adeverinta pentru eligibilitate de practica medicala in RO

...ca nu se mai poate
tikal
Posts: 1
Joined: Wed Jul 30, 2008 12:47 pm

adeverinta pentru eligibilitate de practica medicala in RO

Postby tikal » Wed Jul 30, 2008 12:53 pm

Sunt stabilit in SUA de 12 ani si practic medicina. Recent m-am mutat din New York in statul TX.

Texas Medical Board solicita un document de la Ministerul Sanatatii din care sa reiese dreptul meu de practica medicala: "The license to practice medicine in Romania is granted by the Ministry of Health. We need to receive a letter from them verifying that you are eligibile to practice in the country of your graduation. All documents will require translation if not in English." Am terminat medicina in 1993, si am plecat din Romania imediat dupa aceea.

Am depus o cerere la Ministerul Sanatatii pentru un certificat de conformitate pentru UE, dar nu stiu daca este documentul este satisfacator pentru State. Cum as putea obtine o astfel de adeverinta din care sa reiasa ca la data absolvirii facultatii de medicina (1993) eram eligibil sa practic in Romania.

dalia
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu May 01, 2008 3:22 am

Re: adeverinta pentru eligibilitate de practica medicala in RO

Postby dalia » Thu Jul 31, 2008 1:58 am

Eu as incerca sa contactez si Colegiul Medicilor, deoarece daca devii membru el iti poate elibera un Certificate of Good Standing. Nu stiu cum si daca poti deveni membru in Colegiul Medicilor fara nici un contact cu Romania, insa, desi cred ca se poate sa devii un fel de membru afiliat/international. Merita intrebat, cred, vezi contact la http://cmr.ro/

Eu sunt cunva in o situatie asemanatoare. Am avout initial o hartie de la Min. Sanatatii in care scria o verificare ca am fost absolventa a Fac. Med. Generala si ca absolventii Fac. Medicina sunt indreptatiti sa practice medicina in Romania, dar pe urma, cu ocazia unei calatorii in Romania, m-am inscris si in Colegiul Medicilor (mi-au trebuit copia dupa Diploma, cazier, o asigurare malpraxis f. ieftina, certificat medical, plus dovada ca am practicat Medicina in ultimii 5 ani...chiar si in strainatate) si, devenind membru al CMR, am obtinut ulterior Certificat de Good Standing de la ei.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests