plec la o bursa afara - intrerup rezi?

...ca nu se mai poate
User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby drsoso » Wed May 20, 2009 11:33 pm

Salutare !
Am capatat in sfarsit o bursa multasteptata, de 3 luni , in UK si as vrea sa stiu daca a mai fost in situatia asta si cum se procedeaza:
- imi intrerup legal rezi si mi se va prelungi cu 3 luni (e nasol, ca pied ex de specialitate)
- nu mi-l intrerup si fac o cerere la spitalul platitor sa nu fiu platit 3 luni desi cineva imi va duce pontajul (am auzit ca e posibil, chiar legal, dar nu sunt sigur)
- mi se exhivaleaza cele 3 luni dupa ce ma intorc si nu trebuie sa-mi prelugesc rezi
Ca date suplimentare, sunt rezi anul V pe radiologie, am gasit o bursa pe radiologie si ... este exact in perioada specialitatii din octombrie. Speranta mea este sa pot da in martie specialitatea, insa daca mi se prelungeste rezi cu 3 luni, e nasol.
Multumesc anticipat !
life sucks, and then u die

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby Chingachgook » Thu May 21, 2009 10:56 am

eu zic sa mergi pe burta.
oricum in perioada aia se da examen deci nici colegii tau nu mai merg pe sectii.
vorbesti cu indrumatorul sau colegii sa iti semneze si tie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby ciresar1988 » Thu May 21, 2009 12:58 pm

Am fost in aceeasi situatie in 2007, adica am plecat 4 luni in Franta pe specialitatea de baza, in timpul examenului de specialitate. Inainte de plecare am cerut acordul profului, am dus la minister cerere de intrerupere rezi, insotita de acordul profului si de actul doveditor al plecarii . La intoarcere am mers la prof cu o adeverinta eliberata de francezi, si cu o cerere de echivalare. Apoi, cu cererea aprobata, am mers la minister si am facut o alta cerere de echivalare.
S-a aprobat, am terminat rezi odata cu ceilalti colegi si am dat specialitatea in martie fara probleme. Dar, repet , era in 2007. Poate ar trebui sa verifici daca a ramas aceeasi procedura.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

Re: plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby drsoso » Thu May 21, 2009 7:40 pm

Multumesc, Ciresar, de informatii
Asta mi se pare si mie mersul normal al lucrurilor

Cat despre varianta cu mersul pe burta, Kokcsee, habar nu ai ce vorbesti. La noi in Fundeni, asa ceva nu este acceptabil, iar sectia este plina pana in minuntul inainte de a intra in specialitate, se fac si garzi, in ziua de dinaintea examenului. So... poate in alte parti tine, dar la noi nu!

Mai este cineva care s-a confruntat de curand cu situatia mea?
life sucks, and then u die

Malisia
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Jan 28, 2009 11:37 am

Re: plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby Malisia » Mon May 31, 2010 10:00 am

Cum poti "ingheta"rezidentiatul? Sunt rezident an 1 vreau sa plec si sa iau aceeasi specializare ca si in tara. Ce cerere tre sa depun,ce motiv?

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby mariac81 » Mon May 31, 2010 11:11 pm

drsoso wrote:Multumesc, Ciresar, de informatii
Asta mi se pare si mie mersul normal al lucrurilor

Cat despre varianta cu mersul pe burta, Kokcsee, habar nu ai ce vorbesti. La noi in Fundeni, asa ceva nu este acceptabil, iar sectia este plina pana in minuntul inainte de a intra in specialitate, se fac si garzi, in ziua de dinaintea examenului. So... poate in alte parti tine, dar la noi nu!

Mai este cineva care s-a confruntat de curand cu situatia mea?


Mai sa fie, de lipsit nu se poate dar pontajul te gandeai sa ti-l faca altcineva.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: plec la o bursa afara - intrerup rezi?

Postby Chingachgook » Tue Jun 01, 2010 2:35 am

drsoso wrote:Multumesc, Ciresar, de informatii
Asta mi se pare si mie mersul normal al lucrurilor

Cat despre varianta cu mersul pe burta, Kokcsee, habar nu ai ce vorbesti. La noi in Fundeni, asa ceva nu este acceptabil, iar sectia este plina pana in minuntul inainte de a intra in specialitate, se fac si garzi, in ziua de dinaintea examenului. So... poate in alte parti tine, dar la noi nu!

Mai este cineva care s-a confruntat de curand cu situatia mea?


da ma da
dr house care esti

de cate ori sa zic ca aici nu sunteti in discutiile cu rudele mai de la tara care se minuneaza necontenit ce medici sunteti voi acolo la bucuresti.

la cat de pampalau pari nu am nicio indoiala ca tu esti chemat pana in preziua examenului pe sectie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests