Certificatul de conformitate

...ca nu se mai poate
Dr. Evil
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 19, 2008 7:03 pm

Certificatul de conformitate

Postby Dr. Evil » Sat Apr 19, 2008 8:52 pm

Poate cineva sa explice care este "formatul" actual al certificatelor de conformitate? Si procedura de eliberare?

Intreb asta pt. ca am vazut certificate mai vechi purtind o singura semnatura + stampila.
Acum insa se pare ca s-au introdus o semnatura + stampila aditionale (plus o taxa de 5 RON ce trebuie platita inainte de a le primi)
In plus, se pare ca certificatul trebuie apostilat? (de ce, odata ce e un document "cu scop european"?)

Stie cineva (care a primit - si folosit - recent certificatul) care e situatia reala, daca si la ce servesc aceste noi gaselnite?

Aud ca apostilarea e necesara de ex. pentru Spania, nu insa si in Franta?

Ma... deruteaza toata birocratia asta. Poate cineva sa ma lamureasca ce si cum?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Apr 20, 2008 2:40 am

Intr-adevar, apostilarea nu e necesara pentru Franta, în urma unei conventii între cele doua state. Nu are legatura cu UE.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby dr_mihalache » Sun Apr 20, 2008 10:11 am

1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

Dr. Evil
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 19, 2008 7:03 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Dr. Evil » Sun Apr 20, 2008 6:08 pm

dr. mihalache, mersi de informatie, dar documentul acela l-am citit, eu as vrea sa stiu ce se face *dupa* primirea lor, inteleg ca ti se dau niste instructiuni sa platesti o taxa si sa il duci la stampilat(?) si/sau vizat dupa ce l-i primit. (ceva ce in opinia mea cel putin lipsit de sens, daca nu chiar abuziv).

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby danhia » Sun Apr 20, 2008 7:39 pm

nu stiu dc nu cumva s-au schimbat regulile dar acum cateva luni dupa ce ridicai certificatul nu tb sa platesti nicio taxa, nicaieri.
Red Apple

Dr. Evil
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 19, 2008 7:03 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Dr. Evil » Sun Apr 20, 2008 8:40 pm

danhia, si la vremea aceea cite stampile si cite semnaturi trebuia sa aiba?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby danhia » Sun Apr 20, 2008 9:19 pm

nu cunosc. eu am depus actele cerute, si am ridicat certificatul cu toate stampilele si semnaturile necesare fara sa tb sa mai alerg undeva cu doc in cauza.
dar deh , s-o mai fi schimbat de cand pune Ministrul bete-n roate medicilor cu gand de plecat.
Red Apple

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Apr 20, 2008 9:24 pm

Acum ministerul cere mai multe adeverinte ca anul trecut. De exemplu adeverinta de la facultate, cum ca ai studiat la ei. Diploma si foaia matricola nu ajungeau.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby danhia » Sun Apr 20, 2008 9:29 pm

aha, am auzit de ineptia asta.
oare poti avea diploma de la fac( d-aia galbena taiata stramb ) si foaie matricola daca nu studiezi acolo??? :shock:
Red Apple

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Apr 20, 2008 9:33 pm

Dar diploma de bac (alta chestie ceruta acum de minister si care anul trecut nu era ceruta), poti sa n-o ai daca ai diploma de facultate ?

Sunt doar chestii de bagat betze-n roate.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Dr. Evil
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 19, 2008 7:03 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Dr. Evil » Sun Apr 20, 2008 10:06 pm

Deci... sa recapitulam:

Se depun actele despre care se vobeste aici. adica:

-cerere in care se vor preciza si datele de contact;
-copia actului de identitate;
-copii legalizate dupa diploma de bacalaureat si dupa titlurile oficiale de calificare( Certificatul de Competente Profesionale, Diploma de absolvire a scolii postliceale sanitare de asistent medical obstetrica-ginecologie, diploma de studii universitare);
-copie legalizata dupa foaia matricola;
- adeverinta eliberata de unitatea de invatamant absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile atestate de titlurile oficiale de calificare mai sus mentionate;
-copii legalizate dupa documentele de schimbare a numelui.

- [plus posibil alte acte, verificati documentul din link]


Se asteapta... si se asteapta...

Se primeste si se plateste sau nu o taxa? Se apostileaza sau nu?

Dr. Evil
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 19, 2008 7:03 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Dr. Evil » Mon Apr 21, 2008 10:46 am

Revin cu informatii direct de la... botul calului:

- certificatul e valabil asa cum e emis initial (o singura stampila, dar mai nou are doua semnaturi)
- dupa primirea acestuia trebuie platita o taxa de 5 RON pentru a i se aplica *inca* o stampila de la serviciul juridic (ca un fel de legalizare/certificare notariala)*
- Dupa aceea i se poate aplica (lui sau traducerii) o apostila - DOAR daca "beneficiarul" o cere - altfel nu e necesar.

Sper sa foloseasca si altora.

--------
* in traducere libera, inca un bat birocratic in roatele celui care vrea sa plece.

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby liv » Mon Apr 21, 2008 8:24 pm

se pot trimite actele si prin posta ?
exista o cerere tip? dc da pls un pm
multumesc anticipat

Dr.Myriam
Posts: 1
Joined: Sat May 03, 2008 7:19 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Dr.Myriam » Thu May 08, 2008 10:28 pm

Stie cineva cum sta treaba in ceea ce priveste romanii cu dubla cetatenie (cu domiciuliul stabil in strainatate sau in fine fara buletin) care au terminat studiile in Romania!? Suna stupida intrebarea, dar situatia asta e mereu "speciala"...nu gasesc pe nicaieri sa fie vreo diferenta, dar intreb si eu ca sa nu ma trezesc ca imi pierd o bursa in strainatate pe acest motiv... Merci!

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby ak1981 » Sat Jun 07, 2008 2:06 pm

Mi-am trimis actele pentru certificatul de conformitate acum vreo luna, acum mi-a aparut numele in lista lor dar in dreptul lui se gaseste un R
Are cineva idee ce insemana?
Am verificat de 100 de ori actele din dosar nu cred sa lipseasca ceva.
Multam!
A fost un *** de ex
Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby danhia » Sat Jun 07, 2008 2:14 pm

rezolvat? respins. vezi ca au un nr de tel unde poti sa suni sa intrebi.incearca la 3072618.
Red Apple

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby ak1981 » Sat Jun 07, 2008 2:34 pm

M-am gandit la amndoua dar de mentionat ca majoritatea nu au nimica scirs in dreptul numelui. Mai mult cei la care le lipseste ceva din dosar au trecut "lipsa diploma bac" sau altceva la fel de explicit. In plus am fost doi care am depus dosarul in acelasi timp: eu si prietena mea. Dosarele erau absolut identice. In dreptul unuia apare R iar celalalt nu are nici o mentiune.
Iti cam inoada creierul nu?
Din nefericire e sambata nu cred ca merita sa sun azi!
Cum merge radiologia?
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby medstud » Sun Jun 08, 2008 10:42 am

nu s din buc, pe unde e situata strada asta Str. George Vraca ?
e greu de ajuns?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby danhia » Sun Jun 08, 2008 11:48 am

este pe una din stradutele dintre cismigiu si sala palatului.
Red Apple

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Sz11 » Wed Jun 11, 2008 2:05 am

medstud wrote:nu s din buc, pe unde e situata strada asta Str. George Vraca ?
e greu de ajuns?


incearca asta http://www.harta-bucuresti.com/ :)

catamih
junior
junior
Posts: 96
Joined: Tue May 18, 2004 7:48 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby catamih » Fri Jun 27, 2008 5:22 pm

salut!

stie cineva daca la dosar sunt necesare si adeverintele de la Centrul de Perfectionare si de la sp. platitor?( alaturi de actele postate pe site-ul Ministerului, pt ca adeverintele astea 2 nu apar listate dar am inteles ca, cel putin inainte, se cereau)

Multumesc!

Catalina

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Lady-bug » Sun Jun 29, 2008 5:56 pm

Cam in cat timp se obtine acest certificat, dupa depunerea documentelor necesare? Exista posibilitatea platii unei taxe de urgenta?
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Chingachgook » Sun Jun 29, 2008 6:21 pm

eu am depus deja de o luna si nicio veste inca.
inarmeaza-te cu rabdare. nu exista taxa de urgenta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

VioS
Posts: 4
Joined: Wed Jul 02, 2008 8:04 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby VioS » Thu Jul 10, 2008 3:37 pm

kooksee wrote:eu am depus deja de o luna si nicio veste inca.
inarmeaza-te cu rabdare. nu exista taxa de urgenta


Daca nu mai esti in Ro de vreo 2 anisori poti sa depui documentele sa obtii acest certificat?Sau ai avut proasta inspiratie sa pleci la momentul nepotrivit?
Am vazut ceva ca ar trebui sa lucri in ultimii 3 din 5 ani ca medic.Nu e de ajuns in primii 3 din ultimii 5?

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby liv » Fri Jul 11, 2008 9:42 pm

VioS wrote:
kooksee wrote:eu am depus deja de o luna si nicio veste inca.
inarmeaza-te cu rabdare. nu exista taxa de urgenta


Daca nu mai esti in Ro de vreo 2 anisori poti sa depui documentele sa obtii acest certificat?Sau ai avut proasta inspiratie sa pleci la momentul nepotrivit?
Am vazut ceva ca ar trebui sa lucri in ultimii 3 din 5 ani ca medic.Nu e de ajuns in primii 3 din ultimii 5?



au primit certificatul si proaspeti absolventi ai facultatii care nu au profesat niciodata.
actele le trimiti prin posta asa ca nu tre sa vii in tara, iar la ridicare trimiti o imputernicire cuiva ca sa-ti ridice certificatul.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby maria_m » Sat Jul 19, 2008 8:53 am

am o rugaminte care este adresa la care se trimit actele? si , cei care ati trimis prin posta, ati trimis recomandata, prioripost sau cum?
am o prietena care zicea ca nu este necesara copia legalizata dupa foaia matricola. este adevarat?

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby medstud » Sat Jul 19, 2008 5:31 pm

o trimiti la ministeru sanatatii....Intr. Cristian Popisteanu, nr. 1-3, sector 1, cod 010024, Bucuresti

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby maria_m » Sat Jul 19, 2008 10:09 pm

multumesc foarte mult. sunt ingrijorata de foaia matricola. ca nu mai sunt in tara...nu stiu cum o sa fac cu ea.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Sz11 » Sun Jul 20, 2008 9:11 pm

toate copiile trebuiesc legalizate, trimite tot ce trebuie prin fedex sau dhl ca sa fii sigura, posta normala nu e sigura intotdeauna, eu asa am trimis si au ajuns in 3 zile in bucuresti.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby maria_m » Mon Jul 28, 2008 11:05 am

ministerul sanatatii este o institutie exemplara..de o saptaman sun zilnic la nr de contact de site-ul lor, incercand sa aflu o informatie simpla...nu raspunde nimeni. intr-un final joi a raspuns cineva ceva de genul "sunati peste 30 de minute" si a inchis. dupa care nu a mai raspuns nimeni. am incercat sa sun la centrala ca sa imi faca legatura. nici asa nu a mers. stiu ca am mai intrebat de adresa o data dar voiam sa confirm. pentru ca pe site scrie ca certificate se ridica de pe str george vraca dar nu am gasit niciunde sa scrie unde se depun. singura adresa de contact e intr popisteanu. eu am colegi care au trimis actele pe george vraca. cum nu am reusit sa confirm nimic, le voi trimite pe popisteanu. ar trebui sa scriu ceva pe plic, gen pt certif de conf?

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby liv » Mon Jul 28, 2008 3:42 pm

maria_m wrote:ministerul sanatatii este o institutie exemplara..de o saptaman sun zilnic la nr de contact de site-ul lor, incercand sa aflu o informatie simpla...nu raspunde nimeni. intr-un final joi a raspuns cineva ceva de genul "sunati peste 30 de minute" si a inchis. dupa care nu a mai raspuns nimeni. am incercat sa sun la centrala ca sa imi faca legatura. nici asa nu a mers. stiu ca am mai intrebat de adresa o data dar voiam sa confirm. pentru ca pe site scrie ca certificate se ridica de pe str george vraca dar nu am gasit niciunde sa scrie unde se depun. singura adresa de contact e intr popisteanu. eu am colegi care au trimis actele pe george vraca. cum nu am reusit sa confirm nimic, le voi trimite pe popisteanu. ar trebui sa scriu ceva pe plic, gen pt certif de conf?



eu la adresa- popisteanu am trimis si am scris pe plic Ptr. certif conf. iar dupa o luna l-am ridicat de pe vraca iar apoi inapoi la minister la departamentul juridic ptr a-mi pune mai o stampila

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby medstud » Mon Jul 28, 2008 5:13 pm

eu nu am scris nik pe plic decat adresa MS si am aparut pe site ca tre sa l ridic dupa exact 3 sapt de cand a ajuns acolo..trimis prin posta romana..ajuns in 2 zile parca

carmen1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Jul 30, 2008 7:39 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby carmen1 » Wed Jul 30, 2008 7:45 pm

liv wrote:
maria_m wrote:ministerul sanatatii este o institutie exemplara..de o saptaman sun zilnic la nr de contact de site-ul lor, incercand sa aflu o informatie simpla...nu raspunde nimeni. intr-un final joi a raspuns cineva ceva de genul "sunati peste 30 de minute" si a inchis. dupa care nu a mai raspuns nimeni. am incercat sa sun la centrala ca sa imi faca legatura. nici asa nu a mers. stiu ca am mai intrebat de adresa o data dar voiam sa confirm. pentru ca pe site scrie ca certificate se ridica de pe str george vraca dar nu am gasit niciunde sa scrie unde se depun. singura adresa de contact e intr popisteanu. eu am colegi care au trimis actele pe george vraca. cum nu am reusit sa confirm nimic, le voi trimite pe popisteanu. ar trebui sa scriu ceva pe plic, gen pt certif de conf?



eu la adresa- popisteanu am trimis si am scris pe plic Ptr. certif conf. iar dupa o luna l-am ridicat de pe vraca iar apoi inapoi la minister la departamentul juridic ptr a-mi pune mai o stampila

carmen1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Jul 30, 2008 7:39 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby carmen1 » Wed Jul 30, 2008 7:47 pm

liv wrote:
maria_m wrote:ministerul sanatatii este o institutie exemplara..de o saptaman sun zilnic la nr de contact de site-ul lor, incercand sa aflu o informatie simpla...nu raspunde nimeni. intr-un final joi a raspuns cineva ceva de genul "sunati peste 30 de minute" si a inchis. dupa care nu a mai raspuns nimeni. am incercat sa sun la centrala ca sa imi faca legatura. nici asa nu a mers. stiu ca am mai intrebat de adresa o data dar voiam sa confirm. pentru ca pe site scrie ca certificate se ridica de pe str george vraca dar nu am gasit niciunde sa scrie unde se depun. singura adresa de contact e intr popisteanu. eu am colegi care au trimis actele pe george vraca. cum nu am reusit sa confirm nimic, le voi trimite pe popisteanu. ar trebui sa scriu ceva pe plic, gen pt certif de conf?



eu la adresa- popisteanu am trimis si am scris pe plic Ptr. certif conf. iar dupa o luna l-am ridicat de pe vraca iar apoi inapoi la minister la departamentul juridic ptr a-mi pune mai o stampila


pt liv: cum ai trimis deja dosarul daca esti inca in anul 6? (sau cel putin asa ai scris in topicul despre germania)

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby liv » Sat Aug 02, 2008 2:59 pm

ptr sotul meu le-am trimis :rightblinky:

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Lady-bug » Mon Sep 01, 2008 8:30 pm

Am o intrebare pt cei care ati trimis recent dosarele. Mai trebuie adeverinta de la CNPDS? M-am uitat pe site si in lista nu e trecuta, insa pe listele cu cei care trebuie sa isi ridice actele sunt pe alocuri trecute mentiuni "adev. CNPDS".
Pana la urma mai trebuie sau nu?
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

anonda
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Aug 24, 2004 8:40 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby anonda » Tue Sep 02, 2008 1:16 pm

ak1981 wrote:Mi-am trimis actele pentru certificatul de conformitate acum vreo luna, acum mi-a aparut numele in lista lor dar ...


Buna!
Lamuriti-ma si pe mine va rog, unde anume pe site gasesc lista asta - ca o caut de vreo ora fara rezultat. Am depus actele de mai bine de 2 luni, la telefon nu raspunde nimeni si nu pot veni la Bucuresti (1800 km) fara sa fiu sigura ca mi-e gata certificatul .

Multumesc !

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Lorelai » Tue Sep 02, 2008 2:30 pm

Poate cineva sa-mi spuna cum se numeste acest certificat in engleza?

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby Lady-bug » Tue Sep 02, 2008 3:33 pm

http://www.ms.ro/concursuri.php?tip=3
Cred ca astea sunt listele cu certificatele eliberate.

Imi spune si mie cineva de adeverinta de la centru? Mai trebuie sau nu?
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

catamih
junior
junior
Posts: 96
Joined: Tue May 18, 2004 7:48 pm

Re: Informatii la zi despre certificatul de conformitate

Postby catamih » Thu Sep 04, 2008 10:20 pm

daca esti rezident nu-ti trebuie adeverinta de centru (e doar pt specialisti).


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests