Moderare transparenta

pareri, reclamatii
User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 3:45 pm

@drcraciun: Te interesează subiectul, huh?
:)
Ei... deocamdată amușin, dau din coadă, alea.
La femei nu te repezi ca la metrou, când se-nchid ușile... o iei mai cu binișoru', alea.
:) :) :)

Și eu cred că B3 e o persoană organizată, obsedată (în sensul bun) de curățenie și ordine. D-aia cred că se disperă când intră toți derbedeii cu bocancii murdari și aruncă chiștoace în veceu, în loc să folosească scrumierele forumului, care există exact pentru scopul respectiv.
Pă vremuri... o astfel de persoană se numea "martir(ă)...
:) :) :)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Moderare transparenta

Postby marmotul » Mon Jan 17, 2011 3:50 pm

Melania wrote:iluzia de faima si autoritate pe care nu le poate obtine in viata reala

mai melanule, tu chiar ai o obsesie din a te baga in discutiile mele cu b3. eu chiar discutam serios cu ea

ps: ia bagati o manea pentru blegoo, dedicatie fara numar
qpepsi.gif

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11010
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Moderare transparenta

Postby pc7 » Mon Jan 17, 2011 4:01 pm

oftopic
drcraciun, imi pare rau sa te anunt dar blegoo are mai multe sanse decat tine si numai pt simplu fapt ca nu-i la sute km distanta :))
foarte comic esti :) vezi ca era un user candva: saftanebuna care a dat niste lectii ed agatat :)
Life's not fair, get used to it

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21944
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Mon Jan 17, 2011 4:06 pm

marmotul wrote:
Melania wrote:iluzia de faima si autoritate pe care nu le poate obtine in viata reala

mai melanule, tu chiar ai o obsesie din a te baga in discutiile mele cu b3. eu chiar discutam serios cu ea

pai si ce te opreste sa discuti in continuare serios cu Ea?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 5:12 pm

drcraciun wrote:
marmotul wrote:si atunci de ce o faci pe moderatorul? pe bune, fara misto. chiar sunt curios. de ce o faci pe moderatorul unui forum? ce obtii din asta?


Eu as indrazni sa presupun (pentru toti moderatorii, nu numai b3): senzatia satisfacatoare de makt (= putere, pe norvegiana); asta si in plus poate si ca sunt personalitati obsesivo-compulsive carora le place sa faca curatenie si ordine.


Gresit cu ambele presupuneri :) Nici Melania n-a nimerit-o (ba chiar rotfl :) ).

Cred ca am mai zis de ce m-am oferit sa fiu moderator: ma enerva ca pe Facultatea nu reuseam sa gasesc informatiile care ma interesau, pentru ca era foarte mult offtopic, care umplea si topicurile pe care le creasem eu ca sa-i ajut pe altii cu informatii. Dup-aia mi s-a dat in grija si Rezidentiat si Viata in spital, pe masura ce m-au interesat si discutiile de acolo.

Daca m-ar incalzi "puterea" si faima pe un forum pe net mi-as pune niste intrebari despre viata mea reala. Plus ca nu vad ce mare putere are moderatorul. Considerati warn si ban ceva gen karma. Te porti naspa cu altii (i.e. nu respecti regulamentul forumului, care de fapt impune bunul simt, daca iti lipseste), ti se intampla chestii naspa. Ban-ul e ca un fel de maini in ghips, in urma unei coliziuni cu un autobuz :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Moderare transparenta

Postby marmotul » Mon Jan 17, 2011 5:20 pm

editat, am facut un nou topic
qpepsi.gif

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 5:27 pm

marmotul wrote:editat, am facut un nou topic


Cee? ce?
Ce topic, unde? Care... aa, da, îl văz.
Interesant că mă gândeam să propun chestii apropo de moderat și alea... dar în legătură mai mult cu refuzul hotărât al unora și altora de a-și asuma rolul - cred că se potrivește mai bine dincolo.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 5:28 pm

b3 wrote:de care te plangi ca o panselutza nevinovata ce esti pe aceasta zona a forumului de care fac vorbire, sau pe alta ? Daca pe alta, poti sa-mi precizezi cu link ?

b3, oricat te codesti :lol: intrebarea era daca pot sa te intreb ce am spus mai sus, pe aceasta sectiune sau aiurea?
pe aceasta sectiune pot sa-ti spun ca esti ne... bagata-n seama si ce mai zice tasha?

intrebarea e una simpla, amuzant ca te codesti atat. e o chestiuen de "e egalitate au ba". deja vad ca umbli la bending rules 'stai frate ca era pe alta sectiune', 'stai ca nu era ziua mea de moderat' etc. eu ca om integru as zice: "naspa, nu se face". dar eu... eu sunt special.

blegoo: uneori o dai ok, uneori -ca ult data- o dai pe langa rau de tot. fara suparare. initial am crezut ca e din greseala (vezi aia cu idealismul etc) dar apoi vad ca persisti in eroare. nu simt sa detaliez ca esti totusi prea departe de orice.

de altfel: eu nu sunt ok cu discutat aici cum sunt oamenii/userii in sine, cum e vlad, cum e b3, cum e vmc, ca probabil cand vii acasa iti bati copiii sau stai in cap sau X e genul care nush ce face si ala frate esti frier ca esti chirurg si mm-mm parca nu prea te stapanesti bine etc. it's not ok.
frumos este sa dixcutam cestii, principii, nu useri.
Blegoo wrote:unde se plângea și ofta că tre' să intre la forum... era ca și cum se ducea la tăiat lemne-n Siberia, gen.

probabvil se alinta, nu-l pune nici req sa frecventeze locuri de ope net unde nu-i face placere. personal eu inteleg de ce intra pe aici, nici eu n-as arde-o prea mult in locul ala unde frate da zau numa verze (aia nu-s useri imed, pot sa zic ce vreau). mai intru si eu cand vreau sa rad cu spume, din pacate uit ca pe bune dar de fc data dupa ce intru zic "da! data viitoare cand am chef sa rad intru aici" - dar uit etc

PS: si la noi zice ca sunt chestii emga grave pe un se duce el pa net, ca ce e aici e mic copil - citez.


deci a big LOL :lol: :lol: :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 5:31 pm

b3 wrote:Considerati warn si ban ceva gen karma. Te porti naspa cu altii (i.e. nu respecti regulamentul forumului, care de fapt impune bunul simt, daca iti lipseste), ti se intampla chestii naspa.


Sunt Dumnezeu, eu va arata Calea, nu aveti bun simtz (asa cum am invatat eu in orasul X sau Y) se numeste ca va pedepsesc!


bleah

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21944
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Mon Jan 17, 2011 5:32 pm

da da da se numeste karma
Ne atinge B3 cu aripile ei de inger. Jap-jap si ne reincarnam.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 5:36 pm

trident wrote:b3, oricat te codesti :lol: intrebarea era daca pot sa te intreb ce am spus mai sus, pe aceasta sectiune sau aiurea?
pe aceasta sectiune pot sa-ti spun ca esti ne... bagata-n seama si ce mai zice tasha?

intrebarea e una simpla, amuzant ca te codesti atat. e o chestiuen de "e egalitate au ba". deja vad ca umbli la bending rules 'stai frate ca era pe alta sectiune', 'stai ca nu era ziua mea de moderat' etc. eu ca om integru as zice: "naspa, nu se face". dar eu... eu sunt special.


Ti-am raspuns. :lol: Pe sectiunea asta poti si mi-ai si spus. Din cauza asta, ca aici se poate, nu am reactionat la ce a zis Tasha despre tine.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 5:39 pm

trident wrote:
b3 wrote:Considerati warn si ban ceva gen karma. Te porti naspa cu altii (i.e. nu respecti regulamentul forumului, care de fapt impune bunul simt, daca iti lipseste), ti se intampla chestii naspa.


Sunt Dumnezeu, eu va arata Calea, nu aveti bun simtz (asa cum am invatat eu in orasul X sau Y) se numeste ca va pedepsesc!


bleah


Nu eu am facut regulile. Dar tu ai dat "Accept" la reguli si la faptul ca ele se pot schimba oricand, cand ti-ai facut cont pe forum ;) Now behave or bad things happen. Sau fa-ti propriul tau blog/forum si ia-ti prietenii acolo, unde nu va oropsesc eu sau alti moderatori.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21944
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Moderare transparenta

Postby Melania » Mon Jan 17, 2011 5:41 pm

cand mi-am facut cont pe forum B3 nu era moderator; de fapt nici nu stiu daca trecuse in clasa a cincea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 5:50 pm

b3 wrote:Pe sectiunea asta poti

zaaaau?
bine:

auzi ba (nu utilizez fa pt ca sunt cu bun simt si pt ca esti fata si aici e barbatii nu e egali cu fetele), forumul asta are si alte reguli (sau ar trebui sa aiba) dacat bunul simt,

nu sa vina una care se poarta ca o ne... bagata-n seama ca imparte ea dreptatea dupa bunul simt pe care -l stie ea (si despre care pun pariu cacrede ca coincide cu ala universal).

in alta ordine de idei, stii bine de ce te-am facut proasta - u keep saying that, era o reactie la ce spusesesi tu, nu a venit spontan (vezi faza ta!)- deci nu e egal. tu ai bagat-o cu rautate, eu am spus-o doar ca sa atrag atentia asupra unui abuz de moderare - deci te rog sa interpretezi gestul meu strict in acest context, nu cum faci tu!. si nu conteaza ca e titlu sau nu, vad ca te macina chestia asta. stii de ce te-am facut proasta si ma deranjeaza ca sustii ca eu as fi fost vreun nesimit care deodata am venit pe sectiunea asta ca sa spun despre tine ca esti proasta. e ceva cu totul sio cu totul diferit. tu insa ai dat-o din fundul gradinii, si la fel si cu kooksee - asta e lipsa de bun simt, nu o reactie. ma si uimeste ca nu faci diferenta.

daca are cineva alta parere, multumesc.

legat de tasha, problema de limbaj este o chestiune mai paplabila, mi se pare ca la orice chestie pe care o zic sare de 2 metri si are o pb cu parerea mea desper mine etc, dar am adus chestia de lijbaj in disc pt ca repet, era mai palpabil. si mie nu mi s epare ok cu auzi ba/auzi fa, dar daca voi intelegeti dreptatea pe principiul "daca a dat si el, da si tu" in loc de "hai sa nu mai dea nimeni si gata" ok,a tunci ma conformez si bagam cu "auzi ba/azui fa". but is=- not ok.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 6:00 pm

Sucks to be on the receiving end, doesn't it ? :D Si tu sari de 2m de fiecare data cand scriu eu ceva despre proteste, scandal, legi, mf si probabil si alte subiecte care-mi scapa acum. De altfel de asta te-am si facut prost atunci, pentru ca era al 23423-lea topic din ziua aia pe care ma luai la misto, in stilul tau unic in care pretinzi ca de fapt nu iei la misto si nu jignesti. Te-a socat atat de tare ca cineva a indraznit sa-ti spuna ce crede despre tine in momentul ala, incat ai venit repede pe FF si "mi-ai zis-o". :lol:

Ti-o tot reaminesc doar pentru ca insisti sa te dai panseluta nevinovata care niciodata n-a jignit pe si n-a vorbit intr-un limbaj sau pe un ton neadecvat cu nimeni. Dar ai facut-o. :devil: :D Exemplul ala e cel mai la indemana. Mi-e lene sa caut si alte topicuri sau posturi, mai ales ca atunci cand am mai facut-o te-ai dat brusc la fund. Ori n-ai mai raspuns, ori ai schimbat subiectul.

Daca nu-ti place sa discuti de useri, ci idei, principii, de ce tot aduci in discutie salariul si jobul Tashei, tara in care e acum holiday, indiferent care e subiectul discutiei ? :lol:


Melania, citeste iar ce-am scris. Cuvinte cheie: reguli, schimba, accept.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 6:09 pm

Ideea este ca nu il bagi pe-unu la inchisoare ca e traficant de droguri daca el de fapt fura (cat se poate de evident) celulare. Cam asta ma revolta la ce faceti: voi va ganditi lasa ba ca merita si el, dar de fapt ideea este sa sanctionezi ce se intampla atunci cand se intampla, nu ca "lasa ca te stiu eu ca esti naspa".


E total aiurea sa spui ca pe mine m-a enervat nesupunerea sau ceva, gen "cineva a indraznit sa-ti spuna ce crede despre tine in momentul ala", nu indrazneala m-a enervat, ci injustetea. faptul ca eu nu pot spune prost fara sa imi iau warn iar altcineva poate, pt ca este intr-o pozite de forta. altfel, mi se falfaie ce parere ai tu despre mine si nici in fata daca mi-ai spune-o nu mi-ar pasa.
b3 wrote:tu sari de 2m de fiecare data cand scriu eu ceva despre proteste, scandal, legi,


da, dar tasha sare de 2 m cand scriu ORICE. asta era ideea.

nu discut decat idei pe care userii le sharuie pe forum. suntem sper mega constienti ca stiu o gramada despre majorit userilor dar asta nu se vede in posturile mele. daca eu voi zice pe forum desper holiday ca i-am vazut eu fluturasul de salariu si sa discvut asta sunt de acord sa mi se taie un
iar regula cu nu se discuta useri ci idei e o chestie de bun simt, orice ai zice.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 6:15 pm

Pai si cand este discutat userul trident se discuta doar chestii pe care le-ai spus despre tine pe forum sau observatii despre felul de a fi al userului trident. Cand au fost mesaje despre omul din spatele userului, bazate pe info din real life, au fost sterse/modificate si userul sanctionat.

Am rezervele mele despre cum faci tu ceea ce pretinzi de la altii, ti-am mai zis-o, ma abtin de la alte comentarii.

Daca tot continui sa spui un neadevar el nu va deveni adevar. Nu ai primit niciodata warning pentru ca stia moderatorul cum esti tu. Mereu ai primit pentru incalcari ale regulamentului obiectivabile, ti s-a dat si motivul de fiecare data. Ca nu vrei tu sa accepti, e altceva.

Unde a fost injustete atunci ? Aaaa, m-ai facut proasta ca te-ai gandit tu ca am facut eu un abuz, ca te-am facut prost si n-o sa primesc warn ? Dupa ce am primit warn ti-ai cerut scuze, ai cerut stergerea postului, ai cerut si tu sa ti se dea warn, in virtutea egalitatii in moderare pe care o pretinzi de la altii ? Q.E.D.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 6:29 pm

auzi, egalitate innascuta, dar tu ti-ai cerut scuze? ba mai mult, ai zis ca nu regreti deloc ca m-ai facut prost, cumva demn de al doilea warn. nu putem face referire cu "stii cand am zis ca esti prost si mi-am luat warn? pai ba, nu regret nimci.ba aveam dreoptate". dar eu sa-mi cer scuze-bravo! si ti-am mai spus, sterge daca doresti.
ca nu stergi e pb ta, daca tu nu iti ceri scuze eu nu imi cer scuze, etc etc daca iti ceri, imi cer (mi s-ar parea totusi pueril, dar daca tii..). asta este optica mea vizavi de pb asta.
deja vbim totusi istorie- a trecut un an de atunci, nu?

doi: vlad mi-a dat warn ca nush ce fac ca avem eu si cu holiday un pattern etc. de retinut ca in loc sa stearga mesajele urate ale preopinentului meu, initial a luat tot topicul deoparte, apoi l-a- pus in diverse. nu asa face un moderator. si atunci am raportat de vreo 5 ori fara sa zic nimic, gen "ia sa vad poate se face ceva" - si nema. apoi am raspuns si eu sa imi fac dreptate si mi-am luat warn ca si H. - asta nu e moderare, e bambilici


acuma totusi n-o sa reiau chir asa. a fost, a trecut, sunt convins ca vor fi si altele, trecem peste.
dar daca am fost intebat, am reamintit.
Last edited by 187.92a on Mon Jan 17, 2011 6:32 pm, edited 1 time in total.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 6:32 pm

Trident, sfatul meu e sa nu te certi cu femeile aflate in pozitie de autoritate, ca nu o sa castigi niciodata !

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 6:34 pm

suntem sexist, drcraciun? :D

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 6:39 pm

Nu, dar am observat de-a lungul timpului ca multe din femeile sefe pot fi mult mai "rele" decat barbatii sefi. (Cred ca s-au autoselectat dupa niste caracteristici, ca altfel nici nu ar fi fost interesate sa devina sefe.) Dar probabil ca impresia mea e, intr-adevar, discriminatorie si nejustificat de "generalizatoare".

Nu cred neaparat ca moderator= sef (desi e, totusi o pozitie de autoritate)
Last edited by drcraciun on Mon Jan 17, 2011 6:40 pm, edited 1 time in total.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 6:40 pm

exact.
a doilea post nu a facut decat sa adanceasca ceea ce initial mi s-a parut a fi o umbra de parere.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 6:42 pm

trident wrote:exact.
a doilea post nu a facut decat sa adanceasca ceea ce initial mi s-a parut a fi o umbra de parere.


Da, cred ca ai dreptate, cred ca de fapt eu sunt cel care are probleme cu autoritatea feminina si le proiectam asupra ta. Dar lasa, ca ma reformeaza Norvegia.

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 6:46 pm

trident wrote:"...blegoo: uneori o dai ok, uneori -ca ult data- o dai pe langa rau de tot. fara suparare. initial am crezut ca e din greseala (vezi aia cu idealismul etc) dar apoi vad ca persisti in eroare. nu simt sa detaliez ca esti totusi prea departe de orice.

de altfel: eu nu sunt ok cu discutat aici cum sunt oamenii/userii in sine, cum e vlad, cum e b3, cum e vmc, ca probabil cand vii acasa iti bati copiii sau stai in cap sau X e genul care nush ce face si ala frate esti frier ca esti chirurg si mm-mm parca nu prea te stapanesti bine etc. it's not ok.
frumos este sa dixcutam cestii, principii, nu useri.


Păi... mi se pare normal așa: adică, tu vezi lucrurile altfel... dacă le-am vede exact la fel, aș fi clona ta, nu?
Diferența dintre noi e că eu pot să văd punctul tău de vedere, pot să agreez că ai dreptate ici-colo - dar consider și ce-ar fi dac-ar fi cum vrei tu să fie.
Tu... pe de altă parte... clar că n-ai stofă de politician.
Nu poți sau nu vrei să vezi și alte puncte de vedere... un fel de "cine nu-i cu mine, e contra mea!"

Bunul mers al oricărei comunități implică o oarecare doză de compromis, tocmai fiindcă nu suntem toți la fel.
Tu nu ești dispus să faci compromisuri de nici un fel... chestie pe care nu o spun eu, am cules-o ca observație făcută de alții (e drept, cu alte cuvinte).

Alternativele sunt puține și simple:

1) Îți faci forumul tău.
2) Te votăm hipersuperdupermoderator, șăf peste toți moderatorii - și în secunda 2, sărim cu toții pă tine ca la lapte gros.

Ceva gen: :hammer:

Dar ca să continui la nesfârșit cu mania persecuției, ca temă de garagață... mi se pare obositor.
Desigur, e dreptul tău, dar mă tem că la un moment dat, lumea o să-ți dea răspunsuri din ce în ce mai scurte și mai seci.

Crede-mă că n-o să fie distractiv.
crybaby2.gif
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 6:54 pm

ah ce zile triste ma asteapta. multumesc de sfaturi, dar pana acum mi-a fost bine si fara ele. si aceleasi solutii le am de 6 ani incoace :)
multumesc, oricum apreciez ca raspunsurile tale nu sunt scurte si seci ba chiar imi dedici mai mult spatiu de emisie decat sunt eu dispus sa citesc (pe bune, cam lung), asdar ok, te rgo fii tu primul care ia iniitaiva cu raspunsurile scurte :)

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 6:57 pm

trident wrote:ah ce zile triste ma asteapta. multumesc de sfaturi, dar pana acum mi-a fost bine si fara ele. si aceleasi solutii le am de 6 ani incoace :)
multumesc, oricum apreciez ca raspunsurile tale nu sunt scurte si seci ba chiar imi dedici mai mult spatiu de emisie decat sunt eu dispus sa citesc (pe bune, cam lung), asdar ok, te rgo fii tu primul care ia iniitaiva cu raspunsurile scurte :)


Desigur.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 6:59 pm

In timp ce imi faceam autocritica pentru prejudecatile sexiste exprimate mai sus, mi-am dat seama ca, in mod inexplicabil, de cand si-a varsat nervii pe mine, stagiara norvegiana asiatica pare mult mai calma si mai putin tafnoasa decat de obicei pe sectie (adica si fata de asistente).

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Moderare transparenta

Postby 187.92a » Mon Jan 17, 2011 7:09 pm

glumesti, dar ceea ce ai spus a fost sexist. chiar daca observi ca persoanele din etnia X fura mai des/mult :), nu e ok sa spui unui "ba, nu vbi cu ala, ca e de etnia X si te va fura". ca idee.
acum tii cumva sa spui ca barbatii sunt victime in fata furiei femeilor si ca ei sunt ok si le ajuta sa se descarce iar ele sunt niste nebune care trebuie sa se descarce pe barbati ca sa functioneze normal? uau.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 7:13 pm

Mai bine tac ca vad ca m-am facut de ras. Mi-e din ce in ce mai clar ca am niste preconceptii aiurea. (Desi nu voiam sa trag nici o concluzie, doar raportam ce am observat. Schimbarea ei de atitudine m-a mirat si pe mine, ca ma asteptam sa fie ranchiunoasa.)

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 7:20 pm

drcraciun wrote:"...stagiara norvegiana asiatica pare mult mai calma si mai putin tafnoasa decat de obicei pe sectie..."


Acu-i momentu'!!!!

Șho pă ea, invit-o la o cafeluță, alea.
Vorbesc serios, e momentu' propice.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 7:30 pm

In nici un caz. Nu numai pt. ca nu sunt atras de asiatice in general, dar mi s-ar parea o incalcare nepermisa de "granite" ("boundaries"). Sunt superiorul ei, totusi, la locul de munca.

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 7:46 pm

drcraciun wrote:In nici un caz. Nu numai pt. ca nu sunt atras de asiatice in general, dar mi s-ar parea o incalcare nepermisa de "granite" ("boundaries"). Sunt superiorul ei, totusi, la locul de munca.


Fii superiorul ei și în civilie!
La asiatice cică le place... să fie puse la punct, dominate, ghidonate... așa am citit io pă interneț.
E o trăsătură culturală, precum manelele în spațiul carpato-danubian.

Nu văd ce-i nasol să ieși cu cineva de la servici la o cafeluță... o plimbărică prin munții Norvegiei, uite luna, uite marea... etc.

Mai practici norvegiana, nu?

Lasă psihiatria pă moment, că nu fuge nicăieri.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 7:53 pm

Blegoo wrote:La asiatice cică le place... să fie puse la punct, dominate, ghidonate... așa am citit io pă interneț.
E o trăsătură culturală, precum manelele...


Nu si la asiaticele norvegianizate, dupa cat am observat eu, ba chiar am impresia ca supra-compenseaza in sensul diferit, de a fi cat mai autoritare si independente.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42561
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Moderare transparenta

Postby Calico » Mon Jan 17, 2011 8:04 pm

in loc de umila si supusa, cum ar trebui sa fie orice femeie, mai ales o asiatica

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 8:15 pm

drcraciun wrote:
Blegoo wrote:La asiatice cică le place... să fie puse la punct, dominate, ghidonate... așa am citit io pă interneț.
E o trăsătură culturală, precum manelele...


Nu si la asiaticele norvegianizate, dupa cat am observat eu, ba chiar am impresia ca supra-compenseaza in sensul diferit, de a fi cat mai autoritare si independente.


Uatever uorks, beib...
Bune și alea independente, autoritare; îți zice când e vremea să te mai bărbierești... chestii d-astea.

Dar serios, acuma.
Chiar, de ce n-o inviți la o cafea? Fără gânduri mârșve, "derecraciunești" zic.
Poate se simte vinovată, poate una-alta.

Mai faci conversație, mai afli chestii.... strict profi, nu-i nevoie să treci la mameleală ca în liceu.
Doar garagață.
Eu m-aș băga.
:)

Bat zen aghen... mie îmi plac femeile, animalele și copiii - și nu mă refer neapărat la secs.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby Blegoo » Mon Jan 17, 2011 8:21 pm

MumaPadurii wrote:in loc de umila si supusa, cum ar trebui sa fie orice femeie, mai ales o asiatica


"Femeia... că e asiatică, ori mioritică... trebe să fie dominantă la cratiță și aspirator!" - Blegoo - Opere Alese, volumu' 8, capitolu' 4, pagina 234, paragrafu' 6, alineatu' 2 - Editura "Dă Toate Pentru Toți", 2008, cu prefață de Dr. Holliday.

(gata, fug, că se aruncă cu obecte contondente de la balcoane...)
:)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Moderare transparenta

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 8:30 pm

MumaPadurii wrote:in loc de umila si supusa, cum ar trebui sa fie orice femeie, mai ales o asiatica


Cred ca nu voi fi iertat niciodata pentru prostiile pe care le-am debitat pe topicul asta !

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Mon Jan 17, 2011 8:40 pm

drcraciun wrote:
MumaPadurii wrote:in loc de umila si supusa, cum ar trebui sa fie orice femeie, mai ales o asiatica


Cred ca nu voi fi iertat niciodata pentru prostiile pe care le-am debitat pe topicul asta !

problema asta e, apa trece, posturile raman.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Moderare transparenta

Postby b3 » Mon Jan 17, 2011 10:19 pm

drcraciun wrote:(Cred ca s-au autoselectat dupa niste caracteristici, ca altfel nici nu ar fi fost interesate sa devina sefe.)


Adica inteligență ? :) Avand in vedere ca au ajuns sefe intr-o lume dominata de barbati.

Discut principial cu drcraciun, nu zic ca moama eu sunt mai desteapta decat voi toti si d-aia-s sefa pe imed. Nu-s sefa pe imed. Nici pe juma de imed.


trident, n-ai inteles nimic. :D EU am primit warn pentru ce am zis. Nu mai am de ce sa-mi cer scuze sau sa sterg sau sa whatever. TU, cel care ceri egalitate si zici ca domne sa fim obiectivi si sa fie la fel pentru toti, m-ai facut proasta, justifici asta prin faptul ca domne credeam ca tu abuzai si eu saracu de mine eram fara de putere si m-am ofticat si nah, am zis-o, dar dupa ce motivul tau n-a mai fost motiv, nici n-ai cerut warn pentru tine :D, nici nu ti-ai cerut scuze, nici n-ai cerut sa sterg. 8) Domnul egalitate innascuta ! Dupa un an si dupa ce ti-am amintit de cateva ori, mersi, nu mai e nevoie. Si de fapt e foarte bine ca dupa un an si dupa ce ti-am tot zis, arata ce standarde duble ai. Egalitate, egalitate, da' nu pentru tine ! :D Q.E.D. (stii ce inseamna, da ?)

acel warn dat de vlad a fost pentru ca tu si holiday v-ati tot atacat, si ati primit amandoi. Aaaaaa, trebuia sa primeasca doar holiday ? :D Scuza-ne ca n-am inteles asta si am aplicat principiul egalitatii. :D Nu asta ai vrut ? Si oricum acel warn s-a anulat, dupa 5 zile si 20 de pagini de proteste din partea ta, in urma operatiunii clean slate/ momentul zero.

Si nu trecem peste deloc. Am lamurit-o in sfarsit. trident are standarde duble. Sa fie egalitate, da' nu pentru el.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Moderare transparenta

Postby holliday » Mon Jan 17, 2011 10:26 pm

b3, ai citit de prea multe ori fabula cainele si catelul... oare crezi ca se mai pot da sfaturi dupa ce au trecut cei 7 ani de acasa???
te inseli amarnic!


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests