poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

...ca nu se mai poate
cucotz
Posts: 4
Joined: Mon May 26, 2008 3:48 am

poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby cucotz » Sat Aug 02, 2008 2:48 am

Salut!

Peste o luna plec in Suedia, si mi-as putea gasi un job de asistenta. Ma intereseaza daca stie cineva daca pot sa lucrez ca asistenta in cazul in care am terminat medicina? Sau unde sa intreb si pe cine?

Daca a facut cineva asta i-as fi recunoscatoare pt orice informatie despre acte sau orice altceva.

Mersi!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby marmotul » Sat Aug 02, 2008 11:10 am

nu se poate.
am incercat si eu in italia si nu m-au primit. trebuia sa fi facut anterior facultatii liceul sanitar sau colegiul..... e curios dar cu diploma de medic nu ai voie sa fii asistent. chiar m-a dat peste cap chestia..
qpepsi.gif

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby adi » Sat Aug 02, 2008 11:14 am

razwin2 wrote:nu se poate.
am incercat si eu in italia si nu m-au primit.

deci pana la urma "ciao bambina" nu inseamna "incantat de cunostinta, doamna" :lol:

imi cer scuze de offtopic
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby marmotul » Sat Aug 02, 2008 11:18 am

adi wrote:
razwin2 wrote:nu se poate.
am incercat si eu in italia si nu m-au primit.

deci pana la urma "ciao bambina" nu inseamna "incantat de cunostinta, doamna" :lol:

imi cer scuze de offtopic

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cam asa ceva.mi-au dat flit rapid. si nici macar italienii, ci amaritii aia de la firma de recrutare . ofereau salar intre 1200 -2000 euro + cazare+ o masa pe zi. tentant, nu?
qpepsi.gif

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby tapirul » Sat Aug 02, 2008 12:18 pm

pai adevaru e ca cu diploma de medic nu prea stii sa faci injectii. Io am invatat in anul de postliceala.

cucotz
Posts: 4
Joined: Mon May 26, 2008 3:48 am

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby cucotz » Sat Aug 02, 2008 1:18 pm

razwin2 wrote:
adi wrote:
razwin2 wrote:nu se poate.
am incercat si eu in italia si nu m-au primit.

deci pana la urma "ciao bambina" nu inseamna "incantat de cunostinta, doamna" :lol:

imi cer scuze de offtopic

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cam asa ceva.mi-au dat flit rapid. si nici macar italienii, ci amaritii aia de la firma de recrutare . ofereau salar intre 1200 -2000 euro + cazare+ o masa pe zi. tentant, nu?


ah, deci tu ai incercat sa pleci din Romania printr-o firma....eu doar am o cunostinta, si o sa plec oricum, dar ea mi-a spus ca pt angajare imi trebuie o hartie de la ministerul sanatatii din suedia in care sa primesc aprobabrea de a lucra ca asistenta.
ai incercat cumva sa intrebi la fatza locului daca iti dau sau pur si simplu oamenii de la agentie ti-au spus ca nu se poate?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby Chingachgook » Sat Aug 02, 2008 1:41 pm

pai min ala suedez o sa te recunoasca ca asistenta daca le arati o hartie.
ai o hartie pe care sa scrie ca ai calificare de asistenta ?
n-ai.

nu ii pune pe ei sa traga concluzii ca pregatirea de medic e sup aleia de asistenta.pt ca nu e. sunt domenii diferite.

lasand la o parte ce zis tapiru ca pur si simplu nu prea ai habar de munca unei asistente daca ai facut MG.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby marmotul » Sat Aug 02, 2008 1:54 pm

cam asta mi-au zis si astia de la agentie - ca medicii nu prea au treaba cu munca asistentelor. de geaba am incercat eu sa le spun ca am facut la im la greu, chiar si propriului meu fund, si de iv sunt satul, dar probabil inca nu am schimbat inca destule plosti
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby Chingachgook » Sat Aug 02, 2008 2:25 pm

dar tu sincer acuma te crezi in stare s afaci munca unei asistente?
direct, fara training.
nu sunt numai im, mai sunt si tot felul de prostii administrative, etc.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 02, 2008 2:39 pm

De ce ai lucra ca asistenta când diploma de medic ti-e perfect valabila si câstigi de 2-3 ori mai mult ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

cucotz
Posts: 4
Joined: Mon May 26, 2008 3:48 am

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby cucotz » Sat Aug 02, 2008 3:17 pm

da, ma simt in stare sa fac munca asta fara training, pt ca am facut-o in timpul facultatii intr-un cabinet timp de un an.
si nu vreau sa o fac pt totdeauna, o fac pana merg la scoala sa invat limba. cu engleza poti fi asistenta, dar nu si medic.
plus ca poti lucra serile si in weekend...ca medic nu poti. trebuie sa fii la programul stabilit de ei.
ok, poate ca nu stiu f multe despre munca de asistenta...dar sunt sigura ca m-as descurca.
plus ca in momentul in care ajung acolo, n-o sa sara suedezii pe mine cu oferte pt specializare....imi trebuie timp sa le gasesc...si pt asta imi trebuie bani, deci job.

ar mai fi multe de spus, dar mersi la toti care mi-ati raspuns.

totusi, eu o sa incerc sa mai vad si la MS in Ro. trebuie sa se poata ceva:P

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 02, 2008 3:27 pm

In alte tari meseria de asistenta e destul de diferita, dpdv profesional (si nu statutar) de ce vezi în Ro.

Daca erai asistenta amatoare prin Ro, poti foarte bine sa fii || cu rigorile cerute în Suedia, sau Franta, sau ...

De altfel se si vede cum ai impresia ca e o chestie abordabila, un fel de "medic light". Dar, dupa cum au spus si predecesorii, n-are nicio treaba cu experienta de medic. In plus, meseria e încadrata (Ordinul Asistentelor), fara sa dai dovada ca esti 100% apta (si nu pe tatonare) ca orice profesionist pe domeniu, nici nu se uita la tine. Chiar daca insisti si le spui ca ti-ai facut singura injectii în popou (yum :)) , deci munca în spital în tara lor straina în limba lor straina în conditiile lor de formare straineze tie va fi piece of cake.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby danhia » Sun Aug 03, 2008 3:06 am

deci meseria de asistenta nu consta numai si numai in injectiile alea. au un sistem de training f riguros si existe din ce in ce mai multe etape pe care sa le parcurga cineva pt a fi asistenta. exista asistente care nici macar nu fac injectii. pt cxa nu au calificarea necesara.
asistentele de aici incep cu plostile , luatu' temperaturii , masurarea ta, facut ecg si minin de interpretare , conectare la monitoare, triaj, au curs de bls si als , urmeaza partea de tratament - badaje, slings, splints, plasters, uneori chiar si suturi, apoi adm de injectii, conectare si preagtier perfuzii pe injectomate, catetere, si uneori si linii veneoase centrale. pe langa astea au responsabilitati administrative, cu care recunosc nu sunt familiara, dar tot ceea ce inseamna follow up in comunitate e facut de asistente - ori ca fac bandaje acasa, ori ca schimba catetere , ori ca sunt specializate pe ingrijirea pac cu pb cardiace, respiratorii- aia conectati acasa la oxigen, ori ingrijire paliativa, etc. urmeaza apoi niste asistente superspecializate- ca de ex acute cardiac nurses si stroke nurses care vin si trombolizeaza pacienti. e adev mai rar p-aia cu stroke.
de multe ori o asistenta mai batrana stie mai multe decat un medic tanar. dar poti sa fii un fel de asistenta d-aia care face ecg-uri . aici nici paracetamol nu ai voie sa dai dc nu ai training.chiar dc de prescris l-a prescris un medic.
in tarile astea cu malpraxisuri, e putin mai complicat si pun astia baze pe hartii.
sincer nu stiu dc nu cumva si in ro incepe sa se aplice politica asta, pentru ca asistentele sunt mult mai bine organizate .
Red Apple

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby medstud » Sun Aug 03, 2008 9:58 am

mai bine te duci si intrebi la o scoala postliceala in romania ce poti sa faci ca sa obtii si diploma de asistenta ... calea oficiala in general e accea in care ti se echivaleaza multe materii si ti mai ramane cam un an de facut cursuri specifice asistentelor....dar la cate scoli de asistente sunt in romania, particulare si de stat si eventual prin orase mai mici sunt convins ca prin "straduinta" si "bunavointa" din partea ta se poate obtine diploma de asistenta si intr un timp mai scurt ... asta of course daca totusi la baza stii sa pui o flexula, sa faci un ecg ... etc ceea ce e oricum mult mai mult decat stie o asistenta pregatita in romania care iese de pe bancile scolilor...mai departe in strainatate...

green
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jul 31, 2008 5:37 am

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby green » Mon Aug 04, 2008 3:47 am

O colega a fost la Ordinul Asistentilor si i-au zis sa mearga cu diploma de medicina generala pe baza careia va primi drept de libera practica ca asistenta de la ei. Nu stiu cat e de adevarat.

cucotz
Posts: 4
Joined: Mon May 26, 2008 3:48 am

Re: poti sa lucrezi ca asistenta daca ai terminat medicina?

Postby cucotz » Tue Aug 05, 2008 12:39 pm

ok, e oficial...am sunat si la ordinul asistentilor si la colegiul medicilor.de la ordinul asistentitlor mi-ar fi dat ok-ul daca ar fi fost de acord colegiul medicilor :D
dar la CM o doamana f ofticata mi-a spus "nu puteti lucra intr-o pozitie inferioara pregatirii dvs." :P
asa ca mersi la toti, macar am incercat.
si btw nu iau deloc in neserios meseria de asistent, dar nici nu cred ca n-o sa ma descurc cu putin training. oricine vine nou undeva are cel putin 4 sapt de training. cel putin asa e in suedia.
iar ca sa fi medic din prima, nu stiu cum e in alte tari, dar in suedia, nu neaparat e f greu, doar ca dureaza f mult pana iti gasesti ceva. de asta am ales de inceput varianta asta, ca sa-i raspund cuiva care ma intreba...
si n-as vrea sa stau si sa astept in tara sa vina oportunitatile peste mine:D


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests