Normal că nu e cinstit (teoretic vorbind) că femeile sunt ceva mai egale decât "cățeii" - să zic - asta în termeni de absolută egalitate, pe care tu o reclami constant.

Din nefericire.... (de la mine din coteț, de la marginea maidanului unde voi bateți beșica și ridicați praf) se vede clar că o să fii fluierat de arbitru în mod constant. Fiindcă jocul nu se joacă după reguli ideale, ci după regulile majorității.
Că tu ai dreptate... e irelevant.

Lătrătura mea, dân coteț.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Sun Jan 16, 2011 9:02 pm

multumex, aaaa, dar sunt obisnuit, sunt ani de cand e asa, primul ban mi l-am luat acu 3 ani dupa zeci de warnuri, daca ar fi dupa mine poate ca si eu m-as bana zilnic :)
dar aici vbim nu despre mine, ci despre ca ce bine ar fi daca am avea o modereare constanta, echidistanta si transparenta. moderarea gen "bine ca i-a zis-o si lui ca si el zice altora" nu intra in categoria asta.

in fine, eu opsedat de bani am vazut mai sus ca vmc zice de 10.000 E pe luna. asa ca nu as continua disc asta acum, ma duc sa-mi fac bagajele sa ma duc acolo unde e ea ca suna tare bine :)

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 9:15 pm

trident wrote:multumex, aaaa, dar sunt obisnuit, sunt ani de cand e asa, primul ban mi l-am luat acu 3 ani dupa zeci de warnuri, daca ar fi dupa mine poate ca si eu m-as bana zilnic :)
dar aici vbim nu despre mine, ci despre ca ce bine ar fi daca am avea o modereare constanta, echidistanta si transparenta. moderarea gen "bine ca i-a zis-o si lui ca si el zice altora" nu intra in categoria asta.

in fine, eu opsedat de bani am vazut mai sus ca vmc zice de 10.000 E pe luna. asa ca nu as continua disc asta acum, ma duc sa-mi fac bagajele sa ma duc acolo unde e ea ca suna tare bine :)


Ești un optimist-idealist incurabil... și mă refer atât la moderare, cât și la zece mii pe lună.
:D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby ciresar1988 » Sun Jan 16, 2011 9:31 pm

md_gr wrote:Chiar imi pare rau ca nu am dat la psihologie, aveam ce studia.


Vlad si drcraciun au insa ce studia. Eu nu, ca, la cat de bine cunosc exponatele, ar fi dileala sa ma apuc sa le si disec. :lol:
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Sun Jan 16, 2011 9:39 pm

Speranta mea e ca macar studentii de la medicina sa recunoasca diferenta dintre psihologie si psihiatrie, ca de la publicul larg nu ma mai astept.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Moderare transparenta

Postby md_gr » Sun Jan 16, 2011 9:41 pm

N-am folosit gresit psihologie, eu nu va introduc la patologic, ci la persoane cu probleme.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Sun Jan 16, 2011 10:15 pm

rugam toti moderatorii sa se imbrace in ceva mai transparent si eventual mai sumar (bai, nu va ganditi la prostii, eu ma refeream la caracter) atunci cand se dau pe imed.

ps: ca sa rezisti ca moderator pe imed tre sa ai bile in loc de oo. parerea mea.
totul pleaca de la faptul ca nu exista niste reguli ale jocului cum trebuie.
imi pare rau, trebuie refacut totul, restructurare generala.
in plus, cei care sunt admini, ma rog mai mari aici pe imed, victor si dan, nu au mai dat cu anii pe imed. bine dan, mai baga cate un link cu n'spe mii de avertismente cu hackeritul si sharuitul aiurea pe reteaua locala. in rest???
sa inteleg ca vlad e seful?
pai vlad ne sedeaza pe toti din vorbe. ne lasa sa ne balacarim ca mai apoi sa ne para rau de noi insine. ne lasa sa invatam din greselile proprii.
evident, b3 imi place mult ca moderator. ii aliniaza pe galagiosii imedului la zid si le da cu urzica :) apoi se face ca nu aude injuraturile primite printre dinti..

mai sunt si alti moderatori? aa, da, cativa 80% care nu intra nici macar o data pe saptamana.
cu soricel ce aveti ma, ca mi'am adus aminte, el e revelatia moderatorilor. va modereaza cu un accent englez de nu va vedeti.


aaa, am inteles, nu va plac moderatorii care va pun la punct, ati vrea mai multi moderatori ca vlad.s, pai atunci ce sa zic, clonati'l frate.

eu nu vreau moderare transparenta, insa vreau un forum mai curat!

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 10:21 pm

holliday wrote:"... toti moderatorii sa se imbrace in ceva mai transparent si eventual mai sumar..."


Trident îi vrea pă toți la pielea goală, dârdâind dă frig, zgribuliți, cu pielea dă găină.
:) :) :)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Sun Jan 16, 2011 10:28 pm

Blegoo wrote:
holliday wrote:"... toti moderatorii sa se imbrace in ceva mai transparent si eventual mai sumar..."


Trident îi vrea pă toți la pielea goală, dârdâind dă frig, zgribuliți, cu pielea dă găină.
:) :) :)

:lol: nu cred ca ii place lui trident, pielea de moderator. plus ca dermatoscopul nu aluneca asa usor pe o piele ca de gaina. :devil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Moderare transparenta

Postby Chingachgook » Sun Jan 16, 2011 10:37 pm

balanta mea financiara zile vreo 3600 pentru februarie (fara garzi :x )

va rog sa ii calculati salariul lu vmc in consecinta

si inca una de la nasu mare
vmc am inteles azi ca tu


VREI SA ITI FACI FIRMA DE RECRUTARE MEDICALA

poi zi asa fata mosului. mi se explica o gramada de chestii. sigur ca in capul tau esti placa turnanta a emigratului la capsuni medicale in germania.
mare tau avantaj in intreprinderea asta e ca probabil o sa lucrezi cu unii si mai varza ca tine.

din partea mea o sa ai referinte bune. si cunosc cativa oameni.

referitor la moderare
@ blegu nu e chiar asa cum zici,

faza cu facutul prost decurge din urmatoarea situatie: vmc (sau altu) enunta o tampenie. dar din aia cu ciorchini. i se atrage atentia (de catre mine sau altcineva). continua si se afunsa in penibil (o paranteza- toti am scris la un moment dar prostii dar eu am pretentia ca nu am persistat in ele). vmc incepe sa se arunce la argumente pe care nu e stapaneste (eu sunt aici si castig mult, voi sunteti varza ca stati in ro, voi ceilalti de spania sunteti niste prosti ca ati dat un examen in loc sa veniti in germania)

editat

mai stiu si alte persoane care au facut la fel (una e aici de fata) dar au avut bunul simt sa nu sustina ca au vreo competenta medicala

in continuare cand lui vmc i se termina si argumentele alea putine pe care le avea incepe sa stearga sau sa modifice mesaje (profitand ca era mod).

intelegi acuma cum devine cu moderarea?

nu in ultimul rand tin sa spun in cunostinta de cauza ca
daca nu esti simultan orb surdo-mut si invalid dar ai o diploma medicala de la universitatea din petrosani iti gasesti in germania de lucru
chiar si pe chirurgie unde e vmc.
Last edited by b3 on Mon Jan 17, 2011 1:20 am, edited 1 time in total.
Reason: informatii personale
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Sun Jan 16, 2011 10:43 pm

dar cei mai multi isi gasesc pe medicina de familie.


kooksee, desi nu ai nici macar o luna de gand esti in germania, vad ca incepi sa devii analfabet. (asta da rapid progres)
sau e tastatura cu mai putini i? (z inversat cu y, etc :devil: ? )

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 10:46 pm

Buei trebuie sa invatam din biologie. Un sistem trebuie sa se autoregleze, nu sa stea cineva cu biciul si sa incerce sa modereze.
Eu sunt un fan al minimalismului si zic ca moderarea trebuie sa se rezume la cateva chestii:

- controlul primelor cinci posturi ale unui user nou
- protejarea datelor personale-doar prin stergere de posturi
- stergerea injuraturilor atunci cand nu apar stelutze by default-prin editarea/stergerea posturilor
- mutarea/mergerea topicelor care apar aiurea in sectiuni diferite
- in discutii moderatorii nu au de ce sa intervina, discutiile degenereaza si se sting de la sine
- nu e nevoie de warning si nici de ban

In felul asta nu va injura nimeni nici un moderator. Eu cred insa ca moderatorilor le place scandalul si raca si au si omeneasca betie de putere si nu vor sa implementeze forumul cu moderare minima.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Sun Jan 16, 2011 10:58 pm

:allright:

va las, ca aveti mintea mai odihnita.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 11:02 pm

lasa-ne

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 11:02 pm

kooksee wrote:balanta mea financiara zile vreo 3600 pentru februarie (fara garzi :x )

va rog sa ii calculati salariul lu vmc in consecinta

si inca una de la nasu mare
vmc am inteles azi ca tu


VREI SA ITI FACI FIRMA DE RECRUTARE MEDICALA

poi zi asa fata mosului. mi se explica o gramada de chestii. sigur ca in capul tau esti placa turnanta a emigratului la capsuni medicale in germania.
mare tau avantaj in intreprinderea asta e ca probabil o sa lucrezi cu unii si mai varza ca tine.

din partea mea o sa ai referinte bune. si cunosc cativa oameni.

referitor la moderare
@ blegu nu e chiar asa cum zici,

faza cu facutul prost decurge din urmatoarea situatie: vmc (sau altu) enunta o tampenie. dar din aia cu ciorchini. i se atrage atentia (de catre mine sau altcineva). continua si se afunsa in penibil (o paranteza- toti am scris la un moment dar prostii dar eu am pretentia ca nu am persistat in ele). vmc incepe sa se arunce la argumente pe care nu e stapaneste (eu sunt aici si castig mult, voi sunteti varza ca stati in ro, voi ceilalti de spania sunteti niste prosti ca ati dat un examen in loc sa veniti in germania)

toate astea in contextul in care vmc nu a fost in stare sa ia un ex in viata ei, s-a facut mefista prin datul ministerului in judecata. adica prin prin smekerii legislative. mai stiu si alte persoane care au facut la fel (una e aici de fata) dar au avut bunul simt sa nu sustina ca au vreo competenta medicala

in continuare cand lui vmc i se termina si argumentele alea putine pe care le avea incepe sa stearga sau sa modifice mesaje (profitand ca era mod).

intelegi acuma cum devine cu moderarea?

nu in ultimul rand tin sa spun in cunostinta de cauza ca
daca nu esti simultan orb surdo-mut si invalid dar ai o diploma medicala de la universitatea din petrosani iti gasesti in germania de lucru
chiar si pe chirurgie unde e vmc.


Kooksee... cu tot respectul... (fix ca și pentru Trident... și nu e la 'șto) tocmai ai dat un sclipitor, lustruit și impecabil exemplu de "ATAC LA MODERATOR".

Vorbesc serios.

Adică... eu înțeleg și sunt partizanul miștocăritului - "democrație chiar și pentru căței!" - dar consideră următoarea conjunctură:

Tu/alții/nu contează... vă plângeți de arbitraj din partea moderatorilor.
Acuma... dacă erai în primul an de medicină... când profesorul spunea o tâmpenie... săreai de fund și strigai:
"O **** moșule... la greu!" ?

Pariez că nu.

Aaa... că bârfeai pe înfundate... aia-i altceva. Dar nu contraziceai autoritatea constituită.

Tot așa și cu forumul și moderatorii. Au toane, sunt la PMD, alea și restul.
Treaba ta e să menții un nivel de respect.
Fiindcă altfel... degenerăm în anarhie.

Deci: concluzie: obiectiv vorbind, imparțial, deci... ce-ai spus tu se poate încadra la categoria "atac la persoană"
(lasă ce mi se pare mie... io nu-s moderator și nici nu tânjesc - e slujbă de vidanjor și neplătită pe deasupra).

Ideea este: Controlează-te tu, înainte de a te controla alții.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Sun Jan 16, 2011 11:04 pm

holliday wrote::allright:

va las, ca aveti mintea mai odihnita.


STAI Holliday, unde fugi... tocmai mă pregăteam să-ți amușin manșetele...
:)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Sun Jan 16, 2011 11:08 pm

Melania wrote:- in discutii moderatorii nu au de ce sa intervina, discutiile degenereaza si se sting de la sine
- nu e nevoie de warning si nici de ban


Ce zici tu a fost pe Rezidentiat 2008 si partial pe 2009. Ai sesizat vreo diferenta pe Rezidentiat 2010 ?

Discutiile degenereaza, dar nu se sting de la sine. De cele mai multe ori chiar invadeaza tot forumul. Un forum fara moderatori e un forum care in scurt timp e parasit de useri, in final si de cei care au generat certurile, ca nu mai au cu cine sa se certe. Scandalul care zici ca ii place moderatorului care-l genereaza, prin interventii, este dat tocmai de transparenta si democratia ceruta aici. Mie una mi-ar fi foarte usor sa sterg tot ce consider ca incalca regulamentul, fara sa dau nici un fel de explicatie, apoi sa sterg si toate mesajele care cer explicatii, inclusiv de aici :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Sun Jan 16, 2011 11:10 pm

b3 wrote:
Melania wrote:- in discutii moderatorii nu au de ce sa intervina, discutiile degenereaza si se sting de la sine
- nu e nevoie de warning si nici de ban


Ce zici tu a fost pe Rezidentiat 2008 si partial pe 2009. Ai sesizat vreo diferenta pe Rezidentiat 2010 ?

sincer, nu. Nici nu stiam ca exista o sectiune 'rezidentiat' pe imed. :)


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests