Olanda?

...ca nu se mai poate
User avatar
bobs
Posts: 4
Joined: Wed Jan 14, 2004 5:23 pm
Location: Regie

Olanda?

Postby bobs » Wed Jan 14, 2004 5:34 pm

:?:
Exista stagii in Olanda?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Mar 29, 2004 3:47 am

Nu stiu ce-or fi stagiile, dar iata publicatia oficial a guvernului pentru recunoasterea diplomelor de medic...multa vorbarie, va las pe voi sa cautati ce vrea sa zica.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed Apr 21, 2004 5:05 pm

Iata clar situatiunea. Nu se recunoaste fac de medicina de aici decit partial.
Pentru a putea sa practici acolo e nevoie de o diploma de-a lor. Pentru asta esti trimis la facultati.
Unele te primesc la anul 1. Admiterea este prin tragere la sorti si nu sint primiti decit cetateni sau persoane care au sprijinul unui cetatean, de ex. cetatean, pentru ca locurile sint subventionate de stat si ei vor sa fie siguri ca ramii acolo.
Altele te primesc in anul 4. Cred ca nu mai treci prin loterie, dar conditia de a fi cam de-al lor (cetatean, rezident permanent sau partener) ramine.
Pentru a studia in olandeza e necesar sa faci si un an pregatitor de olandeza, cu subiecte usoare de preclinic. Chestia cu anul pregatitor e disponibila numai celor care intra in anul 1, dar se pare ca medicina nici nu ofera asa ceva.
Facultatea si anul pregatitor sint in mica parte platite si de student. Spun mic daca vi se pare putin 1000-1500 euroi.
Chestiile din afara clinicii sint foarte accesibile, doar ca masteratele in engleza (singurele pentru straini) se platesc si costa mult (14.000 EUR).
Morala: inchideti threadul pina intram in UE.
Stagii in Olanda? adica vizite de lucru pentru studenti? Nu stiu, nu m-a preocupat. Dar neexistind UMFuri si pacienti de limba engleza, nu vad de ce v-ar interesa.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Apr 21, 2004 5:13 pm

de pincipiu daca esti descurcaret/descurcareata din fire, incearca o scoala de vara acolo, un congres - iti faci cateva contacte personale acolo - si dupa asta iti aranjezi un fel de credite transferabile acolo, cu recunoastere de la decan de aici, sau ceva extra scolar (practica de vara) si poti sa iti faci si modulul de chirurgie/cardio acolo. Ca principiu se poate face, stiu pe cineva care si incearca asta acum acolo si se descurca - dar inca nu am vazut finalizata treaba pana la nivel de recunoastere la noi a modulului.

Super tara Olanda. Majoritatea vorbesc si engleza, chiar si drogatii iti cersesc intr-o engleza perfecta daca vad ca nu iti dai seama ce vor de la tine cand se vaita in olandeza.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests