USA - Informatii utile

...ca nu se mai poate
User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Aug 11, 2003 2:32 pm

Tapiru, o intrbare pt tine. Nu stiu daca merge prea bine aici dar nu vroiam sa fac topic nou pt ea.
Cand pleci in State si iti iei niste CD-uri cu tine, cu diverse sa zicem, le controleaza aia la vama sa vada ce ai pe ele si daca incalci vreun copyright sau ceva asemanator.
Adica, sa presupunem ca cineva are un CD pe care scrie Windows XP Professional, se sesizeaza au ba?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Aug 13, 2003 2:03 am

pentru originaltup:
nu sunt tapirul.

daca tu iti imeginezi ca are cineva timp si interes sa se ocupe de copyright, iti faci iluzii. baietii la aeroport sunt prea ocupati sa decalte pensionare care merg in Florida sa nu cumva sa aiba bombe in pantofi. asta in numele political-corectness-ului. nu stiu de ce ai vrea sa scrii pe un disc tot ce are inauntru, totusi.

bottom line-nici o grija!

pentru andrei:

nu exista oficial limita de varsta( e ilegal) evident ca daca stai mult departe de practica e mai greu. am vazut totusi oameni care incepeau la 40 ani, deci se poate..

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

intrebare

Postby doctorpieleanu » Mon Oct 06, 2003 11:33 pm

Am si eu o intrebre in legatura cu step-urile!
Dupa ce le-ai trecut,si ajungi in USA ,ce cheltuieli mai ai de facut?
-cu cazarea in special?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Re: intrebare

Postby cerbu » Tue Oct 07, 2003 4:00 am

doctorpieleanu wrote:Am si eu o intrebre in legatura cu step-urile!
Dupa ce le-ai trecut,si ajungi in USA ,ce cheltuieli mai ai de facut?
-cu cazarea in special?


raspunsul este, evident, depinde. depinde de cate interviuri ai, cat de imprastiate sunt temporal si spatial si cat de repede gasesti un program care sa te ia. situatia ideala: ai 10 interviuri si primul la care te duci iti ofera contract-rar. deci trebuie sa cam mergi la mai multe.

zburatul cu avionul intre 200-1000 dus intors. trenul nu merita. autobuzul foarte jegos si foarte lent, dar mult mai ieftin( greu daca ai bagaje mari, se pot pierde). cazarea? 20 dolari la un motel foarte dubios, 50-80 de dolari la un hotel decent in oras. taxiul? 10-20 dolari. mancarea mai ieftina ca in romania.

you figure...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Oct 07, 2003 10:24 pm

Cu ce autobuze? Ca m-am uitat si eu pe yahoo si distanta Miami-Atlanta costa vreo 220$ cu avionul si vreo 180$ cu Greyhound, care facea cam 3 zile jumatate :( Ca la diferenta asta mai bine ma las pagubas.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Oct 08, 2003 3:16 am

miami atlanta cu greyhound este fix 81$ si dureaza 15 ore. Nu speria lumea otup Si nu e nevoie sa te uiti pe yahoo. Greyhound au website


Fare Type1 Qty Passenger Each Total
Standard
Adult
$81.00
$81.00


Select Departure Schedule for Tuesday, October 7, 2003 Select Departs Arrives Duration Transfers Carrier Schedule
11:15a 03:00a 15h, 45m 0 GLI 1100

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Oct 08, 2003 11:13 pm

Sper, ca eu paralizasem cand am vazut. Da' tot nu-mi dau seama pe ce naiba am intrat :( Sau oi fi vazut aiurea, mai probabil :D

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Oct 10, 2003 11:01 pm

Auzi bre Tapiru, m-am mai uitat si eu si am gasit alta chestie (sper ca de data asta reala): cum se face ca Miami-Atlanta costa mai mult decat Miami-New York (cu avionul) :( ? (ca distanta de de doua ori mai mica)
Adica 239$ fata de 221$

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sat Oct 11, 2003 2:49 pm

originaltup wrote:Auzi bre Tapiru, m-am mai uitat si eu si am gasit alta chestie (sper ca de data asta reala): cum se face ca Miami-Atlanta costa mai mult decat Miami-New York (cu avionul) :( ? (ca distanta de de doua ori mai mica)
Adica 239$ fata de 221$

:lol: :lol: distanta nu are prea mare legatura cu pretul. pretul depinde de aeroport( cu cat mai mare, cu atat mai mare concurenta), companie(fiecare companie are un "hub" unde merg mai toate zborurile lor-atlanta este hub pentru united. daca vrei sa zbori din cleveland( care e hub-ul la continental) in new york ori zbori cu continental direct, ori zbori cu united prin atlanta. -sper ca nu te-am ametit. in plus, conteaza cat de devreme faci rezervarea, de cate ori esti dispus sa schimbi avionul(cu cat mai mult, cu atat mai ieftin)

daca esti tentat sa zbori in orase mici, evita. nu au trafic mare iar preturile te rup. TIP: orasele cu cazinouri au discount foarte mare( sunt sustinute de gambling industry) deci e mai usor sa iei un avion spre vegas si de acolo un greyhound. la fel si cu Atlantic City.

mergi la expedia.com sau travelocity.com si da un search.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Oct 29, 2003 7:15 pm

Ca sa fiu in ton cu protestele stdentesti: studentii au reducere pe Greyhound? (Acum, pe bune, mi se pare destul de probabil.)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Oct 29, 2003 8:34 pm

Da. Trebuie sa iti faci intai un cont la ei (dureaza un pic), primesti un card si ai 15% reducere

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Cum e cu rezidenta?

Postby cracanel » Tue Jan 27, 2004 7:40 am

Am inteles ca se ia foarte greu, mai ales in ultima vreme. Ori ai scoruri foarte mari ori pile. Vorbeam cu cativa amici cu stepurile luate care stau de ani de zile. Cica e o mafie indiana si chinezeasca, se baga unii pe altii.

La scoruri mici ar fi sanse prin downtown-uri, pe la ciori ca nu vrea nimeni sa se duca. Vad ca esti in Oregon, am inteles ca-i unul dintre cele mai curate state din punctul asta de vedere. Unul dintre amici e chiar din Vancouver, am inteles ca-i peste un rau de Portland?! De vreo 4 ani tot nu prinde rezidenta, s-a dus la un interviu in Chicago dar s-a speriat rau cand a vazut fauna. Zicea ca-n Portland te poti plimba noaptea la 2 si nu se ia nimeni de tine. In restul Americii trebuie sa fii nebun.
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jan 27, 2004 9:41 am

in Oregon populatia neagra reprezinta cam 1.5% or so. Pe de alta parte Oregunul este unstat de suprafata Romaniei, dar cu 3.5 milioane locuiitori numai (majoritatea concentrate pe Willamette Valey, mostly around Portlan). Vancouver este peste garla de Portland, da' nu e Vancouveru' ala din Canada. E un orasel american destul de mic (americanii sunt cam fara imaginatie la alegerea numelor, numele Portland s-a ales by flipping a coin, intre Portland si Boston - ambele orase mari pe coasta de est).

E greu sa descrii cu acuitate ce inseamna America. Fiecare vede ce vrea sau ce il impresioneaza. Chicago nu e mai rau ca Pantelimonul noaptea. Sunt cartiere in care nu ai ce cauta. (nu am fost inca in Chicago, folosesc doar exemplul tau).

Nu stiu cum e cu mafiile chinezesti si indiene, depinde de prea multi factori. Ideea de baza este ca orice parere pe care o auzi nu este decat ata, o parere. Iar partea buna a unui sfat este ca nu este obligatoriu sa il urmezi.

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Tue Jan 27, 2004 10:16 am

Ma intereseaza mai putin de cum vede cineva America ci mai mult de informatii concrete. Hotararea de a lasa totul in urma si a pleca e destul de serioasa, vorba aia nu suntem muritori de foame in tara.

Sa reformulez intrebarea, cat de greu este sa intri la rezidenta?

Jumatate din prietenii plecati s-au realizat, lucreaza ca medici, cu salarii intre $100000 si $200000, ma refer la cei plecati in ultimii 10-15 ani. Cei care continua cu specializarea si mai mult. Cealalta jumatate nu s-au realizat, si din ce imi scriu nici nu mai spera, imi scriu ca dupa introducerea probei practice a devenit si mai greu iar scorurile acum sunt foarte ridicate.

Mi-au zis multi ca se intra cu pile, daca cunosti seful de program esti ca facut. Si multi sefi de programe sunt indieni sau chinezi. La asta ma refeream.

Cat despre cum vezi America probabil ca depinde mult de zona. Amicul din Vancouver imi scrie ca-i superb, cei din Detroit si din sud se plang ca s-au saturat de ciori si mexicani si ca de-abia asteapta sa-si termine rezidenta sa-si caute intr-un loc mai bun.

Imi zicea ca ar fi o sansa cu pocaitii romani, in unele orase, cica daca le dai 10% pe nu stiu cati ani la biserica lor iti aranjeaza rezidenta. La urma, urmei nu m-as da in laturi sa lucrez o perioada si la curatenie daca sunt sanse.
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jan 27, 2004 11:41 am

despre rezidenta si mafia indiana nici eu nu prea stiu mare lucru - sunt cam in acelasi stadiu ca si tine, poate mai in urma, acum nu ma pot apuca de invatat pentru Step-uri, cel putin pana nu termin masteratul asta. Amicul Cerbu poate sa fie mai la curent, el a trecut prin rezidentiat si are relatii stranse cu mafia indiana... :) :) Oricum, ii iubeste tare mult pe indieni. Totusi nu cred ca intratul "pe pile" se face pe moca ca in Romania. Se practica "recomandarea", e adevarat, si probabil indienii si chinezii sunt very likely to recommend each other - pana la urma sunt de admirat pentru asta, nu se manunca de kur unii pe altii ca romanii (nu miza pe pocaitii romani). Dar daca recomanzi pe cineva trebuie sa fii cat de cat sigur ca cinevaul ala e bun si merita postul, nu prea merge cu nepotisme gratuite. Nu prea te tine nimeni p'aici sa freci menta sau sa faci tampenii. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
In concluzie, cred sanse inca sunt. Daca esti serios si faci impresie buna si ai scoruri bune.
Amicii de care spui ca "nu s-au realizat" ce fac? Ca ceva trebuie sa faca sa isi castige painea. Si daca fac ceva poate asta e cauza pentru care nu au mai avut succes cu rezidentiatul , nu au mai avut timp sa invete suficient, i-a prins sistemul si aia sunt. Si eu ma cam tem de acelasi lucru, va trebui sa fac eforturi mari sa ma mentin pe linia "medicina" (dar in cazul meu nu ar fi neparat un esec daac nu as mai reusi, voi fi avut deja un PhD si un post de profesor si cercetator pe undeva)
So, pe scurt, raspunsul e...depinde. Depinde de scoruri, depinde de cum te prezinti, depinde de programul la care incerci sa aplici si, nu in ultimul rand, depinde de noroc.

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Tue Jan 27, 2004 12:29 pm

Am inteles ca la tampenii intr-adevar n-ai nici o sansa! Si asta pentru ca orice greseala se plateste, de-abia asteapta sa dea spitalul in judecata pentru milioane si atunci zbori imediat. Am auzit tot felul de povesti de la cei de acolo cum e cu sexual harassment, trebuie sa fii atent cu asistentele, cu pacientii, etc.

Pai amicii care nu s-au realizat unii s-au apucat de IT, le-a mers ceva si acum sunt iar in pom pentru ca am inteles ca job-urile se muta tot in India (mai frate dar of fi tare destepte ciorile astea!), asistente medicale, curatenie, etc. Toti se plangeau ca-i o criza economica cum n-a mai fost demult cica.

Cred ca ai dreptate, daca pierzi trenul si nu iei din prima e tare greu, trebuie sa te intretii cu ceva si nu mai ai timp de invatat. Credeam ca ai terminat rezidenta. Esti chiar in Portland? Ma uitam pe harta, daca mai e vreun oras mai mare prin statul Oregon!

Cam cat iti trebuie pe luna sa traiesti acolo, minimum?
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jan 27, 2004 2:55 pm

cracanel wrote:Hotararea de a lasa totul in urma si a pleca e destul de serioasa, vorba aia nu suntem muritori de foame in tara.

Nuuu ?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jan 27, 2004 9:52 pm

nu, eu sunt in Corvallis, un burg universitar mai la sud. Mic si conservator (53,000 locuitori).
Pai nu sunt orase mai mari. Portlandul e cel mai mare oras... Oregon e un stat pustiu, cu multa natura si copaci (pe coasta de est cica e o vorba, Oregon? Nothing there.)
Viata aici e cam asa: vreo 315$/luna chirie partea mea, 30$/luna utilities partea mea (cablu, electric, telefon, apa rece e inclusa, aia calda e pe boiler electric deci pe electricitatea mea), food cam pe la 150$/luna, taxe studentesti cam 100/luna, asigurare medicala.... In general se duce tot stipend-ul pe d'astea.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Jan 28, 2004 3:39 am

tapirul wrote:food cam pe la 150$/luna


he, he, sake-ul costa...

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jan 28, 2004 4:12 am

nu, ca am un alambic si mi-l fac singur. In schimb ceaiul si lustruitul sabiilor da, costa.

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Wed Jan 28, 2004 6:59 am

In primul rand vreau sa-ti multumesc ca esti cinstit si pierzi din timp sa raspunzi la intrebari. Chiar daca n-ai trecut prin rezidenta informatiile sunt valoroase. Pacat ca multi dintre cei ajunsi uita de unde-au plecat, in fine…

Am sa impartasesc si eu ce stiu, atentie, informatiile sunt reproduse dupa cum mi-au relatat sursele! Tapirul si altii pot infirma sau confirma, de fapt asta si astept! Avand in vedere ca situatia unora nu e prea roza...

Din cele 12 persoane cu care am tinut legatura sau stiu ce au facut:
-5 lucreaza ca medici si au terminat rezidenta
-1 a luat rezidenta anul trecut, cu scoruri bune (daca nu ma insel 85 sau peste) dar tot cu ajutorul unei interventii.
-Ceilalati 4 au prins rezidenta cu mai mult de 5 ani in urma, toti au luat stepurile inainte de a se introduce proba practica. Deasemenea au avut ajutor la matching, exceptia la regula ca romanii nu se ajuta!

Alte persoane mi-au confirmat ca procentajul de succes este sub 50%, mai ales in ultima vreme.

Din ceilalti 7 numai unul are stepurile luate dar de 4 ani nu prinde rezidenta.
1 - asistent medical
1 – somer dupa ce a lucrat in IT ca UNIX support, pozitiile s-au redus in urma mutarii in India, a reinceput sa se pregateasca pentru stepuri
2 – au lucrat ca sefi de sala la un restaurant, actualmente nu mai stiu, renuntasera cariera medicala
1 – sustine ca are azil de batrani (voi reveni), asteapta o pozitie
1 – diverse (?), au renuntat la cariera medicala
1 – vrea sa faca o scoala de dental hygienist, a renuntat la examene.

Cel cu azilul de batrani e cel din Vancouver. Imi spunea ca o duce foarte bine si ca daca prinde ceva bine daca nu, nu-i bai!
Mai tarziu vorbind cu un prieten comun care e inginer la Intel, tot in Oregon:
“Azil de batrani?! Aiurea, e o casa de babe cum au toti pocaitii de pe coasta de vest, fiind mai tampiti spala la fund babele! Are cateva babe pentru care ia in jur de $1000 pe luna de la stat si asigurari. Problema e ca au ajuns sa fie mai multe case decat pensionari! A trecut la pocaiti dupa ce i-au promis ca-l ajuta cu rezidenta acum cativa ani, nu s-a materializat asa ca …
L-a adus o data pe unul la biserica si nici n-a mai vrut sa intre in biserica, daca afla pocaitii are probleme…”

Tot tipul de la Intel, care a facut si-un masterat in State, mi-a zis despre indieni. Sunt exact ca tiganii nostri, de fapt acelasi neam. La inceput lingai si servili, pe urma cand ajung sus ii scuipa pe toti si se trag unii pe altii. In America e un mit al indienilor si chinezilor destepti, cu PHD-uri. Zicea ca treaba sta cam asa: un american la terminarea masteratului deobicei e dator cu cateva zeci de mii de parai. Ca sa mearga la un doctorat ii mai trebuie cativa ani cu $1000 pe luna cand pot merge la munca cu de 5 ori mai mult. Asa ca nu prea sunt amatori. Universitatile au un fond pe care trebuie sa-l cheltuie, pe cercetare, doctorate, etc. Daca n-au doctoranzi pierd malaiul. Asa ca accepta toti fomistii din China si India care sunt fericiti sa primeasca atatia bani. Multi raman in universitati la terminare si asa s-a ajuns ca aproape jumatate din profesori sa fie straini. Zicea ca Intel a dat afara o gramada din oameni in ultima vreme, indienii erau innebuniti, au trebuit sa plece inapoi ca nu mai aveau viza de lucru.
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jan 28, 2004 9:22 am

tot ce se poate cu indienii. Pot sa confirm ca e plin de indieni in universitate, mai ales pe chestiile tehnice, inginerii, computere etc. Io pe bucata mea sunt mai ferit, la mine in schimb e overepresented with women (toate feministe, daca sunt americance).

Cerbu povestea si el niste povesti similare cu indienii (vezi pe la "Bar de negri"), asa ca e foarte posibil.
Nu stiu exact care e proportia de straini la Graduate School dar indeed, foarte multi straini.

Parerea mea este insa ca daca vrei cu adevarat reusesti. Spui ca din 7 numai unul are step-urile luate - un procent destul de mic ca sa tragi concluzii ca "nici cu stepurile nu faci nimic".

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Wed Jan 28, 2004 7:21 pm

Interesant, imi confirmi ce zicea tipul de la Intel. Familia au terminat-o
cu feminismul, de-aia peste 50% dintre americani divorteaza. Zicea ca are o gramada de americani divortati care si-au luat neveste filipineze, chinezoaice, etc. ca astea sunt de casa.
Se plangeau ca americancele dupa cativa ani divorteaza, iti iau jumatate din
ce ai, platesti pensie alimentara si mai pleaca si cu un negru!

El zice ca universitatile americane sunt centre ale feminismului,
homosexualitatii si integrarii rasiale. Mi se pare o exagerare...

Acum are mari probleme cu copiii, trebuie sa-i dezvete acasa ce le baga aia
in cap. La fiica-sa au avut ca invitate doua lesbiene care le explicau la copii ca e
ceva normal, ca trebuie sa se elibereze si sa exploreze toate aspectele sexualitatii!
Asta in scoala primara! Dar ce sa ne mai miram ca incearca asta si la noi, cu "educatia sexuala".
Mai greu ca suntem tara ortodoxa dar trag tare ca altfel nu ne primesc in
UE.
Vorba aia avem ambasador american poponar...

Vezi poate iti iei si tu o nevasta americanca, de casa :)

Ce stii de proba practica?
Din ce scriai iti mai raman cateva sute pe luna totusi, nu!?
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jan 28, 2004 9:50 pm

nu, nu imi mai raman cateva sute pe luna.. :cry: Sunt inca in debt pana la gat. NU e chair asa roz - dar e mai bine ca in Ro nayways. Macar aici imi permit sa fac un debt.
Cam adevarat cu feminismul si mediul universitar (desi nu asa de exagerat, si depinde from place to place).
De proba practica nu prea stiu multe, doar ca nu te mia testeaza pentru cunostinte teoretice, ci pentru felul "cum te prezinti" in fata pacientului. Se pot face externate aici (adica spitalul te primeste sa inveti, de obicei te hraneste si daca ai noroc iti da si o camera, daca nu stai pe la amici). Fara externat e foarte dificil sa iei CSA din prima. O luna in spitalele americane iti poate asigura succesul la CSA.

PS Apropo de neveste, eu deja mi-am luat una japoneza.. :P . Autentica. (sunt si niste poze pe undeva pe aici)

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Wed Jan 28, 2004 10:58 pm

hmm
cam nasol din ce scrii!
exact cum ziceai, daca nu te poti intretine o perioada de timp intri-n
sistem si trebuie sa pui osul la munca, nu mai ai timp de invatat. Proba practica am inteles ca se da acum in mai multe locuri si de mai multe ori pe an?! Se poate da in fiecare stat? Sau trebuie sa zbori la balamuc?

Pai cu debt s-a rezolvat acum si la noi, dau baietii credite intr-o veselie!
Sa vezi cand or incepe sa le ia casele inapoi cand nu mai pot plati.

Si zici ca ti-ai luat o japoneza!? O sa te integrezi mai usor acum :)
Adevarul e ca si-n romance a dat strechea, dupa ore-n sir de MTV si
telenovele ce sa te mai miri...
Dar tot mai gasesti cate una cu frica de Dumnezeu macar sa-ti faca niste
copii normali.

Esti pe viza F? Am inteles ca cea mai prapadita e J, trebuie sa te intorci
inapoi de unde vii pentru 2 ani dupa expirare, sau iti da un "waiver". Pe urma treci pe viza de lucru H?
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Jan 31, 2004 12:19 am

Aveti idee daca s-au redus vizele H1B la 65.000/an, sau au ramas ca pana acum? Si daca s-au redus, vizele H1B date de programele de rezidentiat intra in limita asta?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Sat Jan 31, 2004 1:46 am

Avand in vedere ca mesajele imi sunt sterse din aceasta sectiune si cred ca si alte persoane sunt interesate de vizele de munca H1B va voi raspunde pela sectiunea de bancuri unde inca am acces :)
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Sat Jan 31, 2004 3:09 am

If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sat Jan 31, 2004 4:11 am

cracanel, NU MAI FACE PE VICTIMA CA NU ESTI!!!!!!Ti-am explicat CLAR in PM ca mesajele tale au fost MUTATE. Erau off-topic, ca si datul tau cu bata ca ti-au disparut mesajele (mesaj pe care l-am sters definitiv)

cracanel
senior
senior
Posts: 343
Joined: Tue Jan 27, 2004 7:30 am

Postby cracanel » Sat Jan 31, 2004 8:58 am

Iti multumesc ca mi-ai raspuns! Habar n-am avut ca mi-ai scris pe PM.

Imi permit respectuos sa fiu de o parere diferita, tot ceeea ce se refera la conditiile din America, pentru cei interesati nu sunt off-topic.

Fii linistit, nu ma consider o victima!
If it sounds too good to be true, maybe it is too good to be true!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sat Jan 31, 2004 10:09 am

ba te-ai considerat victima. Ai spus in vreo cinci posturi ca nu esti lasat sa postezi, ca "o sa postez numai la bar ca in alta parte nu sunt lasat" etc etc etc. Sigur, habar nu aveai ca ai un PM, la fel cum nu te-ai obosit sa vezi ce s-a intamplat cu posturile tale. Te-ai repezit direct la concluzii.

Eu personal nu am nimic cu parerile tale despre "conditiile din America" (atata timp cat nu incalci regulamentul pe care sunt sigur ca nu l-ai citit, that is. Macar stii sub ce sectiune il poti gasi?). NU eu am deschis discutia aici. Discutia se transformase insa intr-o discutie despre rasism si am mutat-o sub sectiunea corespunzatoare.
Si cu asta basta. Continuam cu informatiile utioe despre America, okay?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Feb 05, 2004 1:19 am

Mai da vad ca nimeni nu stie nimic despre vizele astea.
Uitati esenta ce am reusit eu sa gasesc pe net:
- anul asta s-au redus pt 65.000 (valoarea default, va creste doar daca se hotareste ceva in sensul asta)
- e posibil ca noi (cei ce vrem sa facem rezidentiatul acolo) sa nu intram in cap-ul asta de 65.000:
The new limitation (H1B cap) of 65,000 will NOT apply to:

1) a nonimmigrant sponsored for an H-1B visa by a higher education institution and non-profit entity related to or affiliated with any such institution.

2) an H-1B visa petition filed by a non-profit research organization or a governmental research organization.

3) H-1B visa extensions.

http://www.h1base.com/page.asp?id=304

Voi ce ziceti?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

marchidann
junior
junior
Posts: 79
Joined: Tue Aug 03, 2004 2:34 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Costuri

Postby marchidann » Wed Aug 04, 2004 4:15 pm

Dupa ce ai dat stepurile, te costa
-aplicatia pe ERAS (Electronic Residency Application System), care este in functie de cate programe ai in vizor.
-aplicatia la NRMP (National Residency Matching Program)
-cazare care depinde de tine, minim $50 pe noapte
-bilet autobuz/metrou $1.5 calatorie
-taxi de la aeroport cam $20/calatorie
-masa $200/luna
-avion sky is the limit!

Nu subestima imensitatea Americii. Desi distantele par mici pe harta, este imposibil sa mergi cu trenul, autobuzul ori masina in anumite locuri. Costurile calatoriei cu autobuzul par mai mici decat cu avionul pe hartie, dar daca trebuie sa mergi 20 ore dintr-un loc in altul, pune la socoteala si cazarea la motel, benzina etc. Am cunoscut un indian care a avut 5 interviuri in decurs de o saptamana. La sfarsituul saptamanii era bine merci acasa, in Anglia. L-a costat ceva avionul, dar pe ansamblu a iesit mai ieftin. Dar ttrebuie sa te tina balamalele!

Secretul este sa trimiti aplicatii concentrat, in NE. Cele mai bune sunt New York, New Jersey, Pennsylvania, Connecticut, Massachussets. Acolo gasesti programe pentru toate scorurile si gusturile. Nu are rost sa pierzi timp cu restul Americii.
Adrian Marchidann, M.D.
Specialist
American Board of Internal Medicine

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Wed Aug 04, 2004 4:35 pm

Multumim pt ultimele posturi; prind bine multora dintre noi; mai ales mie, caruia nu i-ar strica a personal guide in tot drumul asta; ma lovesc la tot pasul de intrebari... tu ai facut deja toate lucrurile astea?

marchidann
junior
junior
Posts: 79
Joined: Tue Aug 03, 2004 2:34 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Da, am facut toate astea

Postby marchidann » Thu Aug 05, 2004 10:42 am

Am absolvit un program de rezidentiat pe medicina interna si am luat examenul de specialitate dupa care m-am intors in tara. Din semnatura mea reiese sper acest lucru.

Am facut si greseli dar am avut si succese. Sper ca sfaturile mele sa fie de ajutor la cat mai multi colegi. Cu cat suntem mai multi, cu atat mai bine.
Adrian Marchidann, M.D.

Specialist

American Board of Internal Medicine

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Thu Aug 05, 2004 4:54 pm

Mdaa..., reiese... ce m-a confuzat putin a fost chestia cu "Diplomate", care m-a facut sa ma gandesc la altceva :roll: Mea culpa! :oops:

In ceea ce priveste intoarcerea in Romania, care-a fost motivul principal? Exista si aspecte mai putin "suportabile" in a fi medic (foreign) in SUA?
Si recunoasterea specializarii de acolo nu ridica nici un fel de probleme aici? Inca nu stiu prea multe despre asta (nefiind pt mine un moment in viitorul apropiat); dar desi personal mi s-ar parea firesc, am vazut discutii pe forum care vorbeau e spagi si bla, bla...

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Thu Aug 05, 2004 4:55 pm

Mdaa..., reiese... ce m-a confuzat putin a fost chestia cu "Diplomate", care m-a facut sa ma gandesc la altceva :roll: Mea culpa! :oops:

In ceea ce priveste intoarcerea in Romania, care-a fost motivul principal? Exista si aspecte mai putin "suportabile" in a fi medic (foreign) in SUA?
Si recunoasterea specializarii de acolo nu ridica nici un fel de probleme aici? Inca nu stiu prea multe despre asta (nefiind pt mine un moment in viitorul apropiat); dar desi personal mi s-ar parea firesc, am vazut discutii pe forum care vorbeau de spagi si bla, bla...

marchidann
junior
junior
Posts: 79
Joined: Tue Aug 03, 2004 2:34 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Nu faceti ca mine!

Postby marchidann » Thu Aug 05, 2004 7:12 pm

Da, e ciudata denumirea de diplomate, dar asta inseamna doar ca am diploma de specialist din partea American Board of Internal Medicine. Asa scrie pe diploma.

Deoarece am fost pe viza J1, trebuia sa ma intorc in tara pentru 2 ani inainte de a putea sa ma reintorc si sa muncesc in SUA. As fi fost scutit de aceasta daca gaseam de lucru intr-o zona defavorizata de la ei si as fi obtinut ceea ce ei numesc waiver, adica scutire de obligatia de reintoarcere in tara.

M-am intors in Romania din comoditate. Am fost prea obosit ca sa-mi caut post pe waiver. Si apoi, eram cu nasul pe sus; eu care eram mai bun decat majoritatea americanilor nu puteam accepta sa iau doar un job refuzat de ei! Mi-am zis ca mai bine traiesc in Bucuresti decat intr-un orasel prapadit din SUA.

Am crezut ca pot echivala specialitatea in Romania. Fals. Nimeni din ministerul sanatatii, de fapt din Romania, nu doreste concurenta din partea noastra. Sunt speriati rau de tot si incearca sa ne puna bete in roate la tot pasul.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu spaga. Nu exista asa ceva la ei. La noi nici macar nu am incercat. De ce am plecat, ca sa dau spaga din nou aici?

In concluzie, trageti tare sa luati viza H1b, chiar daca trebuie sa plecati un an mai tarziu. Viata voastra va fi mult mai simpla.
Adrian Marchidann, M.D.

Specialist

American Board of Internal Medicine

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Thu Aug 05, 2004 8:19 pm

Era vorba tot despre Romania cu spaga; nicidecum de americani; si se referea nu la echivalarea in sine aici in Rom, dar la acceptarea a ceea ce-ai facut in SUA drept "practica medicala" (ca si cum nu-i obvious); pt ca exista regula de <5 ani de intrerupere ca sa nu-ti expire licenta...
Dar ce stii, care sunt sansele ca dupa 2 ani de stat in Romania (banuiesc, deci, ca fara practica medicala) sa-ti mai gasesti ceva de munca in SUA? Pana la urma nu te vi lovi de aceleasi discriminari? Si alta posibilitate de a-ti transforma viza J1 nu exista? Cu ajutorul cuiva care vrea sa te sprijine, pe parcurs, pt merite, sau prin casatorie? Sau: nu exista alte tari care sa recunoasca specializarea din SUA? Parca stiam de Canada, Noua Zeelanada...

marchidann
junior
junior
Posts: 79
Joined: Tue Aug 03, 2004 2:34 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Spaga

Postby marchidann » Fri Aug 06, 2004 7:46 am

Nu am avut probleme cu obtinerea avizului de libera practica si deschiderea unui cabinet din partea Colegiului Medicilor ori a Ministerului. Spaga a fost zero, spre cinstea lor. Asta pentru ca in State, rezidentiatul dureaza 3 ani, deci am lipsit din tara mai putin de 5 ani. Nici macar nu au fost interesati sa vada ce am facut in acesti 3 ani. Jalnic!

Intoarcerea in SUA dupa 2 ani este virtual imposibila daca nu ai pe cineva acolo. Nici macar nu te cheama la interviuri. Absenta din SUA este considerata pe drept o deprofesionalizare, indiferent unde lucrezi in Romania. Ei au intotdeauna candidati competenti, absolventi proaspeti, dornici sa munceasca.

Solutia pe care am gasit-o este sa incep un alt rezidentiat. In perioada cat am fost la interviuri, am avut si cateva oferte, dar nu in zone defavorizate, pentru ca perioada de 2 ani expira anul asta. Dar pentru ca m-am match-uit, nu am putut accepta ofertele lor.

NB: nimeni nu m-ar fi chemat la interviu din Romania. Nu va faceti iluzii ca puteti reveni in SUA dupa ce va intoarceti in Romania.
Adrian Marchidann, M.D.

Specialist

American Board of Internal Medicine


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests