Martinica

...ca nu se mai poate
tirofibanus
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Mar 13, 2008 7:22 pm

Martinica

Postby tirofibanus » Mon Oct 26, 2009 2:28 am

Eu sunt de cateva luni in Martinica, insula franceza din Caraibe. Se pare ca nevoia de medici aici e in crestere asa ca daca va pot ajuta cu vreun sfat o voi face...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Oct 26, 2009 2:32 am

Nevoia de medici e în crestere si în Fr metropolitana, de ce n-am complica cu Martinica, Guyana, Réunion & co ? :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re:

Postby swiss » Mon Oct 26, 2009 9:55 am

Im wrote:Nevoia de medici e în crestere si în Fr metropolitana, de ce n-am complica cu Martinica, Guyana, Réunion & co ? :lol:

pentru ca Caraibe nu e peste tot in Fr metropolitana mon senior...

tessik
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:43 pm

Re: Martinica

Postby tessik » Mon Oct 26, 2009 12:17 pm

Tirofibanus povesteste-ne cum e acolo si ce fel de medici se cauta..

Chiar nu vad cu ce Fr metropolitana este mai buna, cumva Martinica & Reunion sunt privite ca un fel de.. Vaslui al Frantei ?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Oct 26, 2009 12:22 pm

E la mama naibii si nu, nu e ca-n Fr metropolitana.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Martinica

Postby b3 » Mon Oct 26, 2009 7:35 pm

E la mama naibii da' unii platesc 2-3000 Euro sa se duca o saptamana in vacanta acolo :D Plus ca suna misto, medic in Martinica :) Se vorbeste franceza, au tot Euro moneda. Nu stiu daca nu te plictisesti ingrozitor sa ramai de tot acolo, dar pentru un an cel putin cred ca e interesant.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Martinica
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

vladcome
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Oct 09, 2008 2:17 pm

Re: Martinica

Postby vladcome » Mon Oct 26, 2009 9:20 pm

sal, da mi si mie mai multe datalii te rog, cum e pe acolo, cat esti platit cat costa chiria, cum este cu localnicii, impresii bune/rele , zi tot :) multumesc anticipat.
P.S. eu sunt in DE, din ianuarie am luat o de la 0 cu limba, si as dori cam peste 1-2 sa ma mut sa mai vad o tara ma gandeam la Anglia dar Martinca asta a ta suna interesant.
Ciao.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Martinica

Postby rouadefoc » Mon Oct 26, 2009 9:28 pm

Acolo este paradisiac, acum a plecat un anestezist sa si caute norocul acolo...Ma gandesc si eu sa merg vre un an sa ma bronzez ...muncind.Faci plonjari de innebunesti, innoti cu delfinii... :lol:

Tonia Antonia2
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 19, 2004 12:48 pm

Re: Martinica

Postby Tonia Antonia2 » Mon Oct 26, 2009 9:30 pm

Nu am lucrat in Martinica dar tocmai ce am o noua colega care a rezistat numai 9 luni in Martinica. Chiria e destul de mare (700 euros un T2), strazile sunt proaste si e instabilitate mare. Am auzit insa ca sunt conditii avantajoase de remunerare. Si sunt si destui medici romani...
Cred ca e o optiune pe termen scurt.

vladcome
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Oct 09, 2008 2:17 pm

Re: Martinica

Postby vladcome » Tue Oct 27, 2009 4:38 pm

tot in sensul asta ma gandeam si eu un an maxim, asa ca experienta de viata/having fun. Tre sa fie de vis pe acolo , apa , nisipu ce sa mai ramane o optiune demna de luat in considerare.
inca astept scurte povesti , cum e la spital, in ce consta munca ta, cam ce cazuri ai, si cati bani faci(mai ales ca nu te duci in concediu, esti in concediu continuu :D )

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Re:

Postby latvia » Wed Nov 25, 2009 10:20 am

Im wrote:E la mama naibii si nu, nu e ca-n Fr metropolitana.

suna bine... desigur gusturile.

tirofibanus
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Mar 13, 2008 7:22 pm

Re: Martinica

Postby tirofibanus » Fri Dec 11, 2009 5:35 pm

Sa va dau cateva informatii, destul de succinte.

In primul rand da, este paradisiac si nu exista multe colturi de lume care sa aratae ca asta. Este edaevarat ca faci plongee si tot felul de activitati tropicale, ca inoti cu testoasele si delfinii. Este la fel de adevarat ca e viata scumpa, mai scumpa decat in Franta metropolitana__ eu platesc intr-adevar 700 de euro pe chirie dar stau cu sotia mea care nu munceste aici ca nu e medic si ne descuracm foarte bine din cei 3000 de euro pe care ii castig lunar. Sunt veniturile mai mari decat in Metropola, iar conditiile de trai sunt exact aceleasi, iar drumurile sunt mult mai bune decat cele din romania, asta pentru ca cineva s-a legat de drumuri. Se cauta mult anestezistii, dar in principiu in oricce domeniu e posibil sa gasiti ceva.

Dintre palmieri ci plaje faine va urez un Craciun fericit:

http://versu.ro/Olaru%20Razvan%20I-6092.html

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Dec 11, 2009 5:38 pm

3000 de euro pe ce statut ? Cu sau fara garzi ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Ytrewq
Posts: 1
Joined: Tue Nov 19, 2019 2:25 am

Re: Martinica

Postby Ytrewq » Tue Nov 19, 2019 2:30 am

tirofibanus wrote:Eu sunt de cateva luni in Martinica, insula franceza din Caraibe. Se pare ca nevoia de medici aici e in crestere asa ca daca va pot ajuta cu vreun sfat o voi face...

Buna ziua! Am 16 ani si intentionez sa ma mut si eu in Caraibe, ca medic. As vrea sa fac si facultatea de medicina tot acolo.
M-ati putea ajuta cu niste sfaturi, cum ar fi unde sa fac facultatea, cat de usor ma voi angaja dupa aceea in Caraibe si pe ce insula sa ma mut?
Multumesc in avans!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21841
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Martinica

Postby Melania » Tue Nov 19, 2019 9:25 pm

Pana ajungi tu medic Martinica va fi sub apa din cauza incalzirii climatice.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30271
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Martinica

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 19, 2019 10:03 pm

am dat click pe topic ca am crezut ca e dedicat lui martinică lovit de masina care a agonizat aproape o zi pe marginea drumului :(
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8397
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Martinica

Postby mihai_525 » Wed Nov 20, 2019 10:09 pm

andy lesbianismul NU este solutia, oricat de urâtã ai fi tot se va gasi cineva care sa ti-o traga asa urâtã cum esti, tot ce trebuie sa faci este sa ai rabdare. dragostea adevarata nu tine cont de vârstã!
mda
pelea mea intru si eu dupa un 18h de salvat veti si imi strici seara cu tara ta de maro huo ai sictir va rog NU mai postationati despre romenia NU suport acea gaura numita romenia huo speak emglish please
America first


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests