Certificatul de conformitate

...ca nu se mai poate
elena.chiticariu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 17, 2008 10:12 am

Re: adeverintza cu perioada de studii

Postby elena.chiticariu » Mon Oct 25, 2010 9:17 pm

Nu la secretare...Trebuie mers la biroul eliberari acte, la doamna de unde ti-ai ridicat diploma: la parter, in dreapta intrarii din fata. Ceri adeverinta pentru certificatul de conformitate si mergi a doua zi, cu o chitanta de la caserie prin care demonstrezi ca ai platit 10 lei pentru si asta e tot.
fleursdumal wrote:Buna,

Sar si eu in discutzie dupa ce am citit tot threadul.
Pe scurt ma aflu intr'o situatzie mai complicata, sint in Franta la ora actuala, nevoie urgenta de certificat de conformitate. Aflindu'ma insa totusi in Franta, am rugat'o pe pretena mea c.m. buna sa mearga pe la UMF Timisoara sa vada care'i faza cu acea adeverintza, singura piesa care'mi lipseste la dosar.
Raspunsul deocamdata, citez, de la o secretara de la faculta: "Adeverinta nu se elibereaza pentru ca diploma si foaia matricola, pe care le ai, sunt actele cu care dovedesti pregatirea ta. La noi se elibereaza certificat de conformitate care se trimite la Minister."
Ce parere avetzi de raspuns? Ca eu am impresia ca va trebui sa descurc itzele la povestea asta en tête-à-tête cu cei de la faculta, altfel nu se va rezolva niciodata nimic! Noroc ca vin in Ro peste 2 saptamini, dar na, voiam sa mearga mai repede si eu...
Mersi mult pt ideile voastre.
An.

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby fleursdumal » Mon Oct 25, 2010 10:55 pm

ok mersi Elena.

viorica_b
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:52 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby viorica_b » Fri Oct 29, 2010 8:26 am

dremy wrote:salutare...
am auzit un zvon care sper din toata inima sa nu fie adevarat...
mi-a zis un tip de la mures ca in curand certificatele de conformitate se vor elibera contracost...aproximativ 30 milioane lei vechi...
are cineva informatii referitoare la acest aspect ?! eu personal sunt foarte contrariat ! astept rasp.



celelalte tari UE nu taxeaza pentru eliberarea unui certificat, certificatul e valabil numai in UE, a cere 3000 ron adie iz de discriminare.

poate e vorba de o taxa pentru eliberarea certificatelor in regim "rapid", care desi ar fi super-benefica in loc sa astepti mai bine de 3 luni; ar insemna sa angajeze macar o persoana la resurse umane dar tara e in criza si nu se angajeaza personal. chiar si asa nu cred ca se va ajunge la asemenea suma.

si cum ar fi sa pierzi/ sa-ti fure documentul ....de vreo 2-3 ori??

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Certificatul de conformitate

Postby b3 » Fri Oct 29, 2010 7:20 pm

totul s-ar rezolva asa rapid si elegant daca ar informatiza un pic si nu s-ar mai baza pe toate documentele in cvadruplu exemplar. Din 2000 si ceva incoace oricum au toti absolventii pe calculator, si cred ca cele mai multe certificate pt generatiile astea sunt.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby sinutzu » Tue Nov 02, 2010 1:37 pm

Melania wrote:30000 de euro pe certificat. Mi se pare normal, trebuie sa va platitzi statul care v-a tinut in fac moka.


Si daca am fost la cu taxa toata facultatea ?

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Certificatul de conformitate

Postby mariusel86 » Wed Nov 03, 2010 8:29 am

n are nici o legatura... astea sunt numai aberatii... nimeni nu poate sa va ceara bani... suntem in UE si e vorba de circulatia fortei de munca...asa se face in toata europa... :peace:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Certificatul de conformitate

Postby Chingachgook » Wed Nov 03, 2010 5:55 pm

si pentru eliberearea unei adeverinte de l arectorat de ce se cere 10 euro (sau cat mai e)

daca se vrea, se pot gasi motive sa ceara bani
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Certificatul de conformitate

Postby mariusel86 » Wed Nov 03, 2010 9:50 pm

pai pt adeverite, taxa de urgenta, traduceri etc..e normal sa se ceara o taxa (10euro-100euro), dar nu la modul cum ziceau 3000-30.000 euro pt certif de conformitate... daca studiezi in america, germania, oriunde in lumea (facultatea) si vii in romania sa lucrezi ar inseamna sa iti vinzi o parte din organe sa le dai banii pe 4-5 anii de studii la ei.... :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Certificatul de conformitate

Postby Chingachgook » Wed Nov 03, 2010 9:56 pm

1000 de euro cum ar fi?
s-ar incadra in stadardele tale?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

marrona
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Sep 19, 2008 3:06 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby marrona » Wed Nov 03, 2010 10:05 pm

raul007 wrote:
gabi2009 wrote:Vesti bune.
http://www.emedic.ro/Articole/3503.htm


Da da...este si un ghid de procedura...sunt trecute si actele care trebuie puse la dosar intr-o anumita ordine....il gasiti pe site
http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... -DSP_8659/


"Limitele mecanismului.

Lista actelor pe care trebuie să le aduci la RUNOS, postată pe pagina de internet a Ministerului Sănătăţii, este incompletă. De exemplu, dacă te-ai transferat de la un centru universitar la altul, trebuie să aduci adeverinţe de la ambele facultăţi. Acelaşi lucru este valabil şi pentru cei care au studiat la o facultate de stat, dar au susţinut licenţa la o facultate privată. Aceste informaţii nu apar pe site-ul Ministerului Sănătăţii, însă. Personalul medical află de pe pagina de internet a Ministerului doar că trebuie să aducă "o adeverinţă de la facultatea absolvită în care se precizează perioada în care au fost efectuate studiile universitare". Alte "detalii" nu sunt specificate pe site.
Candidaţii depun dosarul la RUNOS fără să ştie că informaţiile afişate pe site sunt incomplete."

Salutari,
Este adevarat ce se spune in acest paragraf :cry: ?A fost/este cineva in aceasta situatie? transfer de la un centru universitar la altul si caruia sa-i fi fost solicitata o alta adeverinta de la centrul la care a studiat initial :? :? ? Am sunat la DSP din cadrul judetului in care am domiciliul stabil si dupa ce am intrebat care sunt actele ce trebuiesc puse la dosar,i-am povestit de cele 2 centre universitare. Bineinteles ca nu a stiut sa-mi zica nimic, mi-a repetat ca treb. sa depun aceleasi acte care sunt puse pe site-ul DSP Bucuresti si ca ea nu a avut o situatie precedenta - m-a sfatuit sa vin sa depun dosarul ca oricum il trimite la MS si tot de acolo o sa ridic certificatul ( stiam ce trebuie sa pun la dosar, dar am intrebat-o,ca sa nu am surprize de genul celei mentionate in articol) Am citit tot ce s-a scris aici, dar nu am gasit vreun comentariu referitor la aceasta situatie. Mai nou, tot de pe forum am inteles ca dosarele se verifica inainte de a fi inregistrate si in cazul in care lipseste ceva, il completezi cu actele lipsa, dupa care poti sa-l depui. Pe langa faptul ca asta ar fi o problema, financiar vorbind, sa fac 2 drumuri acasa numai pt a adauga o noua adeverinta, conditiile in care s-a realizat transferul nu au fost tocmai....placute (din contra, s-a iscat un mare scandal. La cat de afurisite au fost secretarele din vechiul centru universitar -si din cauza carora riscam sa pierd transferul- cu siguranta o sa-mi tranteasca usa in nas si o sa-mi zica ca eu nu mai apartin centrului lor si nu am dreptul sa cer nimic. In fisa de transfer scrie clar "studenta pierde orice drept de la Univ X, prin transfer"). Credeam ca am scapat de cosmarul transferului... :cry: dar inca se tine scai....Daca ma duc sa intreb personal la Ministerul Sanatatii, poate fac mai mult rau, interesul lor fiind sa ma puna cat mai mult pe drumuri (cam 600 km :( )pana elibereaza acest certificat de conformitate.
Daca sunteti informati cu privire la acest subiect, ma puteti sfatui cum ar trebuie sa procedez?sau sa-mi dati mai multe detalii daca va aflati in aceeasi situatie.
Multumesc.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Certificatul de conformitate

Postby rouadefoc » Thu Nov 04, 2010 9:43 am

marrona wrote:
raul007 wrote:
gabi2009 wrote:Vesti bune.
http://www.emedic.ro/Articole/3503.htm


Da da...este si un ghid de procedura...sunt trecute si actele care trebuie puse la dosar intr-o anumita ordine....il gasiti pe site
http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... -DSP_8659/


"Limitele mecanismului.

Lista actelor pe care trebuie să le aduci la RUNOS, postată pe pagina de internet a Ministerului Sănătăţii, este incompletă. De exemplu, dacă te-ai transferat de la un centru universitar la altul, trebuie să aduci adeverinţe de la ambele facultăţi. Acelaşi lucru este valabil şi pentru cei care au studiat la o facultate de stat, dar au susţinut licenţa la o facultate privată. Aceste informaţii nu apar pe site-ul Ministerului Sănătăţii, însă. Personalul medical află de pe pagina de internet a Ministerului doar că trebuie să aducă "o adeverinţă de la facultatea absolvită în care se precizează perioada în care au fost efectuate studiile universitare". Alte "detalii" nu sunt specificate pe site.
Candidaţii depun dosarul la RUNOS fără să ştie că informaţiile afişate pe site sunt incomplete."

Salutari,
Este adevarat ce se spune in acest paragraf :cry: ?A fost/este cineva in aceasta situatie? transfer de la un centru universitar la altul si caruia sa-i fi fost solicitata o alta adeverinta de la centrul la care a studiat initial :? :? ? Am sunat la DSP din cadrul judetului in care am domiciliul stabil si dupa ce am intrebat care sunt actele ce trebuiesc puse la dosar,i-am povestit de cele 2 centre universitare. Bineinteles ca nu a stiut sa-mi zica nimic, mi-a repetat ca treb. sa depun aceleasi acte care sunt puse pe site-ul DSP Bucuresti si ca ea nu a avut o situatie precedenta - m-a sfatuit sa vin sa depun dosarul ca oricum il trimite la MS si tot de acolo o sa ridic certificatul ( stiam ce trebuie sa pun la dosar, dar am intrebat-o,ca sa nu am surprize de genul celei mentionate in articol) Am citit tot ce s-a scris aici, dar nu am gasit vreun comentariu referitor la aceasta situatie. Mai nou, tot de pe forum am inteles ca dosarele se verifica inainte de a fi inregistrate si in cazul in care lipseste ceva, il completezi cu actele lipsa, dupa care poti sa-l depui. Pe langa faptul ca asta ar fi o problema, financiar vorbind, sa fac 2 drumuri acasa numai pt a adauga o noua adeverinta, conditiile in care s-a realizat transferul nu au fost tocmai....placute (din contra, s-a iscat un mare scandal. La cat de afurisite au fost secretarele din vechiul centru universitar -si din cauza carora riscam sa pierd transferul- cu siguranta o sa-mi tranteasca usa in nas si o sa-mi zica ca eu nu mai apartin centrului lor si nu am dreptul sa cer nimic. In fisa de transfer scrie clar "studenta pierde orice drept de la Univ X, prin transfer"). Credeam ca am scapat de cosmarul transferului... :cry: dar inca se tine scai....Daca ma duc sa intreb personal la Ministerul Sanatatii, poate fac mai mult rau, interesul lor fiind sa ma puna cat mai mult pe drumuri (cam 600 km :( )pana elibereaza acest certificat de conformitate.
Daca sunteti informati cu privire la acest subiect, ma puteti sfatui cum ar trebuie sa procedez?sau sa-mi dati mai multe detalii daca va aflati in aceeasi situatie.
Multumesc.



Mie mi se pare relativ logic sa duci doua adeverinte, una de la prima in care sa se precizeze exact ce cere ministerul ca ai efectuat studii la ei din data de in data de si alta de la noua unde sa se precizeze ce si de cand ai studiat la ei.Bafta.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Certificatul de conformitate

Postby rouadefoc » Thu Nov 04, 2010 9:00 pm

Azi am ramas neplacut surprinsa sa constat ca nu se mai elibereaza [i]adeverinta de la Centrul National de Perfectionare in Domeniul Sanitar Bucuresti adica din Vraca in care se precizeaza ordinul ministrului de confirmare ca rezident si perioada in care s-a efectuat pregatirea prin rezidentiat[/i], document ce figureaza pe lista de necesitati ptr certificatele de conformitate.De la centrul din Vraca mi-a spus ca Ministerul "nu mai vrea sa semneze cererile de eliberare a acestei adeverinte" :shock: O doamna draguta m-a indrumat plictisita catre spitalul platitor sa cer aceasta adeverinta ptr; a o depune la dosarul de conformitate.A mai patit cineva asa ceva?
:?

viorica_b
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:52 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby viorica_b » Fri Nov 05, 2010 1:18 pm

Centrul de Perfectionare a fost inchis de prin ianuarie.
http://www.ms.ro/?pag=175&id=8144 : - " adeverinta eliberata de Centrul National de Perfectionare in Domeniul Sanitar Bucuresti in care se precizeaza ordinul ministrului de confirmare ca rezident si perioada in care s-a efectuat pregatirea prin rezidentiat sau copia legalizata a carnetului de rezident"

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Certificatul de conformitate

Postby rouadefoc » Fri Nov 05, 2010 1:39 pm

Ma intreb cine vrea sa-si faca copii [b][b]legalizat[/b]e[/b] sau dupa carnetul de rezident vreo 5 pagini sau dupa cartea de munca care costa bani cand se precizeaza la exceptii, ca in ultima instanta poti prezenta adeverinta GRATIS de la unitatea platitoare care sa spuna acelasi lucru?Adica de ce sa platesti ceva ce poti obtine gratis. Era doar o intrebare retorica :D

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Re: Certificatul de conformitate

Postby criscito » Thu Nov 11, 2010 11:35 am

Poate sa-mi confirme si mie cineva daca certificatele se ridica tot de la Centrul National pentru Organizarea si Asigurarea Sistemului Informational si Informatic Str. George Vraca, nr. 9, sect. 1, cod 010146, Bucuresti în fiecare zi de marţi între orele 10.30-13,30 şi joi intre orele 13.30-16.30?

Stie cinevaunde trebuie sa depun cerere sa-mi trimita certificatul la dsp local si cat dureaza tot procesul?Nu stiu pe nimeni in Bucuresti care are timp ziua, la acele ore sa mearga pt mine sa mi-l ridice.

Merci mult.

elena.chiticariu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 17, 2008 10:12 am

Re: Certificatul de conformitate

Postby elena.chiticariu » Thu Nov 11, 2010 9:11 pm

Aceeasi intrebare a fost pusa la DSP Timis si au spus ca trebuie sa faci o cerere catre MS in care-i rogi sa ti-l trimita la DSP-ul la care vrei si o copie de buletin si le trimiti prin posta la MS, aceeasi adresa la care se trimiteau actele pentru certificat; exista pe forum pe undeva. Dar nu-ti garantez un raspuns prompt pentru ca dupa o luna de la trimiterea cererii inca nu a venit nimic la DSP...
>
criscito wrote:Poate sa-mi confirme si mie cineva daca certificatele se ridica tot de la Centrul National pentru Organizarea si Asigurarea Sistemului Informational si Informatic Str. George Vraca, nr. 9, sect. 1, cod 010146, Bucuresti în fiecare zi de marţi între orele 10.30-13,30 şi joi intre orele 13.30-16.30?

Stie cinevaunde trebuie sa depun cerere sa-mi trimita certificatul la dsp local si cat dureaza tot procesul?Nu stiu pe nimeni in Bucuresti care are timp ziua, la acele ore sa mearga pt mine sa mi-l ridice.

Merci mult.

Solon
Posts: 4
Joined: Tue Oct 05, 2010 11:35 am

Re: Certificatul de conformitate

Postby Solon » Sun Nov 28, 2010 9:41 am

Mai am si eu o intrebare:
Dupa obtinerea hartiei, ce se intampla cu ea, pentru a fi valabila in ue?
Se traduce si se apostileaza,ce?
Concret!
Ca daca aia din afara imi cer hartia, eu nu pot sa le arat decat o bucata de hartie in limba romana.Care stim toti la ce e buna...

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby sunny2012 » Sun Nov 28, 2010 4:03 pm

Solon wrote:Mai am si eu o intrebare:
Dupa obtinerea hartiei, ce se intampla cu ea, pentru a fi valabila in ue?
Se traduce si se apostileaza,ce?
Concret!
Ca daca aia din afara imi cer hartia, eu nu pot sa le arat decat o bucata de hartie in limba romana.Care stim toti la ce e buna...




Daca "aia din afara iti cer hartia" tu ce crezi ca vor intelege? Eu cred ca ai putea sa o traduci. :lol:

Solon
Posts: 4
Joined: Tue Oct 05, 2010 11:35 am

Re: Certificatul de conformitate

Postby Solon » Sun Nov 28, 2010 4:25 pm

Ce amuzant sunt! Ma bucur!
De tradus nu e problema, dar cu apostilatul ma interesa!
In fine, daca tot nu stii, n-are sens sa raspunzi!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Certificatul de conformitate

Postby Chingachgook » Sun Nov 28, 2010 4:27 pm

in unele tari se cere apostila in altele nu?
vrei sa facem noi lista si apoi tu sa te hotarasti in care sa pleci?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby sunny2012 » Sun Nov 28, 2010 7:48 pm

kooksee wrote:in unele tari se cere apostila in altele nu?
vrei sa facem noi lista si apoi tu sa te hotarasti in care sa pleci?




Buna asta! :peace: :lol:

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby sunny2012 » Sun Nov 28, 2010 7:50 pm

Solon wrote:Ce amuzant sunt! Ma bucur!
De tradus nu e problema, dar cu apostilatul ma interesa!
In fine, daca tot nu stii, n-are sens sa raspunzi!



Uite ca sa nu zici ca sunt rau,pt Germ.:
1apostilezi
2traduci
3legalizezi
4supralegalizezi
:allright:

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Certificatul de conformitate

Postby Cristi_cj » Wed Dec 08, 2010 12:45 pm

Depinde pt care land. Ca pentru Baden-Wuerttemberg nu mai trebuie niciun certificat de conformitate :D, si niciun Certificat de good standing de la CMR. Asa ca...dati buzna romani :)

sunny2012 wrote:
Solon wrote:Ce amuzant sunt! Ma bucur!
De tradus nu e problema, dar cu apostilatul ma interesa!
In fine, daca tot nu stii, n-are sens sa raspunzi!



Uite ca sa nu zici ca sunt rau,pt Germ.:
1apostilezi
2traduci
3legalizezi
4supralegalizezi
:allright:

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby sunny2012 » Wed Dec 08, 2010 8:14 pm

Cristi_cj wrote:Depinde pt care land. Ca pentru Baden-Wuerttemberg nu mai trebuie niciun certificat de conformitate :D, si niciun Certificat de good standing de la CMR. Asa ca...dati buzna romani :)

sunny2012 wrote:
Solon wrote:Ce amuzant sunt! Ma bucur!
De tradus nu e problema, dar cu apostilatul ma interesa!
In fine, daca tot nu stii, n-are sens sa raspunzi!



Uite ca sa nu zici ca sunt rau,pt Germ.:
1apostilezi
2traduci
3legalizezi
4supralegalizezi
:allright:



Eu ma refeream la Hessen,curios ca in landul despre care vorbesti nu e nevoie de certificat,stiam ca in majoritatea este necesar.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Certificatul de conformitate

Postby Cristi_cj » Wed Dec 08, 2010 9:16 pm

sunny2012 wrote:
Eu ma refeream la Hessen,curios ca in landul despre care vorbesti nu e nevoie de certificat,stiam ca in majoritatea este necesar.


Nu cred ca s-a scos de mult timp. Am deja o colega care a primit Approbation fara certificat de conformitate. Eu am primit aceeasi lista cu acte de la Stuttgart, si nici pe lista mea nu era niciun certificat de conformitate. Am intrebat, si mi s-a raspuns ca cea mai importanta e foaia matricola.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby sunny2012 » Sat Dec 11, 2010 2:30 pm

Cristi_cj wrote:
sunny2012 wrote:
Eu ma refeream la Hessen,curios ca in landul despre care vorbesti nu e nevoie de certificat,stiam ca in majoritatea este necesar.


Nu cred ca s-a scos de mult timp. Am deja o colega care a primit Approbation fara certificat de conformitate. Eu am primit aceeasi lista cu acte de la Stuttgart, si nici pe lista mea nu era niciun certificat de conformitate. Am intrebat, si mi s-a raspuns ca cea mai importanta e foaia matricola.


Am scos si eu certificatul saptamana trecuta insa nu ma asteptam sa fie o simpla hartie A4 trasa la xerox in ultimul hal.Mai este si putin sters scrisul,ce mai...o hartie penibila.Si pentru asta a trebuit sa stau 3 ore la coada,numai pentru o nenorocita de semnatura.Zic o semnatura pentru ca cei de la certificate nu au si stampila de la minister,asa ca dupa, tre sa fugi in partea cealalta la minister sa iti mai dea si aia o stampila,ca nu putea sa ne dea certificatul cu ambele stampile.Si culmea,astia de la certificate cu aia de la minister au acelasi program,redus.
Oricum daca sunteti pe lista sa va inarmati cu rabdare,aveti nevoie.

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby sinutzu » Wed Dec 15, 2010 3:59 pm

Da astia mai misca ceva ? Ca vad ca din 25 Noiembrie..pauza. Am depus pe 5 septembrie, inca n-am foaia ordinara nici macar in teorie (pe site`ul lor)

Cayenne
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 01, 2010 3:13 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby Cayenne » Wed Dec 15, 2010 4:51 pm

Din 25 noiembrie s-au mai afisat 2 liste. Sper sa te regasesti intre ele :)
Mie doar pe 9 noiembrie mi-a fost inregistrat dosarul, deci mai am ce astepta...
Sunny2012, tu cand ti-ai depus dosarul?


Later edit: din pacate nu ma lasa sa atasez cele 2 fisiere ...
"Sorry, the board attachment quota has been reached."

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Certificatul de conformitate

Postby b3 » Wed Dec 15, 2010 7:55 pm

pai pune link, nu trebuie sa le atasezi. Are forumul o eroare si nu merg atasate.

De acum listele cred ca se afiseaza pe www.dspb.ro pt bucuresti si alte dsp pt alte judete. Cel putin am vazut la dsp buc pe site zilele trecute un pdf.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby fleursdumal » Wed Dec 15, 2010 8:21 pm

Poate sa'mi spuna cineva cit dureaza la ora actuala de la depunerea dosarului si pina la ridicarea certificatului?
Eu am depus dosar la DSP Caras-Severin la inceputul lui noiembrie, persoanele respective incepusera nu demult sa primeasca dosare si se vehicula ca ar dura PATRU luni (din septembrie de cind incepusera la DSP sa primeasca dosare, nu se eliberase inca nici un certificat).
Stie cineva ceva?
Multumesc.
"La mort détruit mais la vie dégrade.

Cayenne
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 01, 2010 3:13 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby Cayenne » Wed Dec 15, 2010 9:10 pm

M-am gandit si la varianta asta. Link-ul e urmatorul : http://www.ms.ro/?pag=142 .
Link-ul pus de B3 e valabil doar pentru Bucuresti, insa din pacate, alte judete, printre care si al meu nu s-a sinchisit sa mai publice si astfel de lucruri, desi au inceput sa elibereze certificate pe acest judet.

Fleursdumal, mie doamna de la DSP mi-a zis sa ma astept cam la 2 doua luni, desi stiu ca in realitate dureaza mult mai mult. Nervi sa avem si toate se rezolva incet...

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby sinutzu » Thu Dec 16, 2010 3:40 am

Eu ma uitam aici: http://www.ms.ro/index.php?pag=175&id=8145&pg=1

Din pacate nu sunt pe nici una din liste..

Pentru cine intreba cat dureaza. Am depus acum 3 luni si 11 zile.. Inca astept :)

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby fleursdumal » Thu Dec 16, 2010 9:35 am

Ce e de facut? Cum pot obtine certificatul asta "mai repede"? Avind in vedere ca spitalul mi'a propus contract si ca astept doar hirtia asta ca sa pot incepe munca.

Asta pe linga faptul ca stiu ca risc sa pierd postul daca mai astept... ieri am auzit de candidatura altcuiva pe acelashi post...

Multumesc de sfaturi!
"La mort détruit mais la vie dégrade.

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby sinutzu » Thu Dec 16, 2010 2:37 pm

Din auzite iti spun. Erau niste cazuri pe aici care ziceau ca daca te duci si vorbesti pe acolo ca e o urgenta si e imperativ sa l primesti se misca lucrurile mai cu spor.

Acum, unde te duci si cu cine parlamentezi asta nu stiu. Oricum daca esti prin Bucuresti da o fuga pana la centru si incearca sa te intelegi cu careva pe acolo.

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby fleursdumal » Thu Dec 16, 2010 3:42 pm

Eu sint deja in Franta.
Ideea este deci ca am deja propunere de contract, pe de alta parte ma intorc in Ro de Craciun... asa ca da, cel mai bine ar fi probabil sa dau o tura pe la Buc si sa'i bat la cap (si asta va fi o alta istorie de povestit, avind in vedere ca nu's din Buc). Dar am zis mai intii sa incerc la telefon: Nu raspunde nimeni...

Multam pt raspuns!
"La mort détruit mais la vie dégrade.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificatul de conformitate

Postby sunny2012 » Fri Dec 17, 2010 6:23 pm

Cayenne wrote:Din 25 noiembrie s-au mai afisat 2 liste. Sper sa te regasesti intre ele :)
Mie doar pe 9 noiembrie mi-a fost inregistrat dosarul, deci mai am ce astepta...
Sunny2012, tu cand ti-ai depus dosarul?


Later edit: din pacate nu ma lasa sa atasez cele 2 fisiere ...
"Sorry, the board attachment quota has been reached."



pe 19 august l-am depus.
pe 4 noiembrie eram pe lista.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Certificatul de conformitate

Postby Cristi_cj » Sat Dec 18, 2010 10:43 am

Si eu am incercat cu telefonul...vreo 3 zile. Si nu mi-a raspuns nimeni. Credeam ca o sa am nevoie de certificatul vietii. Cererea am depus-o pe 25 octombrie la DSP, pe 29 a fost inregistrata la minister. Azi e 18 decembrie, inca nu e gata certificatul. Noroc ca nu mai am nevoie de el. Intre timp, am primit si Approbation...:)

fleursdumal wrote:Eu sint deja in Franta.
Ideea este deci ca am deja propunere de contract, pe de alta parte ma intorc in Ro de Craciun... asa ca da, cel mai bine ar fi probabil sa dau o tura pe la Buc si sa'i bat la cap (si asta va fi o alta istorie de povestit, avind in vedere ca nu's din Buc). Dar am zis mai intii sa incerc la telefon: Nu raspunde nimeni...

Multam pt raspuns!

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby fleursdumal » Sun Dec 26, 2010 11:20 pm

Revin deci...
Martzi urmeaza sa ma prezint la Minister...
Rezum cazul meu: am depus prin DSP cererea de certificat de conformitate la inceputul lui noiembrie, doar ca am nevoie de el mai repede decit prevazut, spitalul din Fr ma asteapta si am neaparat nevoie rapida de hirtiutza asta... si urmeaza deci sa merg marti la minister cu scrisoarea spitalului din Fr "promesse d'embauche" (oferta de angajare).

INTREBARE: unde sa ma duc sa intreb/cer? La adresa cu intr. Cristian Popisteanu? sau la George Vraca? Mentionez ca nu sint pe listele MS cu certificatele gata...
M-ar ajuta enorm sa stiu direct unde merg, fac special drumul la bucuresti de la TM...

Multumesc!!

PS
Sper sa fie vreun om acolo la minister in saptamina asta intre craciun si anul nou ca daca nu... :)
"La mort détruit mais la vie dégrade.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Certificatul de conformitate

Postby rouadefoc » Tue Dec 28, 2010 12:59 pm

fleursdumal wrote:Revin deci...
Martzi urmeaza sa ma prezint la Minister...
Rezum cazul meu: am depus prin DSP cererea de certificat de conformitate la inceputul lui noiembrie, doar ca am nevoie de el mai repede decit prevazut, spitalul din Fr ma asteapta si am neaparat nevoie rapida de hirtiutza asta... si urmeaza deci sa merg marti la minister cu scrisoarea spitalului din Fr "promesse d'embauche" (oferta de angajare).

INTREBARE: unde sa ma duc sa intreb/cer? La adresa cu intr. Cristian Popisteanu? sau la George Vraca? Mentionez ca nu sint pe listele MS cu certificatele gata...
M-ar ajuta enorm sa stiu direct unde merg, fac special drumul la bucuresti de la TM...

Multumesc!!

PS
Sper sa fie vreun om acolo la minister in saptamina asta intre craciun si anul nou ca daca nu... :)


Eu iti doresc succes,dar daca nu stii unde si la cine si cu ce te duci(nu ca eu as stii) o sa faci degeaba drumul la Bucuresti.Pana acum nu stiu pe nimeni sa-si fi obtinut certificatul inainte de a fi afisat pe liste indiferent de motive(chiar crezi ca-i intereseaza pe cei de la minister ce probleme ai tu?).Inca o data nu vreau sa fiu gresit inteleasa chiar as dori sa-ti rezolvi problema, dar sansele reale de a obtine in conditiile descrise de tine certificatul sunt infime...nu te baza pe asa ceva , parerea mea.
Spitalului care te angajeaza poti sa-i ceri sa iti modifice statutul in Praticien Attaché ptr care nu trebuie certificat de conformitate nici inscriere la Colegiul Medicilor temporar, pana iti vine certificatul.
Iti spun acestea ptr ca stiu ce inseamna sa-ti strice sarbatorile o hartie vitala care nu mai vine.Asa ca rabdare si nu dispera daca nu o sa soseasca la timp.
Bafta.

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Certificatul de conformitate

Postby fleursdumal » Thu Dec 30, 2010 12:48 pm

Am fost deci la MS...
Primul punct pozitiv: era deschis...
Am vb cu cineva de acolo care mi'a promis sa ma ajute dar pina nu am hirtia in mina nu vreau sa dau detalii care poate nu's pertinente.
A suivre!
"La mort détruit mais la vie dégrade.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests